Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Rekuperácia

Čo je rekuperácia a ako funguje?

Hľadáte profesionála na rekuperáciu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Čo je rekuperácia a ako funguje?
RekuperáciaČo je rekuperácia a ako funguje?

V snahe znížiť negatívny dopad stavebníctva na naše životné prostredie už dlhodobo badáme postupné sprísňovanie nariadení o energetickej náročnosti stavieb. So vstupom do nového roka nadobudla platnosť ďalšia zmena zákona o hospodárnosti budov – od 1.1.2021 musia všetky novostavby spadať do energetickej triedy A0 a teda vykazovať takmer nulovú spotrebu energie. Na dosiahnutí tohto štandardu sa podieľa mnoho parametrov. Jednou z dôležitých súčastí návrhu je i správne zvolený systém vetrania obytných miestností.

Čoraz vyšší dôraz na vzduchotesnosť vonkajšej obálky domu so sebou prináša mnohé pozitíva, ale aj negatíva - nezriedka spojené s vlhkosťou, ktorá sa v dôsledku nepriepustnej fasády a kvalitne utesnených okien akumuluje v interiéri. Nie len z hľadiska šetrenia energií, ale i zaručenia kvalitného vzduchu a mikroklímy v miestnostiach tak prirodzené vetranie založené výlučne na otváraní a zatváraní okien nie je už dnes žiaľ dostatočne spoľahlivým riešením. S cieľom zabezpečiť optimálnu výmenu vzduchu sa preto obraciame na rôzne systémy núteného a riadeného vetrania. Na popularite pritom naberajú riešenia s rekuperáciou. 

Čo je to rekuperácia a ako funguje?

Systém riadeného vetrania s rekuperáciou je založený na princípe spätného získavania tepla. Na rozdiel od prirodzeného vetrania zabezpečuje stálu výmenu vzduchu pri minimálnych tepelných stratách – v porovnaní môže ísť až o 90% vyššiu úsporu energie. Najčastejšie využívaným riešením v prípade novostavieb je centrálna rekuperácia. Jej ústredným elementom je rekuperačná jednotka. Tá sa rozmerovo približuje závesnému kotlu a ideálne sa inštaluje v technickej miestnosti, vhodné je však aj jej umiestnenie v kúpeľni či v kuchyni, kde do vybraných modelov môže byť napojený i odsávač pár (digestor).

Na trhu dokonca dnes už nájdeme aj kompaktné rekuperačné jednotky, ktoré je možné inštalovať priamo do kuchynskej linky. Vo vnútri jednotky sa nachádzajú dva ventilátory, tepelný výmenník, filtre a ovládanie. Za pomoci ventilátorov je do rekuperátora zároveň nasávaný vzduch z interiéru i exteriéru. Vo vnútri rekuperačnej jednotky dochádza k nepriamemu stretu týchto tokov cez hliníkové lamely a výmene ich tepelnej energie. V praxi je teda ohriaty a „vydýchaný“ vzduch z miestnosti s vysokým obsahom oxidu uhličitého, vlhkosti, prachu a iných škodlivín odvádzaný mimo budovy, ešte predtým však v rekuperačnej jednotke odovzdá teplo čerstvo prefiltrovanému vzduchu.

Ak je napríklad teplota vzduchu odvádzaného z interiéru 20°C a teplota vonkajšieho prostredia 5°C, rekuperácia s účinnosťou 90% dokáže nasávaný vzduch ohriať na teplotu až okolo 18°C. Znižuje sa tak energia a v dôsledku i náklady, ktoré by inak museli byť vynaložené na ohriatie tohto vzduchu na požadovanú teplotu. A hoci sa obvykle dočítame najmä o výhodách rekuperácie v zimných mesiacoch, na rovnakom princípe dokáže systém v lete ochladzovať vzduch nasávaný z exteriéru a zabezpečiť v domácnosti komfortnú teplotu.

Za svoju popularitu rekuperácia navyše vďačí aj ďalším výhodám – vďaka vbudovaným filtrom je vzduch privádzaný do interiéru automaticky zbavovaný peľu, prachu a iných nečistôt a ide tak o ideálne riešenie pre alergikov, či v oblastiach s vyšším znečistením ovzdušia. Rekuperácia sa postará o to, že je vzduch v miestnostiach vždy čerstvý a čistý, pomáha udržiavať optimálnu teplotu vlhkosť vzduchu čím znižuje riziko vzniku plesní a má tak výrazný vplyv na celkový komfort a zdravé prostredie domácnosti.

Rekuperácia v existujúcich stavbách

Nadchli Vás výhody rekuperácie, ale zvažujete jej realizovateľnosť v staršom dome, či dokonca v byte? Hoci možnosť komplexného začlenenia systému vetrania priamo do výstavby budovy inštaláciu rekuperácie výrazne zjednodušuje, nenechajte sa odradiť. Na trhu dnes nájdeme aj riešenia prispôsobené existujúcim budovám. Výber vhodnej alternatívy závisí od konkrétnej situácie, ak však z priestorových alebo iných dôvodov inštalácia centrálnej rekuperácie nie je možná, riešením môže byť lokálna rekuperácia. V tomto prípade má každá vetraná miestnosť vlastnú malú rekuperačnú jednotku, ktorá je inštalovaná priamo cez stenu a vyžaduje teda minimálne stavebné úpravy.

Pre optimálnu efektivitu je odporúčané inštalovať jednotky v pároch. Tento typ rekuperácie sa vyznačuje veľmi nízkou hlučnosťou a oproti inštalácii celého systému centrálnej rekuperácie aj výrazne nižšími investičnými nákladmi. Prináša pozitíva rekuperácie do existujúcich či menších priestorov bez potreby zložitých zásahov do konštrukcie stavby a znižovania svetlých výšok za účelom rozvodu potrubí.autor: Natália

Aug 6, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 22 405 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jozef O.

Firma
Senec
5,0
Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9
Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Marek Z.

Firma
Záhradné
4,9
Vodár

Ponúkam montáž klimatizácii ,vody podlahového kúrenia,odpadu montáž záchodov,zariadzovacích predmetov,kompletáže kúpelní výmeny batérii,rádiatorov,rozvody na centrálny vysávač a podobne

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Michal P.

Živnostník
Trnava
4,9
Stavebné práce

Hodinovy manzel Po viacerych rokoch som sa vypracoval a nabral skusenosti v stavebnictve. V poslednych rokoch som zacal fungovat viac ako hodinovy manzel. Praca ma bavi a naplna. Som detailista a mam rad, ked vidim za sebou kvalitnu robotu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Mário B.

Živnostník
Košice
4,9
Čistenie klimatizácie

Realizácie elektroinštalácií nových ako aj rekonštrukcií. Montáž svietidiel, zásuviek, vypínačov, klimatizácii. Práce sú realizované kvalitne a spoľahlivo.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomáš B.

Firma
Bratislava
4,8
Vodár

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov a budovaní dôveryhodnej firmy.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tamara H.

Firma
Bratislava
4,8
Maliar, Maliarske práce

Sme rodinná firma s dlhoročnými skúsenosťami, sme tím ktorý si svoju prácu robí kvalitne a spoľahlivo. Na prvom mieste je kvalitná práca, aby naši zákazníci dostali službu čo najskôr a za prijateľnú cenu. Našim cieľom je spokojný zákazník !!! Vaša spokojnosť je na našom prvom mieste !!! Tešíme sa na spoluprácu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter A.

Firma
Košice
4,7
Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt