Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Výstavba ciest

Aký je rozdiel medzi príjazdovými cestami z betónu a asfaltu?

Hľadáte poskytovateľa na prístupovú cestu, chodník? V tejto kategórii máme 15 179 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Aký je rozdiel medzi príjazdovými cestami z betónu a asfaltu?
Výstavba ciest

Aký je rozdiel medzi príjazdovými cestami z betónu a asfaltu?

Zistite aké sú výhody a nevýhody populárnych odolných materiálov, aby ste si vybrali ten, ktorý najlepšie zapadne do vášho štýlu, okolia a rozpočtu.

Ak máte na terajšej príjazdovej ceste už dosť vyjazdených koľají, trhlín a škvŕn a uvažujete o inštalácii novej cesty, pravdepodobne vyberáte medzi dvoma najbežnejšími pevnými materiálmi: betónom a asfaltom. 

Zatiaľ, čo obe sú položené na podklade zo štrku a obe sú v podstate zmesou piesku a kameňa, na vzájomné držanie týchto komponentov sa používajú rôzne lepidlá: decht na asfalt a cement na betón. 

Asfalt aj betón vytvárajú odolné a atraktívne príjazdové cesty. My sme sa rozhodli v nasledujúcich riadkoch porovnať oba tieto materiály. Čítajte teda ďalej a zistite, či je pre váš domov víťazom asfalt alebo betón.

Betón ponúka viac vizuálnych možností

V ich najzákladnejších formách je asfalt tmavošedý až čierny a betón bledosivý. Na rozdiel od asfaltu sa však betón dobre zafarbí každú farbu, ktorá sa vám páči. Môžete tiež pečiatkovať vzory do betónu alebo ich namaľovať štetcom pre povrchovú úpravu. Ak chcete zladiť farebnú schému vášho domu, znovu vytvoriť vzhľad tehál alebo iného vzoru, alebo uprednostniť malý záujem o hlavný vchod vášho domu, choďte do betónu. Asfalt je dobrá voľba, ak chcete mať efektívny vzhľad, ktorý sa hodí k ulici.

Asfalt môže trpieť pri vysokej horúčave, zatiaľ čo betón má pri extrémnom chlade zlé výsledky

Podnebie je hlavným hľadiskom pri výbere medzi asfaltom a betónom. Ak žijete v oblasti s veľmi horúcimi letami, môže sa stať, že asfaltová cesta bude pri prudkom zvyšovaní teploty lepkavá. 

Cyklus mäknutia pri vysokej teplote a následného opätovného tvrdnutia po ochladení môže spôsobiť prasknutie alebo prepadnutie asfaltu. Na druhú stranu sa môže betón v najchladnejších zimách vybočiť, zdvihnúť alebo prasknúť (najmä ak neprijmete správne opatrenia na zazimovanie betónu ). Okrem toho môže soľ (použitá na tavenie ľadu) na betóne zanechať škaredé stopy. A topenie snehu a ľadu na betóne ako na asfalte trvá dlhšie.

Asfalt vyžaduje tesnenie každých pár rokov, betón sa však ľahšie ušpiní

Niekoľko mesiacov po inštalácii, keď asfalt úplne vytvrdne, bude musieť byť vaša asfaltová príjazdová cesta utesnená, aby bol asfaltový povrch chránený a tak bola predĺžená jeho životnosť. Potom ju budete musieť znovu uzavrieť každé tri až päť rokov. (Táto úloha je v možnostiach väčšiny domácich majstrov: Nalejte čistú asfaltovú tesniacu hmotu na svoju čistú a suchú cestu a potom ju pomocou stierky na príjazd rovnomerne rozložte po celom povrchu.) Aj keď toto nie je nevyhnutné v prípade betónových príjazdových ciest, utesnenie betónu pomáha znižovať blednutie - dôležité ochranné opatrenie pre tónovanú príjazdovú cestu.

Pokiaľ ide o motorový olej, kvapky plynu či hrdzu - drsné príjazdové cesty zvyčajne vydržia, tmavý povrch a matný povrch asfaltu skrýva väčšinu škvŕn a veľmi dobre sa opotrebúva. Betón má však tendenciu vykazovať všetky stopy a rozliatia, takže pre zachovanie dobrého vzhľadu budete musieť vykonať agresívnejšie čistenie a odmasťovanie.

Asfalt sa ľahšie opravuje ako betón, ale opravy potrebuje častejšie

Zatiaľ čo asfalt aj betón praskajú, asfalt má tendenciu sa rýchlejšie zhoršovať kvôli svojej mäkšej konzistencii. Je však pomerne ľahké opraviť praskliny a poškodenia na asfalte a opravené oblasti sa všeobecne dobre zmiešajú so zvyškom príjazdovej cesty. Je tiež pomerne ľahké naniesť nový vrchný náter z asfaltu, ak je povrch silne poškodený alebo vykazuje svoj vek. Betón sa opravuje ťažšie a opravené škvrny sú zvyčajne celkom zreteľné, pokiaľ neplánujete znovu vyplniť celú cestu.

Betónové príjazdové cesty zvyčajne vydržia dlhšie ako asfalt

Všeobecne platí, že ak je betón správne nainštalovaný vo vhodnom podnebí a pravidelne udržiavaný, vaša betónová príjazdová cesta by mala vydržať 30 až 40 rokov, zatiaľ čo asfaltová cesta je všeobecne funkčná 20 až 30 rokov. Inštaláciu nezanedbajte bez rovnomerného a stabilného podkladu zo štrku - alebo buďte opatrní pri správnej údržbe -  každý typ príjazdovej cesty môže vydržať alebo zlyhať v priebehu pár rokov – podľa toho, ako sa o cestu staráte alebo ako ste ju nainštalovali.

Po asfalte môžete jazdiť pomerne rýchlo, pri betóne musíte počkať na to, kým vytvrdne.
Asfaltovú príjazdovú cestu môžete bežne použiť do niekoľkých dní od inštalácie. S betónom počkáte minimálne týždeň, kým úplne vytvrdne na to, aby ste po ňom mohli jazdiť - niečo, na čo treba pamätať, ak je vo vašom okolí parkovanie na ulici výzvou!

Betón stojí oveľa viac ako asfalt

Ako hrubé pravidlo platí, že betónová príjazdová cesta stojí asi o 45 až 50 percent viac ako asfaltová príjazdová cesta, ceny však môžu kolísať v závislosti od toho, kde žijete, od zložitosti práce a veľkosti príjazdovej cesty.

Nová príjazdová cesta predstavuje veľké náklady, bez ohľadu na to, ktorým smerom sa vyberiete. V bitke medzi asfaltom a betónom neexistuje jednoznačný „víťaz“; padne rozhodnutie, ktoré je najlepšie pre vaše podnebie, váš rozpočet a vašu toleranciu k potrebám údržby.

autor: Lucia

Jun 2, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 22 849 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Vladimír F.

Firma
Bratislava
5,0

Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Emil G.

Firma
Prievidza
5,0

Murárske práce

Stavebné práce Maliarske práce Búračské práce Výkopové práce Sadrokartónové práce Upratovanie domácností a veľkých budov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jozef O.

Firma
Senec
5,0

Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol V.

Firma
Kežmarok
4,9

Murárske práce

 Ponúkam precíznu prácu, som spoľahlivý. Ponúkam kompletné stavebné práce, t. j. omietky, obklady, dlažby, stavby rodinných domov, prerábky domov a bytov, sadrokartonárskych prác. V stavebníctve mám dlhoročné skúsenosti. Cena práce po dohode. Prešovský kraj.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dušan D.

Firma
Malacky
4,9

Maliar, Maliarske práce

Robime murarske prace zamkova dlazba,stavane ploti ,priecky,zateplovanie,buracie prace,vykopove prace,asvalt,sme ptecizni a spolahlivy a cenovo vyhodny..

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Maroš O.

Firma
Palota
4,9

Montáž, skladanie nábytku

Ponúkame-montážne, stavebné, vodárenske a kurenárske práce. Oprava odpadov, železné konštrukcie. Pohotovosť pri problémoch s vodovodom, kúrením.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9

Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš P.

Firma
Dubová
4,8

Záhrada a vonkajšie práce

Venujeme sa službám okolo zahradnych prác a vsetkeho príslušenstva, stavebcnictvo , montáže , a technicke služby

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Prešov
4,8

Obklady, dlažby

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na kľúč v štandarde ako aj z vyšším štandardom. Ponúkame omietky,poter, pokladku nivelacej podlahy,murovanie odvodového muriva , priečok ,zatepľovacie prace, izolácie , sadrokartony, fasády, obklady a dlažby,pokladka plávajúcich podláh.... Tiež sa zaoberáme terennými úpravami strojovo.Výkopové prace a presun zeminy a všetkeho sypkého materiálu kolesovym nakladačom Lokust 753 Disponujeme už aj z nákladným autom do 12t Auto z rukou Týmto by som Vás chcel osloviť a ponúknuť spoluprácu Ak by ste maly záujem tuna je na mna kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Obklady, dlažby

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ing. Kristián N.

Firma
Vrbové
4,7

Záhrada a vonkajšie práce

Som záhradný architekt a realizátor. Záhrady riešim od kompletného návrhu (pôdorys, vizualizácie, osadzovací, vytyčovací plán) cez kompletnú realizáciu a následnú údržbu. Taktiež sa venujem dokončovacím prácam v exteriéri ( zámková dlažba, obrubníky, terasy, suché múriky)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Richard Č.

Živnostník
Bratislava
4,6

Maliar, Maliarske práce

Profesionálne Maľovanie stierkovanie a tapetovanie.Sadrokarton bytov domov kancelárii nebytových priestorov - dekoratívne úpravy stien magnetické a popisovatelne steny mám dlho ročne skúsenosti v odbore základ je robiť podstivo remeslo. Som preškolený firmou Rigips technická akadémia a firmou Caparol dekoratívne steny a omietky. Epoxidové podlahy tónované.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Gustin L.

Firma
Miloslavov
4,6

Obklady, dlažby

ahojte, nam 40 rokov a robim pokladku zamkovej dlazby, kachliciek, chodníky, ploty, zahrada, taktiez viem aj malovat interiéri, plus viem robit aj veškere prace v dome a byte ako hodinový manžel teda okrem elektriky a plynu :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan T.

Firma
Slovenský Grob
4,6

Obklady, dlažby

Sme profesionáli v oblasti stavieb a rekonštrukcií. Na trhu od roku 2007. Naše služby: Stavba domu, Obkladačské práce, Murárske práce, Vodoinštalácie, Elektroinštalácie, Omietky a stierky, Pokládka podláh, parkiet, Sadrokartónové stropy, Maľovanie a striekanie, Búracie práce, Výmena bytového jadra, Izolácie, Osádzanie zárubní, dverí a okien, Vyrovnanie podláh, Odvoz a likvidácia odpadu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír G.

Firma
Košice
4,6

Murárske práce

Venujeme sa rozvodom vody,kúrenia,kanalizácii,odpadových potrubí,rekonštrukcie bytov,domov,výstavbu plotov a oplotení. Pokládka dlažby,obkladov,zámkovej dlažby, búracie a výkopové práce,maľby....

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter T.

Firma
Bratislava
4,6

Hodinový manžel

Dobrý deň, venujeme sa čiastočným ale aj kompletným rekonstrukciám bytov, domov a iných objektov, stavbám rodinných domov akého kolvek tipu od A po Z. Záruka kvalitne odvedenej práce a spoľahlivosť sú našou prioritou. Kompletné a odborné poradenstvo. Vypracovanie cenovej ponuky na kľúč, menších aj väčších stavebných prác.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš C.

Firma
Holice
4,5

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek K.

Firma
Bratislava
4,5

Maliar, Maliarske práce

Realizujem sa na : Rekonstrukcie bytov a rodinných domov Interiér a exteriér Murárske a maliarske práce Montaz nábytku a plávajúcich podláh Sadrokartonarske práce Vodoinštalačné práce Zamkové dlažby Terasy Ploty Pletivove a murované

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Výstavba ciest

Nižšia cena25,00 €/m2
Priemerná cena29,60 €/m2
Vyššia cena35,00 €/m2

Pošlite dopyt 22849 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte poskytovateľa na prístupovú cestu, chodník? V tejto kategórii máme 15 179 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt