Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Sanačná omietka

Čo robiť s plesňou na stenách

Hľadáte omietkára na sanačnú omietku? V tejto kategórii máme 19 502 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Čo robiť s plesňou na stenách
Sanačná omietka

Čo robiť s plesňou na stenách

Pomocou týchto jednoduchých metód bezpečne odstráňte nevzhľadné a potenciálne nebezpečné plesne z kúpeľne a iných zón náchylných na vlhkosť a udržujte ich na uzde.

Plesnivé škvrny na stenách v kúpeľni. Je to nebezpečné? Ako sa toho zbavím?

V akejkoľvek oblasti domu, kde je zvyčajne vysoká vlhkosť, je príliš častý tento problém: škvrny plesne rastúce na stenách alebo strope. Hoci plesne sa môžu rozšíriť kdekoľvek pozdĺž steny, najčastejšie sa vyskytujú buď vysoko pri strope, dole pri podlahe alebo plazivo po okrajoch čalúnenia či soklov.

Tento frustrujúci a potenciálne nebezpečný problém je najzvyčajnejší v kúpeľniach, kde sa najčastejšie používajú sprchy alebo vane, ale môže tiež postihovať vlhké pivnice, kuchyne či práčovne. Ak je v miestnosti vlhko, zlé vetranie a vysoké teploty, neviditeľné vzduchom šírené spóry plesní, nachádzajúce sa prakticky všade, sa šťastne usadia a rastú.

Najobávanejším typom plesní je Stachybotrys chartarum, bežne známa ako čierna pleseň, ktorá môže spôsobiť chronické podráždenie dýchacích ciest, bolesti hlavy a pretrvávajúcu únavu. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb vyžaduje čierna pleseň pre svoj rast neustálu vlhkosť – nielen občasnú vlhkosť zo sprchy – a je teda pravdepodobnejšie, že váš problém spôsobuje iná, menej toxická odroda plesní. To znamená, že vážna situácia s plesňami môže viesť k problémom s dýchaním či imunitným systémom, alebo ich zhoršiť.

Ak pleseň rastie v oblasti, ktorá zostáva vlhká, je najlepšie poradiť sa s odborníkom na sanáciu plesní z profesionálnych čistiacich služieb. Dobrá správa je, že väčšinu každodenných problémov s plesňami by ste mali byť schopní vyriešiť sami. Pokračujte v čítaní a osvojte si techniky odstraňovania plesne.

Odstráňte plesnivé škvrny zo stien

Roztok jedného dielu bielidla zmiešajte v rozprašovači s troma dielmi vody a plesnivé oblasti steny dôkladne nasýťte. Otvorte okno a/alebo nechajte pri práci pustený ventilátor; výpary z bielidla sú nepríjemné a môžu dráždiť pľúca. Nechajte bielidlo niekoľko minút vsakovať do škvŕn na stenách, potom pleseň odstráňte kefkou na čistenie. Ak sú škvrny rozsiahle alebo hlboké, možno budete musieť postup opakovať, aby ste odstránili všetky ložiská plesní.

Zlikvidujte pleseň na stenách

Aj keď bielidlo dobre zabíja povrchové huby a odstraňuje škaredé stopy na stenách, ktoré spôsobujú, nepreniká hlboko do sadrokartónu a „korene“ plesne tak zostávajú neporušené. To znamená, že problém sa pravdepodobne objaví znovu, niekedy v priebehu niekoľkých dní. Ak chcete zničiť pleseň pod povrchom, jednoducho na postihnuté miesto nastriekajte neriedený biely ocot a nechajte ho zaschnúť. Nebojte sa zápachu; po úplnom vyschnutí octu sa vôňa rozplynie.

Zabráňte budúcemu množeniu plesní

Po odstránení všetkých plesní na stenách udržujte tieto povrchy v dobrom stave pomocou niekoľkých preventívnych opatrení:

  • Kaluže alebo rozliatu vodu okamžite utrite.
  • Po sprche alebo kúpeli nechajte dvere kúpeľne otvorené pri bežiacom vetracom ventilátore, prípadne nechajte otvorené okno kúpeľne, a to najmenej 20 minút, aby sa znížila vlhkosť.
  • Dávajte pozor na vodovodné netesnosti. Okamžite ich opravte – väčšine druhov plesní stačí iba 24 až 48 hodín vlhkosti, kým sa spóry začnú množiť. Čiernej plesni sa darí obzvlášť vtedy, keď úniky vody zostávajú dlhšie neodstránené.
  • Rozprestrite vlhké uteráky, aby čo najrýchlejšie vyschli.
  • Ak je to možné, sprchujte sa s otvorenými dverami do kúpeľne, aby sa v uzavretom priestore nekondenzovala vodná para.
  • Vložte do rohu kúpeľne nádobu s vysúšadlom absorbujúcim vlhkosť – zvyčajne obsahuje buď silikagél alebo soľ. Alebo, ak žijete vo zvlášť vlhkom prostredí, spustite odvlhčovač.
  • Po každom použití osprchujte steny a sklenené dvere, aby ste odstránili vlhkosť, ktorá podporuje rast plesní na vašich stenách. Takisto tým zabránite nevzhľadnému hromadeniu usadenín z tvrdej vody a mydla.
  • Keď budete maľovať, prípadne prerábať, použite v kúpeľni alebo na miestach náchylných na plesne farbu odolnú voči plesniam.
  • Kúpeľňu každý týždeň čistite svojím obľúbeným dezinfekčným prostriedkom, či už ide o bielidlo, ocot alebo komerčný čistiaci prostriedok, a nezabudnite vydrhnúť fľaše šampónu a iných používaných sprchovacích prostriedkov, na ktorých majú spóry plesní tendenciu pretrvávať.

autor: Martin

Jun 2, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 19 502 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Peter S.

Firma
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie...Zobraziť viac

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie bytov, domov,maľovanie a natieranie, špecializácia a certifikáty na štukove omietky (caparol)z dodržiavania všetkých technologických postupov a patričných vyhlášok.Teším sa na vašu spoluprácu

#
#
#
Zadať dopyt

Ján K.

Živnostník
Malacky
4,8

Klampiar, strechár

stavebné práce exteriér aj interiér. Zamkova dlažba Altánky Záhradné domčeky Strechy Terasy Ploty Orezavanie stromov Asvaltovanie Malovanie

#
#
#
Zadať dopyt

Lukáš M.

Firma
Stupava
4,5

Murárske práce, murár

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio. Ponúkam Vám murárske služby viac info po tel.alebo po osobnej obhliadke. Pri osobnej obhliadke...Zobraziť viac

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio. Ponúkam Vám murárske služby viac info po tel.alebo po osobnej obhliadke. Pri osobnej obhliadke poprosím co najmenej osôb. Z dôvodu covid 19.

#
#
#
Zadať dopyt

Ivan P.

Firma
Banská Bystrica
4,5

Maliarske práce, maliar

Mladý šikovný stavbár mám skúsenosti z viac odborov. Ale hlavne Maľovanie, tapetovanie, ( školenia HELA) zateplenia fasád, striech, práca s...Zobraziť viac

Mladý šikovný stavbár mám skúsenosti z viac odborov. Ale hlavne Maľovanie, tapetovanie, ( školenia HELA) zateplenia fasád, striech, práca s sadrokartónom ( certifikát od isoveru a rigips) drobné úpravy elektriny (paragraf 21) kompletné prerábky jadier bytov a domov. Obkladanie keramické obklady, laminátový obklad, pokládka zámkovej dlažby. A mnoho iného, žiadna stavebná práca nie je pre nás problém. Máme za sebou viac ako 60 projektov.

#
#
#
Zadať dopyt

Branislav B.

Firma
Bratislava
4,5

Maliarske práce, maliar

Sme partia murárov s dlhoročnou praxou ktorá robí tuto prácu s láskou a pre spokojnosť klienta Dlhé roky staviame domy na...Zobraziť viac

Sme partia murárov s dlhoročnou praxou ktorá robí tuto prácu s láskou a pre spokojnosť klienta Dlhé roky staviame domy na komplet,rekonštrukcie bytov domov.Naše heslo znie prace sa nebojíme

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Sanačná omietka

Nízka cena0,35 €/kg
Priemerná cena0,66 €/kg
Vysoká cena1,60 €/kg

Pošlite dopyt 19502 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte omietkára na sanačnú omietku? V tejto kategórii máme 19 502 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt