Správne vysadené rastliny si navzájom poskytnú nasledujúce výhody: tienenie, opora, výživa pôdy, ale aj ochrana proti škodcom. Základným pravidlom pri spoločnej výsadnej je, že jednotlivé rastliny musia mať niečo spoločné. V opačnom prípade sa im spolu dariť nebude.
Väčšina overených rastlinných kombinácií vznikla spôsobom pokus omyl. Záhradkári sa vždy zamysleli, čo s čím sadiť podľa nárokov na pôdu a živiny, času výsadby, citlivosti na svetlo a príbuznosti druhov. Postupne odskúšali rôzne kombinácie rastlín a zistili, že kým niektoré sú dobrí kamaráti, iné spolu neprežijú ani pár dní. Na základe dlhoročných skúsenosti postupne vzniklo množstvo rastlinných kombinácií, ktoré spoločne prosperujú a možno ich využiť k vzájomnému pestovaniu.
Nevlastní súrodenci
Rastliny, ktoré nie sú príbuzní z jedného rodu, ale spoločne si veľmi dobre nažívajú a podporujú sa nazývané sesterské plodiny. Tieto kombinácie rastlín majú podobné nároky na pestovanie a zároveň sa spoločne chránia. Medzi často využívané kombinácie patria:
- Kukurica + popínavá fazuľa + tekvica –tekvica svojimi listami chráni kukuricu a fazuľu pred burinami a udržuje aj vlahu v pôde.
- Cibuľa + červená repa a harmanček – repa a harmanček chránia cibuľu pred škodcami, ktoré ju napádajú a naopak cibuľa chráni hlúboviny pred nádorovitosťou.
- Rumanček + kapusta – rumanček zvýrazní chuť kapusty a podporí jej rast.
- Bazalka + paradajky – bazalka zlepšuje chuť paradajok a odpudzuje hmyz.
- Fenikel + uhorky + hlávkový šalát – fenikel zvýrazňuje chuť uhoriek a šalátu.
- Slnečnica + uhorky – slnečnica poskytuje uhorkám oporu a dostatok tieňa.
Nepriatelia na život a na smrť
Okrem rastlín, ktoré si navzájom pomáhajú, poznáme aj kombinácie, ktoré zo seba navzájom vysávajú život. Ide napríklad o:
- cesnak + fazula alebo hrach,
- paradajky + brokolica,
- slnečnica + zemiaky,
- cvikla + špenát,
- kel + ťahavá fazuľa.
Tabuľka znášanlivosti rastlín
Pripravili sme pre vás aj tabuľku znášanlivosti jednotlivých druhov zeleniny, vďaka ktorej ľahko určíte, čo s čím sadiť. Červená farba označuje rastliny, ktorých vzájomné spolunažívanie nefunguje, naopak, zelená farba rastliny, ktoré si navzájom pomáhajú. Ak pri dvojici nie je žiadna farba, ich vzťah je neutrálny – navzájom si nepomôžu, ale ani neublížia.
Využitie zásad spoločného pestovania a vysádzanie viacerých druhov zeleniny na jeden záhon pomáha nielen šetriť miesto v záhrade, ale zároveň aj podporiť úrodu mnohých rastlín. Ak ste doteraz vysádzali každý druh na samostatnú hriadku, skúste o rok niektoré rastliny vysadiť spoločne. Podobne môžete postupovať aj pri sadení skorých a neskorších rastlín. Napríklad po hrachu môžete vysadiť mrkvu alebo okolo hriadok rastlín, ktoré budú plodiť až neskôr ľadový šalát.
Ak potrebujete s prácou na záhrade pomoc, či už od profesionálneho záhradníka, alebo vám chýba silný brigádnik, ktorý porýľuje záhony, vyskúšajte webovú a mobilnú aplikáciu Wilio. Združuje vyše 23 000 poskytovateľov služieb z celého Slovenska a pomôže vám rýchlo nájsť niekoho vo vašom okolí. www.wilio.sk
Aug 11, 2021