Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Prístupová cesta, chodník

Aký je rozdiel medzi príjazdovými cestami z betónu a asfaltu?

Hľadáte poskytovateľa na prístupovú cestu, chodník? V tejto kategórii máme 19 317 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Aký je rozdiel medzi príjazdovými cestami z betónu a asfaltu?
Prístupová cesta, chodník

Aký je rozdiel medzi príjazdovými cestami z betónu a asfaltu?

Zistite aké sú výhody a nevýhody populárnych odolných materiálov, aby ste si vybrali ten, ktorý najlepšie zapadne do vášho štýlu, okolia a rozpočtu.

Ak máte na terajšej príjazdovej ceste už dosť vyjazdených koľají, trhlín a škvŕn a uvažujete o inštalácii novej cesty, pravdepodobne vyberáte medzi dvoma najbežnejšími pevnými materiálmi: betónom a asfaltom. 

Zatiaľ, čo obe sú položené na podklade zo štrku a obe sú v podstate zmesou piesku a kameňa, na vzájomné držanie týchto komponentov sa používajú rôzne lepidlá: decht na asfalt a cement na betón. 

Asfalt aj betón vytvárajú odolné a atraktívne príjazdové cesty. My sme sa rozhodli v nasledujúcich riadkoch porovnať oba tieto materiály. Čítajte teda ďalej a zistite, či je pre váš domov víťazom asfalt alebo betón.

Betón ponúka viac vizuálnych možností

V ich najzákladnejších formách je asfalt tmavošedý až čierny a betón bledosivý. Na rozdiel od asfaltu sa však betón dobre zafarbí každú farbu, ktorá sa vám páči. Môžete tiež pečiatkovať vzory do betónu alebo ich namaľovať štetcom pre povrchovú úpravu. Ak chcete zladiť farebnú schému vášho domu, znovu vytvoriť vzhľad tehál alebo iného vzoru, alebo uprednostniť malý záujem o hlavný vchod vášho domu, choďte do betónu. Asfalt je dobrá voľba, ak chcete mať efektívny vzhľad, ktorý sa hodí k ulici.

Asfalt môže trpieť pri vysokej horúčave, zatiaľ čo betón má pri extrémnom chlade zlé výsledky

Podnebie je hlavným hľadiskom pri výbere medzi asfaltom a betónom. Ak žijete v oblasti s veľmi horúcimi letami, môže sa stať, že asfaltová cesta bude pri prudkom zvyšovaní teploty lepkavá. 

Cyklus mäknutia pri vysokej teplote a následného opätovného tvrdnutia po ochladení môže spôsobiť prasknutie alebo prepadnutie asfaltu. Na druhú stranu sa môže betón v najchladnejších zimách vybočiť, zdvihnúť alebo prasknúť (najmä ak neprijmete správne opatrenia na zazimovanie betónu ). Okrem toho môže soľ (použitá na tavenie ľadu) na betóne zanechať škaredé stopy. A topenie snehu a ľadu na betóne ako na asfalte trvá dlhšie.

Asfalt vyžaduje tesnenie každých pár rokov, betón sa však ľahšie ušpiní

Niekoľko mesiacov po inštalácii, keď asfalt úplne vytvrdne, bude musieť byť vaša asfaltová príjazdová cesta utesnená, aby bol asfaltový povrch chránený a tak bola predĺžená jeho životnosť. Potom ju budete musieť znovu uzavrieť každé tri až päť rokov. (Táto úloha je v možnostiach väčšiny domácich majstrov: Nalejte čistú asfaltovú tesniacu hmotu na svoju čistú a suchú cestu a potom ju pomocou stierky na príjazd rovnomerne rozložte po celom povrchu.) Aj keď toto nie je nevyhnutné v prípade betónových príjazdových ciest, utesnenie betónu pomáha znižovať blednutie - dôležité ochranné opatrenie pre tónovanú príjazdovú cestu.

Pokiaľ ide o motorový olej, kvapky plynu či hrdzu - drsné príjazdové cesty zvyčajne vydržia, tmavý povrch a matný povrch asfaltu skrýva väčšinu škvŕn a veľmi dobre sa opotrebúva. Betón má však tendenciu vykazovať všetky stopy a rozliatia, takže pre zachovanie dobrého vzhľadu budete musieť vykonať agresívnejšie čistenie a odmasťovanie.

Asfalt sa ľahšie opravuje ako betón, ale opravy potrebuje častejšie

Zatiaľ čo asfalt aj betón praskajú, asfalt má tendenciu sa rýchlejšie zhoršovať kvôli svojej mäkšej konzistencii. Je však pomerne ľahké opraviť praskliny a poškodenia na asfalte a opravené oblasti sa všeobecne dobre zmiešajú so zvyškom príjazdovej cesty. Je tiež pomerne ľahké naniesť nový vrchný náter z asfaltu, ak je povrch silne poškodený alebo vykazuje svoj vek. Betón sa opravuje ťažšie a opravené škvrny sú zvyčajne celkom zreteľné, pokiaľ neplánujete znovu vyplniť celú cestu.

Betónové príjazdové cesty zvyčajne vydržia dlhšie ako asfalt

Všeobecne platí, že ak je betón správne nainštalovaný vo vhodnom podnebí a pravidelne udržiavaný, vaša betónová príjazdová cesta by mala vydržať 30 až 40 rokov, zatiaľ čo asfaltová cesta je všeobecne funkčná 20 až 30 rokov. Inštaláciu nezanedbajte bez rovnomerného a stabilného podkladu zo štrku - alebo buďte opatrní pri správnej údržbe -  každý typ príjazdovej cesty môže vydržať alebo zlyhať v priebehu pár rokov – podľa toho, ako sa o cestu staráte alebo ako ste ju nainštalovali.

Po asfalte môžete jazdiť pomerne rýchlo, pri betóne musíte počkať na to, kým vytvrdne.
Asfaltovú príjazdovú cestu môžete bežne použiť do niekoľkých dní od inštalácie. S betónom počkáte minimálne týždeň, kým úplne vytvrdne na to, aby ste po ňom mohli jazdiť - niečo, na čo treba pamätať, ak je vo vašom okolí parkovanie na ulici výzvou!

Betón stojí oveľa viac ako asfalt

Ako hrubé pravidlo platí, že betónová príjazdová cesta stojí asi o 45 až 50 percent viac ako asfaltová príjazdová cesta, ceny však môžu kolísať v závislosti od toho, kde žijete, od zložitosti práce a veľkosti príjazdovej cesty.

Nová príjazdová cesta predstavuje veľké náklady, bez ohľadu na to, ktorým smerom sa vyberiete. V bitke medzi asfaltom a betónom neexistuje jednoznačný „víťaz“; padne rozhodnutie, ktoré je najlepšie pre vaše podnebie, váš rozpočet a vašu toleranciu k potrebám údržby.

autor: Lucia

Jun 2, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 19 317 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Tomáš V.

Živnostník
Veľké Ripňany
5,0

Elektroinštalácia

Pracujem ako elektrikár, viac ako 5 rokov. Pracujem aj na veľkých projektoch, ale nemám problém ani s menšími domami, alebo...Zobraziť viac

Pracujem ako elektrikár, viac ako 5 rokov. Pracujem aj na veľkých projektoch, ale nemám problém ani s menšími domami, alebo len zo zapojením el. spotrebičov v domácnostiach, prípadne hľadaní chýb a závad, ktoré sa môžu časom vyskytnúť. Mám elektrikársku vyhlášku $23, ktorú si pravidelne aktualizujem. Kurz NIKO HOME CONTROL (inteligentná domácnosť), Jablotron (Zabezpečovacie systémy), skúsenosti z rôznych druhov video-vrátnikov a mnoho ďalšieho... Nieje nič čo by sa nedalo zapojiť, tak aby to splnilo chcený účel..

#
#
#
Zadať dopyt

Emil G.

Firma
Prievidza
5,0

Murárske práce, murár

Stavebné práce Maliarske práce Búračské práce Výkopové práce Sadrokartónové práce Upratovanie domácností a veľkých budov

#
#
#
Zadať dopyt

Ján H.

Živnostník
Banská Bystrica
5,0

Upratovanie

Pekný deň ponúkame rôzne murárske práce, sťahovacie práce, montáž demontáž nábytku, podlahové práce,upratovacie služby.... atď...

#
#
#
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody...Zobraziť viac

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

#
#
#
Zadať dopyt

Jan M.

Živnostník
Trnava
5,0

Oprava strechy

Dobrý deň robíme murárske práce pokládka obkladu dlažby sietkovanie omietky fasády stavba plotu pokládka zamkovej dlažby výkopové práce úprava terénu,...Zobraziť viac

Dobrý deň robíme murárske práce pokládka obkladu dlažby sietkovanie omietky fasády stavba plotu pokládka zamkovej dlažby výkopové práce úprava terénu, maliarske a natieračské práce oprava strechy hydroizolacie pivníc, stien, striech.

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš K.

Firma
Veľká Lúka
4,9

Pokládka dlažby a obkladov

Sme mladá firma, ktorá zabezpečuje nasledovné práce : - pokládka zámkovej dlažby - pokládka kamennej dlažby - oporné/okrasné múry - ploty(betónové,sekciové,pletivové) - búračské práce

#
#
#
Zadať dopyt

Kubota M.

Živnostník
Mojzesovo
4,9

Stavebné práce

PONÚKAM ZEMNÉ A VÝKOPOVÉ PRÁCE MINIBÁGROM KUBOTA K008-3.ŠÍRKA VÝKOPOVÝCH LYŽÍC JE 20cm,35cm,PLANÍROVACIA JE 70cm.BAGER JE VHODNÝ NA PRÁCU V STIESTNENÝCH...Zobraziť viac

PONÚKAM ZEMNÉ A VÝKOPOVÉ PRÁCE MINIBÁGROM KUBOTA K008-3.ŠÍRKA VÝKOPOVÝCH LYŽÍC JE 20cm,35cm,PLANÍROVACIA JE 70cm.BAGER JE VHODNÝ NA PRÁCU V STIESTNENÝCH PRIESTOROCH,HĹBKA VÝKOPU JE 1,7m (mimoosē kopanie).REALIZUJEM VÝKOPY BAZÉNOV,SEPTIKOV,INŹ.SIETÍ,ELEK.VODA,PLYN,ZÁK LADY PLOTOV,BUDOV,TRATIVODY,OBKOPAVANIE VLHKÝCH BUDOV.....MINIBAGRIK JE NA GUMOVÝCH PÁSOCH TÝM JE ŠETRNÝ TRÁVNIKOM DLAŹBÁM...BÁGRIK JE VHODNÝ AJ NA PRÁCU V INTERIÈRI..cena prace dohodou. LEPŠIE MALÝ BÁGRIK AKO VEĽKÁ LOPATA.

#
#
#
Zadať dopyt

Pavol V.

Firma
Kežmarok
4,9

Murárske práce, murár

 Ponúkam precíznu prácu, som spoľahlivý. Ponúkam kompletné stavebné práce, t. j. omietky, obklady, dlažby, stavby rodinných domov, prerábky domov a...Zobraziť viac

 Ponúkam precíznu prácu, som spoľahlivý. Ponúkam kompletné stavebné práce, t. j. omietky, obklady, dlažby, stavby rodinných domov, prerábky domov a bytov, sadrokartonárskych prác. V stavebníctve mám dlhoročné skúsenosti. Cena práce po dohode. Prešovský kraj.

#
#
#
Zadať dopyt

Jakub T.

Firma
Bratislava
4,9

Pokládka dlažby a obkladov

Dobrý deň robím každý projekt tak aby sme boli spokojné obidve strany čiže ak náhodou pri odhadovani...Zobraziť viac

Dobrý deň robím každý projekt tak aby sme boli spokojné obidve strany čiže ak náhodou pri odhadovani ceny poviem veľkú sumu treba mi to napísať a povedať mi vašu predstavu a určite sa stretneme ...Ja totižto neviem ako vyzerá to o com si píšeme čiže buď je zľa fotka alebo tam nieje žiadna alebo nedáte rozmer....v skratke treba sa ozvať 😉

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Živnostník
Hlohovec
4,9

Murárske práce, murár

Stavebné práce, úpravy stavieb, dokončovanie stavieb, stavebná a projektantská činnosť, strechárske práce - Obklady, pokládky, dlažby, omietky, fasády, malovanie, sádrokartóny, zateplenie...Zobraziť viac

Stavebné práce, úpravy stavieb, dokončovanie stavieb, stavebná a projektantská činnosť, strechárske práce - Obklady, pokládky, dlažby, omietky, fasády, malovanie, sádrokartóny, zateplenie - Montáže, výroba kovových brán, schodísk, nájazdov, zábradlí - Elektroinštalácie, vodárenské a kúrenárske práce. Skúsenosti zo stavieb v Bratislave, Trnave, Hlohovci, Rakúsku, za prijateľné ceny a individuálny prístup.

#
#
#
Zadať dopyt

Maroš O.

Firma
Palota
4,9

Montáž, skladanie nábytku

Ponúkame-montážne, stavebné, vodárenske a kurenárske práce. Oprava odpadov, železné konštrukcie. Pohotovosť pri problémoch s vodovodom, kúrením.

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš P.

Firma
Dubová
4,8

Záhrada a vonkajšie práce

Venujeme sa službám okolo zahradnych prác a vsetkeho príslušenstva, stavebcnictvo , montáže , a technicke služby

#
#
#
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Košice
4,8

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý deň prajem zaoberáme sa stavebnými úpravami, ktoré začínajú vykopovymi prácami a končia finalizaciou interiéru. Radi Vám pomôžeme s Vašimi...Zobraziť viac

Dobrý deň prajem zaoberáme sa stavebnými úpravami, ktoré začínajú vykopovymi prácami a končia finalizaciou interiéru. Radi Vám pomôžeme s Vašimi požiadavkami tak, aby ste boli maximálne spokojní, pričom však na prvom mieste je výber kvalitných materiálov a nie stále jeho cena. Prajem pekný deň.

#
#
#
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Prešov
4,8

Pokládka dlažby a obkladov

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na...Zobraziť viac

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na kľúč v štandarde ako aj z vyšším štandardom. Ponúkame omietky,poter, pokladku nivelacej podlahy,murovanie odvodového muriva , priečok ,zatepľovacie prace, izolácie , sadrokartony, fasády, obklady a dlažby,pokladka plávajúcich podláh.... Tiež sa zaoberáme terennými úpravami strojovo.Výkopové prace a presun zeminy a všetkeho sypkého materiálu kolesovym nakladačom Lokust 753 Týmto by som Vás chcel osloviť a ponúknuť spoluprácu Ak by ste maly záujem tuna je na mna kontakt

#
#
#
Zadať dopyt

David K.

Živnostník
Bojná
4,8

Murárske práce, murár

Pokladka obkladov dlazby všeho druhu okrem dreva komplet kupelne srechy zamkova dlažba omietky zateplovanie spolahlivost je na prvom mieste a...Zobraziť viac

Pokladka obkladov dlazby všeho druhu okrem dreva komplet kupelne srechy zamkova dlažba omietky zateplovanie spolahlivost je na prvom mieste a spokojnost zakaznika

#
#
#
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce, murár

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a...Zobraziť viac

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

#
#
#
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Pokládka dlažby a obkladov

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

#
#
#
Zadať dopyt

Ing. Kristián N.

Firma
Vrbové
4,7

Záhrada a vonkajšie práce

Som záhradný architekt a realizátor. Záhrady riešim od kompletného návrhu (pôdorys, vizualizácie, osadzovací, vytyčovací plán) cez kompletnú realizáciu a následnú...Zobraziť viac

Som záhradný architekt a realizátor. Záhrady riešim od kompletného návrhu (pôdorys, vizualizácie, osadzovací, vytyčovací plán) cez kompletnú realizáciu a následnú údržbu. Taktiež sa venujem dokončovacím prácam v exteriéri ( zámková dlažba, obrubníky, terasy, suché múriky)

#
#
#
Zadať dopyt

Peter G.

Živnostník
Poprad
4,7

Murárske práce, murár

Hlavným zameraním je vykonávanie stavebnej činnosti všetkého druhu v rôznych etáp vyhotovenia. Poskytujeme profesionálny prístup k práci a individuálny...Zobraziť viac

Hlavným zameraním je vykonávanie stavebnej činnosti všetkého druhu v rôznych etáp vyhotovenia. Poskytujeme profesionálny prístup k práci a individuálny prístup k zákazníkovi.

#
#
#
Zadať dopyt

Milan T.

Firma
Slovenský Grob
4,6

Pokládka dlažby a obkladov

Sme profesionáli v oblasti stavieb a rekonštrukcií. Na trhu od roku 2007. Naše služby: Stavba domu, Obkladačské práce, Murárske práce,...Zobraziť viac

Sme profesionáli v oblasti stavieb a rekonštrukcií. Na trhu od roku 2007. Naše služby: Stavba domu, Obkladačské práce, Murárske práce, Vodoinštalácie, Elektroinštalácie, Omietky a stierky, Pokládka podláh, parkiet, Sadrokartónové stropy, Maľovanie a striekanie, Búracie práce, Výmena bytového jadra, Izolácie, Osádzanie zárubní, dverí a okien, Vyrovnanie podláh, Odvoz a likvidácia odpadu.

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Prístupová cesta, chodník

Nízka cena25,00 €/m2
Priemerná cena29,60 €/m2
Vysoká cena35,00 €/m2

Pošlite dopyt 19317 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte poskytovateľa na prístupovú cestu, chodník? V tejto kategórii máme 19 317 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt