Pri rozhodovaní sa musí majiteľ nehnuteľnosti zamyslieť nad dvoma zásadným parametrami svojho vykurovania a v dostatočnom predstihu urobiť aj finálne rozhodnutie. Je nutné vybrať zdroj energie pre systém vykurovania a následne spôsob distribúcie v interiéri.
Zdroje energie pre vykurovanie
Otázku zdroja energie, ktoré sa bude v interiéri meniť na teplo je potrebné riešiť ako prvú. Nie vždy sú totiž k dispozícii všetky tradičné zdroje a tento fakt je nutné zisťovať dopredu. Zdroj energie pre vykurovanie sa musí priviesť do domu alebo bytu vybudovaním novej prípojky alebo napojením sa na už existujúcu. Tam, kde sa tradičné zdroje energie nedajú využiť kvôli neexistencii prípojky (chaty a pod.) musí stavebník od začiatku počítať s alternatívami.
Tuhé palivo
Najtradičnejší, a v dnešnej dobe zároveň aj alternatívny, zdroj energie pre vykurovacie systémy je tuhé palivo. V minulosti to bolo najmä uhlie a drevo. V súčasnosti sa uhlie už nepoužíva kvôli nepraktickej manipulácii a škodám na životnom prostredí.
Drevo a drevené pelety majú svoje využitie všade tam, kde nie je možné vybudovať prípojku plynu. Druhým dôvodom môže byť požiadavka na estetiku - pohľad na horiaci oheň krbe v alebo krbových kachliach je pre niektorých staviteľov jedna z priorít. Moderné kachle dokážu s využitím tuhého paliva efektívne vykúriť viacero izieb naraz. Výberom výkonnejších krbov a kachlí zabezpečíte kúrenie v celom dome.
Elektrická energia
Najčistejším a na obsluhu najmenej náročným zdrojom energie je elektrina. Tú je dnes možné získavať z obnoviteľných zdrojov alebo inštaláciou elektrickej prípojky. Výhody elektrickej energie sú nulové emisie, vysoká účinnosť zariadení a maximálne pohodlie pri jej používaní.
Plyn
Plyn je momentálne najpoužívanejším typom zdroja energie pre vykurovanie aj ohrev teplej úžitkovej vody. Jedná sa o veľmi ekologický zdroj, ktorý neprodukuje žiadne splodiny a nevyžaduje si ani žiadnu manipuláciu. Okrem plynovej prípojky je potrebné investovať do plynového kondenzačného kotla. Ceny plynu ale v súčasnosti stúpajú, preto príde vhod informácia o poslednom type.
Tepelné čerpadlo
Princíp tepelného čerpadla spočíva v premene energie média, ktorá sa čerpá z okolia. Túto zozbieranú energiu stlačením premieňame na teplo a distribuujeme do interiéru. Na chod tepelného čerpadla potrebujeme len malé množstvo elektrickej energie. V okolí stavby sa musí nachádzať vodný zdroj. Voda slúži ako médium, z ktorého získavame teplo. Ak nie je k dispozícii žiadny vodný zdroj, alternatívou je systém, kedy energiu získavame zo vzduchu.
Systémy vykurovania interiéru
Po zvolení vhodného zdroja energie sa stavebník rozhoduje, ako bude teplo distribuovať v interiéri. Aj tu existujú tradičné spôsoby spolu s novými pokrokovými. Nie každý sa ale dá kombinovať s každým zdrojom energie.
Podlahové kúrenie
Najobľúbenejšie, najpoužívanejšie a najzdravšie riešenie súčasnosti. Podlahové kúrenie vytvára príjemný pocit tepla pod chodidlami. Teplo od podlahy stúpa rovnomerne smerom hore. Nedochádza k víreniu prachu, a preto je tento systém najzdravším zo všetkých. Spaľovaním plynu alebo tuhého paliva vzniká teplo. To je následne distribuované do podlahy systémom rúr a hadíc, cez ktoré preteká horúca voda.
Druhou možnosťou je umiestniť do podlahy elektrické káble, ktoré sa zapoja do siete. Elektrické podlahové kúrenie je efektívnejšie - premena energie z elektrickej na tepelnú je na úrovni 99%, pracuje rýchlejšie a nie je potrebné dodatočné zariadenie v podobe kotla.
Radiátorové kúrenie
Tento systém sa u nás používa už celé desaťročia. Momentálne sa využíva čoraz menej najmä kvôli nízkej účinnosti, vysokej spotrebe a zdravotnej závadnosti. Radiátor totiž vykuruje iba oblasť vo svojej tesnej blízkosti a teplo, ktoré vygeneruje okamžite stúpa smerom nahor. Značné množstvo tepla pohltí stena, na ktorej je umiestnený. Stúpajúce teplo vytvára vír prachu, ktorý potom padá obyvateľom priamo na hlavy.
Radiátory nie sú efektívne, lebo teplo sa tvorí 1 m nad zemou a okamžite stúpa ku stropu. Od podlahy cíti majiteľ neustály chlad. Vtedy má tendenciu zvyšovať teplotu na radiátore. Nové teplo sa ale opäť bude zdržiavať pod stropom, kde ho nie je cítiť. Pri kúrení radiátorom sú náklady vysoké, efekt minimálny.
Infračervené vykurovanie
Vykurovanie týmto spôsobom zabezpečujú žiariče, ktoré sa v podobe panelov inštalujú na steny interiérov. Panely vyžarujú infračervené žiarenie, ktoré je teplé. Na svoj chod potrebujú elektrickú energiu. Teplo je pomerne rovnomerne distribuované do priestoru aj tým, že žiarenie je absorbované aj jednotlivými predmetmi v miestnosti. Nevýhodou je nízka životnosť aj poruchovosť panelov. Vhodné je preto do menších interiérov a objektov.
autor: Andrej
Feb 4, 2022