Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Kúrenie

Čo všetko zvážiť pred výberom kúrenia?

Hľadáte kurenára na kúrenie? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Čo všetko zvážiť pred výberom kúrenia?
KúrenieČo všetko zvážiť pred výberom kúrenia?

Stavitelia nových rodinných domov alebo tí, ktorí sa chystajú rekonštruovať, sa už v počiatočnej fáze musia rozhodnúť, aký typ kúrenia zvoliť. Na rozdiel od minulosti, je dnes k dispozícii viacero možností a jednotlivé riešenia poskytujú pri výbere dostatok voľnosti. Kúrenie tak bude zabezpečené napríklad aj tam, kde chýba prístup k niektorému z tradičných zdrojov energie.

Pri rozhodovaní sa musí majiteľ nehnuteľnosti zamyslieť nad dvoma zásadným parametrami svojho vykurovania a v dostatočnom predstihu urobiť aj finálne rozhodnutie. Je nutné vybrať zdroj energie pre systém vykurovania a následne spôsob distribúcie v interiéri.  

Zdroje energie pre vykurovanie

Otázku zdroja energie, ktoré sa bude v interiéri meniť na teplo je potrebné riešiť ako prvú. Nie vždy sú totiž k dispozícii všetky tradičné zdroje a tento fakt je nutné zisťovať dopredu. Zdroj energie pre vykurovanie sa musí priviesť do domu alebo bytu vybudovaním novej prípojky alebo napojením sa na už existujúcu. Tam, kde sa tradičné zdroje energie nedajú využiť kvôli neexistencii prípojky (chaty a pod.) musí stavebník od začiatku počítať s alternatívami.

Tuhé palivo

Najtradičnejší, a v dnešnej dobe zároveň aj alternatívny, zdroj energie pre vykurovacie systémy je tuhé palivo. V minulosti to bolo najmä uhlie a drevo. V súčasnosti sa uhlie už nepoužíva kvôli nepraktickej manipulácii a škodám na životnom prostredí. 

Drevo a drevené pelety majú svoje využitie všade tam, kde nie je možné vybudovať prípojku plynu. Druhým dôvodom môže byť požiadavka na estetiku - pohľad na horiaci oheň krbe v alebo krbových kachliach je pre niektorých staviteľov jedna z priorít. Moderné kachle dokážu s využitím tuhého paliva efektívne vykúriť viacero izieb naraz. Výberom výkonnejších krbov a kachlí zabezpečíte kúrenie v celom dome.

Elektrická energia

Najčistejším a na obsluhu najmenej  náročným zdrojom energie je elektrina. Tú je dnes možné získavať z obnoviteľných zdrojov alebo inštaláciou elektrickej prípojky. Výhody elektrickej energie sú nulové emisie, vysoká účinnosť zariadení a maximálne pohodlie pri jej používaní.

Plyn

Plyn je momentálne najpoužívanejším typom zdroja energie pre vykurovanie aj ohrev teplej úžitkovej vody. Jedná sa o veľmi ekologický zdroj, ktorý neprodukuje žiadne splodiny a nevyžaduje si ani žiadnu manipuláciu. Okrem plynovej prípojky je potrebné investovať do plynového kondenzačného kotla. Ceny plynu ale v súčasnosti stúpajú, preto príde vhod informácia o poslednom type.

Tepelné čerpadlo

Princíp tepelného čerpadla spočíva v premene energie média, ktorá sa čerpá z okolia. Túto zozbieranú energiu stlačením premieňame na teplo a distribuujeme do interiéru. Na chod tepelného čerpadla potrebujeme len malé množstvo elektrickej energie. V okolí stavby sa musí nachádzať vodný zdroj. Voda slúži ako médium, z ktorého získavame teplo. Ak nie je k dispozícii žiadny vodný zdroj, alternatívou je systém, kedy energiu získavame zo vzduchu. 

Systémy vykurovania interiéru

Po zvolení vhodného zdroja energie sa stavebník rozhoduje, ako bude teplo distribuovať v interiéri. Aj tu existujú tradičné spôsoby spolu s novými pokrokovými. Nie každý sa ale dá kombinovať s každým zdrojom energie. 

Podlahové kúrenie

Najobľúbenejšie, najpoužívanejšie a najzdravšie riešenie súčasnosti. Podlahové kúrenie vytvára príjemný pocit tepla pod chodidlami. Teplo od podlahy stúpa rovnomerne smerom hore. Nedochádza k víreniu prachu, a preto je tento systém najzdravším zo všetkých. Spaľovaním plynu alebo tuhého paliva vzniká teplo. To je následne distribuované do podlahy systémom rúr a hadíc, cez ktoré preteká horúca voda. 

Druhou možnosťou je umiestniť do podlahy elektrické káble, ktoré sa zapoja do siete. Elektrické podlahové kúrenie je efektívnejšie - premena energie z elektrickej na tepelnú je na úrovni 99%, pracuje rýchlejšie a nie je potrebné dodatočné zariadenie v podobe kotla.

Radiátorové kúrenie

Tento systém sa u nás používa už celé desaťročia. Momentálne sa využíva čoraz menej najmä kvôli nízkej účinnosti, vysokej spotrebe a zdravotnej závadnosti. Radiátor totiž vykuruje iba oblasť vo svojej tesnej blízkosti a teplo, ktoré vygeneruje okamžite stúpa smerom nahor. Značné množstvo tepla pohltí stena, na ktorej je umiestnený. Stúpajúce teplo vytvára vír prachu, ktorý potom padá obyvateľom priamo na hlavy. 

Radiátory nie sú efektívne, lebo teplo sa tvorí 1 m nad zemou a okamžite stúpa ku stropu. Od podlahy cíti majiteľ neustály chlad. Vtedy má tendenciu zvyšovať teplotu na radiátore. Nové teplo sa ale opäť bude zdržiavať pod stropom, kde ho nie je cítiť. Pri kúrení radiátorom sú náklady vysoké, efekt minimálny.

Infračervené vykurovanie 

Vykurovanie týmto spôsobom zabezpečujú žiariče, ktoré sa v podobe panelov inštalujú na steny interiérov. Panely vyžarujú infračervené žiarenie, ktoré je teplé. Na svoj chod potrebujú elektrickú energiu. Teplo je pomerne rovnomerne distribuované do priestoru aj tým, že žiarenie je absorbované aj jednotlivými predmetmi v miestnosti. Nevýhodou je nízka životnosť aj poruchovosť panelov. Vhodné je preto do menších interiérov a objektov.

autor: Andrej

Feb 4, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 28 648 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Termo T.

Firma
Košice
5,0
Kúrenie

Team odborníkov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Poradia a vyriešia všetko od vykurovania po klimatizáciu. Sú tu pre vás dostupní vždy, či sa vám pokazí kotol na Vianoce alebo počas vrcholu sezóny klimatizácií. Riešenia na mieru bez starostí Postaráme sa o príjemné teplo a chlad vo vašom domove. Poradíme vám, aké zariadenia sú najvhodnejšie do vašej domácnosti. Zabezpečíme kompletnú montáž a prípadne aj likvidáciu starého zariadenia. Na produkty od nás nemusíte dlho čakať a šetriť. Dodanie celého riešenia sa snažíme realizovať do 7 dní a v prípade potreby aj so splácaním postupne. Montážou sa naša starostlivosť nekončí a ku všetkým produktom patrí aj následný servis. Našou úlohou je prevziať všetky vaše starosti na seba, aby ste si vy mohli užívať príjemnú teplotu vo vašom dome.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter C.

Živnostník
Rožňava
5,0
Kúrenie

Vykonávam kominárske práce. Kontrola, čistenie, frézovanie, vložkovanie komínov na tuhé aj plynné palivá. S potvrdením o vykonaní kontroly. Taktiež realizujem montáž domových klimatizácií. Vykonávam ich čistenie a údržbu. Realizujem aj montáž filtrov proti vodnému kameňu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter K.

Firma
Žehňa
5,0
Kúrenie

Naša spoločnosť je na trhu od roku 2017. Ponúkame pre Vás široký záber služieb v oblasti kúrenárskych, vodoinštalatérskych, výkopových a stavebných prác. My nie sme len ďalšou firmou v poradí na trhu, ale firmou, ktorej na našich zákazníkoch záleží, aby boli spokojní s vykonanými službami. K našim zákazníkom pristupujeme individuálne a navrhujeme riešenia projektov, čo najvýhodnejšie pre zákazníka k jeho spokojnosti.   Veríme, že Vás naša firma osloví a stane sa základom našej budúcej úspešnej spolupráce. Nechajte pracovať odborníkov, nech pretavia Vaše sny a plány do hmotnej podoby.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Tomáš S.

Firma
Jelka
4,7
Kúrenie

-servisak kotlov Buderus, Junkers -čistenie vykurovacieho systému -kopletná montáž voda, uk, plyn novostavby aj rekonštrukcie -momtáž kotolní -montáž solárnych systémov a tepelných čerpadiel

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter M.

Firma
Pezinok
4,5
Kúrenie

Sme skuseny inštalatery s viac ako 10 rokmi prace. Pracujeme s modernymi ale overenymi materialmi. Overenymi s nasej praxe ale tak isto vieme pracovat aj s PPR alebo inymi materialmi. Vieme zavezpecit revizie ci uz kotlov, tepelnych cerpadiel, plynu, pripojky do domov, potvrdenia ku kolaudacii ako tlakove skušky a mnoho ineho. V podstate vieme najst na akykolvek projekt alebo problem riešenie. Tešime sa na spoluprácu

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Ladislav Č.

Živnostník
Košice
5,0
Hodinový manžel

Popri zamestnaní vo voľnom čase ponúkam služby ako hodinový manžel, maľovanie, montáž sadrokartónu,elektrikár, vodár. V domácnosti nemám problém vyriesit hocijakú chybu.Vyrábam priečky,vstavane barové pulty, skrinky na mieru ako vidno aj na foto ked som vyrábal skrinku pod akvarium z atypickými rozmermi.Lepím tapety na steny, nábytok, kuchynské linky a pod. Žiadna práca pre mňa nieje veľká ani mala spravím všetko.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jozef P.

Firma
Malinovo
5,0
Oprava potrubia

Fungujeme na trhu cca 20rokov v oblasti inštalácii voda. Plyn. kurenie. Kazdy zákazník je môj šéf a snažím sa vyhovieť Spokojný zákazník je viac, než veľa penazi. Naša oblasť sa rozšírila na vyhľadávanie únikov vody vodikovou skúškou, vlhnutia stien. Montáž solárnych zariadeni. Montáž vodomerov. Tepelných cerpadiel Pomôcť zákazníkom je náš ciel. Prievalsky

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jaroslav M.

Firma
Chynorany
5,0
Vodoinštalácia

dobrý deň , venujeme na montáži a servisu vody, kanalizácie , kúrenia , kombinované kúrenie , mont. plynových - elektrických - na tuhé palivá - peletové kotle , podlahové kúrenia , radiátory , kotolne , solárna technika , ponorné čerpadla , vodárničky atd.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Michal S.

Firma
Ružindol
5,0
Plynár

Odborné prehliadky, skúšky tlakových a plynových zariadení, revízie, servis, montáž, voda, ÚK, plyn.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Varga - Team w.

Firma
Čakany
5,0
Vodoinštalácia

Poskutujeme vodoinštalatérske a kúrenárske práce. Stropné chladenie(mokry,suchy system). Kotle-tepelné čerpadlá) Plynové prípojky.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Milan G.

Firma
Tekovský Hrádok
5,0
Oprava strechy

Dobrý deň mám skúsenosti z mnohých odborov ponúkam vám zváračské práce, Inštalatérské práce, kúrenie, kanalizácia, hodinový manžel, tesárske práce, maľovanie a aj iné.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0
Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Andrej V.

Živnostník
Bratislava
4,9
Vodár

Mám skúsenosti z mnohých odborov. Rád vám pomôžem s rôznymi vodouinštaláčnými prácami (opravy vodovodných batérii, sifónov, vymeny WC atď.) s opravami sadrokartónov, inštaláciou svietidiel, garniži, držiakov televízorov, montážou nábytku a podobne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Roman U.

Živnostník
Bratislava
4,9
Hodinový manžel

Dobry den Mam všestranné skúsenosti v prácach všetkého druhu viac ako 12r Vodoinstalacia. Kurenie. Sadrokarton. Montaz nábytku. Montaz kuchinske linky. Vsetko co vás napadne. Co neviem urobyt na 100% taku pracu racej odmietnem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter J.

Firma
Bratislava
4,9
Inštalácia vodovodnej batérie, umývadla

15 rokov praxe voda,kúrenie,kanalizácia,plyn Čistenie kanalizácie tlakom vody do priemeru 125mm-20m Kamera do kanalizácie do 5m

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin B.

Živnostník
Košice
4,9
Hodinový manžel

Už 10 rokov poskytujem svoje služby ako montáž interiérových dverí, pokládka podlahy, skladanie nábytku a rôzne údržbárske práce.Som pedant a preto kvalita vykonanej práce je pre mňa dôležitá.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vasil V.

Firma
Bratislava
4,9
Vodár

Už nechcete inštalatérov, ktorí robia svoju prácu zle? Už vás nebaví platiť peniaze navyše? Potom ponúkam dobré služby za prijateľné ceny. Vykonávam nasledujúce inštalatérske práce: - montáž rozvodov vody a kúrenia; - inštalácia teplej podlahy; - pripojenie bojlera, práčok a iných zariadení; - inštalácia kotlov; a absolútne všetky druhy inštalatérskych prác Pracujem v Bratislave, Malackách a blízkom okolí. Budem rád spolupracovať! S kvalitou vykonanej práce budete určite spokojní!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Erik K.

Živnostník
Slovenský Grob
4,9
Hodinový manžel

Menšie Stavebné a inštalačné práce v domácnosti, rôzne opravy skladanie nábytku, maliarske práce, menšie elektrikárske práce a ďalšie stavebné práce...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9
Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Kúrenie

Nižšia cena20,00 €/hod
Priemerná cena34,00 €/hod
Vyššia cena50,00 €/hod
Pošlite dopyt 28648 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte kurenára na kúrenie? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt