Rolovacie garážové brány na prvý pohľad ťažko rozoznať od sekčných. Treba priznať, že v niektorých situáciách je práve rolovacia brána lepšou voľbou. Vysvetlíme si výhody rolovacieho riešenia, objasníme princíp fungovania a možnosti pri výbere konkrétnej garážovej brány.
Ako funguje rolovacia garážová brána
Rolovacia brána funguje podobným spôsobom ako roleta. Jednotlivé lamely, ktoré tvoria výplň vstupu do garáže, sa pri otváraní rolujú a ukladajú do boxu. Ten je umiestnený na hornej hrane vstupu do garáže. Lamely neputujú po žiadnej dodatočnej vodiacej konštrukcii, tak ako je to v prípade sekčnej garážovej brány. Navíjanie brány má na starosti elektromotor, ktorý je spolu s lamelami ukrytý v boxe.
Ako alternatívu je možné použiť systém bez elektromotora. Toto riešenie má ale svoje obmedzenie. Nemožno ho použiť na ťažšie (rozmernejšie) garážové brány, na ktoré ľudská sila už nepostačuje. Zvyčajne sa limit pre celkovú váhu brány aj s boxom pohybuje okolo 80 kg.
Výhody
Najväčšou výhodou je šetrenie priestorom. Je nutná iba jedna vertikálna vodiaca konštrukcia, pri sekčnej bráne sú potrebné dve – vertikálna a horizontálna, ktorá sa upevňuje o strop garáže. Preto je rolovacia garáž vhodná všade tam, kde je nedostatok priestoru alebo stavebná dispozícia garáže neumožňuje pod stropom upevniť žiadny iný prvok. Tento prípad nastáva najmä pri šikmých strechách a garážach, ktoré sú realizované ako prístavba.
Ďalšou výhodou je možnosť umiestniť rolovací box dovnútra garáže alebo aj do exteriéru. Záleží na majiteľovi alebo konkrétnej dispozícii otvoru, ktorý je potrebné prekryť. Výhodnejšie je uloženie boxu dovnútra, kde je celý systém spolu s motorom chránený pred poveternostnými vplyvmi alebo úmyselným mechanickým poškodením.
Nielen do garáže
Rolovaciu bránu nie je nutné použiť len v garážach. Tento typ brány nájde svoje uplatnenie pri zabezpečení vstupu do prevádzky alebo výkladu obchodných priestorov. Je často používaný v priemyselných objektoch na vstupe do skladov alebo špedičných firmách. Možno povedať, že práve rolovacia garážová brána je najuniverzálnejšia zo všetkých typov.
Materiály
Jednotlivé lamely rolovacej brány môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, najčastejšie sa ale materiály kombinujú. Najviac používaná je hliníková lamela, ktorá obsahuje polyuretánovú výplň. Hliník môže byť nahradený oceľou, brána tak získava na odolnosti a masívnosti. Pomerne často používanou je aj lamela s presklením.
Farby
Garážovú bránu je možné získať v rôznych farebných prevedeniach. V súčasnosti sú moderné a najviac vyhľadávané lamely v bielej, antracitovej alebo hnedej farbe. Lamely je možné upraviť aj tak, aby imitovali rôzne dreviny. Nakoniec je tu tradičný RAL alebo NCS vzorkovník, v ktorých sa dohromady nachádza až 2500 farieb.
Bezpečnosť
Každá garážová brána musí byť bezpečná pre svojho majiteľa a užívateľov, zároveň aj pre auto, ktoré v garáži parkujeme. Základom je protipádová brzda, ktorá v prípade nečakanej komplikácie okamžite zastaví padajúcu bránu. Kontaktná lišta zastaví bránu pri akomkoľvek kontakte s prekážkou počas zatvárania. V bezpečí bude ľudské (detské) zdravie aj nesprávne zaparkované auto, ktoré pretŕča z garáže von.
Ovládacie prvky
Pri ovládaní chodu elektromotora je možné použiť viaceré ovládacie prvky. Najčastejšou voľbou je diaľkové ovládanie. Po stlačení tlačidla sa brána otvára alebo zatvára. Ďalšiu možnosť predstavuje ovládanie umiestnené na stene. Poslednou je ovládanie prostredníctvom kľúča, ktorý po vložení do zámky a otočením aktivuje proces otvárania aj zatvárania. Jednotlivé spôsoby je možné vzájomne kombinovať.
autor: Andrej
Apr 28, 2022