Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Autoservis

Čo je to VIN číslo a ako ho overiť

Hľadáte automechanika na autoservis? V tejto kategórii máme 2 886 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Čo je to VIN číslo a ako ho overiť
Autoservis

Čo je to VIN číslo a ako ho overiť

Rovnako ako my ľudia máme svoje nezameniteľné identifikátory, ktoré v sebe ukrývajú základné informácie o tom, kto sme, tak aj motorové vozidlá majú svoje špecifické označenie, vďaka ktorému ich možno spoľahlivo identifikovať.

Čo je to VIN číslo

Výrobné číslo vozidla, VIN ( Vehicle Identification Number) je najdôležitejšie označenie vozidla, ktoré umiestňuje ešte výrobca pri jeho výrobe. Túto 17 miestnu kombináciu písmen a číslic nájdeme na aute hneď na viacerých miestach. Na jeho umiestnenie sa používajú rôzne metódy – gravírovanie, laser, razenie a pod. Zjednodušene môžeme povedať, že ide v podstate o rodné číslo auta.

Vďaka VIN číslu môžeme o aute zistiť mnoho údajov. Kombinácia znakov prezrádza v ktorej krajine bolo vozidlo vyrobené, aký má obsah motora, akú má farbu, koľko je v ňom miest na sedenie a pod.

Úlohou VIN čísla je poskytovať jasnú identifikáciu vozidla. Prideľuje sa osobným motorovým vozidlám, autobusom, nákladným vozidlám aj motocyklom.

Vozidlá sa označovali VIN číslami už od 50 rokov minulého storočia, no toto označovanie nemalo presné pravidlá a bolo chaotické. Medzinárodnými normami upravená forma VIN čísla, akú poznáme dnes, sa začala používať od roku 1981. Zaujímavosťou je, že vo VIN čísle nikdy nenájdeme znaky O,Q, I. Dôvodom je ich ľahká zameniteľnosť s inými znakmi.

Čo predstavujú jednotlivé znaky VIN čísla

VIN číslo sa skladá zo 17 znakov, ktoré sú z dôvodu prehľadnosti oddelené medzerami a pomlčkami. Systém prideľovania VIN čísla je odlišný v Európe a Amerike. Európsky štandard podľa normy ISO 3779 má prvé tri znaky kód výrobcu, 4. - 9. znak popisný kód vozidla a 10. - 17. miesto je jedinečné číslo.

Americká norma je precíznejšia. Prvé 3 znaky značia tiež kód výrobcu. Znak 4 - 8 je popisný kód vozidla. Miesto číslo 9 je tzv. kontrolný znak. 10 – modelový rok, 11 – fabrika; 12 – 17 jedinečné číslo.

Kód výrobcu – prvé 3 znaky - WMI

Prvý znak z trojice čísel predstavuje oblasť, z ktorej výrobca automobilu pochádza (A až H = Afrika, J až R Ázia, S až Y Európa, 1 až 5 = americký kontinent, 6 až 7= Austrália a Oceánia, 8 a 0 = Južná Amerika).

Druhý znak sa týka konkrétneho výrobcu. Napríklad česká automobilka ŠKODA má pridelené označenie TMB. V preklade T označuje ako miesto výroby Európu a MB označuje Mladú Boleslav.

Pri treťom znaku existujú rozdiely medzi Európu a Severnou Amerikou. Tretí znak v celku je pomerne variabilný, odvíja sa od toho, koľko áut ročne výrobca vyrobí.

Ďalších 6 čísel - VDS

Nasledujúcich 6 čísel označuje typ vozidla. Je na každom výrobcovi, akým spôsobom typ vozidla označí.

Posledných 8 znakov – VIS

Tieto znaky popisujú konkrétne vozidlo, jeho motor, prevodovku, výbavu, modelový rok a názov výrobného závodu.

Kde na vozidle je VIN číslo zobrazené

Z dôvodu zamedzenia falšovaniu je VIN kód v aute zobrazený na viacerých miestach. Podľa odhadov ho možno v aute nájsť až na 16 miestach, sú to napríklad:

 • pravá strana auta v smere jazdy,
 • pod podlahou spolujazdca,
 • na B stĺpiku,
 • na dielenských nálepkách,
 • ABS systém,
 • čelné sklo.

Okrem označenia v aute, je VIN kód súčasťou všetkých dokladov týkajúcich sa daného auta:

 • kúpna / predajná zmluva,
 • žiadosť o pridelenie evidenčného čísla,
 • malý a veľký technický preukaz,
 • servisná knižka,
 • poistná zmluva...

Overenie VIN čísla

VIN číslo poskytuje možnosť zistiť rôzne informácie o vozidle, servisnú históriu vozidla, či dokonca aj to, či bol automobil kradnutý, alebo poskladaný z viacerých kusov. Takéto overenie sa oplatí vykonať napríklad pri kúpe automobilu z druhej ruky. Stačí zadať VIN kód na príslušnej internetovej stránke a v momente sa dozviete všetky dostupné informácie o vozidle.

17 miestne „rodné číslo automobilu“ v sebe ukrýva zakódovaných množstvo informácií o vozidle, vďaka čomu umožňuje jednoznačnú identifikáciu vozidla. VIN číslo je vyryté na viacerých miestach vozidla a taktiež musí byť súčasťou všetkých dokumentov, ktoré sa na dané vozidlo vzťahujú.

Identifikácia vozidla prostredníctvom VIN čísla je nápomocná aj pri kúpe jazdeného vozidla. Vďaka zadaniu VIN čísla na príslušné internetové stránky je v momente možné dozvedieť sa množstvo faktov z histórie vozidla a preveriť si tak spoľahlivosť predávajúceho. 

autor: Martin

Aug 11, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 2 886 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Ľuboslav M.

Živnostník
Bidovce
5,0

Autoservis

Mam 24 rokov poskytujem sluzby ohladom autoservisu vymeny oleja brzd rozvodov vymeny radiatorov kurenia dpf filtrov diagnostiky

#
#
#
Zadať dopyt

Dávid M.

Živnostník
Veľký Folkmár
5,0

Autoservis

Plavajuce podlahy, listovanie, zapojenie svetiel, zasuviek, vypinacov, male opravy aut, malovanie interierov, murovanie priecok, lepidlo + sietka, omietka, zateplovanie s...Zobraziť viac

Plavajuce podlahy, listovanie, zapojenie svetiel, zasuviek, vypinacov, male opravy aut, malovanie interierov, murovanie priecok, lepidlo + sietka, omietka, zateplovanie s polystyrenom

#
#
#
Zadať dopyt

Erik S.

Živnostník
Petržalka
5,0

Autoservis

Osobný prijímací technik s vyzdvihnutím a pristavením vozidla v mieste určenia. Zastrešenie komplexnej starostlivosti o vozidlo na jednom mieste.

#
#
#
Zadať dopyt

Miloš O.

Živnostník
Stupava
5,0

Montáž, skladanie nábytku

Hodinový manžel mám skúsenosti z rôznych odborov ako.. maľovanie, vŕtanie,skladanie nábytku,opravy vodovodných batérií,sifonov,sprchovacych kútov,pokládka laminátových parkiet,

#
#
#
Zadať dopyt

Roman B.

Živnostník
Trenčín
4,6

Elektroinštalácia

Dobrý deň sme skupina skúsených remeselníkov . Venujeme sa hlavne elektrickým inštaláciam , 2D a 3D vizualizáciam ,stolárskym prácam ,...Zobraziť viac

Dobrý deň sme skupina skúsených remeselníkov . Venujeme sa hlavne elektrickým inštaláciam , 2D a 3D vizualizáciam ,stolárskym prácam , stavebným , búracím a výkopovým prácam a celkovým rekonštrukciám domov a bytov v interiéry aj exteriéry .

#
#
#
Zadať dopyt

Ivan S.

Živnostník
Komárno
4,0

Murárske práce, murár

Zaoberam sa s rekonstrukciami rodinnych i bytovych domou... S pracami... Sadrokarton obklady dlazba zateplenie malovanie stierkovanie tieto prace robim 10rokov...Zobraziť viac

Zaoberam sa s rekonstrukciami rodinnych i bytovych domou... S pracami... Sadrokarton obklady dlazba zateplenie malovanie stierkovanie tieto prace robim 10rokov v kuse..... ked tato aplikacia sa volala rukie teraz sa vola wilio... Robimm aj rekonstrukcie stirech na rodinnych domoch.... Elektriku vodu kanalizaciu vymena okien. Zamkova dlazba.. Este sa mi nestalo ze by sa v mojej ukoncenej praci niekto sklamal... 🙂 Kontakt na mna najdete v mojom profile

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Autoservis

Nízka cena25,00 €/hod
Priemerná cena33,16 €/hod
Vysoká cena42,00 €/hod

Pošlite dopyt 2886 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte automechanika na autoservis? V tejto kategórii máme 2 886 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt