Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Fotovoltaika

Ako využiť solárne kolektory a tepelné čerpadlá a bývať ekologickejšie

Hľadáte elektrikára na fotovoltaiku? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Ako využiť solárne kolektory a tepelné čerpadlá a bývať ekologickejšie
FotovoltaikaAko využiť solárne kolektory a tepelné čerpadlá a bývať ekologickejšie

Solárne kolektory a tepelné čerpadlá predstavujú účinné spôsoby, ako zbierať slnečnú energiu a využívať ju na prevádzku domácnosti. Obidve technológie už nie sú úplnými novinkami a prešli dostatočným vývojom, ktorý pre užívateľa znamená dostupnosť, spoľahlivosť, prijateľnú cenu a najmä maximálnu možnú efektivitu.

Neustály rast cien všetkých energií spolu so zvyšujúcou sa spotrebou poskytujú dobrý impulz k zamysleniu sa nad alternatívami. Zároveň je tu aj požiadavka na ekologickosť, ktorej sa musí vyhovieť už pri stavbe alebo rekonštrukcii bytov či domov.

Ekologicky a ekonomicky zmýšľajúcemu majiteľovi, ktorý chce bývať komfortne a zároveň chce šetriť finančné prostriedky, sa ponúkajú moderné a účinné technológie, vďaka ktorým dokáže zbierať energiu zo slnka a využiť ju viacerými spôsobmi vo svojej domácnosti. Treba však priznať aj to, že v súčasnosti nemožno alternatívnymi zdrojmi energie úplne nahradiť závislosť od tých tradičných. 

Solárne kolektory

Solárne kolektory sa oplatia pre nasledovné dôvody:

  • ohrievajú vodu zadarmo,
  • návratnosť investície je okolo 7 rokov,
  • vydržia pracovať 30 – 40 rokov
  • a samozrejmosťou je šetrnosť voči životnému prostrediu, keďže prevádzka systému neprodukuje žiadne vedľajšie produkty v podobe spalín, výparov ani iného odpadu.

Systém solárneho ohrevu vody v domácnosti funguje spoľahlivo vďaka svojej jednoduchosti a účinný je aj v zime. Ročne môže majiteľ ušetriť až 70% nákladov na ohrev teplej úžitkovej vody. 

Princíp fungovania

Systém solárneho ohrevu vody pozostáva zo solárnych kolektorov, v ktorých prúdi nekorodujúca a zároveň nemrznúca solárna kvapalina. Tá odovzdáva svoje teplo vo výmenníku vode v domácnosti, ktorá môže byť použitá na účely vykurovania izieb alebo aj bazéna a tiež na umývanie a sprchovanie. Obeh kvapaliny zabezpečuje malé čerpadlo, ktorého ročná spotreba sa pohybuje do 15 € za rok. 

Existuje aj pasívny systém, ktorý neobsahuje čerpadlo. Využitím fyzikálnych vlastností vody sa cirkulácia zabezpečuje tak, že teplá voda stúpa nahor, smerom k solárnym panelom, a vo výsledku tak zabezpečuje neustálu výmenu v celom systéme. Tento pasívny model má zníženú účinnosť až o 30% a tiež sa neodporúča v klimatických podmienkach, kde hrozí riziko zamrznutia vody. Používanie na Slovensku sa teda neodporúča.

Trubicové a ploché kolektory

Zber solárnej energie sa uskutočňuje pomocou kolektorov, ktoré sú ploché alebo môžu byť aj trubicové. Plochý kolektor má vzhľad rovnaký ako fotovoltaický panel a v jeho vnútri sa nachádzajú trubice, cez ktoré prúdi kvapalina určená na ohrev. Panel sa montuje na strechu domu alebo na iné miesto, kde intenzívne dopadá slnečné žiarenie. Výhodou panelov je lepšia ochrana vnútorných komponentov a tým pádom aj dlhšia životnosť spolu s vyšším výkonom v teplých mesiacoch. 

Najväčšou nevýhodou trubicových kolektorov je náchylnosť na poškodenie vplyvom snehu alebo ľadu a tiež aj znížená účinnosť v zime, ktorá vyplýva z faktu, že sneh sa na trubici zdržuje oveľa dlhšie. Z rovného povrchu plochého kolektoru napadaný sneh po zohriatí samovoľne ustupuje vplyvom gravitácie. Na trubicovom kolektore ohriaty sneh zatečie ho ohybov a zostáva zachytený medzi jednotlivými tyčami. Preto sa tyčové kolektory na Slovensku nepoužívajú a zmysel majú hlavne v južných a teplých krajinách sveta.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo sa svojou efektivitou stalo veľmi často používanou alternatívou ku klasickému spôsobu vykurovania obytných priestorov v domácnosti aj úžitkovej vody. Dá sa povedať, že dnes sa tepelným čerpadlom vykuruje úplne bežne a pri novostavbách sa popri plynovom vykurovaní najviac používa práve tento systém. Podrobný princíp spolu so všetkými aspektmi používania tepelného čerpadla si môžete prečítať tu.

Pri používaní tepelného čerpadla nevzniká žiaden odpad, spaliny ani iné škodlivé látky. Prevádzka je maximálne ekologická, cenovo dostupná a moderné systémy tepelných čerpadiel sú spoľahlivé a technicky vyspelé. Na zriadenie systému je možné čerpať finančnú dotáciu od štátu. 

Princíp fungovania, efektivita a návratnosť

Princíp tepelného čerpadla spočíva v tom, že čerpaním tepla zo vzduchu alebo vody po stlačení média v tlakovom zásobníku získavame viac energie ako do celého systému vložíme v podobe elektrickej energie, ktorá chod celého systému zabezpečuje.

Zohriatu vodu môžeme priamo využívať na ohrev jednotlivých izieb prostredníctvom podlahového kúrenia alebo radiátormi. Zároveň teplú vodu používame v kúpeľniach, kuchyni alebo práčovni. Tepelné čerpadlo efektívne funguje aj pri mínusových teplotách do - 20 ℃.

Návratnosť investície do tepelného čerpadla sa pohybuje v rozmedzí 6 – 8 rokov a pri súčasnom trende neustáleho zvyšovania cien energií sa tento interval ešte výraznejšie skracuje. Efektivita systému je mimoriadne vysoká a vo všeobecnosti vieme pri spotrebe elektrickej energie v hodnote 1 kWh vyrobiť teplo v rozmedzí 3 – 5 kWh, konkrétne hodnoty závisia od typu a výrobcu jednotlivých súčastí systému tepelného čerpadla.

autor: Andrej

Nov 30, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 21 404 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Martin Š.

Firma
Rača
4,9
Elektrikár

Som elektrikár s dlhoročnými skúsenosťami. Poskytujem opravy/montáž elektrických rozvodov (vypínače, zásuvky, stropné ventilátory, svietidlá atď.) zapájaním spotrebičov ako aj kompletnými elektroinštaláciámi pri stavbách, renováciach.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Mario S.

Živnostník
Sereď
4,9
Maliar, Maliarske práce

Vyštudovaný elektrikár v Trnave komenskeho 1. Skusenosti 10tky domov a bytov, zásuvky, vypínače, podlahové kúrenie elektrické, stropné svetlá, lustre, LED pásy vonkajšie vnútorné, zapojenie spotrebičov, bodové svetlá,pohybove senzorové svetlá,stropné ventilátory, bleskozvody - revízie Obklady, dlažby,parkety,vinyl, sadrokartóny, malovky, stierky, omietky Dom na kľúč :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír G.

Živnostník
Drienovská Nová Ves
4,9
Elektrikár

Viac informácií sa dozviete v osobnej komunikácii. Som zručný chlap - pochádzam z domu, kde je potreba ovládať všetky práce. Mám papiere na revízie elektrických zariadení ako aj zdvíhacích zariadení.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Rastislav S.

Firma
Trenčiansky kraj
4,9
Elektrikár

Profesionálne skúsenosti zo slovenska a zo zahraničia v oblasti rekonštrukcie domov, bytov , kancelárií, Dokážem zhotoviť čokoľvek v interiéri domácností, opraviť, poradiť. 80% činností som sa venoval remeslu v elektro ako montáž a kabeláž elektroinštalačných rozvodov. Oprave elektrospotrebičov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8
Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter K.

Živnostník
Lučenec
4,8
Elektroinštalácia

Sme rodinná firma z dlhoročnou tradíciou a skúsenosťami v odbore elektroinštalačných prác. Vieme vám pomôcť od naprojektovania po realizáciu až ku revízii. V našom portfóliu sú kompletne elektorištslacné práce a po z.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter V.

Firma
Bratislava
4,7
Elektrikár

Ponúkam nasledovné služby : Kompletáž elektroinštalácií (montáž zásuviek, vypínačov, datových zásuviek...) Montáž svietidiel Zapojenie spotrebičov (digestor,varná platňa) Montáž led pásov Kompletné elektroinštalácie Presuny zásuviek a vypínačov Kontrola elektroinštalácií Montáž kamier a zabezpečovacích systémov Riešenie porúch

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Fotovoltaika

Nižšia cena3 223,00 €/ks
Priemerná cena3 466,78 €/ks
Vyššia cena3 600,00 €/ks
Pošlite dopyt 21404 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte elektrikára na fotovoltaiku? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt