Ochrana vášho majetku
Každý majster by si s vami mal vopred dohodnúť podmienky ochrany vášho majetku. V praxi to znamená, že by počas prác nemalo dochádzať napríklad k poškriabaniu podlahy alebo nábytku. Na druhú stranu je však bežné, že bude vznikať množstvo prachu a nečistôt.
Preto by bolo viac ako vhodné dopredu si prediskutovať konkrétne očakávania týkajúce sa úrovne znečistenia počas rekonštrukcie. Aké služby sú zahrnuté a za akú cenu. To sa môže líšiť v závislosti od projektu a dodávateľa.
Rozhodnite sa, či počas rekonštrukcie zostanete u vás doma bývať
Príprava na rekonštrukciu vyžaduje množstvo činností a obmedzení v porovnaní s každodenným životom. O to dôležitejším faktom sa to stáva v prípade, že plánujete zostať bývať počas rekonštrukcie u vás doma. Prekvapivo býva častokrát nákladnejšie zostať doma, ako si nájsť na nevyhnutnú dobu nocľah niekde inde.
Je to predovšetkým spôsobné tým, že každý deň pred začiatkom prác musia majstri priestory pripraviť. Medzi tieto činnosti patrí položenie papiera, zavesenie ochranných fólií, či použitie iných ochranných materiálov. Následne sa na konci dňa musia všetky tieto prvky odstrániť. Tento proces je potrebné opakovať každý deň po celú dobu rekonštrukcie.
Napríklad v prípade, že rekonštruujete kuchyňu alebo svoju jedinú kúpeľňu, bude musieť váš dodávateľ zabezpečiť, aby zostal zachovaný prístup ku všetkým potrebným zariadeniam. Na druhej strane, renovácia v neobývanom dome, či byte umožňuje pracovníkom opustiť priestor na konci dňa takpovediac v „neporiadku“. Nasledujúce ráno môžu majstri pokračovať tam, kde predtým skončili.
Chráňte svoj dom
Ak sa pripravujete na čiastočnú rekonštrukciu jednej miestnosti, môžete minimalizovať neporiadok nasledujúcim spôsobom:
Vytvorte si „zónu renovácie“ zavesením vysokopevnostnej plachty (s hrúbkou najmenej 0,8 milimetra). Na všetky miesta v ktorých sa plachta dotýka stropu, podlahy a stien použite pásku na prichytenie. V takomto prípade je najvhodnejšie použiť tzv. maliarsku pásku, aby nedošlo k prípadnému odlupovaniu omietky pri jej odstraňovaní.
Napínacie tyče môžu tiež pomôcť zadržať ťažké plachty. Nezabudnite na to, že častice prachu budú prechádzať všetkými medzerami, ktoré nezatesníte dostatočne, preto buďte pri lepení ostražití a trpezliví.
V tejto zóne chráňte všetko, čo sa len dá. Podlahy by mali byť pokryté stavebným papierom (možno aj dvojitou vrstvou, ako poistka proti roztrhnutiu). Okná a spotrebiče tiež zakryte plachtou (opäť pozor na medzery).
V prípade, že sa rekonštruovaná miestnosť nachádza uprostred vášho bytu, zvážte položenie súvislej vrstvy papiera alebo plachty všade kde to ide. Takto sa dá jednoducho zabrániť tomu, aby sa nečistoty dostávali do iných miestností.
Zakryte všetok nábytok (najmä textilné povrchy, ako sú pohovky a postele) handrou alebo plachtou.
Dvierka na skriniach zalepte utesnením lepiacej pásky. Nie je nič nepríjemnejšie ako keď zistíte, že všetko vaše oblečenie je od prachu.
Vyčistite vzduch
Najlepšou voľbou ako prečistiť u vás doma vzduch je použitie vysokoúčinného čističa vzduchu. Takéto zariadenia sú schopné zachytiť o mnoho menšie častice ako bežné čističe. Pri tých najkvalitnejších sa odporúča nechať čistič spustený 24 hodín denne, počas celej doby rekonštrukcie. Vyžaduje to iba pravidelnú výmenu filtra. Ak taký čistič nemáte, zvážte jeho zapožičanie. Ušetrí vám to množstvo času a dodatočnej práce.
Ako pristupovať k upratovaniu po rekonštrukcii?
Pokiaľ to nemáte vyslovene dohodnuté v zmluve, rozsiahle čistenie po dokončení prác nebýva súčasťou ponúkaných služieb. Štandardom je vysávanie väčších nečistôt a zametanie. Všetko, čo presahuje tieto činnosti (vrátane čistenia spoločných priestorov), bude potrebné zabezpečiť a bude preto s najväčšou pravdepodobnosťou predstavovať náklady navyše.
Obnovovacie upratovacie služby
Bez ohľadu na to, či ste sa počas procesu renovácie presťahovali alebo zostali vo svojom dome bývať, bude potrebné aby ste zabezpečili dôkladné vyčistenie všetkých priestorov po dokončení prác. Majitelia domov sa môžu pustiť do hĺbkového čistenia sami, alebo ich môžu zadať jednej z mnohých spoločností, ktoré sa na tieto činnosti zameriavajú.
Na Wilio nájdete množstvo odborníkov, ktorý ponúkajú svoje služby v oblasti čistenia a upratovania už dnes. Čistenie po ukončení stavebných a rekonštrukčných prác bude však drahšie v porovnaní s bežným čistením a upratovaním. Pripravte sa preto na to.
Čistenia bytu po rekonštrukcii v jednotlivých krokoch:
-
Povysávajte a pozametajte všetky povrchy vrátane stropov a stien
- Povysávajte všetky čalúnené nábytky (najmä sedačku)
- Poumývajte dvere, zárubne, podlahy a lišty
- Dôkladné poumývajte kúpeľnú a kuchyňu (vrátane spotrebičov, skriniek a pultov)
- Umyte a utrite všetky okná vrátane parapetov a rámov
- Oprášte a umyte všetky mriežky, vetracie otvory, rolety, stropné ventilátory a svietidlá
- Vyčistite všetky rukoväte, madlá a police
- Vyčistite všetky skrine
Rozhodujete sa, či budete vykonávať čistiace práce po rekonštrukcií sami, alebo si na pomoc zavoláte odborníkov? Položte si tieto otázky:
- Máte energiu a čas?
- Ako dlho vám to bude trvať?
- Zostali vám v rozpočte na renováciu nejaké peniaze, ktoré by ste mohli použiť na čistenie?
O tom, kto bude samotné čistenie vykonávať rozhodnú rôzne faktory. Najdôležitejšie však je aby bolo vyčistenie dôkladné. Počas renovácie sa do ovzdušia uvoľňujú rôzne druhy častíc, vrátane toxínov, plesní a veľmi jemného prachu, ktoré môžu negatívne vplývať na vaše zdravie. Preto by bolo dobré zohľadniť, či sa vám skutočne neoplatí tieto činnosti prenechať v rukách odborníkov.
May 31, 2021