Práčka je spotrebič, ktorý používame niekoľkokrát do týždňa, a preto sa nemôžeme čudovať, že nefunguje večne a že sa občas pokazí alebo že sa zníži jej výkonnosť natoľko, že oblečenie nebude po vybratí z bubna dostatočne čisté.
Nie každá porucha práčky vyžaduje automaticky volať technika. Niektoré menšie opravy zvládnete aj vy sami s pomocou jednoduchého náradia a nemusíte mať ani bohaté skúsenosti s opravami spotrebičov.Pred tým než začnete sa však vždy ubezpečte, že ste práčku odpojili zo zásuvky, bez ohľadu na to, ako malé sa opravy môžu zdať. Práčky sú pomerne ťažké, preto ju príliš nenakláňajte, aby sa neprevrátili. Ideálne by bolo ak by ste pri práci mali pomocníka, ktorý vám s pohybom práčky pomôže.
Aké problémy sa teda môžu vašej práčke stať?
Práčka sa nespustila
Vložili ste bielizeň do bubna práčky, stlačili ste tlačidlo „ON“ ale nič sa nestalo? Toto je asi najbežnejšia porucha, ktorá vás môže postretnúť.
Ako postupovať v tomto prípade?
Skontrolujte napájací kábel za práčkou a uistite sa, že je zapojený. Z dôvodu prudkých pohybov, ktoré nastávajú pri odstreďovaní, sa môžu práčky pohybovať. Keď sa práčka pohybuje, môže nechtiac odpojiť napájací kábel. Káble, ktoré ste skrátili páskami by ste mali uvoľniť, aby ste získali väčšiu flexibilitu a pračka tak nemohla vytrhnúť kábel zo zástrčky.
Niekedy pri menších poruchách pomôže zresetovať istič. V takom prípade vyhľadajte elektrický servisný panel. Nájdite správny istič, otočte ho v smere „VYPNUTÉ“ a potom späť do polohy „ZAPNUTÉ“.
Môže sa stať aj to, že panel s nastavením programov nekomunikuje s riadiacou jednotou. Panel býva umiestnený v tesnej blízkosti dverí od bubna a komunikuje s práčkou. Po tom ako sa správne zatvoria dvierka na práčke, môžete nastaviť program, spustiť ho a práčka sa začne napĺňať vodou. Ak sa program nespustil skontrolujte či sú dvierka dobre zatvorené a tesnia.
Ak ste sa presvedčili o tom, že dvierka sú správne zatvorené a utesnené, no napriek tomu program nejde spustiť, môže byť problém v háčiku na dvierkach, ktorý sa má úplne zasunúť do otvoru. Či je problém v tomto, zistíte tak, že nastavíte pračku na program „ZAPNUTÉ“ a potom tupým koncom tenkého predmetu napríklad pera zatlačíte do otvoru. Ak funguje správne, voda by sa mala začať plniť, aj keď sú dvierka otvorené.
Toto môže byť jeden z častých problémov s praním oblečenia, pretože si ho všimnete až po úplnom dokončení cyklu. Častokrát sa stáva, že po vypratí bielizne ho vyberiete a chcete ho povešať na sušiak no namiesto čistého prádla nájdite svoje oblečenie pokryté vláknami, vlasmi a inými ľahkými nečistotami.
Vyvarujte sa preťaženiu práčky. Príliš plná práčka nemá dostatok miesta na to, aby čistá oplachovacia voda dopravila prací prostriedok na nečistoty a zašpinené miesta. Koľko bielizne môžete maximálne naložiť do práčky nájdete v používateľskej príručke každej práčky.
Ak idete prať oblečenie alebo pelech svojho domáceho miláčika, pokúste sa ich najskôr zbaviť najväčších nečistôt vrátane chlpov ručne a až potom ich vyperte v práčke. Perte veci domácich zvierat vždy oddelene od vášho oblečenia a po cykle s vecami vášho psa či kocúra vyčistite bubon pračky.
Toto je ďalší častý problém s práčkami. Točenie bubna vysokou rýchlosťou je posledným krokom každého pracieho cyklu, ktorý z oblečenia vytláča vodu, aby ho bolo možné po vybratí vysušiť dosucha na vzduchu alebo v sušičke.
Skontrolujte sklon práčky na podlahe. Ak je práčka nakrivo prestane sa točiť. Táto funkcia je z dôvodu bezpečnosti naprogramovaná vo každej práčke. Skontrolujte preto či práčka stojí na rovnej podložke. Ak však máte príliš nerovnú podlahu, skúste pračku v mieste nerovností podložiť, aby bola v jednej rovine.
Práčka vydáva hlasné zvuky
Čo môže spôsobovať nepríjemné zvuky? Ložiská bubna, ktoré sa nachádzajú priamo pod ním, môžu byť opotrebované a bude ich treba vymeniť. Ak práčka vydáva škripľavý zvuk, bude pravdepodobne potrebné namazať ložiská bubna.
Hnací remeň alebo kladka motora práčky môžu byť opotrebované. Jedná sa o dosť zložitú opravu, pri ktorej je potrebné rozobrať základnú časť stroja, aby ste sa dostali k motoru. V tomto prípade určite zavolajte na pomoc technika, ktorý má bohaté skúsenosti s týmto typom poruchy.
Remeň čerpadla môže byť prasknutý, rozstrapkaný alebo inak tvarovo poškodený. Túto poruchu identifikujete jednoducho, keď zacítite zápach horiacej gumy.
Bubon práčky sa netočí
Jedným z bežných problémov spojených s práčkami je, nekrútiaci sa bubon. Práčka sa síce naplní vodou no bubon práčky sa netočí, čo spôsobuje nekvalitné čistenie bielizne.Krútenie bubna do strán zabezpečuje čistenie odevov. Túto činnosť vykonáva centrálne zariadenie, ktoré sa nazýva miešadlo. Malé plastové ozubené kolieska spájajú hornú časť miešadla so spodnou časťou. Ak stroj vydáva normálne zvuky miešania alebo dokonca zvuk brúsenia, napriek tomu sa miešadlo nepohybuje, môžu byť ozubené kolesá opotrebované alebo zlomené a bude ich treba vymeniť.
Práčka sa plní vodou, ale nevypúšťa ju
Mnohí majú nepríjemné skúsenosti s tým, že po skončení procesu prania zostalo prádlo stáť v špinavej a kalnej vode. Čerpadlo stroja môže byť upchaté kúskom látky alebo iným predmetom, ktorý vypadol z oblečenia v procese prania.
Vodu vyprázdnite pomocou akejkoľvek nádoby a potom odpojte prístroj zo zásuvky. Odskrutkujte skrutky na prednom paneli. Nakloňte stroj nahor a pre ľahší prístup položte prednú časť stroja na podstavec. Kryt čerpadla vášho stroja môže byť ľahko viditeľný, vďaka čomu môžete jednoducho posúdiť, či nie je upchatý. Ak je to tak, pomocou klieští jemne odstráňte predmet spôsobujúci upchatie.
Upchatie môže nastať aj v kĺbovej hadici, ktorá vedie k čerpadlu. Než hadicu odpojíte od práčky, majte nablízku vedro, pretože hadica bude naplnená vodou. Vypustite vodu. Ak sa v hadici nachádza predmet, ktorý ju upcháva, zvyčajne sa nachádza na konci hadice. Vytiahnite ho ručne alebo pomocou klieští.
Práčka, príliš nadskajuje
Keď je vaša práčka v prevádzke, najmä počas cyklu odstreďovania, môže sa prudko otriasať a skákať. Toto sa môže stať najmä pri práčkach, ktoré majú rýchlejší cyklus odstreďovania ako stroje s horným plnením. Práčky, ktoré pri odstreďovaní príliš skáču sú veľmi nebezpečné, pretože sa môžu oddeliť od vodovodného alebo odtokového potrubia, prípadne môžu vytiahnuť zo zástrčky napájací kábel a spôsobiť elektrický požiar.
Možno bude potrebné vyvážiť vaše zariadenie. Upravte sklon spotrebiča úpravou výšky nôh nahor alebo nadol. Na rozdiel od sušičiek, ktoré mávajú iba dve predné nastaviteľné nohy, väčšina práčok má nastaviteľnú výšku všetkých štyroch nôh.
Keď máte uloženú práčku so sušičkou nasebe mohli sa spojovacie pásky uvoľniť, čo spôsobilo silné otrasy jednotky. Môže to byť nebezpečná situácia, pretože sušička môže spadnúť z práčky. Utiahnite spojovacie pásky alebo ich prípadne vymeňte.
Klasickou a najjednoduchšie napraviteľnou príčinou chvenia práčky je nevyvážené zaťaženie. Neprepchávajte práčku a radšej bielizeň rozdeľte na dve várky.
Zvážte zakúpenie antivibračnej podložky. Mnohé testy preukázali, že podložky pod práčky vynikajúco tlmia otrasy a vibrácie. Aj keď to nie je lacná investícia, antivibračné podložky môžu byť cenným nástrojom na zníženie prenosu vibrácií podložky na podlahu vášho domu.
Jul 12, 2021