Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Urbanizmus a územné plánovanie

Dôležitosť urbanizmu

Hľadáte územného plánovača na urbanizmus a územné plánovanie? V tejto kategórii máme 15 223 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Dôležitosť urbanizmu
Urbanizmus a územné plánovanie

Dôležitosť urbanizmu

Urbanistické plánovanie má veľký dopad na kvalitu života celých generácií, pretože vytvára predpoklady pre trvalo udržateľný rozvoj výstavby sídel. Fyzickým výstupom procesu urbanistického plánovania je územný plán.

Čo je urbanizmus?

Urbanizmus – disciplína, s ktorej produktmi sa každodenne stretáva každý z nás. Hoci bol formálne uznaný ako samostatná vedná disciplína až začiatkom minulého storočia, história plánovania miest siaha omnoho ďalej. Často sme však s týmto procesom natoľko spätí, že si jeho dôležitosť v mnohých prípadoch vôbec neuvedomujeme.

Naše prostredie, tak, ako ho poznáme, však nie je (alebo by aspoň nemalo byť) výsledkom náhody či neregulovanej činnosti jednotlivcov.  Sociológia, ekonomika, geografia či environmentálne vedy  sú len niekoľkými z faktorov úzko spätých z urbanizmom.  Nečudo teda, že dôsledky urbanistického plánovania, či už pozitívne alebo negatívne, majú veľký dopad na kvalitu života celých generácií.

Územné plánovanie je dynamický proces, ovplyvňovaný rôznymi trendmi a špecifikami doby, ktorej  je súčasťou.  Môžeme povedať, že každý smer obnáša svoje pozitíva a negatíva.

Aj dnes mnohými zatracované sídliská so svojimi početnými problémami napokon vznikli na základe téz Aténskej charty, dokumentu, ktorý skupina architektov tak významných ako Le Corbusier, Mies van der Rohe či Gerrit Rietveld vytvorili v snahe vytvoriť zdravé prostredie pre život v obklopení zeleňou či dostatkom slnečného svetla. Je teda nevyhnutné, aby boli zásady územného plánovania pravidelne revizované s ohľadom na poznatky predchádzajúcich generácií a prispôsobované požiadavkám súčasnej spoločnosti.

Prečo je územné plánovanie také dôležité?

Územné plánovanie má množstvo poslaní. Komplexným riešením má vytvoriť predpoklady pre trvalo udržateľný rozvoj výstavby sídel. Jeho úlohou je sledovanie a posudzovanie stavu prostredia, identifikácia problémov, navrhovanie podmienok a regulatív priestorového a funkčného usporiadania, podpora rôznorodosti zastavaného i nezastavaného územia, riešenie časových, organizačných i investičných otázok a mnoho ďalších subjektov, ktoré majú viesť k ucelenej urbanistickej koncepcii. V ideálnom prípade má viesť k súboru regulatív umožňujúcich dostatočnú voľnosť, no zároveň limitujúcich nežiaduci vývoj.

Fyzickým výstupom procesu urbanistického plánovania je územný plán. Ten môže mať niekoľko stupňov od najširšej koncepcie rozvoja Slovenskej Republiky až po detailné plány jednotlivých zón. V každom prípade by malo ísť o dokument presne popisujúci regulatívy priestorového a funkčného využitia územia, zásady starostlivosti o životné prostredie vrátane plôch zelene, regulatívy dopravného a technického vybavenia a občianskej vybavenosti a ďalšie dôležité informácie. Územný plán schvaľuje mestské či obecné zastupiteľstvo a je verejne prístupný. Verejnosť je taktiež oprávnená  podávať pripomienky v prípade zmien územného plánu.

Aké sú súčasné tendencie urbanizmu? 

Najnovší vývoj vznikajúci od konca minulého storočia dostal pomenovanie Nový Urbanizmus. Zo svojho rodiska v Spojených Štátoch sa jeho princípy rýchlo rozšírili aj do ďalších častí sveta. Vo svojej podstate reaguje najmä na prudký nárast nekoncepčne sa rozmáhajúcej „sídelnej kaše“ - suburbánnych oblastí s nízkou hustotou obyvateľstva a nedostatočnou infraštruktúrou, či už ide o dopravu alebo služby. Svoju špecifickú tvár má problém suburbií aj v našom území – vznik a rast prímestských štvrtí a satelitov typických chaotickou zástavbou bez akejkoľvek architektonickej koncepcie, vysokými betónovými plotmi priam symbolizujúcimi nezáujem o vzájomnú komunikáciu a absenciou akejkoľvek snahy o tvorbu kvalitného verejného priestoru.

Práve v reakcii na túto situáciu je hlavnou témou Nového Urbanizmu snaha o prinavrátenie priestoru ľuďom. Dôraz kladie na ľudské vzťahy, vytváranie silných spoločných centier a kvalitných verejných priestorov, podporu verejných a spoločenských aktivít a komunitného spôsobu života. Odkláňa sa od prísneho funkčného zónovania typického pre minulé obdobia v prospech multifunkčného využitia územia. Snaží sa tiež o vyššiu mieru zapojenia občanov do samotného procesu územného plánovania. 

Kvalita urbanistického plánovania sa napriek všetkým snahám aj naďalej rôzni.  V Českej Republike aj na Slovensku však badáme istý posun k lepšiemu, reprezentovaný okrem iného nárastom pozitívnych prípadov, kde si aj správy menších obcí z vlastnej iniciatívy uvedomujú dôležitosť urbanistickej koncepcie a rozhodujú sa do tejto sféry investovať, čo je sľubným signálom do budúcnosti. Dokazujú, že kvalitné a fungujúce prostredie nie je iba doménou mestských centier. Vízia koncepčného a efektívneho využívania územia je predpokladom pre zlepšenie kvality života všetkých jeho obyvateľov.  

autor: Nadia

Apr 26, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 15 223 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Juraj Š.

Živnostník
Piešťany
5,0

Architektúra, architekt

STAVEBNÉ POVOLENIE BUDOV - CELA SR Pustite starosti so stavebným povolením alebo stavebné ohlášku z hlavy. Vybavím ho za vás. Čo...Zobraziť viac

STAVEBNÉ POVOLENIE BUDOV - CELA SR Pustite starosti so stavebným povolením alebo stavebné ohlášku z hlavy. Vybavím ho za vás. Čo všetko pre vás urobím? Pripravím kompletnú projektovú dokumentáciu Buď sa do projektu pustíme spolu od začiatku, alebo prevezmem vašu dokumentáciu a doplním ju, ak bude treba. Dokonale pripravený projekt je prvý krok

#
#
#
Zadať dopyt

Matej H.

Firma
Bratislava
5,0

Architektúra, architekt

Dobrý deň volám sa Matej Tvoríme architektonické štúdie, projekty pre územne a stavebné povolenie a realizačné projekty. Zabezpečujeme aj...Zobraziť viac

Dobrý deň volám sa Matej Tvoríme architektonické štúdie, projekty pre územne a stavebné povolenie a realizačné projekty. Zabezpečujeme aj inziniersku činnosť .

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,7

Murárske práce, murár

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako...Zobraziť viac

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

#
#
#
Zadať dopyt

Martin K.

Firma
Košice
4,6

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Stavebne prace od A po Z. Kvalitna praca + rozumna cena .Rekonstrukcie byt.jadra,rodinneho domu,kupelne,pokladka pl.podlah,obkladov,dlazieb,zamkove dlazby,sadrokarton,osadenie okien,dveri vonkajsich aj vnutornych,voda,elektrina,malby,stierky,tapety.napiste...Zobraziť viac

Stavebne prace od A po Z. Kvalitna praca + rozumna cena .Rekonstrukcie byt.jadra,rodinneho domu,kupelne,pokladka pl.podlah,obkladov,dlazieb,zamkove dlazby,sadrokarton,osadenie okien,dveri vonkajsich aj vnutornych,voda,elektrina,malby,stierky,tapety.napiste nam urobime cenovu ponuku k vasej spokojnosti.

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš C.

Živnostník
Holice
4,5

Maliarske práce, maliar

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj...Zobraziť viac

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Urbanizmus a územné plánovanie

Nízka cena380,00 €/projekt
Priemerná cena546,00 €/projekt
Vysoká cena720,00 €/projekt

Pošlite dopyt 15223 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte územného plánovača na urbanizmus a územné plánovanie? V tejto kategórii máme 15 223 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt