Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Tepovanie sedačiek

Ako vyčistiť matrac a zbaviť sa škvŕn

Hľadáte upratovača na tepovanie sedačiek? V tejto kategórii máme 5 914 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako vyčistiť matrac a zbaviť sa škvŕn
Tepovanie sedačiek

Ako vyčistiť matrac a zbaviť sa škvŕn

Váš matrac je investícia na dlhšie obdobie. Aby vám dlho slúžil, musíte sa oň starať a vedieť, ako správne odstraňovať škvrny, pachy a iné nečistoty.

Matrac je denne využívané vybavenie našich spální. Preto by ste mali investovať nielen do jeho kvality, ale aj do jeho  starostlivosti. Navyše každú noc sa v spánku uvoľňujú z človeka odumreté bunky pokožky, ktoré sa dostávajú cez plachtu a ukladajú sa na matraci. Rovnako sa na ňom nachádzajú aj roztoče, ktoré sa živia týmito kožnými bunkami. Na niektorých matracoch sa vyskytujú aj plesne, najmä ak sa v spánku veľmi potíte alebo sa vo vašom dome hromadí vysoká vlhkosť. Ak máte alergiu alebo astmu, špinavý matrac vaše príznaky zhoršuje. A, samozrejme, staré matrace zapáchajú, zatiaľ čo matrace plné škvŕn sú negustiózne.

Dobrou správou je, že matrac, ktorý bude vyzerať znova ako nový, sa dá získať pomerne jednoducho. Podľa nasledujúcich pokynov matrac hlboko vyčistíte a zbavíte ho pachov a škvŕn. Hneď ako tento proces dokončíte, pozrite si tipy na ochranu vášho matraca a jeho uchovanie v rovnako dobrom stave po celé roky.

Ako vyčistiť matrac

Potrebný čas: asi 1 hodina aktívnej práce plus čas na sušenie.
Postupujte podľa tohto jednoduchého sprievodcu, aby ste matrac dôkladne vyčistili a odstránili alergény, pachy a škvrny pomocou bežných domácich prísad.
 
Vybavenie, ktoré budete potrebovať:

 • vysávač (s príslušenstvom),
 • niekoľko handier na čistenie,
 • fľaša s rozprašovačom,
 • misa,
 • odmerky a hrnčeky.

 Materiály, ktoré budete potrebovať:

 • tekutý čistič,
 • studená voda,
 • 3 % peroxid vodíka,
 • sóda bikarbóna,
 • kuchynská soľ (na odstránenie škvŕn od krvi),
 • biely prací prášok (na škvrny od vína alebo zvratkov).

Inštrukcie

Prvý krok: Odstráňte všetku posteľnú bielizeň z postele.
Skôr ako začnete matrac čistiť, snímte z postele všetky plachty a prikrývky. Je to skvelý čas na ich pranie. Na likvidáciu roztočov používajte najvyššiu možnú povolenú teplotu prania uvedenú na štítkoch od výrobcu. Nezabudnite aj na vankúše a látkové matrace. 

Druhý krok: Zbavte sa pachov
Obyčajná sóda bikarbóna je vynikajúci prírodný dezodorant. Na rozdiel od osviežovačov kobercov alebo sprejov na textílie neobsahuje vonné látky, ktoré môžu dráždiť, zhoršovať alergie alebo pôsobiť nepríjemne. Nasypte primeranú vrstvu na matrac a jemne ju rukou rozotrite, aby sa spojila s povrchovou vlhkosťou a zabila pachy. Čím dlhšie necháte sódu bikarbónu na matraci, tým lepšie to bude fungovať. Nechajte ju pôsobiť najmenej pätnásť minút, prípadne i niekoľko hodín.

Tretí krok: Vysajte to
Matrac povysávajte. Používajte iba nadstavce na to určené. Nepoužívajte nadstavec s rolovacou kefou, pretože by sa mohol zachytiť alebo poškodiť povrch matraca. Vrchnú a bočnú časť matraca očistite i v prekrývajúcich sa častiach. Netlačte príliš silno, inak znížite nasávací výkon vysávača. Uistite sa, že čistíte aj v blízkosti švov, pretože tam sa zhromažďuje veľa odumretých buniek a prachu. 

Štvrtý krok: Škvrny matraca bodovo ošetrite
Pomocou procedúr uvedených nižšie sa môžete zbaviť takmer akejkoľvek škvrny na matraci. Niekoľko tipov, ako začať:

 • Postupujte podľa návodov na odstraňovanie škvŕn. Použite presné hodnoty a množstvá uvedené v návode na použite, aby ste zabránili zmene farby matraca.
 • Nikdy nič nevylievajte priamo na matrac alebo naň nepoužívajte šampón na koberce. Matrace nie sú určené na to, aby prichádzali do priameho styku s akoukoľvek kvapalinou. Ak sa tak stane, vytvorí sa vnútri pleseň. Platí to najmä pri matracoch z pamäťovej peny, pretože sú to v podstate veľké špongie.
 • Pred odstraňovaním ďalších typov škvŕn sa najskôr zbavte všetkých škvŕn na matraci jedného typu, napríklad odstráňte všetky zažltnuté fľaky, skôr ako začnete so škvrnami od krvi alebo vína.

Odstraňovač škvŕn od potu

Na zažltnutú oblasť zľahka nastriekajte peroxid vodíka, kým nie je matrac trochu vlhký. V žiadnom prípade nemôže byť mokrý. Dýzu rozprašovača môžete zvyčajne nasadiť priamo na fľašu s peroxidom. Nechajte miesto vysušiť na vzduchu. Po zaschnutí peroxidu škvrna vybledne. Podľa potreby môžete postup opakovať.

Odstraňovač škvŕn od vína

V miske zmiešajte dva diely peroxidu vodíka, jednu lyžicu tekutého čističa a soli. Rozotrite na škvrnu a počkajte desať minút. Potom zoškrabte lyžičkou. Na odstránenie zvyškov použite čistú handru namočenú v peroxide vodíka. Miesto nechajte zaschnúť. Ak po zaschnutí zostane hnedé sfarbenie, jemne ho nastriekajte peroxidom vodíka. Po zaschnutí peroxidu škvrna vybledne.

Domáci penový prípravok na odstraňovanie škvŕn (pre všetky ostatné škvrny)

Dve lyžice práškového bieleho pracieho prostriedku (bez modrých kryštálov a bez okysličeného bielidla) zmiešajte s jednou lyžicou vody, aby ste vytvorili penu. Penu naneste na škvrnu, počkajte desať minút a zoškrabte ju. Zvyšky utrite vlhkou handrou a potom nechajte vyschnúť na vzduchu.

Piaty krok: Prevrátenie a opakovanie
Keď je matrac čistý a navrchu suchý, otočte ho a vyčistite spodnú stranu. Ak sa na druhej strane matraca nenachádzajú žiadne škvrny, máte o robotu menej. Pravdepodobne ho však budete chcieť vyprášiť, prípadne povysávať, hlavne ak máte alergie alebo domáce zvieratá, ktoré sa rady motajú pod posteľou.

Šiesty krok: Chráňte matrac
Chrániť matrac pred škvrnami, plesňami a alergénmi si vyžaduje viac ako obyčajnú plachtu. Potrebujete tiež chránič matraca, ktorý poskytuje hypoalergénnu a úplne najlepšie i vodotesnú ochranu. Umiestnite chránič na matrac a natiahnite plachtu. Chránič perte každý mesiac, aby bol čistý. Už nikdy nebudete musieť matrac hlboko čistiť alebo z neho znova odstraňovať škvrny.

Časté otázky o čistení matracov

Môžem použiť na vyčistenie matraca šampón na koberce alebo parný čistič?

Použitím parného čističa vtlačíte vodu hlboko do matraca, kam sa nedostane vzduch a svetlo. Váš matrac je v podstate veľká špongia. Predstavte si „vôňu“ vlhkej špongie, ktorá zostala niekoľko dní na tmavom a teplom mieste. Táto vlhkosť vnútri vášho matraca môže tiež viesť k plesniam. Nakoniec budete potrebovať nový matrac.

Ako často by som mal matrac čistiť?

Ak ste svoj čistý matrac ešte pred použitím zakryli dobrým chráničom, už ho možno nebudete musieť nikdy hlboko vyčistiť. Hľadajte hypoalergénne a vodoodolné chrániče. Odstráňte chránič a každý mesiac ho vyperte, aby ste odstránili zápach a alergény.
Ak nepoužívate chránič matraca, musíte vysávať matrac každý mesiac, aby ste odstránili roztoče, odumreté bunky pokožky a povrchové alergény. Potom ho najmenej dvakrát ročne hlboko vyčistite.

Môžem použiť na osvieženie matraca éterické oleje?

Esenciálne oleje príjemne voňajú, ale stále ide len o oleje. Vstrekovanie oleja do textílie priťahuje nečistoty, ktoré môžu vytvoriť neskôr trvalé škvrny, ktorých sa už nikdy nezbavíte. Éterický olej navyše vyprcháva, čo znamená, že ho nebudete cítiť dlho.
Prečo teda strácať čas a úsilie? Vynechajte éterické oleje a použite sódu bikarbónu, aby ste osviežili matrac, ak začne zapáchať.

Ako často by som mal matrac otáčať?

Otočenie matraca znamená úplné prevrátenie. Ak je váš matrac vyrobený na oboch stranách z rovnakých materiálov, mali by ste ho každé tri mesiace prevrátiť, aby sa rovnomerne opotreboval. Toto tiež zabráni vzniku hrudiek alebo preležanín na miestach, ktoré sú najviac namáhané.


 

autor: Maroš

Jun 2, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 9 203 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Ondrej B.

Živnostník
Bratislava
5,0

Tepovanie

Dobrý deň, ponúkam vám svoje služby vo forme tepovania. Či už je to sedačka, koberec, matrac, kreslo... Tepovaniu sa venujem 10rokov. Rád odpoviem na každú otázku :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jakub K.

Firma
Košice
5,0

Záhrada a vonkajšie práce

Podnikám v komunálnych službách od roku 2016. Pomôžeme Vám s údržou vašej záhrady prípadne s čistiacimi a upratovacími službami. Zakladáme si na dochvíľnosti a kvalite práce. K práci používame celý rad profesionálneho vybavenia od spoločností STIHL, Husqvarna, Kärcher a Bosch.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Michal V.

Firma
Košice
5,0

Tepovanie

Tepujem sedačky, koberce, matrace, kreslá... Skrátka všetko čo sa dá vytepovať. Vďaka výkonnej profesionálnej technike bude všetko suché aj do hodiny. Tepujem domácnosti ale aj firemné priestory, penzióny, apartmány.. Som držiteľ certifikátu z kurzu tepovania, takže viem čo robím!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

David S.

Firma
Bratislava
4,9

Upratovacie služby

Dobrý deň, dovoľte mi, aby som sa v skratke predstavil. Volám sa David Svoboda. Som majiteľ spoločnosti ktorá sa venuje upratovaciemu servisu. Spolupracujem so správcami bytových domov, spoločenstvami vlastníkov bytov, realitnými kanceláriami, ale hlavne priamo s vlastníkmi nehnuteľností, ktorý potrebujú služby, na ktoré nemajú čas a ani energiu. Ďalej poskytujem tepovanie čalúneného nábytku, hlavne sedačiek, ktoré sa vykonáva profesionálnym tepovačom s extraktorom. Rád pomôžem s Vašim ďalším projektom. Svoboda David

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter Ő.

Firma
Komárno
4,9

Maliar, Maliarske práce

Ponúkame nasledovné slużby: √ upratovanie, čistenie, tepovanie -domácnosti, kanc. priestory, autá. Aj parné čistenie a tepovanie. √ maliarske práce - metóda airless

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Tepovanie sedačiek

Nižšia cena12,00 €/hod
Priemerná cena15,60 €/hod
Vyššia cena20,00 €/hod

Pošlite dopyt 9203 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte upratovača na tepovanie sedačiek? V tejto kategórii máme 5 914 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt