Ako vzniká rosenie?
Vzduch je stále do určitej miery nasýtený vodnými parami, čo vyjadruje relatívna vlhkosť vzduchu v percentách. Keď je vo vzduchu minimum vodnej pary, hovoríme o suchom vzduchu. Naopak ak je vzduch presýtený vodnými parami ide o vlhký vzduch. Preto je dôležité udržiavať vzduch niekde medzi suchým a vlhkým. K tomu vám pomôže vlhkomer. Ten si môžete kúpiť digitálny alebo analógový. Tak či onak pomôžu vám oba, pretože merajú mieru vlhkosti vzduchu. Ideálna vlhkosť je niekde medzi 45-55%. Ak je hodnota vyššia, máte doma vlhko. Ak je naopak nižšia, vzduch vo vašej domácnosti je suchý.
Čo je to rosný bod?
Rosný bod je termín, s ktorým sa pri nadmernej alebo naopak príliš nízkej vlhkosti určite stretnete. Rosný bod je vlastne teplota, pri ktorej je vzduch maximálne nasýtený vodnými parami, to znamená, že relatívna vlhkosť vzduchu je vtedy 100%.
Vzduch stále pri určitej teplote obsahuje len určité množstvo vodnej pary a to znamená, že čím je teplota vzduchu vyššia, tým viac vlhkosti dokáže prijať. V momente kedy sa vzduch začne ochladzovať začnú vodné pary kondenzovať. Rosný bod sa dá teda považovať za vyjadrenie absolútnej vlhkosti vzduchu.
Aké zdroje vlhkosti nájdete vo svojej domácnosti?
Už len tým, že človek žije a dýcha obohatí vzduch v domácnosti o priemerne 3 litre vody denne a to hovoríme len o jednej osobe, nie o celej rodine. Viac členov rodiny = vyššia vlhkosť vzduchu. Ak k dýchaniu pridáme ešte varenie, pranie, sušenie alebo sprchovanie tak je vzduch denno-denne priam nasýtený vodnou parou.
Jediné čo tomu pomôže je pravidelné, no nie príliš dlhé vetranie domácnosti (napríklad ráno, na obed a večer) alebo pohlcovač vlhkosti. Ten sa odporúča aj pri novostavbách, ktoré sa počas prvých priemerne 3 rokov vyznačujú zvýšenou vlhkosťou.
Ako zabrániť oknám, aby sa rosili?
Aby ste zabránili roseniu okien je dôležité dodržiavať základné pravidlá:
-
Správne vetrajte
V zime dbajte na to, aby ste vetrali minimálne 3krát denne po dobu 4-6 minút. Nevetrajte vo vykurovacom období príliš dlho ani nepoužívajte mikrovetranie, pretože vtedy dochádza k výrazným únikom tepla a ochladeniu stien. Následne bude trvať oveľa dlhšie, kým sa miestnosti znova vykúria a vy tak povediac vyhadzujete peniaze von oknom.
- Zvýšenie teploty vzduchu
Už keď zvýšite teplotu miestnosti len o 1 stupeň, tak to môže vyriešiť vaše problémy s rosením. Teplý vzduch udrží väčší objem vodných pár a tým pádom sa zvýši aj teplota rosného bodu. Za pokus to určite stojí!
- Neprekrývajte radiátor parapetnou doskou
Majte na pamäti, že teplý vzduch z radiátora prúdi stále smerom nahor a tým pádom zohrieva aj parapetu, ktorá by mala byť spravidla umiestnené pod oknom. Ak však radiátor prekryjete, nedostane sa teplý vzduch k celej ploche okna, povrchová teplota okna klesne pod rosný bod a tým začne vzduch kondenzovať – vzniká para a rosenie.
- Vytiahnite vnútorné žalúzie
- Prádlo sušte v sušičke, vyhýbajte sa sušeniu v domácnosti
- Znížte počet izbových rastlín v domácnosti
- Použite odsávače pár
- Použite pohlcovače vlhkosti
Pre pohltenie vlhkosti tiež môžete zvážiť aj výmenu okien. Kvalitne zaizolované trojsklo vám môže váš problém vyriešiť raz a navždy, no ani potom nezabúdajte, že najdôležitejšie je vetranie a prípadne zvýšenie teploty miestností.
Ak si svojimi oknami a ich tesneniami nie ste istí, zavolajte si odborníka, ktorí vám ich skontroluje a navrhne vhodné riešenie. Rozhodne či bude stačiť pre kvalitné izolovanie výmena tesnenia, alebo bude potrebná kompletná výmena okien v celej nehnuteľnosti.
autor: Natália
Feb 8, 2022