Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Urbanizmus a územné plánovanie

Dôležitosť urbanizmu

Hľadáte územného plánovača na urbanizmus a územné plánovanie? V tejto kategórii máme 12 630 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Dôležitosť urbanizmu
Urbanizmus a územné plánovanie

Dôležitosť urbanizmu

Urbanistické plánovanie má veľký dopad na kvalitu života celých generácií, pretože vytvára predpoklady pre trvalo udržateľný rozvoj výstavby sídel. Fyzickým výstupom procesu urbanistického plánovania je územný plán.

Čo je urbanizmus?

Urbanizmus – disciplína, s ktorej produktmi sa každodenne stretáva každý z nás. Hoci bol formálne uznaný ako samostatná vedná disciplína až začiatkom minulého storočia, história plánovania miest siaha omnoho ďalej. Často sme však s týmto procesom natoľko spätí, že si jeho dôležitosť v mnohých prípadoch vôbec neuvedomujeme.

Naše prostredie, tak, ako ho poznáme, však nie je (alebo by aspoň nemalo byť) výsledkom náhody či neregulovanej činnosti jednotlivcov.  Sociológia, ekonomika, geografia či environmentálne vedy  sú len niekoľkými z faktorov úzko spätých z urbanizmom.  Nečudo teda, že dôsledky urbanistického plánovania, či už pozitívne alebo negatívne, majú veľký dopad na kvalitu života celých generácií.

Územné plánovanie je dynamický proces, ovplyvňovaný rôznymi trendmi a špecifikami doby, ktorej  je súčasťou.  Môžeme povedať, že každý smer obnáša svoje pozitíva a negatíva.

Aj dnes mnohými zatracované sídliská so svojimi početnými problémami napokon vznikli na základe téz Aténskej charty, dokumentu, ktorý skupina architektov tak významných ako Le Corbusier, Mies van der Rohe či Gerrit Rietveld vytvorili v snahe vytvoriť zdravé prostredie pre život v obklopení zeleňou či dostatkom slnečného svetla. Je teda nevyhnutné, aby boli zásady územného plánovania pravidelne revizované s ohľadom na poznatky predchádzajúcich generácií a prispôsobované požiadavkám súčasnej spoločnosti.

Prečo je územné plánovanie také dôležité?

Územné plánovanie má množstvo poslaní. Komplexným riešením má vytvoriť predpoklady pre trvalo udržateľný rozvoj výstavby sídel. Jeho úlohou je sledovanie a posudzovanie stavu prostredia, identifikácia problémov, navrhovanie podmienok a regulatív priestorového a funkčného usporiadania, podpora rôznorodosti zastavaného i nezastavaného územia, riešenie časových, organizačných i investičných otázok a mnoho ďalších subjektov, ktoré majú viesť k ucelenej urbanistickej koncepcii. V ideálnom prípade má viesť k súboru regulatív umožňujúcich dostatočnú voľnosť, no zároveň limitujúcich nežiaduci vývoj.

Fyzickým výstupom procesu urbanistického plánovania je územný plán. Ten môže mať niekoľko stupňov od najširšej koncepcie rozvoja Slovenskej Republiky až po detailné plány jednotlivých zón. V každom prípade by malo ísť o dokument presne popisujúci regulatívy priestorového a funkčného využitia územia, zásady starostlivosti o životné prostredie vrátane plôch zelene, regulatívy dopravného a technického vybavenia a občianskej vybavenosti a ďalšie dôležité informácie. Územný plán schvaľuje mestské či obecné zastupiteľstvo a je verejne prístupný. Verejnosť je taktiež oprávnená  podávať pripomienky v prípade zmien územného plánu.

Aké sú súčasné tendencie urbanizmu? 

Najnovší vývoj vznikajúci od konca minulého storočia dostal pomenovanie Nový Urbanizmus. Zo svojho rodiska v Spojených Štátoch sa jeho princípy rýchlo rozšírili aj do ďalších častí sveta. Vo svojej podstate reaguje najmä na prudký nárast nekoncepčne sa rozmáhajúcej „sídelnej kaše“ - suburbánnych oblastí s nízkou hustotou obyvateľstva a nedostatočnou infraštruktúrou, či už ide o dopravu alebo služby. Svoju špecifickú tvár má problém suburbií aj v našom území – vznik a rast prímestských štvrtí a satelitov typických chaotickou zástavbou bez akejkoľvek architektonickej koncepcie, vysokými betónovými plotmi priam symbolizujúcimi nezáujem o vzájomnú komunikáciu a absenciou akejkoľvek snahy o tvorbu kvalitného verejného priestoru.

Práve v reakcii na túto situáciu je hlavnou témou Nového Urbanizmu snaha o prinavrátenie priestoru ľuďom. Dôraz kladie na ľudské vzťahy, vytváranie silných spoločných centier a kvalitných verejných priestorov, podporu verejných a spoločenských aktivít a komunitného spôsobu života. Odkláňa sa od prísneho funkčného zónovania typického pre minulé obdobia v prospech multifunkčného využitia územia. Snaží sa tiež o vyššiu mieru zapojenia občanov do samotného procesu územného plánovania. 

Kvalita urbanistického plánovania sa napriek všetkým snahám aj naďalej rôzni.  V Českej Republike aj na Slovensku však badáme istý posun k lepšiemu, reprezentovaný okrem iného nárastom pozitívnych prípadov, kde si aj správy menších obcí z vlastnej iniciatívy uvedomujú dôležitosť urbanistickej koncepcie a rozhodujú sa do tejto sféry investovať, čo je sľubným signálom do budúcnosti. Dokazujú, že kvalitné a fungujúce prostredie nie je iba doménou mestských centier. Vízia koncepčného a efektívneho využívania územia je predpokladom pre zlepšenie kvality života všetkých jeho obyvateľov.  

autor: Nadia

Apr 26, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 15 588 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Patrik P.

Firma
Zborov nad Bystricou
5,0

Domy na kľúč

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na Slovenskom a Českom trhu. Spolupracujeme tiež s významnou nemeckou spoločnosťou Wallpen, ktorá si patentovala revolučnú metódu tlačenia na vertikálne povrchy. Držíme prvensto na domácom a Českom trhu, kde sme prvá a jediná spoločnosť realizujúca vertikálnu tlač. Naším cieľom je poskytovať kvalitne odvedenú prácu za použitia najlepších matárialov a pracovných postupov. Máme viacero referenčných objektov, kde sa budúci zákazník môže osobne presvedčiť o našich kvalitách a výsledneho dojmu zrealizovaného diela.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol J.

Firma
Trnovec nad Váhom
5,0

Zámočník

Zákazková výroba šitá na mieru kazdého zákazníka, zámočnícke práce, kovovýroba, ploty, brány, zábradlia, schody, kované, nerezové a hliníkové.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jana D.

Živnostník
Žarnovica
5,0

Interiérový dizajn

Artist and architect. Professional interior design practice since 2016. I offer full package of services, including architectural and interior modelling, visualisations, drawings, projects for building permission, as well as creating artistic decorations, painting, lighting, wall hangings etc. I enjoy all kind of unsual and challeging solutions for architecture!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Štefan P.

Firma
Hurbanovo
5,0

Interiérový dizajn

Mám ukončenú spš stavebnú- odbor pozemné stavby.Fotorealistická 3D vizualizácia je pre Vás najlepším riešením, ak chcete Váš budúci domov vidieť pred samotnou realizáciou. Získate odpovede na Vaše pochybnosti o správnosti kombinácií obkladov a dlažieb, umiestnenia a dispozície kuchynskej linky, nábytku a dekorácií. Uvidíte to, čo je najdôležitejšie, UVIDÍTE KONCEPT VÁŠHO BUDÚCEHO BÝVANIA. Fotorealistické 3D vizualizácie Vám vypracujem profesionálne a v najkratšom možnom čase.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

H S.

Firma
Prestavlky
5,0

Rekonštrukcia bytu

Stavebná firma špecifikujúca sa na výstavba pasívnych domov, rekonštrukcie , stavebné poradenstvo, zhotovovanie projektovej dokumentácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Gerhard L.

Firma
Bratislava
4,9

Interiérový dizajn

Projekty rodinných domov | inžinierska a manažérska činnosť | Rakúsko & Slovensko Architektonické štúdie ✓ Projekt na stavebné povolenie ✓ Realizačné projekty a detaily ✓ Vizualizácie interiérov a exteriérov ✓ Zabezpečenie projekt. dokument. profesii ✓ Komunikácia s príslušnými úradmi ✓

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Anastasiia D.

Firma
Bratislava
4,9

Interiérový dizajn

Som interiérový dizajnér. Viem, ako urobiť nielen krásny dizajn, ale aj tak, aby bol pohodlný. Ak chcete vidieť viac mojich prác, navštívte moje portfólio:http://.... Aj z tej najmenšej miestnosti môžem vytvoriť nezabudnuteľný priestor.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Timea F.

Firma
Košice
4,9

Interiérový dizajn

Vypracovanie 3D vizualizácií interiérov- bytov, rodinných domov, kancelárskych priestorov, reštaurácií, 3D vizualizácia určená na prezentáciu bytu na podporu predaja alebo prezentácie výrobku, nábytku. Vypracujem Vám návrh na mieru podľa Vašich predstáv. Pomocou 3D grafického programu vytvorím 3D objekty, materiály, textúry, potom nasleduje osvetlenie scény. Následne sa vytvoria fotorealistické zábery pomocou renderovania- čiže tvorba obrazu. Doba dodania: 1-2 týždne, od dodania všetkých podkladov, od potvrdenia začatia prác a uhradenia zálohovej faktúry. Projekty posudzujeme individuálne podľa náročnosti zadania.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8

Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter A.

Firma
Košice
4,7

Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Attila H.

Firma
Šamorín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás naučili profesionalite. Poskytujeme široké spektrum stavebných služieb, ktoré vykonávame s maximálnou spoľahlivosťou. Od zákazníka nežiadame dopredu zálohy. Špecializujeme sa na: Výstavba domov a záhrad na kľúč Rekonštrukcie domov a bytov Obkladačské, maliarske a sadrokartonárske práce Kompletné elektroinštalačné a vodoinštalačné práce Ploty, zámkovú dlažbu a ostatné exteriérové podlahy Zatepľovanie fasád Záhradné domčeky, altánky, prístrešky, bazény a prekrytia Búracie, terénne a upratovacie služby a iné Našou výhodou oproti konkurencii, je náš novootvorený showroom v Šamoríne. Tu si môžete pozrieť našu prácu, ale zároveň si môžete vybrať materiály a technologické postupy. Portfólio činností sme rozšírili a teraz vieme Váš dom vizuálne spracovať, 3D vymodelovať, vytlačiť na 3D tlačiarni a špeciálne odprezentovať.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš C.

Firma
Holice
4,5

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

T S.

Firma
Trnava
4,2

Rekonštrukcia bytu

Kompletné extrierové a interiérové práce, obklady, dlažby, ploty, zateplenie fasády, malé stavby, malovky, prerábky bytov, vizualizácie, elektrika a pod.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Urbanizmus a územné plánovanie

Nižšia cena380,00 €/projekt
Priemerná cena546,00 €/projekt
Vyššia cena720,00 €/projekt

Pošlite dopyt 15588 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte územného plánovača na urbanizmus a územné plánovanie? V tejto kategórii máme 12 630 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt