Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Tepovanie sedačiek

Ako vyčistiť matrac a zbaviť sa škvŕn

Hľadáte upratovača na tepovanie sedačiek? V tejto kategórii máme 7193 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako vyčistiť matrac a zbaviť sa škvŕn
Tepovanie sedačiek

Ako vyčistiť matrac a zbaviť sa škvŕn

Váš matrac je investícia na dlhšie obdobie. Aby vám dlho slúžil, musíte sa oň starať a vedieť, ako správne odstraňovať škvrny, pachy a iné nečistoty.

Matrac je denne využívané vybavenie našich spální. Preto by ste mali investovať nielen do jeho kvality, ale aj do jeho  starostlivosti. Navyše každú noc sa v spánku uvoľňujú z človeka odumreté bunky pokožky, ktoré sa dostávajú cez plachtu a ukladajú sa na matraci. Rovnako sa na ňom nachádzajú aj roztoče, ktoré sa živia týmito kožnými bunkami. Na niektorých matracoch sa vyskytujú aj plesne, najmä ak sa v spánku veľmi potíte alebo sa vo vašom dome hromadí vysoká vlhkosť. Ak máte alergiu alebo astmu, špinavý matrac vaše príznaky zhoršuje. A, samozrejme, staré matrace zapáchajú, zatiaľ čo matrace plné škvŕn sú negustiózne.

Dobrou správou je, že matrac, ktorý bude vyzerať znova ako nový, sa dá získať pomerne jednoducho. Podľa nasledujúcich pokynov matrac hlboko vyčistíte a zbavíte ho pachov a škvŕn. Hneď ako tento proces dokončíte, pozrite si tipy na ochranu vášho matraca a jeho uchovanie v rovnako dobrom stave po celé roky.

Ako vyčistiť matrac

Potrebný čas: asi 1 hodina aktívnej práce plus čas na sušenie.
Postupujte podľa tohto jednoduchého sprievodcu, aby ste matrac dôkladne vyčistili a odstránili alergény, pachy a škvrny pomocou bežných domácich prísad.
 
Vybavenie, ktoré budete potrebovať:

 • vysávač (s príslušenstvom),
 • niekoľko handier na čistenie,
 • fľaša s rozprašovačom,
 • misa,
 • odmerky a hrnčeky.

 Materiály, ktoré budete potrebovať:

 • tekutý čistič,
 • studená voda,
 • 3 % peroxid vodíka,
 • sóda bikarbóna,
 • kuchynská soľ (na odstránenie škvŕn od krvi),
 • biely prací prášok (na škvrny od vína alebo zvratkov).

Inštrukcie

Prvý krok: Odstráňte všetku posteľnú bielizeň z postele.
Skôr ako začnete matrac čistiť, snímte z postele všetky plachty a prikrývky. Je to skvelý čas na ich pranie. Na likvidáciu roztočov používajte najvyššiu možnú povolenú teplotu prania uvedenú na štítkoch od výrobcu. Nezabudnite aj na vankúše a látkové matrace. 

Druhý krok: Zbavte sa pachov
Obyčajná sóda bikarbóna je vynikajúci prírodný dezodorant. Na rozdiel od osviežovačov kobercov alebo sprejov na textílie neobsahuje vonné látky, ktoré môžu dráždiť, zhoršovať alergie alebo pôsobiť nepríjemne. Nasypte primeranú vrstvu na matrac a jemne ju rukou rozotrite, aby sa spojila s povrchovou vlhkosťou a zabila pachy. Čím dlhšie necháte sódu bikarbónu na matraci, tým lepšie to bude fungovať. Nechajte ju pôsobiť najmenej pätnásť minút, prípadne i niekoľko hodín.

Tretí krok: Vysajte to
Matrac povysávajte. Používajte iba nadstavce na to určené. Nepoužívajte nadstavec s rolovacou kefou, pretože by sa mohol zachytiť alebo poškodiť povrch matraca. Vrchnú a bočnú časť matraca očistite i v prekrývajúcich sa častiach. Netlačte príliš silno, inak znížite nasávací výkon vysávača. Uistite sa, že čistíte aj v blízkosti švov, pretože tam sa zhromažďuje veľa odumretých buniek a prachu. 

Štvrtý krok: Škvrny matraca bodovo ošetrite
Pomocou procedúr uvedených nižšie sa môžete zbaviť takmer akejkoľvek škvrny na matraci. Niekoľko tipov, ako začať:

 • Postupujte podľa návodov na odstraňovanie škvŕn. Použite presné hodnoty a množstvá uvedené v návode na použite, aby ste zabránili zmene farby matraca.
 • Nikdy nič nevylievajte priamo na matrac alebo naň nepoužívajte šampón na koberce. Matrace nie sú určené na to, aby prichádzali do priameho styku s akoukoľvek kvapalinou. Ak sa tak stane, vytvorí sa vnútri pleseň. Platí to najmä pri matracoch z pamäťovej peny, pretože sú to v podstate veľké špongie.
 • Pred odstraňovaním ďalších typov škvŕn sa najskôr zbavte všetkých škvŕn na matraci jedného typu, napríklad odstráňte všetky zažltnuté fľaky, skôr ako začnete so škvrnami od krvi alebo vína.

Odstraňovač škvŕn od potu

Na zažltnutú oblasť zľahka nastriekajte peroxid vodíka, kým nie je matrac trochu vlhký. V žiadnom prípade nemôže byť mokrý. Dýzu rozprašovača môžete zvyčajne nasadiť priamo na fľašu s peroxidom. Nechajte miesto vysušiť na vzduchu. Po zaschnutí peroxidu škvrna vybledne. Podľa potreby môžete postup opakovať.

Odstraňovač škvŕn od vína

V miske zmiešajte dva diely peroxidu vodíka, jednu lyžicu tekutého čističa a soli. Rozotrite na škvrnu a počkajte desať minút. Potom zoškrabte lyžičkou. Na odstránenie zvyškov použite čistú handru namočenú v peroxide vodíka. Miesto nechajte zaschnúť. Ak po zaschnutí zostane hnedé sfarbenie, jemne ho nastriekajte peroxidom vodíka. Po zaschnutí peroxidu škvrna vybledne.

Domáci penový prípravok na odstraňovanie škvŕn (pre všetky ostatné škvrny)

Dve lyžice práškového bieleho pracieho prostriedku (bez modrých kryštálov a bez okysličeného bielidla) zmiešajte s jednou lyžicou vody, aby ste vytvorili penu. Penu naneste na škvrnu, počkajte desať minút a zoškrabte ju. Zvyšky utrite vlhkou handrou a potom nechajte vyschnúť na vzduchu.

Piaty krok: Prevrátenie a opakovanie
Keď je matrac čistý a navrchu suchý, otočte ho a vyčistite spodnú stranu. Ak sa na druhej strane matraca nenachádzajú žiadne škvrny, máte o robotu menej. Pravdepodobne ho však budete chcieť vyprášiť, prípadne povysávať, hlavne ak máte alergie alebo domáce zvieratá, ktoré sa rady motajú pod posteľou.

Šiesty krok: Chráňte matrac
Chrániť matrac pred škvrnami, plesňami a alergénmi si vyžaduje viac ako obyčajnú plachtu. Potrebujete tiež chránič matraca, ktorý poskytuje hypoalergénnu a úplne najlepšie i vodotesnú ochranu. Umiestnite chránič na matrac a natiahnite plachtu. Chránič perte každý mesiac, aby bol čistý. Už nikdy nebudete musieť matrac hlboko čistiť alebo z neho znova odstraňovať škvrny.

Časté otázky o čistení matracov

Môžem použiť na vyčistenie matraca šampón na koberce alebo parný čistič?

Použitím parného čističa vtlačíte vodu hlboko do matraca, kam sa nedostane vzduch a svetlo. Váš matrac je v podstate veľká špongia. Predstavte si „vôňu“ vlhkej špongie, ktorá zostala niekoľko dní na tmavom a teplom mieste. Táto vlhkosť vnútri vášho matraca môže tiež viesť k plesniam. Nakoniec budete potrebovať nový matrac.

Ako často by som mal matrac čistiť?

Ak ste svoj čistý matrac ešte pred použitím zakryli dobrým chráničom, už ho možno nebudete musieť nikdy hlboko vyčistiť. Hľadajte hypoalergénne a vodoodolné chrániče. Odstráňte chránič a každý mesiac ho vyperte, aby ste odstránili zápach a alergény.
Ak nepoužívate chránič matraca, musíte vysávať matrac každý mesiac, aby ste odstránili roztoče, odumreté bunky pokožky a povrchové alergény. Potom ho najmenej dvakrát ročne hlboko vyčistite.

Môžem použiť na osvieženie matraca éterické oleje?

Esenciálne oleje príjemne voňajú, ale stále ide len o oleje. Vstrekovanie oleja do textílie priťahuje nečistoty, ktoré môžu vytvoriť neskôr trvalé škvrny, ktorých sa už nikdy nezbavíte. Éterický olej navyše vyprcháva, čo znamená, že ho nebudete cítiť dlho.
Prečo teda strácať čas a úsilie? Vynechajte éterické oleje a použite sódu bikarbónu, aby ste osviežili matrac, ak začne zapáchať.

Ako často by som mal matrac otáčať?

Otočenie matraca znamená úplné prevrátenie. Ak je váš matrac vyrobený na oboch stranách z rovnakých materiálov, mali by ste ho každé tri mesiace prevrátiť, aby sa rovnomerne opotreboval. Toto tiež zabráni vzniku hrudiek alebo preležanín na miestach, ktoré sú najviac namáhané.


 

autor: Maroš

Jun 2, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 7193 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Ondrej B.

Živnostník
Bratislava
5,0

Tepovanie

Dobrý deň, ponúkam vám svoje služby vo forme tepovania. Či už je to sedačka, koberec, matrac, kreslo... Tepovaniu sa venujem...Zobraziť viac

Dobrý deň, ponúkam vám svoje služby vo forme tepovania. Či už je to sedačka, koberec, matrac, kreslo... Tepovaniu sa venujem 10rokov. Rád odpoviem na každú otázku :)

#
#
#
Zadať dopyt

Marko H.

Firma
Prešov
5,0

Hodinový manžel

22 rokov. SPŠ Stavebná Priemyslovka. Na stavbách pracujem od 15tich rokov v skoro všetkých oblastiach. Popritom opravujem elektroniku- konkrétne smartfóny/tablety (výmena...Zobraziť viac

22 rokov. SPŠ Stavebná Priemyslovka. Na stavbách pracujem od 15tich rokov v skoro všetkých oblastiach. Popritom opravujem elektroniku- konkrétne smartfóny/tablety (výmena displejov, batérií...)

#
#
#
Zadať dopyt

Michal B.

Firma
Kučín
5,0

Výroba nábytku

Robím kvalitnú prácu so zmyslom pre detail. Som vyučený stolár síce s kratšou praxou(venujem sa aj inej profesii), ale o...Zobraziť viac

Robím kvalitnú prácu so zmyslom pre detail. Som vyučený stolár síce s kratšou praxou(venujem sa aj inej profesii), ale o to s väčším odhodlaním urobiť pre Vás maximum. Za svojou prácou si stojím a záruka na vykonanú prácu je u mňa samozrejmosťou. Teším sa na spoluprácu.

#
#
#
Zadať dopyt

Monika H.

Firma
Poprad
5,0

Upratovanie

Rada pomôžem pri upratovaní bytu.,apartmanou, hotelov . Som precízna a mam rada poriadok. Skúsenosti s upratovanim mám, nakoľko som...Zobraziť viac

Rada pomôžem pri upratovaní bytu.,apartmanou, hotelov . Som precízna a mam rada poriadok. Skúsenosti s upratovanim mám, nakoľko som pracovala v zahraničí ako chyžná.

#
#
#
Zadať dopyt

Jakub K.

Firma
Košice
5,0

Záhrada a vonkajšie práce

Podnikám v komunálnych službách od roku 2016. Pomôžeme Vám s údržou vašej záhrady prípadne s čistiacimi a upratovacími službami. Zakladáme...Zobraziť viac

Podnikám v komunálnych službách od roku 2016. Pomôžeme Vám s údržou vašej záhrady prípadne s čistiacimi a upratovacími službami. Zakladáme si na dochvíľnosti a kvalite práce. K práci používame celý rad profesionálneho vybavenia od spoločností STIHL, Husqvarna, Kärcher a Bosch.

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimir H.

Živnostník
Ilava
5,0

Hodinový manžel

Ponúkam široké služby Práce pri údržbe domov, bytov, záhrad Brúsenie pilovich kotúčov a retazí na mot. píl. - Oprava elektrospotrebyčov Pokládka plávajúcich podláh - Maliarske a...Zobraziť viac

Ponúkam široké služby Práce pri údržbe domov, bytov, záhrad Brúsenie pilovich kotúčov a retazí na mot. píl. - Oprava elektrospotrebyčov Pokládka plávajúcich podláh - Maliarske a natieračské práce Draškovanie elektro rozvodov - Drobné elektro a vodoinštalatérske práce ( inštalácia spotrebičov – práčka, umývačka, vypínače, zásuvky, lustre; montáž sanity – WC, batérie, umývadlá, drezy, výmena ventilov ) - Čistenie domácich kanalizačných potrubí - Montáž nábytku, kuchynských liniek, garníž, montáž a výmena zámkov a kovaní - Príprava palivového dreva (rezanie, štiepanie) Záhradnícke práce – údržba zelene - Kosenie trávnatých plôch a krovinorezom ) - Strihanie živých plotov - Orez stromov - Čistenie pozemkov - Úprava úžitkových záhrad ryľovanie, Upratovacie služby - Upratovanie domácností a kancelárií - Hlbkové čistenie kobercov Udržba plastovích okien Sme tu pre vás 24 hod. v kuse V prípade potreby viem po vzájomnej dohode pomôcť aj s inými prácami. Poradíme pomôžeme. Ilava a okolie do 50 km.

#
#
#
Zadať dopyt

Andrea P.

Živnostník
Košice
5,0

Upratovanie

Ponúkam upratovanie RD a bytov v okolí Košíc. Dochádzam autom, nefajčím, domáci miláčik nie je prekážkou.

#
#
#
Zadať dopyt

Michal S.

Živnostník
Nitra
5,0

Záhrada a vonkajšie práce

Ponúkam kosenie trávnatých plôch udržiavaných aj neudržiavanych, pravidelne alebo jednorazové kosenie. Ďalej ponúkam pílenie stromov a stavbu plotov okolo pozemkov, podľa...Zobraziť viac

Ponúkam kosenie trávnatých plôch udržiavaných aj neudržiavanych, pravidelne alebo jednorazové kosenie. Ďalej ponúkam pílenie stromov a stavbu plotov okolo pozemkov, podľa potreby Možnosť odnosu bioodpadu za príplatok Cena po obhliadke Nitra a okolie do 150km Viac info cez mail, prosím nevolať len mail..

#
#
#
Zadať dopyt

Michaela V.

Živnostník
Bratislava
5,0

Upratovanie

Dobrý deň ,profesionálne upratujem priestory všetkého druhu ,domy ,byty.Mám aj svoju webovú stránku najlepšieupratovanie.sk aj tam nájdete recenzie ,upratovanie robim...Zobraziť viac

Dobrý deň ,profesionálne upratujem priestory všetkého druhu ,domy ,byty.Mám aj svoju webovú stránku najlepšieupratovanie.sk aj tam nájdete recenzie ,upratovanie robim rada ,rada vycarim úsmev na perách ľuďom svojou odvedenou pracou.

#
#
#
Zadať dopyt

Nina S.

Živnostník
Bratislava
5,0

Upratovanie

Maľujem, tancujem, mam rada zvieratá, deti, učím ich tanec,... vypalujem do dreva, robím dekupaze... Hľadám pravidelnú brigádu--prácu, v daných činnostiach,...Zobraziť viac

Maľujem, tancujem, mam rada zvieratá, deti, učím ich tanec,... vypalujem do dreva, robím dekupaze... Hľadám pravidelnú brigádu--prácu, v daných činnostiach, alebo v obore obchod ( marchendising, predaj a vizual mam zvládnutý) Ak Vás niečo zaujalo, poprípade mate na mňa nejaké otázky, som k dispozícii.

#
#
#
Zadať dopyt

Ján H.

Živnostník
Banská Bystrica
5,0

Upratovanie

Pekný deň ponúkame rôzne murárske práce, sťahovacie práce, montáž demontáž nábytku, podlahové práce,upratovacie služby.... atď...

#
#
#
Zadať dopyt

Pretty G.

Živnostník
Častá
5,0

Upratovanie

ZÁHRADNÉ SLUŽBY: - pravidelné, jednorazové i občasné záhradné služby: - záhradná architektúra a poradenstvo - realizácia / založenie novej záhrady - renovácia starej záhrady -...Zobraziť viac

ZÁHRADNÉ SLUŽBY: - pravidelné, jednorazové i občasné záhradné služby: - záhradná architektúra a poradenstvo - realizácia / založenie novej záhrady - renovácia starej záhrady - okresná výsadba, zakladanie skaliek, záhonov, výstavba jazierok - záhradné dekorácie - pravidelná bežná údržba - údržba záhradných elementov, starostlivosť o trávnik a výsadbu, kultivácia, ošetrovanie rastlín, strihanie živých plotov, rez ovocných drevín, údržba spevnených plôch, atď. - renovácia záhradného nábytku a doplnkov - záhradné práce podľa želania zákazníka ČISTIACE A UPRATOVACIE SLUŽBY: - jednorazové, občasné a pravidelné upratovanie domácností, obchodných a administratívnych priestorov - hĺbkové čistenie - tepovanie kobercov a čalúnení - dezinfekcia interiéru, zariadenia a vybavenia domácností, obchodných a administratívnych priestorov - čistenie koženého, koženkového a vinylového nábytku a doplnkov, farbenie kože RENOVÁCIA KOŽE: - profesionálna renovácia koženého, koženkového a vinylového nábytku, autosedačiek, sedačiek motocyklov, jazdeckých sediel a postrojov, a pod. - odstránenie poškodení prírodnej i syntetickej kože a vinylu - trhliny, prepálené časti, poškodenie v dôsledku opotrebenia, atď. - farbenie kože - prepracovanie designu do štýlu vintage, - čistenie a hĺbkové ošetrenie kože ZO STARÉHO NOVÉ: - renovácia menších kusov nábytku (stoly, stoličky, taburetky, komody, a pod.) - renovácia individuálnych bytových doplnkov a zariadenia - drevo, kov, kameň, keramika - kreatívna tvorba, návrhy a dekorovanie interiérov

#
#
#
Zadať dopyt

Ladislav L.

Živnostník
Bratislava
5,0

Upratovanie

Dôkladne - viacnásobne hĺbkové Tepovanie a čistenie sedačiek i kobercov Osobný prístup Skúsenosti z materiálmi, chémiou a technikou čistenia

#
#
#
Zadať dopyt

Noro G.

Firma
Závažná Poruba
5,0

Upratovanie

Ponúkam upratovacie služby pre domácnosti. Umývanie okien, tepovanie a upratovanie. Liptovský Mikuláš a okolie.

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Firma
Bratislava
5,0

Upratovanie

Spoločnosť poskytuje profesionálne služby v oblasti deratizácie, dezinfekcie a dezinsekcie v priemyselnej a komunálnej sfére a v domácnostiach s 20...Zobraziť viac

Spoločnosť poskytuje profesionálne služby v oblasti deratizácie, dezinfekcie a dezinsekcie v priemyselnej a komunálnej sfére a v domácnostiach s 20 ročnou praxou. Zabezpečujeme komplexné riešenia v problematike ochrany proti všetkým škodcom pomocou moderných prípravkov a bezpečných technológií s ohľadom na životné prostredie. Jediná reálne 24 hodinová fungujúca služba v meste! Garantovaný príchod do 3 hodín!

#
#
#
Zadať dopyt

Jan M.

Živnostník
Trnava
5,0

Oprava strechy

Dobrý deň robíme murárske práce pokládka obkladu dlažby sietkovanie omietky fasády stavba plotu pokládka zamkovej dlažby výkopové práce úprava terénu,...Zobraziť viac

Dobrý deň robíme murárske práce pokládka obkladu dlažby sietkovanie omietky fasády stavba plotu pokládka zamkovej dlažby výkopové práce úprava terénu, maliarske a natieračské práce oprava strechy hydroizolacie pivníc, stien, striech.

#
#
#
Zadať dopyt

Simon K.

Živnostník
Piešťany
5,0

Murárske práce, murár

Stavebné, búracie a výkopové práce. Rekonštrukcia striech,odvoz a likvidácia stavebného a iného odpadu.

#
#
#
Zadať dopyt

Oľga L.

Firma
Senica
5,0

Obklady do kúpeľne

Ponukam prerábky bytov maľovanie sťahovanie úpravy terénu fasády omietky zloženia nábytku upratovacie práce búracie práce výstavba domov plotov . Výhodne...Zobraziť viac

Ponukam prerábky bytov maľovanie sťahovanie úpravy terénu fasády omietky zloženia nábytku upratovacie práce búracie práce výstavba domov plotov . Výhodne cenove ponuky kvalitne odvedená práca diskretny pristup

#
#
#
Zadať dopyt

Roman T.

Firma
Bratislava
4,9

Hodinový manžel

Som vyštudovaný elektrotechnik, s vyhláškou 508, paragraf 21. Najvyššie dosiahnuté vzdelanie mám vysokoškolské II. stupňa. Bavia ma práce všetkého druhu,...Zobraziť viac

Som vyštudovaný elektrotechnik, s vyhláškou 508, paragraf 21. Najvyššie dosiahnuté vzdelanie mám vysokoškolské II. stupňa. Bavia ma práce všetkého druhu, od starostlivosti o záhradu, cez elektroinštalácie, až po hodinového manžela :)

#
#
#
Zadať dopyt

Ján S.

Živnostník
Voderady
4,9

Hodinový manžel

Šikovné ruky pre vašu domácnosť, firmu, kanceláriu a záhradku. Spoľahlivosť, férovosť a vždy načas s dobrou náladou.

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Tepovanie sedačiek

Nízka cena12,00 €/hod
Priemerná cena15,60 €/hod
Vysoká cena20,00 €/hod

Pošlite dopyt 7193 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte upratovača na tepovanie sedačiek? V tejto kategórii máme 7193 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt