Základné položky:
- ručná píla
- ceruzka
- podklad
- meracia páska/meter
Odporúčané položky:
- chrániče kolien
- rozpery
- elektrická kotúčová píla
- priamočiara píla
- vodováha
Predtým než začnete
Pred pokládkou je dôležité si skontrolovať samotnú laminátovú podlahu. Ak nájdete nejaké poškodenia, podlahu v žiadnom prípade neinštalujte. Kontaktujte svojho dodávateľa, alebo predajcu a dohodnite sa na vyhovujúcom riešení. Pretože mnoho výrobcov vám neposkytne záruku, ak je nainštalovaná chybná podlaha.
Nie je nič nezvyčajné nájsť malé poškodenia hrán, alebo rohov laminátových podláh. Väčšinou však ide o povrchové nedostatky pozdĺž klikacieho systému, ktoré nemajú vplyv na kvalitu a výkon podlahy. Veľké rozbité časti, alebo väčšie poškodenia klikacích systémov sú však dôvodom na obavy. A v takom prípade by ste sa pred inštaláciou mali obrátiť na svojho dodávateľa a reklamovať poškodený tovar.
Aké sú vhodné podmienky na pokládku laminátovej podlahy?
Nielen samotná kvalita podlahy, ale aj podmienky pri jej inštalácii ovplyvňujú hotový výsledok a to, či budete s výslednou prácou spokojný. Aké základné podmienky by mali byť pri inštalácii podlahy splnené?
- Úroveň vlhkosti by sa mala pohybovať medzi 45% až 65 %. To sa dá otestovať prístrojom na meranie vlhkosti.
- Betónové, alebo drevené podklady by mali mať vlhkosť najviac 12% pri meraní hrotovým vlhkomerom, alebo menej ako 3% pri bežnom merači vlhkosti betónu.
- Podklad musí byť vyrovnaný - pred začatím inštalácie by to malo byť skontrolované pomocou dlhej vodováhy. Nerovnomerné podlahy sa musia vyrovnať pomocou vyrovnávacích dosiek, preglejky, alebo pomocou samonivelačných hmôt.
Aklimatizácia laminátovej podlahy
Laminátovú podlahu skladujte priamo na mieste inštalácie v uzavretom obale. Väčšina výrobcov trvá na 48 - hodinovej aklimatizácii, ale určite si prečítajte pokyny, aby ste sa uistili, že máte správny časový údaj. Počas aklimatizácie by mali byť v miestnosti podmienky za akých bežne fungujete (so zapnutým kúrením). Podlaha sa správne neaklimatizuje, ak bude v miestnosti príliš chladno, alebo vlhko kvôli prípadnému maľovaniu, alebo stierkovaniu.
Ako položiť laminátovú podlahu?
Pred začatím inštalácie novej podlahy je potrebné odstrániť predošlú podlahu, podložku, soklové lišty a zároveň skontrolovať, či je podklad dostatočne rovný. Samotná pokládka laminátových podláh je rýchla a jednoduchá. Laminátovú podlahu je možné namontovať do rôznych miestností v dome, alebo byte (s výnimkou vlhkých miestností ako kúpelne a pod.).
Medzi veľké výhody patrí aj fakt, že laminátovú podlahu položí každý domáci majster aj bez predošlých skúseností - jednotlivé dosky stačí k sebe zacvaknúť bez potreby akéhokoľvek lepidla.
Ako postupovať?
- Medzi podklad a samotnú podlahu sa vkladá špeciálna podložka, ktorej úlohou je izolovať, vyrovnávať drobné nerovnosti a tlmiť zvuk.
- Na podložku sa ukladá samotná podlaha. Začnite od steny a pokračujte s ukladaním po rade. Medzi doskami a stenou vytvorte dilatačnú medzeru (1 - 1,5 cm) pomocou rozper.
- Ukladajte podlahu postupne v ďalších radoch. Na začiatku radu použite skrátené kusy podlahy z predošlého radu a takto postupne položte podlahu do celej miestnosti.
- Nezabúdajte na dilatačné medzery - musia byť vytvorené pri každej stene, schodoch, kuchynskej linke, pri zárubni a pod.
- Po nainštalovaní celej podlahy môžete túto obvodovú (dilatačnú) medzeru zakryť pomocou soklových líšt.
autor: Tomáš
Jun 24, 2021