Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Fotovoltaika

Čo dokáže fotovoltika?

Hľadáte elektrikára na fotovoltaiku? V tejto kategórii máme 15 845 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Čo dokáže fotovoltika?
Fotovoltaika

Čo dokáže fotovoltika?

Fotovoltika sa za posledné desaťročia stala priam učebnicovým príkladom udržateľného spôsobu získavania energie. Komu by sa napokon nepáčila myšlienka zásobovať svoju domácnosť elektrickou energiou ekologickejšie a lacnejšie? Poniektorí dokonca uvažujeme nad solárnymi systémami v predstave, že nám pomôžu stať sa úplne nezávislými od klasických dodávateľov energií. Sú však takéto plány v našich končinách realistické? Je fotovoltika tou správnou voľbou? Odpoveď na túto otázku môže byť skutočne komplexná.

 Poznáme dva hlavné typy solárnych systémov. Zatiaľ čo slnečné kolektory slnečné žiarenie využívajú na ohrev teplej vody, znížiť účty za elektrickú energiu nám pomôžu fotovoltické panely. Pokiaľ sa rozhodnete pre fotovoltický systém, investujete vlastne do súkromnej slnečnej elektrárne.

Kolektory umiestnené na streche objektu alebo na inom strategickom mieste konvertujú slnečné žiarenie na jednosmerný prúd, následne meničom premieňaný na striedavý prúd, ktorý využívajú bežné spotrebiče v domácnosti. Prebytočná energia potom môže byť spotrebovaná na ohrev vody, prípadne vykurovanie.

Okrem fotovoltických panelov a meniča môže fotovoltická elektráreň obsahovať ešte jeden dôležitý prvok – batériu, alebo elektrický akumulátor. Na základe tohto faktoru môžeme elektrárne rozdeliť do troch kategórií:

ON-GRID systém – najlacnejší a najjednoduchší typ fotovoltickej elektrárne, pri ktorej je elektrický rozvod v domácnosti pripojený trvalo aj na verejnú elektrickú sieť. Tento systém má svoje výhody a na našom území je zatiaľ najpoužívanejšou alternatívou.

Vďaka pripojeniu k sieti sa nemusíte obávať, že Vaša elektráreň nedokáže vyrobiť dostatok energie napríklad v zimných mesiacoch. Akékoľvek prebytky energie, ktoré nie sú využité na pohon spotrebičov, prípadne ohrev vody či vykurovanie, sú zároveň presmerované do verejnej siete. V prípade výpadku elektriny zo strany poskytovateľa sa z bezpečnostných dôvodov vypne aj fotovoltická elektráreň. Tento systém nám teda ponúka nižšiu investíciu a jednoduchšiu inštaláciu za cenu menšej sebestačnosti.

OFF-GRID systém – nazývaný aj ostrovným systémom, toto riešenie je od verejnej siete úplne oddelené. Na uskladnenie energie využíva spomenutý akumulátor, ktorý umožňuje využívanie energie práve vtedy, keď ju potrebujete. Keďže sa tento systém spolieha výlučne na vlastné zdroje výroby energie, fotovoltické panely a prípadne ďalšie doplnkové generátory, správne nadimenzovanie je tu kritické.

S ostrovným systémom sa stretávame najčastejšie pri chatách a menších stavbách, v prípade rodinných domov sa využíva iba zriedka, predovšetkým v prípadoch, keď napojenie na verejnú sieť nie je možné. Efektivita solárnych systémov je totiž na mnohých častiach nášho územia mimo letných mesiacov značne obmedzená a akumulátor s dostatočnou kapacitou na prekonanie tohto problému nie je príliš ekonomickým riešením.

HYBRIDNÝ SYSTÉM prináša kombináciu výhod oboch vyššie spomenutých typov. Systém je napojený na verejnú sieť, zároveň však disponuje akumulátorom a prebytky energie tak dokáže uskladniť na neskoršie využitie – nekončia vo verejnej sieti, ako v prípade ON-GRID systému. V prípade výpadku siete sa jednoducho prepne do režimu OFF-GRID. Hybridné zapojenie umožňuje maximálne využitie fotovoltickej elektrárne pri minimálnom riziku. Vyznačuje sa však tiež najvyššou cenou a najzložitejšou inštaláciou. 

Skutočne sa to oplatí?

Fotovoltické systémy nie sú dnes už na Slovensku raritou. Aj ich vstupná investícia postupne klesá – v kombinácii s rôznymi dotáciami sa tak stávajú dostupnejšími pre širšiu škálu domácností. To však neznamená, že je fotovoltika tou najlepšou možnosťou úplne pre každého.

Zvážiť musíme klimatické podmienky, orientáciu pozemku, ale na návratnosť má veľký dopad najmä fungovanie domácnosti. K najväčším úsporám samozrejme dochádza pri početnejších domácnostiach s vyššou spotrebou elektrickej energie a teplej vody.

Pokiaľ sa v objekte zdržiavate predovšetkým v ranných a večerných hodinách a plánujete využiť systém ON-GRID, musíte rátať s tým, že fotovoltická elektráreň funguje najintenzívnejšie v poludňajších hodinách – množstvo energie tak poputuje do verejnej siete, čo na Slovensku nie je nijak kompenzované.

Bez plánovania spotreby je tak možné, že v skutočnosti spotrebujete iba 25% energie, ktorú vyrobíte. V takomto prípade sa fotovoltika sotva vyplatí. Naopak, pokiaľ sa v domácnosti bežne zdržiavate v priebehu dňa, fotovoltická elektráreň pre Vás môže byť ideálnym riešením. 

Ďalším omylom, ktorý môže viesť k sklamaniu, je očakávanie príliš rýchlej návratnosti. Hoci je vysoká návratnosť fotovoltiky potvrdeným faktom, môže trvať niekoľko rokov, kým Vaša peňaženka skutočne pocíti rozdiel. Inštaláciu fotovoltických panelov jednoducho musíme brať ako investíciu do budúcnosti, ktorá si vyžaduje istú dávku trpezlivosti.

Odpoveď na otázku, či sa fotovoltika oplatí, je teda do veľkej miery subjektívna. Pre komplexné posúdenie všetkých faktorov je najlepšie kontaktovať odborníka, ktorý Vám pomôže situáciu zanalyzovať a nájsť najefektívnejšie riešenia pre dosiahnutie očakávaných výsledkov. 

autor: Natália

Jan 4, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 21 121 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Martin Š.

Firma
Rača
4,9

Elektrikár

Som elektrikár s dlhoročnými skúsenosťami. Poskytujem opravy/montáž elektrických rozvodov (vypínače, zásuvky, stropné ventilátory, svietidlá atď.) zapájaním spotrebičov ako aj kompletnými elektroinštaláciámi pri stavbách, renováciach.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Mario S.

Živnostník
Sereď
4,9

Montáž svietidiel

Vyštudovaný elektrikár v Trnave komenskeho 1. Skusenosti 10tky domov a bytov, zásuvky, vypínače, podlahové kúrenie elektrické, stropné svetlá, lustre, LED pásy vonkajšie vnútorné, zapojenie spotrebičov, bodové svetlá,pohybove senzorové svetlá,stropné ventilátory, bleskozvody - revízie Obklady, dlažby,parkety,vinyl, sadrokartóny Dom na kľúč :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Rastislav S.

Firma
Trenčiansky kraj
4,8

Elektrikár

Profesionálne skúsenosti zo slovenska a zo zahraničia v oblasti rekonštrukcie domov, bytov , kancelárií, Dokážem zhotoviť čokoľvek v interiéri domácností, opraviť, poradiť. 80% činností som sa venoval remeslu v elektro ako montáž a kabeláž elektroinštalačných rozvodov. Oprave elektrospotrebičov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter V.

Firma
Bratislava
4,6

Elektrikár

Ponúkam nasledovné služby : Kompletáž elektroinštalácií (montáž zásuviek, vypínačov, datových zásuviek...) Montáž svietidiel Zapojenie spotrebičov (digestor,varná platňa) Montáž led pásov Kompletné elektroinštalácie Presuny zásuviek a vypínačov Kontrola elektroinštalácií Montáž kamier a zabezpečovacích systémov Riešenie porúch

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Fotovoltaika

Nižšia cena3 223,00 €/ks
Priemerná cena3 466,78 €/ks
Vyššia cena3 600,00 €/ks

Pošlite dopyt 21121 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte elektrikára na fotovoltaiku? V tejto kategórii máme 15 845 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt