Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Omietky, potery

Aký poter na podlahu si zvoliť?

Hľadáte natierača na poter? V tejto kategórii máme 15 648 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Aký poter na podlahu si zvoliť?
Omietky, potery

Aký poter na podlahu si zvoliť?

Možno ste sa pustili do prerábky staršieho bytu či stavby nového príbytku. V oboch prípadoch sa na Vás pravdepodobne valí mnoho otázok o tom, ako správne pri prácach postupovať a ako robiť čo najlepšie rozhodnutia pre dosiahnutie krásneho a funkčného finálneho výsledku. Či už máte so stavebnými prácami skúsenosti, alebo ste nováčik odhodlaný svojpomocne pracovať na zmenách v priestore, adekvátna rada pomôže aj tomu najzručnejšiemu stavebníkovi.

Aké základné typy poterov sú dostupné na trhu a aké sú medzi nimi rozdiely? Podľa akých kritérií poter vyberať?
 • Začnite s prieskumom, to znamená, zistite si čo sa Vám najviac páči, aký vizuál podlahy preferujete, akú funkciu od podlahy požadujete. Inšpirujte sa fotkami, videami, čímkoľvek čo Vás presvedčí o správnej voľbe. 
 • Ak si nie ste istí, svoj výber prekonzultujte s odborníkom či architektom, ktorý Vás utvrdí, že charakter podlahy je vhodným výberom pre vaše potreby.
 • Zamerajte sa na podklad a jeho prípravu. Poter vyberajte podľa vhodných kritérií.
 • Dbajte na dôležitosť rovného povrchu poteru a jeho správne vyhotovenie. Zamerať sa na vyrovnanosť povrchu poteru je pri vyhotovovaní podláh zásadným krokom. Nechcete sa dostať do situácie, kde namiesto zamerania sa na rovný povrch poteru, musíte použiť na vyrovnanie povrchu nivelačnú hmotu. Tá je totiž omnoho drahším variantom. 
 • Ak sa rozhodnete pre podlahové kúrenie, vyberajte poter určený pre daný účel.
 • Pri výbere podlahového poteru nezabúdajte zahrnúť aj ďalšie kritéria. Nepozerajte sa iba na jeho funkčnosť, zistite si takisto aká je doba zrenia jednotlivých poterov. Každý poter má rôznu dĺžku zrenia, ak je vašim cieľom rýchla prerábka, možno práve dĺžka zrenia bude jedným z hlavných faktorov výberu. 
 • Nezabudnite v priestore pred inštaláciou podlahy premerať vlhkosť podkladu. Inštaláciu podlahových krytín vykonajte čo najprecíznejšie. 

Aké kritériá by mal správny poter spĺňať? 

 • Dokonalá rovnosť, to je zásadným kritériom perfektného poteru. Rovnosť poteru má veľký význam, keďže sa na poter pokladá nášľapná vrstva podlahy, ktorej funkciu zrejme bližšie približovať nemusíme. Poterom viete dokonca vytvoriť aj požadovaný sklon vašej podlahy. 
 • Poter zabezpečuje podlahovej krytine odolnosť, nejedná sa iba o odolnosť voči mechanickým poškodeniam, ale hlavne odolnosť voči požiaru, voči vode a takisto tepelnú a zvukovú izoláciu. 
 • Životnosť podlahy je kritérium zahŕňajúce výber správneho a kvalitne naneseného poteru. Preto si poter vyžaduje nanášanie na podklad očistený od akýchkoľvek častíc, starých náterov či lepidiel, nezanesený prachom či inými nečistotami. 
 • Vytúžený estetický vizuál podlahy dosiahnete pre svoj príbytok splnením precízneho nanesenia a vyrovnania poteru na krásne vyčistený povrch. 

Typy podlahových poterov 

Podľa spôsobu spracovania: 

Klasické potery – tento typ poteru po nanesení na plochu nevytvára samovoľne vodorovný povrch. Namiesto toho sa klasické potery vo vlhkom stave nahrubo kladú a rozotierajú po povrchu pomocou laty. Následne sa vyhladzujú ručne pomocou oceľového hladítka.  

Liate potery – poter sa na určené miesto nanáša v tekutom stave a pri vylievaní sa na povrchu samovoľne ukladá vodorovne. Liate potery sa následne vyhladzujú podľa určených spôsobov. 

Podľa druhu spojiva:

Cementové potery – hlavné spojivo je tvorené cementom. Cementový poter je vhodný do exteriérových aj interiérových priestorov. Pri práci sa aplikuje v hustej konzistencii a následne sa vyrovnáva hliníkovou latou alebo oceľovým hladítkom. Tento typ poteru uschýna rýchlejšie ako sadrový, doba schnutia trvá približne 24 hodín.

Akonáhle uschne, ihneď sa musí začať proces ošetrenia. Pri vysychaní prichádza k tvoreniu trhlín alebo vydúvaniu podlahy, preto sa poter musí udržiavať neustále vlhký. Dôvodom je nerovnomerné vyschýnanie, kde sa horné vrstvy betónu zmršťujú pričom spodné vrstvy ostávajú vlhké. Povrch preto musí byť vlhčený po dobu 4-7 dní. 

 • Plusy: lacná voľba s jednoduchou prípravou, výhodou je využitie pri interiérových aj exteriérových priestoroch
 • Mínusy: dlhá doba vysychania, riziko zmršťovania

Sadrové (anhydritové) potery – ako spojivo v ňom slúži sadra. Už niekoľko rokov je častokrát spomínaný pre jeho funkčnosť s podlahovým kúrením. Aplikuje sa v stanovenej konzistencii na predpripravený, upravený podklad, najčastejšie formou liateho poteru, odporúčaná hrúbka poteru je 5,5 cm.

Po aplikácii je potrebné ihneď materiál zhomogenizovať pomocou nivelačných tyčí a počas 48 hodín poter chrániť pred nepriaznivými vplyvmi počasia, kde teplota nesmie byť nad 30 °C a klesnúť pod 5 °C. Nižšie teploty spôsobujú predĺženie doby schnutia povrchu.

Sadrový poter je vhodný na použitie do obytných priestorov, či administratívnych budov. Formuje krásne rovné podlahy a pri použití s vykurovacími podlahami dokáže pre svoje vlastnosti znížiť celkové náklady na vykurovanie. 

 • Plusy: rovnosť povrchu, na ktorý nie je potrebné použiť nivelizačný poter, výhoda využitia pri podlahovom kúrení
 • Mínusy: vyššia cena 

Betónové potery – mnoho rokov patril tento poter k najvyužívanejšiemu typu podlahy, dalo by sa dokonca povedať, že je to rokmi preverená kvalita. Betón je jedným z tradičných materiálov využívaný v mnohých odvetviach. Tento univerzálny materiál je vhodný ako poter do interiérových aj exteriérových priestorov. Odporúčaná výška poteru by mala byť 7cm. Schne približne 30 dní, ale už po 24 h od použitia je možné po ňom chôdzou prejsť. Ak sú podmienky schnutia priaznivé, podlahová krytina sa naň môže ukladať už po mesiaci. 

 • Plusy: pevnosť a dlhá životnosť povrchu
 • Mínusy: betón vytvára nedostatočne rovný povrch, ktorý bude pravdepodobne potrebovať prebrúsenie, alebo použitie nivelačnej hmoty, zároveň je náchylnejší na vytváranie prasklín

Poter pri podlahovom kúrení 

Podlahové kúrenie patrí už niekoľko rokov medzi výrazné trendy a nič nenaznačuje tomu, že by mal boom okolo tohto trendu čoskoro ustúpiť. Pri podlahovom kúrení sa však treba hlbšie zamyslieť nad výberom poteru. Dôvodom je izolácia. Vo všeobecnosti by sme siahali po potere, ktorý má skvelé izolačné vlastnosti, samozrejme záleží od prostredia kde ho aplikujeme a funkcie, ktorú chceme poterom dosiahnuť. Avšak pri podlahovom kúrení by ste mali siahať po potere s čo najnižšími izolačnými vlastnosťami. To znamená, čím nižší bude tepelný odpor podlahy, tým účelnejšie bude podlahové kúrenie.

Druhé a zásadné kritérium je dostatočná tepelná vodivosť. Pri výbere poteru s takýmito vlastnosťami viete znížiť svoje náklady za kúrenie a efektívne využívať inštalované podlahové kúrenie.

Anhydritový poter – liaty anhydritový poter sa osvedčil ako najlepšia voľba pri podlahovom kúrení. Okrem toho je definovaný ako samonivelačný poter, ktorý vytvorí potrebnú rovinatosť povrchu bez potreby manuálneho zásahu.

Postup práce pri aplikácii poteru na podlahové kúrenie
 1. Aplikácia podlahového kúrenia – na očistený povrch bez poškodení sa ukladá tepelná izolácia z polystyrénu alebo tepelnoizolačných dosiek. Na izoláciu sú aplikované rúry podlahového kúrenia. 
 2. Vyhotovenie dilatačných škár – po aplikácii rúr podlahového kúrenia na povrch je tento systém odskúšaný. Natlakovaním sa testuje jeho tesnenie a nepriepustnosť. Predtým ako sa pristúpi k aplikácii poteru sa na miestach pri obvodoch stien a priestorov dverí vytvárajú dilatačné škáry.
 3. Skúška poteru a jeho liatie – pred liatím vyskúšajte či konzistencia poteru vyhovuje stanoveným požiadavkám. Po skúške sa anhydritový poter leje na povrch od najvzdialenejšieho miesta dverí, smerom k nim. Nivelizačné schopnosti poteru sa priebežne kontrolujú nivelačnými značkami. 
 4. Hrúbka poteru pri podlahovom kúrení – pri práci nezabudnite na dodržanie stanovenej hrúbky poteru, ktorá by mala byt približne 5,5 cm. Tento údaj je platný pre všeobecnú aplikáciu anhydritového poteru. Pri aplikácii na rúry podlahového kúrenia musí byť jeho hrúbka najmenej 3,5 cm. 
 5. Dostatočné vyzretie poteru – každý poter má špecifické vlastnosti, ktoré určujú dĺžku jeho zrenia. Podmienky zrenia sú predpísané pri každom balení. 
 6. Brúsenie poteru – pre dokonalo rovný povrch by sa mal poter po úplnom vyzretí a zaschnutí prebrúsiť brúskou na podlahy a zvyšky odstrániť priemyselným vysávačom. 
 7. Finálne lepenie vybraného typu dlažby – na ukončenie pracovného postupu a teda finalizáciu vytvorenia podlahového kúrenia sa na prebrúsený povrch nanáša lepidlo. Na neho sa následne aplikuje dlažba, ktorá sa po vyzretí vyškáruje a je hotovo. Vaše podlahové kúrenie s využitým anhydritovým poterom je funkčné k použitiu. 

 

autor: Lukáš

Jun 28, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 24 582 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Ján B.

Firma
Kežmarok
5,0

Murárske práce

Sme partia stavbárov. Realizujeme hrubé stavby, vonkajšie dokončovacie (ploty, zámkové dlažby, obrubníky) a vnútorné dokončovacie práce (sadrokartón, oblady, maľovanie, stierkovanie)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9

Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Július Š.

Živnostník
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Skúsenosti : stavebná prax , rodinné domy, rekonštrukcie bytových priestorov od A po Z, likvidácia stavebných materiálov + upratovanie od hrubej špiny + hĺbkové upratovanie, projekty, návrhy, riešenia, vysvetlenie stavebných postupov a použitých materiálov +férové cenové kalkulácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9

Obklady, dlažby

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9

Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8

Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Karin K.

Firma
Prešov
4,7

Maliar, Maliarske práce

Naša firma sa špecializuje na stavebné, maliarske a dokončovacie práce. Stačí sa nám ozvať a dohodnúť sa na termíne :) Všetko po sebe hneď upratujeme Cenová ponuka zdarma

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Richard Č.

Živnostník
Bratislava
4,6

Maliar, Maliarske práce

Profesionálne Maľovanie stierkovanie a tapetovanie.Sadrokarton bytov domov kancelárii nebytových priestorov - dekoratívne úpravy stien magnetické a popisovatelne steny mám dlho ročne skúsenosti v odbore základ je robiť podstivo remeslo. Som preškolený firmou Rigips technická akadémia a firmou Caparol dekoratívne steny a omietky. Epoxidové podlahy tónované.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš V.

Firma
Galanta
4,6

Murárske práce

sme partia skusenich viucenich murarov , obkladacou venujeme.sa vistavbe ale aj kompletnim.rekonstrukciam bytov , domou , dokoncenie holodomou a holo bytov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol K.

Firma
Trnava
4,4

Maliar, Maliarske práce

Pri každej zákazke si počítam cestovné 0,5 centa za kilometer a po dohode 60 percent zálohu zo sumy dohodnutej na materiál zlé skúsenosti zo zákazníkmi. Mám skúsenosti z mnohých odborov. Rád vám pomôžem z rôznymi vodoinštalačnými prácami (opravy vodovodných batérií, sifónov,výmena WC atď.) inštaláciou svietidiel, garniži, vŕtanie poličiek, obrazov maľovanie, montáž nábytku a podobne. Robím kvalitnú prácu a veľmi rád vám pomôžem so všetkým čo potrebujete!Bývam v Trnave pracujem v okolí 100 km podľa dohody.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

František M.

Firma
Dvorníky
4,2

Obklady, dlažby

Vykonávame stavebné práce veľkého rozsahu pracujem sa s otcom ja mam 9 rokou skúsenosti otec 30+ 2 pomocníci podľa potreby . Vykonávame stierky malovky rôzne štukove omietky sadrokartóny obklady dlažby, drobné inštalatérske práce, zamkova dlažba rôzne druhy oplotenia ci už Betónovy alebo pletivo, plávajúce podlahy betonárske prace, salovacie práce, viazanie armatúr, práca s technickým vykresom, zateplovanie , fasády , prístrešky altánky

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Omietky, potery

Nižšia cena5,00 €/m2
Priemerná cena8,78 €/m2
Vyššia cena11,90 €/m2

Pošlite dopyt 24582 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte natierača na poter? V tejto kategórii máme 15 648 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt