Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Rolovacie garážové brány

Aký je rozdiel medzi rolovacími a sekčnými garážovými bránami?

Hľadáte montéra na rolovacie garážové brány? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Aký je rozdiel medzi rolovacími a sekčnými garážovými bránami?
Rolovacie garážové brányAký je rozdiel medzi rolovacími a sekčnými garážovými bránami?

Vstup do garáže je potrebné uzavrieť bezpečnou a trvácnou bránou. Moderné riešenia ponúkajú viacero možností, najčastejšie sa montujú sekčné garážové brány spolu s posuvnými či rolovacími. Každé zo spomenutých riešení má svoje prednosti a je vhodné do rozdielnych podmienok. Všetky ale spája požiadavka na bezproblémový a bezpečný chod, nápaditý dizajn a kvalitné izolačné vlastnosti. 

Rolovacie garážové brány na prvý pohľad ťažko rozoznať od sekčných. Treba priznať, že v niektorých situáciách je práve rolovacia brána lepšou voľbou. Vysvetlíme si výhody rolovacieho riešenia, objasníme princíp fungovania a možnosti pri výbere konkrétnej garážovej brány.  

Ako funguje rolovacia garážová brána

Rolovacia brána funguje podobným spôsobom ako roleta. Jednotlivé lamely, ktoré tvoria výplň vstupu do garáže, sa pri otváraní rolujú a ukladajú do boxu. Ten je umiestnený na hornej hrane vstupu do garáže. Lamely neputujú po žiadnej dodatočnej vodiacej konštrukcii, tak ako je to v prípade sekčnej garážovej brány. Navíjanie brány má na starosti elektromotor, ktorý je spolu s lamelami ukrytý v boxe.

Ako alternatívu je možné použiť systém bez elektromotora. Toto riešenie má ale svoje obmedzenie. Nemožno ho použiť na ťažšie (rozmernejšie) garážové brány, na ktoré ľudská sila už nepostačuje. Zvyčajne sa limit pre celkovú váhu brány aj s boxom pohybuje okolo 80 kg.

Výhody 

Najväčšou výhodou je šetrenie priestorom. Je nutná iba jedna vertikálna vodiaca konštrukcia, pri sekčnej bráne sú potrebné dve – vertikálna a horizontálna, ktorá sa upevňuje o strop garáže. Preto je rolovacia garáž vhodná všade tam, kde je nedostatok priestoru alebo stavebná dispozícia garáže neumožňuje pod stropom upevniť žiadny iný prvok. Tento prípad nastáva najmä pri šikmých strechách a garážach, ktoré sú realizované ako prístavba. 

Ďalšou výhodou je možnosť umiestniť rolovací box dovnútra garáže alebo aj do exteriéru. Záleží na majiteľovi alebo konkrétnej dispozícii otvoru, ktorý je potrebné prekryť. Výhodnejšie je uloženie boxu dovnútra, kde je celý systém spolu s motorom chránený pred poveternostnými vplyvmi alebo úmyselným mechanickým poškodením.

Nielen do garáže

Rolovaciu bránu nie je nutné použiť len v garážach. Tento typ brány nájde svoje uplatnenie  pri zabezpečení vstupu do prevádzky alebo výkladu obchodných priestorov. Je často používaný v priemyselných objektoch na vstupe do skladov alebo špedičných firmách. Možno povedať, že práve rolovacia garážová brána je najuniverzálnejšia zo všetkých typov.

Materiály

Jednotlivé lamely rolovacej brány môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, najčastejšie sa ale materiály kombinujú. Najviac používaná je hliníková lamela, ktorá obsahuje polyuretánovú výplň. Hliník môže byť nahradený oceľou, brána tak získava na odolnosti a masívnosti. Pomerne často používanou je aj lamela s presklením.

Farby

Garážovú bránu je možné získať v rôznych farebných prevedeniach. V súčasnosti sú moderné a najviac vyhľadávané lamely v bielej, antracitovej alebo hnedej farbe. Lamely je možné upraviť aj tak, aby imitovali rôzne dreviny. Nakoniec je tu tradičný RAL alebo NCS vzorkovník, v ktorých sa dohromady nachádza až 2500 farieb. 

Bezpečnosť

Každá garážová brána musí byť bezpečná pre svojho majiteľa a užívateľov, zároveň aj pre auto, ktoré v garáži parkujeme. Základom je protipádová brzda, ktorá v prípade nečakanej komplikácie okamžite zastaví padajúcu bránu. Kontaktná lišta zastaví bránu pri akomkoľvek kontakte s prekážkou počas zatvárania. V bezpečí bude ľudské (detské) zdravie aj nesprávne zaparkované auto, ktoré pretŕča z garáže von.

Ovládacie prvky

Pri ovládaní chodu elektromotora je možné použiť viaceré ovládacie prvky. Najčastejšou voľbou je diaľkové ovládanie. Po stlačení tlačidla sa brána otvára alebo zatvára. Ďalšiu možnosť predstavuje ovládanie umiestnené na stene. Poslednou je ovládanie prostredníctvom kľúča, ktorý po vložení do zámky a otočením aktivuje proces otvárania aj zatvárania. Jednotlivé spôsoby je možné vzájomne kombinovať. 

autor: Andrej

Apr 28, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt