1. Váš harmonogram je orientačný.
Naša stavba sa natiahla v priebehu roka. Pôvodne nám však náš optimistický dodávateľ poskytol prísnejšiu časovú os a dúfali sme, že to bude hotové za deväť mesiacov. Samozrejme, že to, čo som považoval za veľmi zložitý program, bolo skutočne voľné usmernenie. Zlé počasie, problémy s výstavbou a plánovanie dodávateľov znamenalo, že časová os bola mimo našu kontrolu. Pokiaľ ide o to, čo treba vedieť pri stavbe domu, na popriednej priečke zoznamu je pochopenie, že váš ideálny harmonogram prosto nemusí vždy vyjsť.
2. Dizajn pre vašu budúcnosť.
V 21. a 25. veku života sme s manželom boli všetko, len nie ostrieľaní. Rozhodne sa to prejavilo pri navrhovaní nášho domu - sotva sme si vedeli predstaviť, aký bude život s deťmi. Určite sme však netušili, že v priebehu 10 rokov nám tri deti a veci, ktoré pre nás vtedy fungovali skvele ako pre bezdetný pár zmenia pohľad. Náš dom sme navrhli s ohľadom na „práve teraz“, ale bolo by lepšie, keby sme mali päť- alebo desaťročnú perspektívu.
3. Dokončite všetko ešte pred nasťahovaním.
Môže sa to javiť ako samozrejmá rada, ale keď sa konečne blížite ku koncu dlhej stavby, ste pripravení sa presťahovať, aj keď ešte nie je všetko úplne hotové. Plány, ktoré ste museli dokončiť suterénom alebo krajinnou úpravou na dvore či záhrade, sa zdajú menej dôležité, ak by mali vaše sťahovanie o nejaký ten čas predĺžiť.
Prial by som si však, aby sme všetko dokončili skôr, ako sa nasťahujeme, pretože dokončenie tých posledných pár položiek trvalo doslova roky. Ak tam už máte dodávateľov, je oveľa jednoduchšie dokončiť projekty teraz, ako platiť im za to, že sa vrátia neskôr. Nechajte si svoje odhodlanie a urobte všetky tieto malé práce ešte pred prvou strávenou nocou v domácnosti.
4. Myslite na skladové a úložné priestory.
Takmer nikto nie je až taký nadšený, z plánovania svojich úložných priestorov. Väčšina pozornosti sa venuje povrchovým úpravám kúpeľni, či vyberaniu detailov stolárstva v kuchyni a pod. Ale stavil by som sa, že ak by ste sa opýtali majiteľov domov, väčšina by povedala, že by mali radšej viac úložného priestoru ako napríklad hlbšiu vaňu.
Prial by som si, aby som vedel, že skladovanie je hlavnou činnosťou v domácnosti. Plánovanie úložiska nie je najzaujímavejšou časťou procesu, ale neskôr má obrovský vplyv na váš životný štýl a organizáciu. Pri navrhovaní a stavbe domu ho majte na mysli.
5. Čo zvládnete zabezpečte sami, ušetríte čas aj peniaze.
Proces svojpomocného zapojenia sa do prác tiež pomohol posunúť proces výstavby nášho domu o čosi rýchlejšie. Namiesto čakania na dodávateľov, ktorí nás zmestia do harmonogramu, sme si mohli zašpiniť ruky a časť prác si vybaviť sami. Určite nechajte nejaké veci na odborníkov, ale nebojte sa zapojiť a pomôcť, kde sa dá.
6. Investujte do príslušenstva.
Bolo ťažké vedieť, kam prideliť finančné prostriedky pri stavbe nového domu. Bolo veľa trendových predmetov, za ktoré by som radšej minul peniaze - ozdobné vankúše, drahé dekorácie a mnoho ďalších „potrebných“ predmetov, ale nakoniec bolo lepšie investovať do príslušenstva.
Jedná sa o časti vášho domu, ktoré sa držia okolo seba, aj keď zmeníte svoj dekor, dizajn či štýl. Investovaním do kvalitnejších zariadení sme boli schopní vymeniť povrchové úpravy a farby, aby sme osviežili dom bez toho, aby sme museli robiť zásadné zmeny - alebo opravy.
7. Vyberte sa neutrálnou cestou.
Ak sa spýtate mňa alebo môjho manžela, aký je náš najväčší prešľa pri návrhu domu, ktorý spätne ľutujeme pravdepodobne by sme obaja povedali: „Tmavozelená.“ Vidíte, v celom dome sme použili dvojtónovú farbu, s tmavou, machovo zelenou farbou dole a neutrálnou béžovou farbou na vrchu. Béžová síce krásne vyzerá, ale už sme maľovali cez zelenú.
Niekoľko rokov to bolo v poriadku, ale keď nadišiel čas na nové úpravy, bola to obrovská výzva. Prial by som si, aby sme vybrali radšej neutrálne farby a zmenili akcenty, než aby sme v domácnosti používali konkrétnu farbu.
8. Obšas je lepšie vziať si úver
Mali sme šťastie na stavebný úver, čo znamenalo, že veľké veci boli pokryté. Ale to, čo sme za to z vrecka zaplatili, sme neúčtovali. Iste, mohli by sme predložiť dokumentáciu do banky, aby sme zaplatili za základy alebo sadrokartón, časté výlety do železiarstva pre skrutky alebo brúsny papier sa skutočne sčítali.
9. Je to stresujúce, ale obohacujúce
Všetko, čo ste počuli o tom, ako budovanie vlastného domu ovplyvňuje vzťahy, je pravda. Často vtipkujeme, že ak sa vám spolu podarí postaviť si domov, už nie je toho veľa, čo by vaším manželstvom mohlo otriasť. Namiesto jednoduchého výberu existujúceho domu je stavba nikdy nekončiacim preťahovaním medzi želaniami, potrebami a kompromismi. Ak však budete mať na očiach hlavný cieľ - domov, kde môžete žiť, rásť a milovať - ľahšie uvidíte, čo je skutočne dôležité.
Stavba domu by sa mohla zdať ako náročná úloha, a, tak to je. Ak však budete plánovať dlhodobo a trochu sa zapotíte, môže to byť to najlepšie, čo pre svoju rodinu urobíte. Plánovanie je kľúčom. A nezabudnite si dopriať dostatok úložného priestoru.
Kde mám začať, ak si chcem postaviť dom?
Predtým, ako si plánujete postaviť dom, musíte zvoliť pozemok. Po vyhľadávaní miest je najdôležitejšou časťou procesu nájdenie dôveryhodného staviteľa, ktorý navrhne vaše rozloženie. Tieto dve rozhodnutia budú ovplyvňovať zvyšok vašich rozhodnutí.
Koľko zvyčajne stojí postavenie vlastného domu?
Priemerné náklady na vybudovanie domova je 165.000 € - 482.000 €. Náklady na váš dom samozrejme budú závisieť od toho, kde bývate, od veľkosti vášho domu a od toho, aké drahé sú vaše materiály a zariadenie.
Je lepšie kupovať alebo stavať?
Kúpa domu ponúka pohodlie. Ale stavba domu na kľúč vám umožňuje prispôsobiť si všetky aspekty nehnuteľnosti na mieru. Táto voľba spočíva len a len na vás.
Čo je najdrahšia časť pri stavbe domu?
Hrubá stavba je najdrahšia časť pri stavbe nového domu.
Aké faktory by som mal vziať do úvahy pred stavbou domu?
Predtým, ako postavíte dom, zvážte, ako dlho plánujete zostať v domácnosti. Ak je to váš domov navždy, naplánujte si v dizajne budúcnosť. Zvážte tiež hodnotu ďalšieho predaja.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti Ace Home, s.r.o.
Čo znamená pasport stavby a kedy sa vykonáva?
Pasport stavby je zjednodušená dokumentácia skutočného realizovania stavby. Štandardne obsahuje všeobecný popis stavby a popis jednotlivých konštrukcií. Grafická časť obsahuje zjednodušené výkresy (situáciu, pôdorysy, rezy, pohľady) so zameranými, resp. overenými rozmermi.
Pasport stavby sa využíva:
- najmä na dodatočnú legalizáciu stavby, keď sa nezachovala pôvodná dokumentácia alebo je nedostatočná. Poslúži aj pri iných jednaniach s úradmi alebo dotknutými orgánmi
- ako podklad pre návrh rekonštrukcie, modernizácie alebo energetickej optimalizácie stavby
- ako súčasť dokumentácie pri prezentácii a predaji nehnuteľnosti
Aké základné informácie potrebujú od zákazníkov projektanti, aby mohli zhmotniť ich predstavy?
Dobrý projektant nerobí dokumentáciu bez predchádzajúcej obhliadky pozemku, či samotnej stavby. Ideálne je, ak má zákazník predstavu o osadení stavby a požadovaných priestoroch. To však nebýva pravidlom a mnoho vecí sa vyjasní pri stretnutí s projektantom alebo v priebehu spracovania projektu v súvislosti s dodržaním regulatívov, typológie, normových požiadaviek a pod.
Na úvodnú konzultáciu s projektantom si prichystajte:
- pôvodnú dokumentáciu, ak sa zachovala
- geodetické merania, prieskumy, ak sa už realizovali
- predstavu o účele využitia, požiadavky na jednotlivé miestnosti a väzbu na exteriér stavby
- základnú predstavu o technickom a technologickom vybavení stavby
- informáciu o finančnom rozpočte, resp. cenovom strope
Aké sú výhody individuálneho projektu oproti katalógovej novostavbe?
Individuálny projekt je jedinečný a spracúva sa na základe požiadaviek konkrétneho klienta a miestnych regulatívov. Je optimalizovaný aj po statickej, ekonomickej a energetickej stránke pre daný pozemok a miestne pomery. Súčasťou projektu na mieru je aj osadenie stavby a dokumentácia napojenia na jednotlivé inžinierske siete, čo pri katalógovom projekte absentuje.
Erudovaný projektant s klientom odkomunikuje viaceré materiálové a technické možnosti a hľadá optimálne riešenie a zhmotnenie zákazníkových požiadaviek. Súčasťou balíka služieb môže byť aj osobný autorský dozor a konzultácie v priebehu realizácie stavby.
Spoločnosť Ace Home, s.r.o. - špecialisti na projektovanie stavieb, konzulácie a odborné poradenstvo pri kúpe nehnuteľností
autor: Stanislava
Jun 24, 2021