Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Oprava práčiek

Čo sa mohlo stať s vašou práčkou a ako ju opraviť?

Hľadáte opravára na opravu práčiek? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Čo sa mohlo stať s vašou práčkou a ako ju opraviť?
Oprava práčiekČo sa mohlo stať s vašou práčkou a ako ju opraviť?

Slúžila vám vaša práčka verne niekoľko rokov a z ničoho nič prestala fungovať? Vytiahli ste po praní veci nevyžmýkané alebo rovnako špinavé ako keď ste ich do práčky vkladali Scenárov, čo sa mohlo stať môže byť niekoľko. Je možné, že sa bubon práčky počas cyklu správne naplnil vodou, no voda po skončení programu neodtiekla prípadne sa mohlo stať aj to, že sa bubon netočil. Porucha môže byť banálna, ale rovnako tak je možné, že vaša práčka jednoducho doslúžila.

Práčka je spotrebič, ktorý používame niekoľkokrát do týždňa, a preto sa nemôžeme čudovať, že nefunguje večne a že sa občas pokazí alebo že sa zníži jej výkonnosť natoľko, že oblečenie nebude po vybratí z bubna dostatočne čisté.  Nie každá porucha práčky vyžaduje automaticky volať technika. Niektoré menšie opravy zvládnete aj vy sami s pomocou jednoduchého náradia a nemusíte mať ani bohaté skúsenosti s opravami spotrebičov. 

Pred tým než začnete sa však vždy ubezpečte, že ste práčku odpojili zo zásuvky, bez ohľadu na to, ako malé sa opravy môžu zdať. Práčky sú pomerne ťažké, preto ju príliš nenakláňajte, aby sa neprevrátili. Ideálne by bolo ak by ste pri práci mali pomocníka, ktorý vám s pohybom práčky pomôže.

Aké problémy sa teda môžu vašej práčke stať?

Práčka sa nespustila

Vložili ste bielizeň do bubna práčky, stlačili ste tlačidlo „ON“ ale nič sa nestalo? Toto je asi najbežnejšia porucha, ktorá vás môže postretnúť. 

Ako postupovať v tomto prípade?

Skontrolujte napájací kábel za práčkou a uistite sa, že je zapojený. Z dôvodu prudkých pohybov, ktoré nastávajú pri odstreďovaní, sa môžu práčky pohybovať. Keď sa práčka pohybuje, môže nechtiac odpojiť napájací kábel. Káble, ktoré ste skrátili páskami by ste mali uvoľniť, aby ste získali väčšiu flexibilitu a pračka tak nemohla vytrhnúť kábel zo zástrčky.

Niekedy pri menších poruchách pomôže zresetovať istič. V takom prípade vyhľadajte elektrický servisný panel. Nájdite správny istič, otočte ho v smere „VYPNUTÉ“ a potom späť do polohy „ZAPNUTÉ“.

Môže sa stať aj to, že panel s nastavením programov nekomunikuje s riadiacou jednotou. Panel býva umiestnený v tesnej blízkosti dverí od bubna a komunikuje s práčkou. Po tom ako sa správne zatvoria dvierka na práčke, môžete nastaviť program, spustiť ho a práčka sa začne napĺňať vodou. Ak sa program nespustil skontrolujte či sú dvierka dobre zatvorené a tesnia. 

Ak ste sa presvedčili o tom, že dvierka sú správne zatvorené a utesnené, no napriek tomu program nejde spustiť, môže byť problém v háčiku na dvierkach, ktorý sa má úplne zasunúť do otvoru. Či je problém v tomto, zistíte tak, že nastavíte pračku na program „ZAPNUTÉ“ a potom tupým koncom tenkého predmetu napríklad pera zatlačíte do otvoru. Ak funguje správne, voda by sa mala začať plniť, aj keď sú dvierka otvorené.

Toto môže byť jeden z častých problémov s praním oblečenia, pretože si ho všimnete až po úplnom dokončení cyklu. Častokrát sa stáva, že po vypratí bielizne ho vyberiete a chcete ho povešať na sušiak no namiesto čistého prádla nájdite svoje oblečenie pokryté vláknami, vlasmi a inými ľahkými nečistotami.

Vyvarujte sa preťaženiu práčky. Príliš plná práčka nemá dostatok miesta na to, aby čistá oplachovacia voda dopravila prací prostriedok na nečistoty a zašpinené miesta. Koľko bielizne môžete maximálne naložiť do práčky nájdete v používateľskej príručke každej práčky.

Ak idete prať oblečenie alebo pelech svojho domáceho miláčika, pokúste sa ich najskôr zbaviť najväčších nečistôt vrátane chlpov ručne a až potom ich vyperte v práčke. Perte veci domácich zvierat vždy oddelene od vášho oblečenia a po cykle s vecami vášho psa či kocúra vyčistite bubon pračky.

Toto je ďalší častý problém s práčkami. Točenie bubna vysokou rýchlosťou je posledným krokom každého pracieho cyklu, ktorý z oblečenia vytláča vodu, aby ho bolo možné po vybratí vysušiť dosucha na vzduchu alebo v sušičke.

Skontrolujte sklon práčky na podlahe. Ak je práčka nakrivo prestane sa točiť. Táto funkcia je z dôvodu bezpečnosti naprogramovaná vo každej práčke. Skontrolujte preto či práčka stojí na rovnej podložke. Ak však máte príliš nerovnú podlahu, skúste pračku v mieste nerovností podložiť, aby bola v jednej rovine. 

Práčka vydáva hlasné zvuky

Čo môže spôsobovať nepríjemné zvuky? Ložiská bubna, ktoré sa nachádzajú priamo pod ním, môžu byť opotrebované a bude ich treba vymeniť. Ak práčka vydáva škripľavý zvuk, bude pravdepodobne potrebné namazať ložiská bubna.

Hnací remeň alebo kladka motora práčky môžu byť opotrebované. Jedná sa o dosť zložitú opravu, pri ktorej je potrebné rozobrať základnú časť stroja, aby ste sa dostali k motoru. V tomto prípade určite zavolajte na pomoc technika, ktorý má bohaté skúsenosti s týmto typom poruchy.

Remeň čerpadla môže byť prasknutý, rozstrapkaný alebo inak tvarovo poškodený. Túto poruchu identifikujete jednoducho, keď zacítite zápach horiacej gumy.

Bubon práčky sa netočí

Jedným z bežných problémov spojených s práčkami je, nekrútiaci sa bubon. Práčka sa síce naplní vodou no bubon práčky sa netočí, čo spôsobuje nekvalitné čistenie bielizne.Krútenie bubna do strán zabezpečuje čistenie odevov. Túto činnosť vykonáva centrálne zariadenie, ktoré sa nazýva miešadlo. Malé plastové ozubené kolieska spájajú hornú časť miešadla so spodnou časťou. Ak stroj vydáva normálne zvuky miešania alebo dokonca zvuk brúsenia, napriek tomu sa miešadlo nepohybuje, môžu byť ozubené kolesá opotrebované alebo zlomené a bude ich treba vymeniť.

Práčka sa plní vodou, ale nevypúšťa ju

Mnohí majú nepríjemné skúsenosti s tým, že po skončení procesu prania zostalo prádlo stáť v špinavej a kalnej vode. Čerpadlo stroja môže byť upchaté kúskom látky alebo iným predmetom, ktorý vypadol z oblečenia v procese prania.

Vodu vyprázdnite pomocou akejkoľvek nádoby a potom odpojte prístroj zo zásuvky. Odskrutkujte skrutky na prednom paneli. Nakloňte stroj nahor a pre ľahší prístup položte prednú časť stroja na podstavec. Kryt čerpadla vášho stroja môže byť ľahko viditeľný, vďaka čomu môžete jednoducho posúdiť, či nie je upchatý. Ak je to tak, pomocou klieští jemne odstráňte predmet spôsobujúci upchatie.

Upchatie môže nastať aj v kĺbovej hadici, ktorá vedie k čerpadlu. Než hadicu odpojíte od práčky, majte nablízku vedro, pretože hadica bude naplnená vodou. Vypustite vodu. Ak sa v hadici nachádza predmet, ktorý ju upcháva, zvyčajne sa nachádza na konci hadice. Vytiahnite ho ručne alebo pomocou klieští.

Práčka, príliš nadskajuje

Keď je vaša práčka v prevádzke, najmä počas cyklu odstreďovania, môže sa prudko otriasať a skákať. Toto sa môže stať najmä pri práčkach, ktoré majú rýchlejší cyklus odstreďovania ako stroje s horným plnením. Práčky, ktoré pri odstreďovaní príliš skáču sú veľmi nebezpečné, pretože sa môžu oddeliť od vodovodného alebo odtokového potrubia, prípadne môžu vytiahnuť zo zástrčky napájací kábel a spôsobiť elektrický požiar.

Možno bude potrebné vyvážiť vaše zariadenie. Upravte sklon spotrebiča úpravou výšky nôh nahor alebo nadol. Na rozdiel od sušičiek, ktoré mávajú iba dve predné nastaviteľné nohy, väčšina práčok má nastaviteľnú výšku všetkých štyroch nôh.

Keď máte uloženú práčku so sušičkou nasebe mohli sa spojovacie pásky uvoľniť, čo spôsobilo silné otrasy jednotky. Môže to byť nebezpečná situácia, pretože sušička môže spadnúť z práčky. Utiahnite spojovacie pásky alebo ich prípadne vymeňte.

Klasickou a najjednoduchšie napraviteľnou príčinou chvenia práčky je nevyvážené zaťaženie. Neprepchávajte práčku a radšej bielizeň rozdeľte na dve várky.

Zvážte zakúpenie antivibračnej podložky. Mnohé testy preukázali, že podložky pod práčky vynikajúco tlmia otrasy a vibrácie. Aj keď to nie je lacná investícia, antivibračné podložky môžu byť cenným nástrojom na zníženie prenosu vibrácií podložky na podlahu vášho domu. 

autor: Jana

Jul 12, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 11 199 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Pavol K.

Firma
Bratislava
5,0
Oprava práčiek

Servisom spotrebičov sa zaoberám uz 10 rokov ,zameriavam sa na Bielu techniky ci malu alebo velku. Spolupracujem s firmou Bosch ,Siemens co sa týka záručného servisu a nieje pre mňa problem opraviť aj inu značku pozaruke. A to samozrejme všetko u Vas doma.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Frantisek B.

Firma
Ráztočno
5,0
Oprava práčiek

Firma Elektroservis je na trhu 30dsať rokov..ponúkame služby hlavne v oblasti bielej techniky...SERVIS,MONTÁŽ,PORADENSTVO.. Vzhľadom na dostupnosť náhradných dielov ponúkame odborný servis takmer všetkých výrobcov..Hlavne zameranie Oprava automatických práčiek sme rozšírili o opravu umývačiek riadu,sušičiek,sporákov a ostatných elektrospotrebičov v domácností Prehľad niektorých značiek WHIRLPOOL,SAMSUNG,ZANUSSI,GORENJE, LG,ARISTON,INDESIT ELECTROLUX,SIEMENS,BOSCH,PHILCO,CANDY,AEG,AMICA,FAGOR,ARDO,BRANDT,ORA,DELONGHI,ECG SENCOR A ostatné....

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Patrik S.

Živnostník
Bratislava
5,0
Elektrikár

Ahojte som Patrik s dlhorčnou praxou cez 9 rokov, poskytujem opravu El. Rozvodov, výmena alebo zapojenie zástrčiek, vypínačov, montáž LED pásov, zapojenie spotrebičov, atď.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ladislav Č.

Živnostník
Košice
5,0
Hodinový manžel

Popri zamestnaní vo voľnom čase ponúkam služby ako hodinový manžel, maľovanie, montáž sadrokartónu,elektrikár, vodár. V domácnosti nemám problém vyriesit hocijakú chybu.Vyrábam priečky,vstavane barové pulty, skrinky na mieru ako vidno aj na foto ked som vyrábal skrinku pod akvarium z atypickými rozmermi.Lepím tapety na steny, nábytok, kuchynské linky a pod. Žiadna práca pre mňa nieje veľká ani mala spravím všetko.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ing. Jaroslav G.

Živnostník
Nová Dedinka
5,0
Elektroinštalácia

Pozdravujem Vás. Ponúkam Vám elektrikárske služby s kompletným servisom vrátane revíznych správ. Ďalej ponúkam opravu výpočtovej techniky (software/hardware). Realizujem smart riešenia pre domácnosti a zabezpečovacie systémy. Ostávam s úctou

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Milan M.

Firma
Petrovice
5,0
Elektroinštalácia

Som mladý, šikovný a ochotný elektrotechnik, ktorý Vám veľmi rád múdro poradí a pomôže. Tomuto odvetviu sa venujem už od malička a s mojím týmom pracujeme na projektorch, ktoré riešia elektrotechnické vybavenie budov, vrátane bytov a domov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Samo L.

Firma
Jaslovské Bohunice
5,0
Elektrikár

Zdravím! Momentálne pracujem v Jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohunickach ako elektrikár a pobehané už mám viaceré projekty, ako sú napríklad: JE Mochovce, práce pre PPA control, VUJE, a pod.. Aby som vás presvedčil popridával som pár neprofesionálnych fotiek. Inak som mladý, flexibilný a hlavne mi nechýba chuť do roboty. Nieje problém pokryť aj väčšie projekty týkajúce sa viacerých ľudí.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter J.

Firma
Prešov
5,0
Elektroinštalácia

Elektroinštalačné práce na mieru podľa najnovších noriem,výroba a montáž rozvádzačov,bleskozvodov,hodinový remeselník-montáž LED pásov a svietidiel,ventilátorov,vypinačov,zásuviek,odstraňovanie porúch,elektrické prípojky, pripájanie elektrických spotrebičov, zabezpečenie revîznej správy,podlahové elektrické vykurovanie Obhliadka Obhliadka je prvým krokom k premene vízie zákazníka na skutočnosť. Návrh Zákazníkovi navrhnem riešenie na mieru podľa jeho požiadaviek. Rozpočet Ku každej zákazke pripravím rozpočet. Realizácia Prácu dokončím ku spokojnosti zákazníka! Moja vizitka Upratanie a vynesenie odpadu Výroba a montaž bazénov a zastrešení, servis bazénov,

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Marek M.

Živnostník
Rača
5,0
Elektrikár

Som profesionálny elektrikár s potrebnymi vyhláškami. Mám veľa skúseností z vlastných projektov keďže sa technickým veciam venujem už odmalička sám a všetko okolo domu si robím svojpomocne. Som zručný v elektrine, elektronike a počítačoch viem aj menšie vodárske práce a veľa ďalšieho.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Andrej V.

Živnostník
Bratislava
4,9
Vodár

Mám skúsenosti z mnohých odborov. Rád vám pomôžem s rôznymi vodouinštaláčnými prácami (opravy vodovodných batérii, sifónov, vymeny WC atď.) s opravami sadrokartónov, inštaláciou svietidiel, garniži, držiakov televízorov, montážou nábytku a podobne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ján S.

Firma
Bratislava
4,9
Hodinový manžel

Šikovné ruky pre vašu domácnosť, firmu, kanceláriu a záhradku. Spoľahlivosť, férovosť a vždy načas s dobrou náladou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter J.

Firma
Bratislava
4,9
Inštalácia vodovodnej batérie, umývadla

15 rokov praxe voda,kúrenie,kanalizácia,plyn Čistenie kanalizácie tlakom vody do priemeru 125mm-20m Kamera do kanalizácie do 5m,rôzne aj drobné práce,skladanie nábytku,vŕtanie poličiek,drobné elektroinštalácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Serhii R.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Pomôžem vám dať všetko do poriadku.Dokoncovanie holodomov a holo bytov, Prerabky,Rekonstrukcie bytov. Ponúkam svoje služby ako majster, ktorý dokaže opravovať, inštalovať, premiestňovať, & byte a najmä za spravodlivé ceny. . Iné interiérové práce > montáž políc, vešiakov, regálov > upevnenie obrazov > montáž záclonových tyčí > tmelenie sprchovacích kútov a vaní > výmena zámkov a kovaní dverí > montáž zrkadiel > oprava zásuviek (šuplíkov) > Výmena WC klasické a moderné . > Upchaté WC, vymena a prerobenie renovovať . > Výmena vodovodnej batérie (drez, umývadlo, vaňa, sprcha) . > Výmena sifonov . > Výmena ventilu práčky, umývačky . > Montáž, rekonštrukcia a výmena rozvodov vody . > maľovanie stien > natieranie radiátorov a zábradlí > Pripoejenie práčky, umývačky riadu, elektrický sporák, digestor, indukčný > Vodoinštalatérske > zavesenia zrkadlá do vaničky , svetelne a t.d

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimir P.

Firma
Hendrichovce
4,9
Vodár

Havarijné stavy v domácnostiach - voda, odpad, elektrina. Výmeny vodovodných batérii, kohútikov, hadic, poistných ventilov, a mnoho iného. Krtkovanie odpadov. Výmeny zásuviek, vypínačov, ističov, zapájanie elektrických spotrebičov. Po dohode aj prace väčšieho rozsahu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9
Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomas H.

Firma
Šaštín-Stráže
4,9
Elektrikár

Dobrý deň, pred rokom som sa vrátil z Londýna a pomalí sa zapracovavam na domácej pôde. Robil som v zahraničí veľmi podobnú prácu ako ponúka aplikácia Wilio. Údržbár v dáta centre, rôznych budovách, taktiež programátor inteligentného osvetlenia systemov Lutron, Eaton, a Prolojik. Pracoval so. Aj v stolárskej dielni, oprava elektroniky v oblasti osvetlenia, Mam rad všetky remeslá, opravy vodoinštalačné práce, klimatizácie...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimír G.

Živnostník
Drienovská Nová Ves
4,9
Elektrikár

Viac informácií sa dozviete v osobnej komunikácii. Som zručný chlap - pochádzam z domu, kde je potreba ovládať všetky práce. Mám papiere na revízie elektrických zariadení ako aj zdvíhacích zariadení.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter K.

Živnostník
Sládkovičovo
4,9
Hodinový manžel

Dobrý deň prajem, ponúkam pomocné práce, tzv "dobrý sused" som zručny vo veľa veciach, viem ako čo rýchlo opraviť a dať do pôvodného stavu, som vyučený murár s diplomom, čiže murárske, maliarske práce, ďalej kutilske, stolárske a záhradné práce sú pre mňa maličkosťou, taktiež pomôžem s demontovanim, montovanim a usadenim a poradenstvom. V prípade záujmu ma kontaktujte rovno do správy. 👌Ďakujem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomáš B.

Firma
Bratislava
4,8
Vodár

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov a budovaní dôveryhodnej firmy.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8
Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt