Možností je našťastie viacero. Najvoľnejšiu ruku samozrejme máme, ak sa týmto problémom začneme zaoberať už v štádiu plánovania novostavby, prípadne rekonštrukcie. V každej situácii sa však dá nájsť aspoň nejaký kompromis a v dnešnom článku si priblížime niekoľko možností, ako neplatiť viac, než musíte.
Vhodný výber zdroja tepla a systému vykurovania
Pokiaľ máte možnosť riešiť otázku kúrenia a ohrevu vody už pri návrhu, je to ten najlepší čas pre investíciu do budúcnosti. Zdroje tepla a vykurovacie systémy si totiž nie sú rovné a vzrastajúcemu záujmu sa tešia najmä riešenia, ktoré šetria Vašu peňaženku a zároveň životné prostredie. Medzi takéto alternatívy patria technológie využívajúce na získavanie energie obnoviteľné prírodné zdroje – tepelné čerpadlá či solárne panely. Predstavujú síce výraznú vstupnú investíciu, no vďaka dotáciám sa stávajú dostupnejšími a ich finančná návratnosť je preukázateľne vysoká.
Pri novotavbách sa preto stávajú štandardným riešením a nie je na škodu túto zmenu zvážiť ani pri rekonštrukciách, predovšetkým ak je Váš kotol starší než 15 rokov. Tepelné čerpadlá určite nie sú len privilégiou novej výstavby - čerpadlo typu vzduch/voda je napríklad možné inštalovať s minimálnymi stavebnými úpravami. Tepelné čerpadlá dokážu z obnoviteľných zdrojov “zadarmo” získať až 75% energie, sú účinné, majú nízke prevádzkové náklady a navyše výrazne znižujú záťaž na životné prostredie v porovnaní s “klasickými” spôsobmi získavania energie.
Vykurovací systém, ktorý ide ruka v ruke s tepelnými čerpadlami, je teplovodné podlahové vykurovanie. Táto kombinácia dokáže ponúknuť naozaj výrazné úspory.
Solárne panely sa zas postarajú najmä o ohrev teplej vody, kde dokážu dosiahnuť zníženie spotreby energie až o 70% a to nie len v prípade rodinných domov - raritou už nie je ani investícia do solárnych kolektorov pre bytovky, kde môžu vďaka vysokým dotáciám poskytnúť výnimočne výhodnú návratnosť. Taktiež môžu predstavovať doplnkový zdroj pre vykurovanie.
Zabráňte únikom tepla
So stúpajúcimi nárokmi na energetickú hospodárnosť budov je vhodný výber stavebného materiálu, zatepľovacieho systému a kvalitných okien v prípade novostavieb už takmer samozrejmosťou. To nemusí platiť pre staršie stavby, kde tepelnotechnické parametre obálky často už dávno nezodpovedajú súčasným požiadavkám. Pokiaľ bývate v takejto budove, a máte pocit, že za energie platíte priveľa, možno sú vinníkom práve tepelné mosty. V tom prípade môže byť riešením investícia do nových okien, zateplenia obvodových stien či opravy strechy.
Ušetrite bez veľkých investícií
Uviedli sme si niekoľko vysoko efektívnych spôsobov, ako si znížiť náklady na vykurovanie a ohrev teplej vody. Existujú však samozrejme situácie, kde nie je priestor na takéto razantné riešenia, či už z finančných alebo iných dôvodov. Našťastie existujú aj iné možnosti – niekedy je to len otázka malých zmien v životnom štýle, ktoré povedú k hospodárnejšiemu chodu domácnosti.
Zvážte napríklad, či vykurujete naozaj len vtedy a tam, kde to skutočne potrebujete. Pre dosiahnutie komfortu v obývačke či spálni napríklad úplne stačí teplota vzduchu 21°C, často však túto hodnotu výrazne prekračujeme. Pokiaľ ešte nemáte na radiátoroch termostaty, táto pomerne malá investícia Vám pomôže obmedziť plytvanie teplom.
V čase, keď sa v miestnosti nezdržiavate, je výhodnejšie znížiť stupeň ohrievania, než radiátor úplne vypnúť – vyhnete sa tak energeticky náročnejšiemu rozkúreniu pri každom zapnutí. Radiátor nikdy neprekrývajte nábytkom či záclonami a keď sme už pritom, nezabudnite ich z času na čas odvzdušniť.
Pomôže i správne vetranie, ktoré by malo byť krátke a intenzívne, zabezpečujúc potrebnú výmenu vzduchu bez zbytočných tepelných strát. Zbytočným únikom zabránite i zatváraním dverí medzi vykurovanými a nevykurovanými priestormi.
Pre zníženie nákladov na teplú vodu pomôžu napríklad pákové a termostatické batérie, sprchové hlavice s nastaviteľným prietokom či perlátory, ktoré Vám ušetria až 20% vody. Lepšie hospodárenie s teplom i vodou je dobrou cestou k úsporám bez značných investícií či obmedzenia komfortu.
autor: Nadia
Feb 3, 2022