Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Šalovanie

Čo je stratené debnenie a na čo sa používa?

Hľadáte staviteľa na šalovanie? V tejto kategórii máme 15 609 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Čo je stratené debnenie a na čo sa používa?
Šalovanie

Čo je stratené debnenie a na čo sa používa?

Nie je to ešte ani tak dávno, keď sa na debnenie používali dosky, prípadne už hotové väčšie dielce z dreva. Tie sa uložili oproti sebe na potrebnú vzdialenosť, stiahli sa oceľovými drôtmi a oceľovými sponami. Osadili sa po celom obvode či už základov, alebo plotov, vložili sa do nich na spevnenie oceľové armovacie prúty a kamene a celé sa to postupne zalialo betónom. Po zatvrdnutí betónu sa dosky opatrne odstránili a použili na ďalšie debnenie. Nič lepšie k dispozícii nebolo. Bola to overená klasika, ktorá sa v niektorých prípadoch používa ešte aj dnes. Aktuálne však máme omnoho jednoduchší spôsob výstavby základov, rôznych plotov a múrikov. Tento spôsob predstavuje stratené debnenie, ktoré zahŕňa tvárnice vo všetkých možných tvaroch a veľkostiach.

banner

Čo to vlastne je

Ide o murovacie prvky, betónové tvárnice, ktoré sa ukladajú vedľa seba a na seba. Majú viacero veľkostí a tvarov, v závislosti od toho, na čo sú určené. Zo strateného debnenia dokážeme spraviť tie najpevnejšie základy, nižšie a užšie tvárnice môžeme využiť na múriky, ploty, prípadne iné objekty na dvore či v záhrade.

Zvyčajne obsahujú zárezy a drážky, do ktorých sa vkladajú spevňovacie armovacie prvky. Sú duté a zalievajú sa betónovou zmesou potrebnej pevnostnej triedy. Stratené sa nazýva preto, lebo sa neodstraňuje ako pôvodne používané drevené debnenie, ale zostáva neoddeliteľnou súčasťou konštrukcie a stavby.

Najzákladnejšie tvárnice sa vyrábajú z cementu, kameniva, vody a stavebnej chémie pomocou vibrolisu. Ak však uvažujete aj nad tým, aby mali tvárnice aj izolačnú funkciu, budete sa musieť poohliadnuť po iných typoch. Kým klasické tvárnice zaliate betónom znesú pomerne veľké zaťaženie, odolávajú požiaru a spĺňajú aj funkciu zvukového izolantu, s tepelnou izoláciou je to o dosť horšie. Našťastie máte k dispozícii drevocementové tvárnice, tvárnice z expandovaného polystyrénu, styroporu, slamy, ale napríklad i z konope. 

Rôzna úprava, rôzne využitie

Na ploty sa používajú betónové plotové tvárnice, ktoré spĺňajú tie najprísnejšie parametre z hľadiska estetiky. Vôbec nie sú nudné a klasicky hladké, i keď existujú aj také. Môžete si však vyberať aj s obíjaným alebo štiepaným povrchom, a to buď na všetkých stranách, alebo len na niektorej zo strán, takže ich už vôbec nie je nutné povrchovo ich upravovať. Vyrábajú sa vo viacerých farebných variantoch, takže nie je problém zladiť ich s fasádou domu.

Medzi ďalšie okrasno-funkčné tvárnice patria svahové, ktoré dodajú vašej záhrade zaujímavý vzhľad, a zatrávňovacie tvárnice, i keď tieto nepatria do klasického strateného debnenia.

Prečo po ňom siahnuť

Stratené debnenie predstavuje ani nie alternatívu ku klasickému debneniu, ale rovno modernejší a jednoduchší spôsob budovania. Jeho použitie je presné a úplne jednoduché; prácu s ním zvládne aj úplný laik. Nevyžaduje si žiadnu prípravu, tvárnice jednoducho iba kladiete vedľa seba a na seba. Tým, že odpadajú všetky ďalšie práce spojené s bežným debnením doskami, je stavba pomocou strateného debnenia aj časovo úsporná. 

Pri použití sa odporúča klásť na seba maximálne štyri vrstvy, použiť armovacie prvky a zaliať betónom. Aby sa zabezpečilo pevné previazanie s následnými vrstvami, poslednú vrstvu nezalievame úplne doplna, ale približne do polovice. Jednotlivé vrstvy naukladáme na seba presne tvárnicu na tvárnicu, ale kvôli lepšiemu previazaniu ich tiež ukladáme na strih. Ak zhotovujeme múr, prípadne plot, na vrchnú vrstvu sa odporúča dať zákrytovú dosku.

Vzhľadom na všetky tieto uvedené vlastnosti nie je ani veľmi nutné hľadať si majstrov alebo firmy, ktoré by vám s tým museli pomáhať, všetku prácu si dokážete zabezpečiť svojpomocne vo vlastnej réžii. Ak by ste si predsa len nevedeli dať rady, potrebné informácie vám podajú v každých dobrých stavebninách, ale zväčša ich nájdete aj na internetových stránkach výrobcu strateného debnenia.

autor: Marián

Dec 14, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 23 617 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8

Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Gustin L.

Firma
Miloslavov
4,7

Obklady, dlažby

ahojte, nam 40 rokov a robim pokladku zamkovej dlazby, kachliciek, chodníky, ploty, zahrada, taktiez viem aj malovat interiéri, plus viem robit aj veškere prace v dome a byte ako hodinový manžel teda okrem elektriky a plynu :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš V.

Firma
Galanta
4,6

Murárske práce

sme partia skusenich viucenich murarov , obkladacou venujeme.sa vistavbe ale aj kompletnim.rekonstrukciam bytov , domou , dokoncenie holodomou a holo bytov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Branislav B.

Firma
Bratislava
4,6

Maliar, Maliarske práce

Sme partia murárov s dlhoročnou praxou ktorá robí tuto prácu s láskou a pre spokojnosť klienta Dlhé roky staviame domy na komplet,rekonštrukcie bytov domov.Naše heslo znie prace sa nebojíme

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
banner
Priemerné ceny

Cena za: Šalovanie

Nižšia cena20,00 €/m2
Priemerná cena35,80 €/m2
Vyššia cena54,00 €/m2

Pošlite dopyt 23617 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte staviteľa na šalovanie? V tejto kategórii máme 15 609 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt