Budovy sú na základe hospodárnosti zaradené do rôznych energetických tried, pričom A0 označuje nízkoenergetický dom.
Od 1.1.2021 je potrebné brať do úvahy povinnosť novostavieb zaradiť sa do energetickej triedy A0, a teda spotreba primárnej energie do 54 kWh/m2 za rok. Certifikát o energetickej hospodárnosti je potrebné predložiť pri kolaudácii.
K energetickej hospodárnosti budovy môže prispieť množstvo faktorov, a to napríklad aj správna voľba okien. Energeticky účinné okná môžu markantne znížiť náklady na energie, a to dokonca až o 20%.
Na ktoré parametre je potrebné sa zamerať pri výbere okien?
1. Zasklenie okna
Vlastnosti skla sú faktorom, ktorý zásadne ovplyvňuje tepelnoizolačné vlastnosti okien a priamo súvisia s hodnotou súčiniteľa prechodu tepla Uw, a teda s množstvom tepla, ktoré dokáže prestúpiť cez sklá dnu. Zasklenie je potrebné voliť podľa umiestnenia okien a efektu, ktorý chceme dosiahnuť.
Pri voľbe podľa Uw najviac zákazníkov volí trojsklá, ktoré majú túto hodnotu najlepšiu. Veľmi obľúbenou novinkou pri voľbe skla sú izolačné sklá, ktoré disponujú nízkoemisnými povlakmi. Tieto zabezpečujú vysokú priepustnosť skla a zároveň vysoké tepelnoizolačné vlastnosti. Cena je podľa výrobcov iba mierne vyššia ako pri bežných typoch skiel.
2. Tepelná izolácia okien
O tepelnej izolácii okien nás informuje už spomínaná hodnota Uw, a teda súčiniteľ prestupu tepla celým oknom. Ak si vyberáte okná, je vhodné voliť tie, ktoré majú najnižšiu hodnotu Uw, pretože čím nižšia hodnota Uw, tým vyššie tepelnoizolačné vlastnosti okno má.
3. Priedušnosť okien
Priedušnosť okien označuje vlastnosť okien, ktorá sa týka utesnenia okien. Ide teda o to, koľko vzduchu prepustia okná, ak je rozdielny tlak vonku a vnútri domu. Existujú 4 triedy priedušnosti. Najtesnejšie okná majú triedu 4.
Vďaka dostatočnej tesnosti okien sa tak znižujú energetické, a teda tepelné straty interiéru. Nevýhodou vysokej tesnosti je nedostatočná výmena vzduchu v miestnostiach, a preto je potrebné časté vetranie. Vetranie je možné zabezpečiť riadeným vetraním - rekuperáciou tepla.
4. Solárne zisky
Okná spôsobujú tepelné a energetické straty, a preto je vhodné túto skutočnosť vyvážiť solárnymi ziskami. Solárny faktor zasklenia udáva koľko energie preniká zo slnečného žiarenia do interiéru. Čím je faktor vyšší, tým menej vykurovania je potrebné v zime. Nevýhodou sú však letné mesiace, kedy nadbytočné teplo zvonka môže prehrievať priestory. Tento problém môžete vyvážiť zabudovaným tieniacim systémom.
5. Optimálna poloha okien
Polohu a veľkosť okien je potrebné riešiť už vo fáze projektovania domu. Pre tepelné zisky je najvhodnejšia južná, juhovýchodná a juhozápadná orientácia okien. Orientácia na sever prináša najmenej solárnej energie.
Pri výbere okien je vhodné sa riadiť parametrami jednotlivých okien, ktoré vám každý výrobca dokáže poskytnúť.
6. Profesionálna montáž
Správne zabudovanie energeticky hospodárnych okien začína už vo fáze projektu. Okná musia byť nielen odolné voči vonkajšiemu počasiu, ale aj vzduchotesné. Na to, aby ste zistili, či tomu tak je, sa používa Blower Door test.
Pri samotnej montáži je možné ešte odstrániť alebo doladiť niektoré nedostatky, ako sú napríklad vzniknuté tepelné mosty. Preto je vhodné využiť prácu odborníkov z Wilio, ktorí sú na tieto veci pravidelne školení.
Jul 15, 2021