Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Kúrenie

Ako znížiť náklady na vykurovanie a ohrev vody?

Hľadáte kurenára na kúrenie? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Ako znížiť náklady na vykurovanie a ohrev vody?
KúrenieAko znížiť náklady na vykurovanie a ohrev vody?

Náklady na ohrev vody a vykurovanie patria medzi nezanedbateľnú čiastku rozpočtu každej domácnosti. V rodinnom dome môže ísť až o 75% spotrebovanej energie, v byte okolo polovice. Vysoké účty za vodu či plyn nepotešia nikoho a rapídne rastúce ceny energií tiež situácii nijak nepomáhajú. Nečudo, že sa mnohí obzeráme po rozumných riešenia, ako tieto náklady udržať pod kontrolou.

Možností je našťastie viacero. Najvoľnejšiu ruku samozrejme máme, ak sa týmto problémom začneme zaoberať už v štádiu plánovania novostavby, prípadne rekonštrukcie. V každej situácii sa však dá nájsť aspoň nejaký kompromis a v dnešnom článku si priblížime niekoľko možností, ako neplatiť viac, než musíte.

Vhodný výber zdroja tepla a systému vykurovania

Pokiaľ máte možnosť riešiť otázku kúrenia a ohrevu vody už pri návrhu, je to ten najlepší čas pre investíciu do budúcnosti. Zdroje tepla a vykurovacie systémy si totiž nie sú rovné a vzrastajúcemu záujmu sa tešia najmä riešenia, ktoré šetria Vašu peňaženku a zároveň životné prostredie. Medzi takéto alternatívy patria technológie využívajúce na získavanie energie obnoviteľné prírodné zdroje – tepelné čerpadlá či solárne panely. Predstavujú síce výraznú vstupnú investíciu, no vďaka dotáciám sa stávajú dostupnejšími a ich finančná návratnosť je preukázateľne vysoká.

Pri novotavbách sa preto stávajú štandardným riešením a nie je na škodu túto zmenu zvážiť ani pri rekonštrukciách, predovšetkým ak je Váš kotol starší než 15 rokov. Tepelné čerpadlá určite nie sú len privilégiou novej výstavby - čerpadlo typu vzduch/voda je napríklad možné inštalovať s minimálnymi stavebnými úpravami. Tepelné čerpadlá dokážu z obnoviteľných zdrojov “zadarmo” získať až 75% energie, sú účinné, majú nízke prevádzkové náklady a navyše výrazne znižujú záťaž na životné prostredie v porovnaní s “klasickými” spôsobmi získavania energie.

Vykurovací systém, ktorý ide ruka v ruke s tepelnými čerpadlami, je teplovodné podlahové vykurovanie. Táto kombinácia dokáže ponúknuť naozaj výrazné úspory.

Solárne panely sa zas postarajú najmä o ohrev teplej vody, kde dokážu dosiahnuť zníženie spotreby energie až o 70% a to nie len v prípade rodinných domov - raritou už nie je ani investícia do solárnych kolektorov pre bytovky, kde môžu vďaka vysokým dotáciám poskytnúť výnimočne výhodnú návratnosť. Taktiež môžu predstavovať doplnkový zdroj pre vykurovanie. 

Zabráňte únikom tepla

So stúpajúcimi nárokmi na energetickú hospodárnosť budov je vhodný výber stavebného materiálu, zatepľovacieho systému a kvalitných okien v prípade novostavieb už takmer samozrejmosťou. To nemusí platiť pre staršie stavby, kde tepelnotechnické parametre obálky často už dávno nezodpovedajú súčasným požiadavkám. Pokiaľ bývate v takejto budove, a máte pocit, že za energie platíte priveľa, možno sú vinníkom práve tepelné mosty. V tom prípade môže byť riešením investícia do nových okien, zateplenia obvodových stien či opravy strechy. 

Ušetrite bez veľkých investícií

Uviedli sme si niekoľko vysoko efektívnych spôsobov, ako si znížiť náklady na vykurovanie a ohrev teplej vody. Existujú však samozrejme situácie, kde nie je priestor na takéto razantné riešenia, či už z finančných alebo iných dôvodov. Našťastie existujú aj iné možnosti – niekedy je to len otázka malých zmien v životnom štýle, ktoré povedú k hospodárnejšiemu chodu domácnosti. 

Zvážte napríklad, či vykurujete naozaj len vtedy a tam, kde to skutočne potrebujete. Pre dosiahnutie komfortu v obývačke či spálni napríklad úplne stačí teplota vzduchu 21°C, často však túto hodnotu výrazne prekračujeme. Pokiaľ ešte nemáte na radiátoroch termostaty, táto pomerne malá investícia Vám pomôže obmedziť plytvanie teplom.

V čase, keď sa v miestnosti nezdržiavate, je výhodnejšie znížiť stupeň ohrievania, než radiátor úplne vypnúť – vyhnete sa tak energeticky náročnejšiemu rozkúreniu pri každom zapnutí. Radiátor nikdy neprekrývajte nábytkom či záclonami a keď sme už pritom, nezabudnite ich z času na čas odvzdušniť.

Pomôže i správne vetranie, ktoré by malo byť krátke a intenzívne, zabezpečujúc potrebnú výmenu vzduchu bez zbytočných tepelných strát. Zbytočným únikom zabránite i zatváraním dverí medzi vykurovanými a nevykurovanými priestormi.

Pre zníženie nákladov na teplú vodu pomôžu napríklad pákové a termostatické batérie, sprchové hlavice s nastaviteľným prietokom či perlátory, ktoré Vám ušetria až 20% vody. Lepšie hospodárenie s teplom i vodou je dobrou cestou k úsporám bez značných investícií či obmedzenia komfortu.

autor: Nadia

Feb 3, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 28 678 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Termo T.

Firma
Košice
5,0
Kúrenie

Team odborníkov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Poradia a vyriešia všetko od vykurovania po klimatizáciu. Sú tu pre vás dostupní vždy, či sa vám pokazí kotol na Vianoce alebo počas vrcholu sezóny klimatizácií. Riešenia na mieru bez starostí Postaráme sa o príjemné teplo a chlad vo vašom domove. Poradíme vám, aké zariadenia sú najvhodnejšie do vašej domácnosti. Zabezpečíme kompletnú montáž a prípadne aj likvidáciu starého zariadenia. Na produkty od nás nemusíte dlho čakať a šetriť. Dodanie celého riešenia sa snažíme realizovať do 7 dní a v prípade potreby aj so splácaním postupne. Montážou sa naša starostlivosť nekončí a ku všetkým produktom patrí aj následný servis. Našou úlohou je prevziať všetky vaše starosti na seba, aby ste si vy mohli užívať príjemnú teplotu vo vašom dome.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter C.

Živnostník
Rožňava
5,0
Kúrenie

Vykonávam kominárske práce. Kontrola, čistenie, frézovanie, vložkovanie komínov na tuhé aj plynné palivá. S potvrdením o vykonaní kontroly. Taktiež realizujem montáž domových klimatizácií. Vykonávam ich čistenie a údržbu. Realizujem aj montáž filtrov proti vodnému kameňu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter K.

Firma
Žehňa
5,0
Kúrenie

Naša spoločnosť je na trhu od roku 2017. Ponúkame pre Vás široký záber služieb v oblasti kúrenárskych, vodoinštalatérskych, výkopových a stavebných prác. My nie sme len ďalšou firmou v poradí na trhu, ale firmou, ktorej na našich zákazníkoch záleží, aby boli spokojní s vykonanými službami. K našim zákazníkom pristupujeme individuálne a navrhujeme riešenia projektov, čo najvýhodnejšie pre zákazníka k jeho spokojnosti.   Veríme, že Vás naša firma osloví a stane sa základom našej budúcej úspešnej spolupráce. Nechajte pracovať odborníkov, nech pretavia Vaše sny a plány do hmotnej podoby.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomáš S.

Firma
Jelka
4,7
Kúrenie

-servisak kotlov Buderus, Junkers -čistenie vykurovacieho systému -kopletná montáž voda, uk, plyn novostavby aj rekonštrukcie -momtáž kotolní -montáž solárnych systémov a tepelných čerpadiel

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter M.

Firma
Pezinok
4,5
Kúrenie

Sme skuseny inštalatery s viac ako 10 rokmi prace. Pracujeme s modernymi ale overenymi materialmi. Overenymi s nasej praxe ale tak isto vieme pracovat aj s PPR alebo inymi materialmi. Vieme zavezpecit revizie ci uz kotlov, tepelnych cerpadiel, plynu, pripojky do domov, potvrdenia ku kolaudacii ako tlakove skušky a mnoho ineho. V podstate vieme najst na akykolvek projekt alebo problem riešenie. Tešime sa na spoluprácu

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ladislav Č.

Živnostník
Košice
5,0
Hodinový manžel

Popri zamestnaní vo voľnom čase ponúkam služby ako hodinový manžel, maľovanie, montáž sadrokartónu,elektrikár, vodár. V domácnosti nemám problém vyriesit hocijakú chybu.Vyrábam priečky,vstavane barové pulty, skrinky na mieru ako vidno aj na foto ked som vyrábal skrinku pod akvarium z atypickými rozmermi.Lepím tapety na steny, nábytok, kuchynské linky a pod. Žiadna práca pre mňa nieje veľká ani mala spravím všetko.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jozef P.

Firma
Malinovo
5,0
Oprava potrubia

Fungujeme na trhu cca 20rokov v oblasti inštalácii voda. Plyn. kurenie. Kazdy zákazník je môj šéf a snažím sa vyhovieť Spokojný zákazník je viac, než veľa penazi. Naša oblasť sa rozšírila na vyhľadávanie únikov vody vodikovou skúškou, vlhnutia stien. Montáž solárnych zariadeni. Montáž vodomerov. Tepelných cerpadiel Pomôcť zákazníkom je náš ciel. Prievalsky

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jaroslav M.

Firma
Chynorany
5,0
Vodoinštalácia

dobrý deň , venujeme na montáži a servisu vody, kanalizácie , kúrenia , kombinované kúrenie , mont. plynových - elektrických - na tuhé palivá - peletové kotle , podlahové kúrenia , radiátory , kotolne , solárna technika , ponorné čerpadla , vodárničky atd.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Michal S.

Firma
Ružindol
5,0
Plynár

Odborné prehliadky, skúšky tlakových a plynových zariadení, revízie, servis, montáž, voda, ÚK, plyn.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0
Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Varga - Team w.

Firma
Čakany
5,0
Vodoinštalácia

Poskutujeme vodoinštalatérske a kúrenárske práce. Stropné chladenie(mokry,suchy system). Kotle-tepelné čerpadlá) Plynové prípojky.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Milan G.

Firma
Tekovský Hrádok
5,0
Oprava strechy

Dobrý deň mám skúsenosti z mnohých odborov ponúkam vám zváračské práce, Inštalatérské práce, kúrenie, kanalizácia, hodinový manžel, tesárske práce, maľovanie a aj iné.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Andrej V.

Živnostník
Bratislava
4,9
Vodár

Mám skúsenosti z mnohých odborov. Rád vám pomôžem s rôznymi vodouinštaláčnými prácami (opravy vodovodných batérii, sifónov, vymeny WC atď.) s opravami sadrokartónov, inštaláciou svietidiel, garniži, držiakov televízorov, montážou nábytku a podobne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter J.

Firma
Bratislava
4,9
Inštalácia vodovodnej batérie, umývadla

15 rokov praxe voda,kúrenie,kanalizácia,plyn Čistenie kanalizácie tlakom vody do priemeru 125mm-20m Kamera do kanalizácie do 5m

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Roman U.

Živnostník
Bratislava
4,9
Hodinový manžel

Dobry den Mam všestranné skúsenosti v prácach všetkého druhu viac ako 12r Vodoinstalacia. Kurenie. Sadrokarton. Montaz nábytku. Montaz kuchinske linky. Vsetko co vás napadne. Co neviem urobyt na 100% taku pracu racej odmietnem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Erik K.

Živnostník
Slovenský Grob
4,9
Hodinový manžel

Menšie Stavebné a inštalačné práce v domácnosti, rôzne opravy skladanie nábytku, maliarske práce, menšie elektrikárske práce a ďalšie stavebné práce...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vasil V.

Firma
Bratislava
4,9
Vodár

Už nechcete inštalatérov, ktorí robia svoju prácu zle? Už vás nebaví platiť peniaze navyše? Potom ponúkam dobré služby za prijateľné ceny. Vykonávam nasledujúce inštalatérske práce: - montáž rozvodov vody a kúrenia; - inštalácia teplej podlahy; - pripojenie bojlera, práčok a iných zariadení; - inštalácia kotlov; a absolútne všetky druhy inštalatérskych prác Pracujem v Bratislave, Malackách a blízkom okolí. Budem rád spolupracovať! S kvalitou vykonanej práce budete určite spokojní!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9
Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9
Obklady, dlažby

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt