Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Pergoly

Drevená alebo hliníková pergola? Ktorú si vybrať?

Hľadáte strechára na pergoly? V tejto kategórii máme 13 609 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Drevená alebo hliníková pergola? Ktorú si vybrať?
Pergoly

Drevená alebo hliníková pergola? Ktorú si vybrať?

Rozmýšľate nad výstavbou príjemného posedenia vo vašej záhrade? Rozšírenie priestoru domu smerom von o terasové sedenie je príjemnou zmenou a doplnením vášho obydlia. Pergola, téma ktorej patrí náš článok, je pri takomto rozširovaní obytného priestoru smerom do záhrady neodlúčiteľnou súčasťou. Pergola totiž môže slúžiť ako krytý prechod napríklad medzi domom a novým terasovým priestorom vystupujúcim z budovy domu, alebo ju môžete čiastočne ukotviť k budove domu. Ako funkčné tienidlo poslúži aj samostatne stojaca na záhrade, keďže je možné osadiť ju tak, aby tienila zo všetkých strán. Ak ste sa už rozhodli túto tieniacu pomôcku využiť, ponúkané sú v dvoch variantoch – drevené a hliníkové. 

Čo je pergola a aké sú jej funkcie? 

Opísať by sme ju mohli ako altánok vystupujúci z budovy alebo stojaci samostatne. Peroglou je priestor však iba vtedy ak má strechu vytvárajúcu tieň a stavba nie je uzavretá zo všetkých strán. Poskytuje sedenie v tieni, no stále sa nachádzate vonku. Jej hlavnou funkciou je využívanie a prepojenie vonkajšieho priestoru aj v podmienkach, kedy počasie nie je najlepšie. 

Materiál na výstavbu pergoly 

Drevená pergola 

Pergoly z dreva dotvárajú príjemný efekt splynutia s prírodou a nenarúšajú celkový vzhľad budovy. Samozrejme záleží od dizajnu domu, avšak drevené pergoly pôsobia výnimočne dobre pri chatkách a drevostavbách. Drevená pergola sa zvyčajne skladá z niekoľkých trámov, ktoré si budete vedieť poskladať aj svojpomocne. Niektorí kutilovia montujú vlastné pergoly zo svojho recyklovaného dreva čím sú pre nich náklady na výstavbu a materiál zanedbateľné. Problém však v takomto prípade môže nastať ak je takéto staršie recyklované drevo napadnuté škodcami a problém si uvedomíte až neskôr. 

Drevo si pre svoju dlhú životnosť vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Odporúča sa kvalitný náter, ktorý budete opakovať najmenej v 5 ročných intervaloch. Pri nepravidelnej starostlivosti môžu drevo napadnúť škodce, môže sa zničiť pri poveternostných podmienkach a rôznych nástrahách počasia, ktoré vyústia do praskajúceho dreva, ktoré sa krúti alebo plesnivie.

Drevenú pergolu je potrebné chrániť prístreškom. Presnejšie, nie je to potrebné, ale je tam vysoká potreba na poskytnutie ochrany a dlhovekosti pergoly z dreva. Ako krytiny pre takéto účely sa často používajú polykarbonátové dosky. Tie sú jemne sfarbené, teda neprepúšťajú slnečné žiarenie priamo, no ponechávajú pod sebou dostatok svetla.

Často sa ale stáva, že pod takouto krytinou pergoly býva v lete ešte teplejšie. V tomto prípade môžete vyskúšať na ochranu drevenej pergoly prírodný materiál ako napr. rákosie. Ďalšou možnosťou je posuvná markíza, tá poskytuje široké možnosti výberu farieb aj kvality materiálov v rámci ich odolnosti. 

Hliníková pergola 

Kov je pomerne lacný materiál, napriek tomu má skvelé izolačné vlastnosti a je pevným materiálom, ktorý vydrží dlhé roky. Každým rokom sa hliníkové pergoly stávajú obľúbenejšie pre ich rýchlu výstavbu ako aj možnosť použitia po výstavbe. 

Hliník je dostatočne odolným materiálom voči akýmkoľvek neduhom počasia, odoláva dažďu, silnému vetru, slnku a je nenáročný na údržbu. Hliníková pergola je už pri kúpe natieraná práškovou farbou – môžete si vybrať z niekoľkých odtieňov, a teda nie je potrebná ďalšia úprava materiálu. Funkčnosť a výhodu predstavuje aj nehorľavosť materiálu, ktorý poskytuje možnosť využívať priestor pod pergolou napr. na grilovanie s rodinou. 

V súčasnosti trh ponúka moderné bioklimatické pergoly pre náročnejších zákazníkov. Tie sa snažia spolupracovať s prírodou, lamely pergoly dokážete automaticky nakláňať a otvárať pri príjemnom počasí a následne opäť zatvoriť, kedy do seba lamely dokonalo zapadnú. V tomto prípade nepotrebujete nad hliníkovú pergolu doplnkové tienenie ani ochranu pred dažďom. Zatvorené lamely tieto funkcie spĺňajú samostatne. Možné je aj doplnenie vonkajšieho kúrenia, doplnenie žľabu pre odtekanie dažďovej vody či rolety chrániace pred vetrom. 

Hliníková pergola 

+ Dlhá životnosť bez korózie 
+ Nízke požiadavky na údržbu 
+ Odolnosť voči poveternostným podmienkam 
+ Výber rôznych farebných odtieňov 
+ Pevnosť 
+ Moderný dizajn 
- Vyššia cena 

Drevená pergola 

+ Ekologický materiál
+ Variabilita pri dizajnovaní detailov 
+ Tvarovateľnosť 
+ Prírodný dizajn 
- Kratšia životnosť v porovnaní s hliníkom 
- Veľká váha 

autor: Lukáš

Feb 4, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 17 992 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Patrik P.

Živnostník
Šaľa
4,9

Oprava strechy

Ponukame vyrobu drevostavieb na mieru.Výroba drevostavieb, altanky,pergoly na terasu krovy,prístrešky na auto,prístrešky pre viac aut atd. Pouzivame certifikovane produkty

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Viktor K.

Firma
Banská Bystrica
4,8

Tesár, krovy, väzníky

Mám 29 rokov. Robím v oblasti drevostavieb hlavne projekčnú činnosť (projekty, projektové dokumentácie, zahradne domceky, detske domceky a dalsie produkty z dreva,...) od navrhu, ponuku, vyrobu, realizaciu, dovoz,montáž.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Obklady, dlažby

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Attila H.

Firma
Šamorín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás naučili profesionalite. Poskytujeme široké spektrum stavebných služieb, ktoré vykonávame s maximálnou spoľahlivosťou. Od zákazníka nežiadame dopredu zálohy. Špecializujeme sa na: Výstavba domov a záhrad na kľúč Rekonštrukcie domov a bytov Obkladačské, maliarske a sadrokartonárske práce Kompletné elektroinštalačné a vodoinštalačné práce Ploty, zámkovú dlažbu a ostatné exteriérové podlahy Zatepľovanie fasád Záhradné domčeky, altánky, prístrešky, bazény a prekrytia Búracie, terénne a upratovacie služby a iné Našou výhodou oproti konkurencii, je náš novootvorený showroom v Šamoríne. Tu si môžete pozrieť našu prácu, ale zároveň si môžete vybrať materiály a technologické postupy. Portfólio činností sme rozšírili a teraz vieme Váš dom vizuálne spracovať, 3D vymodelovať, vytlačiť na 3D tlačiarni a špeciálne odprezentovať.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milos B.

Firma
Trnava
4,6

Montáž, skladanie nábytku

Som vyuceny stolar a zaroven je to aj moj konicek Celozivotna prax v stolarskych pracach. Specializujem sa na montaz kuchynskych liniek.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ivan P.

Firma
Banská Bystrica
4,5

Maliar, Maliarske práce

Mladý šikovný stavbár mám skúsenosti z viac odborov. Ale hlavne Maľovanie, tapetovanie, ( školenia HELA) zateplenia fasád, striech, práca s sadrokartónom ( certifikát od isoveru a rigips) drobné úpravy elektriny (paragraf 21) kompletné prerábky jadier bytov a domov. Obkladanie keramické obklady, laminátový obklad, pokládka zámkovej dlažby. A mnoho iného, žiadna stavebná práca nie je pre nás problém. Máme za sebou viac ako 60 projektov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Pergoly

Nižšia cena1 744,00 €/ks
Priemerná cena2 957,25 €/ks
Vyššia cena4 738,00 €/ks

Pošlite dopyt 17992 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte strechára na pergoly? V tejto kategórii máme 13 609 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt