Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Sadenie trávnika

Ako vypestovať a udržiavať zdravý trávnik?

Hľadáte záhradníka na sadenie trávnika? V tejto kategórii máme 9187 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako vypestovať a udržiavať zdravý trávnik?
Sadenie trávnika

Ako vypestovať a udržiavať zdravý trávnik?

Na to, aby ste sa mohli pýšiť nádhernou zelenou trávou, si váš trávnik vyžaduje pravidelnú pozornosť a starostlivosť. Po dlhej a vlhkej zime, ktorá sa podpísala na vašom trávniku pre vás máme niekoľko rád a tipov v starostlivosti, ktoré vám dopomôžu k bohato vyzerajúcej zelenej tráve, krásne vynikajúcej v jarnom období.

Tipy starostlivosti o trávnik – zlepšenie jeho kvality

1. Zbavte sa listov, buriny, machu

Odstraňovanie zvyškov, suchých častí, alebo machu z trávnika je základnou a prvou prácou, ktorou by ste pri trávniku mali začať. Pri malom trávniku sa trocha fyzicky potrápite, keďže tam je najvhodnejšie čistenie pomocou pružinových hrablí. Pri väčších plochách zvážte použitie motorového vertikulátora, ktorý z trávnika dokáže odstrániť všetok mach a odumreté časti.

Tým umožňujete lepšie prenikanie svetla a vzduchu do pôdy. Vertikulácia je skvelým riešením pri odstraňovaní machu. Je to síce náročná práca, no ak odstránite mach, ktorý dusí trávu, tá bude opäť môcť krásne rásť. Po práci nezabudnite zvyšky z trávy zhrabnúť a odstrániť. Vertikuláciu robte iba na jar, inak hrozí, že si trvalo poškodíte trávnik. 

Ak na trávu padá lístie, snažte sa ho odstraňovať. Predídete tak jeho hnitiu a následnému poškodzovaniu trávnika. Burinu môžete vytrhávať ručne alebo nasadiť v miestach kde sa najčastejšie vyskytujú kvety, ako sú sedmokrásky. Tie burinu potlačia. Možnosťou je aj vykynoženie pomocou chemikálií, pri tých však buďte opatrní a vždy dodržiavajte pokyny na etikete tak, aby ste predišli nadmernému použitiu a zbytočnému poškodeniu trávnika. 

2. Posypávajte okraje trávnika 

Dvakrát mesačne posypávajte okraje trávnika. Tým udržíte okraje svojho trávnika upravené, definujete hranicu medzi kvetinovými záhonmi a trávou a zaistíte to, že celá vaša záhrada bude okamžite vyzerať upravenejšie. 

3. Pri kosení buďte opatrní

Ak ste vašu záhradu nechali v chladnejších mesiacoch voľne rásť, znamená to, že vyzerá neupravene. Nebojte sa, tento nedbalý záhradný look nemusí trvať počas celej jari. V prvých jarných týždňoch môžete postupne znižovať výšku kosenia a dosiahnuť požadovanú dĺžku trávy. Príliš krátke a nárazové kosenie trávy sa nazýva „skalpovanie“ a môže viesť k chorobám trávnika a jeho napadnutiu burinami. Preto ho neodporúčame a radíme zvoliť postupné skracovanie.  

4. Zlepšite odvodňovanie

V miestach kde je trávnik príliš zhutnený sa zadržiava voda a tráva potrebuje prevzdušniť. Na tento problém existuje jednoduchý nástroj, tzv. vidlička s dutými hrotmi. Tú zatlačíte do zeme a pri vytiahnutí odstránite pôdu, v ktorej sa zadržiava voda. Do vytvorených malých dierok potom môžete vpracovať piesok určený na trávnik. To pomôže vode v trávniku rýchlejšie odtekať. 

5. Upravte nerovnomerné trávnaté plochy

Na miestach kde tráva chýba a nerastie, na tzv. „plešinky“, vysejte nové semiačka trávy podľa návodu na balíku. Oblasť dobre zalejte a niekoľko týždňov po nej nestúpajte. Nové trávniky, alebo úpravy trávnikov robte od apríla, ak to počasie umožňuje, na vopred pripravenú, vyrovnanú a spevnenú zem. Ak sa snažíte vypestovať nový trávnik, nechajte ho niekoľko týždňov nerušene, aby získal čas na zakorenenie.

6. Hnojte svoj trávnik 

Hnojivo je zmesou pôdy, piesku a zhnitého kompostu, ktorý si viete namiešať sami, alebo staviť na kúpu už vopred namiešaných vriec. Tráva sa hnojí v dvoch dávkach, medzi jednotlivými dávkami by mala byť niekoľkodňová pauza pre dokonalé usadenie hnojiva v tráve. Hnojenie podporuje hustotu trávy, ktorá následne zapúšťa viac koreňov. 

7. Dajte tráve zabrať

Hnojivá tráve prospievajú k zdravšiemu vzhľadu, čo sa odráža na jej krásnej zelenej farbe. Len čo s hnojením začnete, trávnik si na hnojivo zvykne a stane sa závislým, preto je dôležité, aby ste neprestávali. Začnite na jar a počas hlavného vegetačného obdobia si vytvorte týždenný režim hnojenia, no neprežeňte to. Prehnojenie by mohlo spôsobiť spálenie trávnika. 

Ak preferujete na divoko rastúce rastlinky vo vašej záhradke, vyhnite sa používaniu prostriedkov na ničenie buriny. Nechajte, nech sa na trávniku ukáže ďatelina, drobné trojlístky a nechajte voľne rásť rôznorodé buriny, ktoré sú prospešné pre včely.

Ako môžete trávnik udržať dlhodobo zdravým?

Na to, aby bol trávnik zdravý musíte dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:
Po trávniku nestúpajte, pokým nie je v stave, kedy po ňom môžete prejsť bez toho, aby ste na trávniku zanechávali stopy, alebo sa zabárali do zeminy.
Z trávnika vždy odstraňujte všetky zvyšky – suché lístie, pokosená tráva...atď.
Na lepší odvod vody z určitých častí trávnika používajte nástroje na prevzdušňovanie. 
Dodávajte trávniku potrebnú výživu a vitamíny pravidelným hnojením. 
Ak preferujete divoké záhradky a s ňou spojené návštevy hmyzu a rôznej zvery, vyhnite sa chemickým prostriedkom na ničenie buriny.  

autor: Lucia

Jun 28, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 9187 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Miroslav M.

Firma
Martin
5,0

Maliarske práce, maliar

Profesionálny maliar ponuka maľovanie interiérov exterierov stierkovanie 20rocna prax dalej ponúkame záhradníckej práce kosenie trávnikov strihanie oporné kaskady

#
#
#
Zadať dopyt

Michal S.

Živnostník
Nitra
5,0

Záhrada a vonkajšie práce

Ponúkam kosenie trávnatých plôch udržiavaných aj neudržiavanych, pravidelne alebo jednorazové kosenie. Ďalej ponúkam pílenie stromov a stavbu plotov okolo pozemkov, podľa...Zobraziť viac

Ponúkam kosenie trávnatých plôch udržiavaných aj neudržiavanych, pravidelne alebo jednorazové kosenie. Ďalej ponúkam pílenie stromov a stavbu plotov okolo pozemkov, podľa potreby Možnosť odnosu bioodpadu za príplatok Cena po obhliadke Nitra a okolie do 150km Viac info cez mail, prosím nevolať len mail..

#
#
#
Zadať dopyt

Tibor Č.

Živnostník
Bratislava
4,9

Záhrada a vonkajšie práce

Spoľahlivý a férový záhradník s víziou a chuťou do práce. Ponúkam kompletné služby v oblasti záhradníctva od strihania/rezu ovocných stromov,...Zobraziť viac

Spoľahlivý a férový záhradník s víziou a chuťou do práce. Ponúkam kompletné služby v oblasti záhradníctva od strihania/rezu ovocných stromov, plánovania a realizácie nových záhrad, cez mechanické/chemické ošetrovanie okrasných drevín a zelene až po pílenie/výrub stromov či úpravu terénu. Záhradníctvo nie je pre mňa len prácou, je pre mňa vášňou spojenou s poslaním. Teším sa na spoluprácu !

#
#
#
Zadať dopyt

Jozef J.

Firma
Volkovce
4,9

Záhrada a vonkajšie práce

Ponúkam služby ohľadom návrhu, údržby a realizácie záhrady na kľúč a tiež aj zameranie a montáž exterierovych a interiérových žalúzií...Zobraziť viac

Ponúkam služby ohľadom návrhu, údržby a realizácie záhrady na kľúč a tiež aj zameranie a montáž exterierovych a interiérových žalúzií a sietí proti hmyzu.

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš P.

Firma
Dubová
4,8

Záhrada a vonkajšie práce

Venujeme sa službám okolo zahradnych prác a vsetkeho príslušenstva, stavebcnictvo , montáže , a technicke služby

#
#
#
Zadať dopyt

Marcel S.

Živnostník
Modra
4,8

Záhrada a vonkajšie práce

Kosenie krovinorezom, rotačnou kosačkov. Ponúkame služby všetkého druhu. Údržby pozemkov a firemných areálov.Čistenie pozemkov od naletovich drevín, tráv rezanie stromov...Zobraziť viac

Kosenie krovinorezom, rotačnou kosačkov. Ponúkame služby všetkého druhu. Údržby pozemkov a firemných areálov.Čistenie pozemkov od naletovich drevín, tráv rezanie stromov vývoz odpadu.

#
#
#
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Jarovce
4,8

Záhrada a vonkajšie práce

Venujeme sa realizaciam zahrad. Poskytujeme nasl. sluzby: Zakladanie Travnikov pokladkou aj vysevom, realizacia automatickych zavlzovacich systemov na kluc, servis/spustenie zavlahy,...Zobraziť viac

Venujeme sa realizaciam zahrad. Poskytujeme nasl. sluzby: Zakladanie Travnikov pokladkou aj vysevom, realizacia automatickych zavlzovacich systemov na kluc, servis/spustenie zavlahy, na jesen vypustenie zavlazovacieho systemu, vertikutacia travnika, hnojenie, dosev, striekanie travnika proti vsetkym burinam. Som taktiez revizny technik elektrickych zariadeni.

#
#
#
Zadať dopyt

Peter M.

Firma
Bratislava
4,7

Upratovanie

Vykonávam pravidelné alebo jednorazové údržby na objektoch v Bratislave a blízkom okolí. Ponúkam nasledovné práce: ◦ kompletné upratovacie služby,◦ kompletné záhradnícke...Zobraziť viac

Vykonávam pravidelné alebo jednorazové údržby na objektoch v Bratislave a blízkom okolí. Ponúkam nasledovné práce: ◦ kompletné upratovacie služby,◦ kompletné záhradnícke služby, ◦ starostlivosť o interiérové rastliny, ◦ projektovanie a realizáciu okrasných záhrad, ◦ realizáciu a servis automatických závlah, ◦ orezávanie stromov, strihanie stromov a živých plotov, ◦ čistenie zanedbaných pozemkov, ◦ zemné práce, dovoz zeminy, štrkov, pieskov, okrasného kameniva, ◦ rôzne iné práce v interiéroch a exteriéroch nehnuteľností. Prácam sa venujem od roku 2016 v minulosti som pôsobil na objekte administratívnej budovy BBC, momentálne so svojim tímom zabezpečujem údržbu pre bytový dom Na Križovatkách, bytové domy Jégeho Alej, bytový dom Dubravia a rôzne iné nehnuteľnosti v Bratislave. V spolupráci s pražiarňou kávy GORIFEE zabezpečíme pre vašu oslavu, event, svadbu, firemnú akciu či inú akciu zaujímavý kávový catering. Teším sa na spoluprácu s Vami.

#
#
#
Zadať dopyt

Roman M.

Firma
Sládkovičovo
4,7

Záhrada a vonkajšie práce

Projektovanie a realizácia záhrad... Automatický závlahový systém.... Celoročná údržba zelene.............. Čistenie zanedbaných pozemkov.. Poradenstvo......,

#
#
#
Zadať dopyt

Ing. Kristián N.

Firma
Vrbové
4,7

Záhrada a vonkajšie práce

Som záhradný architekt a realizátor. Záhrady riešim od kompletného návrhu (pôdorys, vizualizácie, osadzovací, vytyčovací plán) cez kompletnú realizáciu a následnú...Zobraziť viac

Som záhradný architekt a realizátor. Záhrady riešim od kompletného návrhu (pôdorys, vizualizácie, osadzovací, vytyčovací plán) cez kompletnú realizáciu a následnú údržbu. Taktiež sa venujem dokončovacím prácam v exteriéri ( zámková dlažba, obrubníky, terasy, suché múriky)

#
#
#
Zadať dopyt

Jozef J.

Firma
Bratislava
4,7

Záhrada a vonkajšie práce

4 roky profesionálny vodič MKD + ADR - Erurópa 2 roky práca zahradnika - údržba zelene, starostlivosť o malotraktore -...Zobraziť viac

4 roky profesionálny vodič MKD + ADR - Erurópa 2 roky práca zahradnika - údržba zelene, starostlivosť o malotraktore - kubota, pirana, husqvarna 3 roky technická správa kašťieľa - hotela . údržba bazéna, wellness, maľovanie stien, dverí, okien, Renovácia parkiet, oprava kľučiek, malé opravy nábytku, Založenie permakultúrnej záhrady, pokládka dlažby 60x60 okolo buduvy, oprava osvetlenia, Starostlivosť o park, Prerábka budvoy -sadrokartón, tmelenie, izolácia strechy, rozvody vody a kúrenie. 3 roky práca na poliach,pestovanie zeleniny, Profesionálne strihanie a hnojenie ovocných stromov a krov, - Osvedčenie Hnojenie ekologický, profesionálne Osvedčenie na aplikácia chemickych postrekov a školenie Realizácia závlahového systému rainbird a hunter Orez a výrub stromov zlaňovacou technikou Odvoz materiálu na pickupe 700 kg a brzdený vozik 2000 kg Oklady a dlažby u rodičov 40 m2, u svokrovcov, doma u známej - 3 kúpeľne, WC, kuchyňa, 36 m2 dlžba v obyvačke 2 roky spolupráca so zahradným architektom - závlaha, vysadba, hnojenie, údržba

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš S.

Firma
Bratislavský kraj
4,7

Elektrikár

Elektrikár ...Zobraziť viac

Elektrikár

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Firma
Bratislava
4,7

Závlahový systém

V stavebníctve sa pohybujem uz priblizne 10rokov, montáži okien a dverí 2 roky. Tieniacu techniku (zaluzie, rolety, sieťky,...) Taktiež...Zobraziť viac

V stavebníctve sa pohybujem uz priblizne 10rokov, montáži okien a dverí 2 roky. Tieniacu techniku (zaluzie, rolety, sieťky,...) Taktiež viac ako 2 roky. Tieniacu techniku nam vyrába SR a ČR výrobca. V subdodávke vieme zabezbečiť certifikovaného elektrikára s pečiatkou na revíznu správu.

#
#
#
Zadať dopyt

René M.

Živnostník
Košice
4,6

Hodinový manžel

Dobrý deň,prajem som mladý šikovný pracovitý a flexibilný chalan, som velmi zručný vo všetkom a viem si so všetkým poradiť...Zobraziť viac

Dobrý deň,prajem som mladý šikovný pracovitý a flexibilný chalan, som velmi zručný vo všetkom a viem si so všetkým poradiť .Robim každu pracu najlepšie ako viem a s radosťou .

#
#
#
Zadať dopyt

Ivan F.

Firma
Žilina
4,6

Záhrada a vonkajšie práce

Upravujeme pozemky a zakladame siate travniky. Pozemok upravime uz za 1 den (plochu cca 350 m2). Cena od 1,90 €...Zobraziť viac

Upravujeme pozemky a zakladame siate travniky. Pozemok upravime uz za 1 den (plochu cca 350 m2). Cena od 1,90 € / m2.

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš C.

Živnostník
Holice
4,5

Maliarske práce, maliar

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj...Zobraziť viac

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

#
#
#
Zadať dopyt

Erik H.

Firma
Šenkvice
4,5

Záhrada a vonkajšie práce

Sme certifikovaná inštalačná firma na závlahové systémy. Realizujeme záhrady na kľúč ako aj rekonštrukcie starších zanedbaných záhrad. Ponúkame kompletné služby...Zobraziť viac

Sme certifikovaná inštalačná firma na závlahové systémy. Realizujeme záhrady na kľúč ako aj rekonštrukcie starších zanedbaných záhrad. Ponúkame kompletné služby od návrhu, realizáciu a následný celoročný servis zavlahových systémov a záhrad.

#
#
#
Zadať dopyt

Lukáš A.

Firma
Bratislava
4,3

Elektroinštalácia

Poskytujeme full-servis v oblasti stavebníctva, najmä však : Stavba domov na kľúč, výkopové práce, realizácie bazénov a záhrad, elektroinštalácie, stavba...Zobraziť viac

Poskytujeme full-servis v oblasti stavebníctva, najmä však : Stavba domov na kľúč, výkopové práce, realizácie bazénov a záhrad, elektroinštalácie, stavba plotov z pohľadového betónu, alebo tvárnic. Nezľakneme sa však žiadnej výzvy !

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimír Š.

Firma
Nitra
4,2

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Sme Stavebno obchodna spoločnosť zaoberajuca sa komplexnymi službami pre byvanie.Vykonavame stavby a rekonstrukcie na kluč ale aj jednotlive služby samostatne...Zobraziť viac

Sme Stavebno obchodna spoločnosť zaoberajuca sa komplexnymi službami pre byvanie.Vykonavame stavby a rekonstrukcie na kluč ale aj jednotlive služby samostatne ale vzdy na kluc (dodanie služby od zadania az po odovzdanie vratane vsetkych potrebnych ukonov a komponentov pre kompletne zrealizovanie) zadajte nam požiadavku a my sa postarame o všetko.

#
#
#
Zadať dopyt

Erik L.

Živnostník
Modra
4,2

Záhrada a vonkajšie práce

Kosenie krovnorezom benzínovým záhrady pozemky vinohrady taktiež kosenie a údržba trávnikov benzinovou kosackou traktorovou kosackou uprava a realizacie zahrad

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Sadenie trávnika

Nízka cena2,50 €/m2
Priemerná cena6,66 €/m2
Vysoká cena10,80 €/m2

Pošlite dopyt 9187 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte záhradníka na sadenie trávnika? V tejto kategórii máme 9187 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt