Neustály rast cien všetkých energií spolu so zvyšujúcou sa spotrebou poskytujú dobrý impulz k zamysleniu sa nad alternatívami. Zároveň je tu aj požiadavka na ekologickosť, ktorej sa musí vyhovieť už pri stavbe alebo rekonštrukcii bytov či domov.
Ekologicky a ekonomicky zmýšľajúcemu majiteľovi, ktorý chce bývať komfortne a zároveň chce šetriť finančné prostriedky, sa ponúkajú moderné a účinné technológie, vďaka ktorým dokáže zbierať energiu zo slnka a využiť ju viacerými spôsobmi vo svojej domácnosti. Treba však priznať aj to, že v súčasnosti nemožno alternatívnymi zdrojmi energie úplne nahradiť závislosť od tých tradičných.
Solárne kolektory
Solárne kolektory sa oplatia pre nasledovné dôvody:
- ohrievajú vodu zadarmo,
- návratnosť investície je okolo 7 rokov,
- vydržia pracovať 30 – 40 rokov
- a samozrejmosťou je šetrnosť voči životnému prostrediu, keďže prevádzka systému neprodukuje žiadne vedľajšie produkty v podobe spalín, výparov ani iného odpadu.
Systém solárneho ohrevu vody v domácnosti funguje spoľahlivo vďaka svojej jednoduchosti a účinný je aj v zime. Ročne môže majiteľ ušetriť až 70% nákladov na ohrev teplej úžitkovej vody.
Princíp fungovania
Systém solárneho ohrevu vody pozostáva zo solárnych kolektorov, v ktorých prúdi nekorodujúca a zároveň nemrznúca solárna kvapalina. Tá odovzdáva svoje teplo vo výmenníku vode v domácnosti, ktorá môže byť použitá na účely vykurovania izieb alebo aj bazéna a tiež na umývanie a sprchovanie. Obeh kvapaliny zabezpečuje malé čerpadlo, ktorého ročná spotreba sa pohybuje do 15 € za rok.
Existuje aj pasívny systém, ktorý neobsahuje čerpadlo. Využitím fyzikálnych vlastností vody sa cirkulácia zabezpečuje tak, že teplá voda stúpa nahor, smerom k solárnym panelom, a vo výsledku tak zabezpečuje neustálu výmenu v celom systéme. Tento pasívny model má zníženú účinnosť až o 30% a tiež sa neodporúča v klimatických podmienkach, kde hrozí riziko zamrznutia vody. Používanie na Slovensku sa teda neodporúča.
Trubicové a ploché kolektory
Zber solárnej energie sa uskutočňuje pomocou kolektorov, ktoré sú ploché alebo môžu byť aj trubicové. Plochý kolektor má vzhľad rovnaký ako fotovoltaický panel a v jeho vnútri sa nachádzajú trubice, cez ktoré prúdi kvapalina určená na ohrev. Panel sa montuje na strechu domu alebo na iné miesto, kde intenzívne dopadá slnečné žiarenie. Výhodou panelov je lepšia ochrana vnútorných komponentov a tým pádom aj dlhšia životnosť spolu s vyšším výkonom v teplých mesiacoch.
Najväčšou nevýhodou trubicových kolektorov je náchylnosť na poškodenie vplyvom snehu alebo ľadu a tiež aj znížená účinnosť v zime, ktorá vyplýva z faktu, že sneh sa na trubici zdržuje oveľa dlhšie. Z rovného povrchu plochého kolektoru napadaný sneh po zohriatí samovoľne ustupuje vplyvom gravitácie. Na trubicovom kolektore ohriaty sneh zatečie ho ohybov a zostáva zachytený medzi jednotlivými tyčami. Preto sa tyčové kolektory na Slovensku nepoužívajú a zmysel majú hlavne v južných a teplých krajinách sveta.
Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo sa svojou efektivitou stalo veľmi často používanou alternatívou ku klasickému spôsobu vykurovania obytných priestorov v domácnosti aj úžitkovej vody. Dá sa povedať, že dnes sa tepelným čerpadlom vykuruje úplne bežne a pri novostavbách sa popri plynovom vykurovaní najviac používa práve tento systém. Podrobný princíp spolu so všetkými aspektmi používania tepelného čerpadla si môžete prečítať tu.
Pri používaní tepelného čerpadla nevzniká žiaden odpad, spaliny ani iné škodlivé látky. Prevádzka je maximálne ekologická, cenovo dostupná a moderné systémy tepelných čerpadiel sú spoľahlivé a technicky vyspelé. Na zriadenie systému je možné čerpať finančnú dotáciu od štátu.
Princíp fungovania, efektivita a návratnosť
Princíp tepelného čerpadla spočíva v tom, že čerpaním tepla zo vzduchu alebo vody po stlačení média v tlakovom zásobníku získavame viac energie ako do celého systému vložíme v podobe elektrickej energie, ktorá chod celého systému zabezpečuje.
Zohriatu vodu môžeme priamo využívať na ohrev jednotlivých izieb prostredníctvom podlahového kúrenia alebo radiátormi. Zároveň teplú vodu používame v kúpeľniach, kuchyni alebo práčovni. Tepelné čerpadlo efektívne funguje aj pri mínusových teplotách do - 20 ℃.
Návratnosť investície do tepelného čerpadla sa pohybuje v rozmedzí 6 – 8 rokov a pri súčasnom trende neustáleho zvyšovania cien energií sa tento interval ešte výraznejšie skracuje. Efektivita systému je mimoriadne vysoká a vo všeobecnosti vieme pri spotrebe elektrickej energie v hodnote 1 kWh vyrobiť teplo v rozmedzí 3 – 5 kWh, konkrétne hodnoty závisia od typu a výrobcu jednotlivých súčastí systému tepelného čerpadla.
autor: Andrej
Nov 30, 2021