Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vertikálne žalúzie

Ako zmerať okná pred inštaláciou žalúzií a roliet

Hľadáte žalúziara na vertikálne žalúzie? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Ako zmerať okná pred inštaláciou žalúzií a roliet
Vertikálne žalúzieAko zmerať okná pred inštaláciou žalúzií a roliet

Výber nových žalúzií nemusí byť dlhý a náročný proces. Jednou z prvých vecí, ktoré musíte urobiť, je zmerať okná, aby ste určili, aké veľkosti žalúzií potrebujete a aká montáž bude fungovať najlepšie. Presné meranie je jedným z najdôležitejších krokov v procese, pretože nesprávne meranie by mohlo viesť k žalúziám, ktoré nedokážete namontovať, prípadne ktoré nebudú fungovať tak, ako ste si predstavovali.

Čo musíte zmerať?

Pred začatím procesu merania sa uistite, že máte poruke správne nástroje. Odporúčame vám, aby ste si pripravili nasledujúce veci, ktoré vám pomôžu dopracovať sa k správnym rozmerom.

  • Vysúvací meter
  • Rebrík alebo schodíky
  • Papier a ceruzka

Meranie okien pre vnútorné žalúzie

Už z ich názvu vyplýva, že vnútorné žalúzie sú namontované na vnútornej strane okenného rámu. Sú veľmi populárne kvôli svojej estetike; ponúkajú čistý vzhľad, pretože sa montujú tak, aby prekryli okná a súčasne nechali odkryté okenné rámy.

Pokiaľ ide o vnútorné žalúzie, merania musia byť presné a existuje tu len malý priestor na chyby. Okrem toho je vnútri okenného rámu obmedzený priestor, takže merania musia byť vykonané správne. Tu sú kroky, ktoré vám pomôžu s meraním hĺbky vnútorných žalúzií.

Krok 1: Zmerajte šírku okna

Súčasné strojovo vyrábané okná by mali mať v každom mieste rovnakú šírku, avšak napriek tomu je dobré zmerať okná na troch miestach. Hore, v strede a dolu. Pri meraní vnútorných žalúzií musíte merať vnútro okenného rámu.

Aby boli merania čo najpresnejšie, použite najnižšiu hodnotu z troch meraní (ak sa vôbec niečo také vyskytne) ako referenčnú. Platí pravidlo, že pri meraní by ste nemali nikdy použiť ako východiskovú hodnotu najširšiu nameranú, pretože by sa vám žalúzia nezmestila do okna.

Krok 2: Zmerajte výšku okna

Výšku okna je tiež potrebné zmerať na troch rôznych miestach; vľavo, v strede a vpravo. V zásade platí presne to isté čo pri meraní šírky. Vždy použite najnižšiu nameranú hodnotu.

Krok 3: Zmerajte hĺbku okenného rámu

Meranie hĺbky okenného rámu je nesmierne dôležitý krok, pretože každý typ žalúzie má iné minimálne požiadavky na hĺbku. Presné meranie je teda úplne nevyhnutné. Ak sú okenné rámy príliš úzke a nespĺňajú minimálne požiadavky, jedinou možnosťou je vonkajšia roleta.

Pri meraní hĺbky je dôležité vziať do úvahy všetky možné prekážky (kľučky a podobne), ktoré môžu prekážať pri inštalácii.

Meranie okien pre vonkajšie žalúzie

Pri meraní vonkajších žalúzií je postup podobný ako pri meraní vnútorných, existujú tu však niektoré kľúčové rozdiely. Vonkajšie žalúzie, ktoré sú namontované mimo okenného rámu, môžu byť skvelou voľbou, ak platí čokoľvek z nasledujúceho:

  • Vaše okná majú jedinečný tvar, pretože vonkajšie žalúzie sa montujú na stenu okolo okna a môžu fungovať takmer pre akýkoľvek typ okna.
  • Ide vám o dizajn. Vonkajšie rolety poskytujú elegantnejší, často až dramatickejší vzhľad.
  • Okenné rámy sú príliš plytké. Vonkajšie žalúzie sú vynikajúce pre okná s malou hĺbkou rámu.

Vonkajšie žalúzie sa merajú ľahšie, pretože sa montujú mimo okna, a nevyžaduje sa pri nich teda minimálna hĺbka.

Krok 1: Zmerajte šírku oblasti, ktorá sa má pokryť

Vonkajšie žalúzie majú väčšiu flexibilitu ako vnútorné, môžete si zvoliť, či šírka žalúzií bude korešpondovať s okrajom okna, alebo ich väčšou šírkou vytvoríte aj ilúziu širších okien. Je na vás, aby ste sa rozhodli, koľko miesta chcete žalúziami prekryť.

Vo všeobecnosti platí, že je lepšie pridať na šírku žalúzií niekoľko milimetrov až centimetrov hlavne preto, aby ste eliminovali vnikajúce svetlo do domu a sebe poskytli viac súkromia.  

Krok 2: Zmerajte výšku oblasti, ktorá sa má pokryť

Podobne ako pri meraní šírky je možné zvoliť výšku na základe toho, koľko miesta je potrebné pokryť. Ak má okno parapet, žalúzie musia byť zákonite ukončené nad ním. Ak nemá, môžete si rozmery nastaviť flexibilne a dĺžku žalúzií zvoliť podľa potrieb.

Ušetrite čas a možno i peniaze

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre vnútorné, alebo vonkajšie žalúzie, presné meranie je najdôležitejším krokom pred ich objednaním. Ak sú okná vášho domu jedinečné, netradičné a komplikované na meranie alebo si na meranie netrúfnete, môžete požiadať niektorého z odborníkov, aby prišiel k vám domov a zmeral ich za vás. On vie, ako na to, pôjde mu to oveľa rýchlejšie ako vám, nehovoriac už o tom, že pri presnom meraní môžete ušetriť veľa peňazí. Mohlo by sa vám totiž stať, že žalúzie nebudú sedieť presne a firma, ktorá ich vyrábala, ich nebude chcieť reklamovať, keďže ona nepochybila. Ideálne je nájsť si odborníkov, prípadne zamestnancov firmy, v ktorej sa rozhodnete zaobstarať si žalúzie. Špecializované firmy vám rady poskytnú nielen presné vymeranie, ale i výrobu a samozrejmosťou je aj montáž.

autor: Tomáš

Jun 23, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
Priemerné ceny

Cena za: Vertikálne žalúzie

Nižšia cena16,25 €/ks
Priemerná cena24,79 €/ks
Vyššia cena36,33 €/ks
Pošlite dopyt 17312 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte žalúziara na vertikálne žalúzie? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt