Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Prístrešky

Aký je rozdiel medzi pergolou a prístreškom a podľa čoho si vybrať?

Hľadáte staviteľa na prístrešky? V tejto kategórii máme 17 649 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Aký je rozdiel medzi pergolou a prístreškom a podľa čoho si vybrať?
Prístrešky

Aký je rozdiel medzi pergolou a prístreškom a podľa čoho si vybrať?

Vôbec nezáleží na tom, či máte starší dom, alebo úplnú novostavbu, nie je podstatné, či disponujete malým pozemkom, alebo máte pri dome pozemok s rozlohou futbalového ihriska, určite sa snažíte každý priestor využiť a vytvoriť tak, aby bol lepší, krajší, pohodlnejší a vytvoril pocit skutočného pohodlia a domova. Nie je podstatné ani to, či ste majiteľom staršieho auta, prípadne vlastníte najnovší model najluxusnejšej automobilovej značky, vždy sa snažíte o to, aby ste s ním mali kde parkovať, a aby bolo chránené pred poveternostnými vplyvmi a nepriazňou počasia.

Aký je rozdiel medzi pergolou a prístreškom

V minulosti mali oba pojmy jasné rozlíšenie. Pergola bola pôvodne ľahká, malá okrasná stavba v záhrade, prípadne na terase, väčšinou z drevenej konštrukcie, ktorá slúžila na rast a uchytenie sa popínavých rastlín, ktoré tak vytvorili prirodzené zastrešenie a jednoduchú ochranu proti vetru a dažďu. Predstavovala tak architektonický záhradný prvok, ktorý slúžil nielen na ochranu proti poveternostným vplyvom, ale aj ako skrášľovací prvok a miesto na príjemné posedenie s rodinou či priateľmi.

Oproti tomu sa prístreškom akosi automaticky rozumelo zastrešené miesto a priestor, ktorý slúžil síce tiež ako ochrana pred vplyvom počasia, ale skôr pre zvieratá, náradie, bicykle, alebo motorové vozidlá. Na rozdiel od pergol, ktoré stávali voľne v záhrade, prístrešok býval oveľa pevnejšia stavba a omnoho častejšie bol spojený s domom.

Dnes sa tieto rozdiely a významové odtiene trochu stierajú a aktuálne trendy, materiály, tvary a vzory pergol a prístreškov velia výrobcom ponúkať veľmi podobné výrobky, hoci pod rôznymi názvami.    

Z čoho sú vyrobené

Najčastejšie materiály, ktoré sa používajú na ich výstavbu, sú drevo a hliník, preto sa odlišujú svojím účelom, tvarom, nárokmi na údržbu, a hlavne životnosťou.

Drevené pergoly sa už dnes prioritne nevyužívajú ako konštrukcia na popínavé rastliny, napriek tomu sú stále vhodné pre vidiecke domy, chaty alebo chalupy. Napriek moderným ochranným materiálom si vyžadujú pomerne intenzívnu údržbu a nároky na čas a peniaze. I tak majú však oveľa kratšiu životnosť ako prístrešky vyrábané z hliníka.

Hliníkové prístrešky a pergoly sa vyznačujú moderným dizajnom, preto sú vhodnejšie k novším domom a novostavbám, hoci sa dajú zladiť ku každému štýlu. Nepodliehajú korózii a sú takmer bezúdržbové. Často mávajú oveľa dlhšiu životnosť ako to, čo majú za úlohu chrániť. 

Tvary a vyhotovenia

Pokiaľ ide o klasické pergoly, sú to skôr konzervatívne stavby s rovnou strechou, buď pevnou, alebo sťahovacou, so sklápacími lamelami, prípadne i s rolovacou strechou. Hliníkové prístrešky na autá sú, naopak, oveľa otvorenejšie súčasným trendom a modernému dizajnu.

Hliník je kov, z ktorého vedia výrobcovia prístreškov na auto vyčariť skoro až netušené tvary. Prístrešky si môžete zažiadať s rovnou a klopenou strechou, prípadne so strechou prehnutou do oblúka. Môžu mať pevné steny alebo si ich môžete skombinovať s lamelami. Strecha sa dá ozvláštniť priehľadnými panelmi zo skla alebo z polykarbonátu s veľkou odolnosťou proti vysokému zaťaženiu, krúpam a UV žiareniu. Môžete ich umiestniť kdekoľvek na pozemok, avšak najideálnejšie sa javia blízko pri dome, aby ste to nemali k autu od vchodu ďaleko. Pomerne častá je i inštalácia a ukotvenie priamo o dom.  

Čo si zvoliť, k čomu sa prikloniť

Ako už bolo spomenuté, v súčasnosti sa rozdiel medzi pergolou a prístreškom na autá takmer stiera. Ak sa však budete rozhodovať medzi nimi, v prvom rade si musíte ujasniť, na aký účel budete uvedenú konštrukciu potrebovať. A potom už neexistuje nič, čo by vás mohlo zastaviť. Na webe nájdete množstvo výrobcov, ktorí vám radi pomôžu vybrať najvhodnejší prístrešok, ktorý sa vám bude hodiť k domu po architektonickej či dizajnovej stránke a ktorý bude súčasne chrániť vás, vaše rodinné chvíle pohody alebo váš majetok.

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti SUN SYSTEM SR, S.R.O.

Aký je rozdiel medzi pergolou, markízou a zimnou záhradou?

Markíza je tieniaci prvok určený prevažne len na tienenie. Pergola má oproti markíze výhody v tom, že ju vieme využívať prakticky celoročne, chráni nás pred dažďom, slnkom a nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Hlavnou výhodou zimnej záhrady je v tom že, realizáciou zimnej záhrady vytvoríte ďalšiu obytnú časť, ktorú je možné využívať celoročne a za každého počasia. 

Aké výhody má pergola, markíza a zimná záhrada?
  • Markíza - nemá žiadnu podpornú konštrukciu, je to len box namontovaný na stene. Určená len na ochranu pred slnkom. Možnosť osvetlenia v boxe.
  • Pergoly - široká možnosť výberu druhu pergol (s pevnou strechou, naklápacími lamelami, posuvnou strechou). Výhodou je ochrana proti dažďu, slnku a podľa typu aj snehu. Možnosti osvetlenia, tienenia, ozvučenia, diaľkové ovládanie, poprípade cez inteligentnú domácnosť.
  • Zimná záhrada - ďalšia obytná miestnosť v dome, viacero variantov posuvného zasklenia, možnosť vykurovania, doplnenia tienenia, podľa typu zimnej záhrady buď celoročná alebo sezónna.
Aké typy tienenia poznáme? Aké majú výhody?

Rozdeľujeme ich na vonkajšie a vnútorné tienenie. Vonkajšie aj vnútorné tienenie dokážeme ovládať nástenným vypínačom, diaľkovým ovládaním, poprípade aplikáciu v smart domácnosti. Výhodou vonkajšieho tienenia je, že zabraňuje vstupu tepla do interiéru. Vieme realizovať podomietkové riešenia. Na trhu je dostupná široká ponuka farebných prevedení a designu. Výhodou vnútorného tienenia je to, že doplní a dotvára design interiéru. Na výber je veľké možnosto látok a typov žalúzií alebo roletiek. 

Spoločnosť SUN SYSTEM SR, S.R.O. - špecialisti na predaj a montáž hliníkových pergol, výsuvných markíz a zamných záhrad

autor: Marián

Oct 11, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 27 173 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Vladimír F.

Firma
Bratislava
5,0

Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Július Š.

Živnostník
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Skúsenosti : stavebná prax , rodinné domy, rekonštrukcie bytových priestorov od A po Z, likvidácia stavebných materiálov + upratovanie od hrubej špiny + hĺbkové upratovanie, projekty, návrhy, riešenia, vysvetlenie stavebných postupov a použitých materiálov +férové cenové kalkulácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dušan L.

Firma
Vyšný Kazimír
4,9

Nábytok

Som spoľahlivý zákazníkom vychádzam v ústrety. Ešte som nemal zákazníka ktorý by nebol spokojný či z cenou alebo kvalitou vykonanej práce...............

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dušan D.

Firma
Malacky
4,9

Maliar, Maliarske práce

Robime murarske prace zamkova dlazba,stavane ploti ,priecky,zateplovanie,buracie prace,vykopove prace,asvalt,sme ptecizni a spolahlivy a cenovo vyhodny..

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Radoslav Z.

Živnostník
Žilinský kraj
4,9

Zateplenie, izolácia

Robím murárske práce ako: -Bytove jadrá -Buranie priečok -Murovanie priečok -Znizovanie stropu sadrokartonom -Omietky vnútorné aj vonkajšie -Obklady a dlažby -Malovanie -Plavajuce podlahy. Robím stavebné práce ako: -Vyhotovenie zakladovej platné pre rodinne domy -Vyhotovenie terasy k rodinným domom -Odvodnenie a izolácia pre rodinne domy -Rozne oplotenia všetkého druhu -Murovanie obvodových múrov -Murovanie priečok -Pokladka obrubnikov -Pokladka zámkovej dlažby -Asfaltujem v jazdy do rodinných domov. Robím stavebné práce ako: -Vykopove práce bagrom -Buram rodinné domy -Buram staré oplotenia -Buram hospodárske budovy -Zabezpecim odvoz stavebnej sute -Terenne úpravy pozemku. To všetko robím v okolí: PP,LM,RK,DK,BB,MT,ZA

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Patrik P.

Živnostník
Šaľa
4,9

Oprava strechy

Ponukame vyrobu drevostavieb na mieru.Výroba drevostavieb, altanky,pergoly na terasu krovy,prístrešky na auto,prístrešky pre viac aut atd. Pouzivame certifikovane produkty

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Roman U.

Živnostník
Bratislava
4,8

Hodinový manžel

Dobry den Mam všestranné skúsenosti v prácach všetkého druhu viac ako 12r Vodoinstalacia. Kurenie. Sadrokarton. Montaz nábytku. Montaz kuchinske linky. Vsetko co vás napadne. Co neviem urobyt na 100% taku pracu racej odmietnem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8

Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Viktor K.

Firma
Banská Bystrica
4,8

Tesár, krovy, väzníky

Mám 29 rokov. Robím v oblasti drevostavieb hlavne projekčnú činnosť (projekty, projektové dokumentácie, zahradne domceky, detske domceky a dalsie produkty z dreva,...) od navrhu, ponuku, vyrobu, realizaciu, dovoz,montáž.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Obklady, dlažby

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ing. Kristián N.

Firma
Vrbové
4,7

Záhrada a vonkajšie práce

Som záhradný architekt a realizátor. Záhrady riešim od kompletného návrhu (pôdorys, vizualizácie, osadzovací, vytyčovací plán) cez kompletnú realizáciu a následnú údržbu. Taktiež sa venujem dokončovacím prácam v exteriéri ( zámková dlažba, obrubníky, terasy, suché múriky)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Maroš Š.

Živnostník
Košice
4,7

Elektrikár

Základova platňa od výkopu až po betonáž (precíznosť) Založenie prvej rady, murovanie obvodových a vnútorných priečok z porobetónu (prácu si vážim a robím ju dôsledne) v prípade zájujmu poskytnem referencie. Venujem sa aj domovej inštalácii (mám §)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Attila H.

Firma
Šamorín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás naučili profesionalite. Poskytujeme široké spektrum stavebných služieb, ktoré vykonávame s maximálnou spoľahlivosťou. Od zákazníka nežiadame dopredu zálohy. Špecializujeme sa na: Výstavba domov a záhrad na kľúč Rekonštrukcie domov a bytov Obkladačské, maliarske a sadrokartonárske práce Kompletné elektroinštalačné a vodoinštalačné práce Ploty, zámkovú dlažbu a ostatné exteriérové podlahy Zatepľovanie fasád Záhradné domčeky, altánky, prístrešky, bazény a prekrytia Búracie, terénne a upratovacie služby a iné Našou výhodou oproti konkurencii, je náš novootvorený showroom v Šamoríne. Tu si môžete pozrieť našu prácu, ale zároveň si môžete vybrať materiály a technologické postupy. Portfólio činností sme rozšírili a teraz vieme Váš dom vizuálne spracovať, 3D vymodelovať, vytlačiť na 3D tlačiarni a špeciálne odprezentovať.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin B.

Firma
Hlohovec
4,7

Oprava strechy

Naša firma sa venuje plochým strechám,zeleným strechám na rodinných domoch,výrobných halách, taktiež izolácii bazénov, jazierok, spodným izoláciám,prístreškom...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milos B.

Firma
Trnava
4,6

Montáž, skladanie nábytku

Som vyuceny stolar a zaroven je to aj moj konicek Celozivotna prax v stolarskych pracach. Specializujem sa na montaz kuchynskych liniek.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek R.

Firma
Bratislava
4,5

Rekonštrukcia kúpeľne

Moja práca je aj moje hobby, poskytujem stavebné služby rôzneho druhu. Vždy sa snažim vyhovieť spokojnosti klienta lebo ta je pre mna prvoradá,kvalitne detaily su dôležite pre celkový výsledok práce.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Prístrešky

Nižšia cena570,00 €/ks
Priemerná cena752,00 €/ks
Vyššia cena1 080,00 €/ks

Pošlite dopyt 27173 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte staviteľa na prístrešky? V tejto kategórii máme 17 649 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt