Moderný drevodom kombinuje pozitívne vlastnosti dreva efektívnejšie. Spolu s izolačnými materiálmi, ktoré eliminujú hluk a chlad sa stáva energeticky výhodnou voľbou. Tak prečo sa nerozhodnúť práve pre drevostavbu?
Čo je to vlastne drevodom?
Drevodom je častokrát mnohými mylne považovaný za stavbu podobnú zrubovým domom alebo chatkám. Preto mnohí odborníci preferujú pojem drevená montovaná stavba. Ďalšou mylnou predstavou je vzhľad drevodomu. Ten, aj keď je jeho základným stavebným materiálom lamené drevo, nemusí vôbec pôsobiť drevene. S použitím omietky dokáže jeho vzhľad pripomínať bežnú stavbu.
Rady a typy pri výstavbe drevodomu
- Použitie “nehorľavého“ materiálu
Keďže sa drevo radí k prirodzene horľavým materiálom z hľadiska bezpečnosti je potrebné inštalovať elektrické vypínače do nehorľavých materiálov. Je to niečo na čo by ste mali pri výstavbe myslieť. Na tento účel sú vhodné cementovláknité podložky, ktoré sú dokonca modelovateľné na jednotlivé tvary rôznych vypínačov.
- Ochrana elektroinštalácie
Napriek tomu, že drevodom je v súčasnosti možné postaviť bezpečne s vysokou ochranou proti horľavosti, elektroinštalácia musí byť chránená prúdových chráničom. Ochrana zásuviek a vypínačov nie je dostatočná.
- Izolácia je kľúčovým prvkom
Správny typ izolácie zabezpečí celoročné zníženie energetických výdajov.
- Kvalitné tesnenie okien
Základom drevodomu je jeho ekologickosť a nízkonákladovosť. Výberom správnych a kvalitných okien docielite ešte efektívnejšie prirodzené vlastnosti takejto stavby.
- Inteligentné osvetlenie
Podporte zníženie energetickej energie použitím LED osvetlenia, ktorým ušetríte ďalšie svoje financie.
Prečo si zvoliť drevodom?
- Energetické výhody sú významným plusom drevodomov. Nízke výdaje na energie neprichádzajú iba pri prevádzkových nákladoch. Významné úspory sú súčasťou aj jeho výstavby. Keďže má drevo ľahšiu hmotnosť a zároveň je jednoduchšie upravovateľným materiálom ako napr. železná konštrukcia, pri jeho úpravách sa spotrebuje menej energie, rovnako ako pri jeho prepravovaní.
- Tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré prispievajú k zníženiu nákladov na energie.
- Výstavba v značne kratšom čase ako pri bežnej murovanej stavbe. Výstavba drevodomu je dokončená počas niekoľkých týždňov.
- Pozitívne vlastnosti pri regulácii vlhkosti.
- Drevo pôsobí ako skvelý akustický izolant.
- V porovnaní s bežnou stavbou sa na výstavbu drevodomu využívajú ekologicky omnoho prívetivejšie materiály.
- Profesionálny prístup počas celej realizácie stavby. Keďže drevodomy sú v porovnaní s klasickými tehlovými stavbami ešte stále považované za jedinečné, mnoho odborníkov a architektov sa s nadšením hrnie do ich procesu montáže. S drevodomom viete získať individuálny prístup.
- Ekologický prístup k životnému prostrediu. Na výstavbu drevodomov sa využíva drevo ihličnatej dreviny, ktoré počas svojho života reguluje a pohlcuje škodliviny zo vzduchu. Pri spracovaní tohto materiálu sa tvoria škodliviny, ktoré počas svojho života ihličnany odstraňovali. Takto sa vyrovnáva bilancia vytvorených škodlivín pri jeho spracovávaní. V porovnaní s inými stavebnými materiálmi je drevo najekologickejšou voľbou.
- Rýchla výstavba.
- Drevo je materiálom, pri ktorom vieme predpokladať ako sa bude správať v prípade požiaru. Aj keď je pre mnohých drevo v prípade požiaru strašiakom, v súčasnosti existujú procesy, ktorými vieme vytvoriť budove prvky vytvárajúce požiarnu bezpečnosť.
O akých negatívach treba vedieť?
- Náročnejší proces pri hľadaní stavebných spoločností, ktoré dodávajú všetok certifikovaný stavebný materiál z dreva potrebný pre váš drevodom.
- Aj keď sú tepelnoizolačná a akustická izolácia drevodomov na vysokej úrovni, nevýhodou v porovnaní s klasickými stavbami je slabšia regulácia vnútornej teploty.
- Ak má byť stavba kvalitná, nie je možná jej realizácia svojpomocne. Je nutné osloviť profesionálne spoločnosti.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti A.K.T. s.r.o.
Aké sú hlavné výhody drevostavby?
Ak sa rozhodnete pre drevostavbu, môžete počítať s tým, že oproti iným typom stavieb bude jej montáž rýchla. Takáto stavba je navyše aj energeticky úsporným a ekologickým riešením.
Na čo slúži piliarska výroba?
Piliarska výroba slúži pre výrobu konštrukčných dielov pre drevostavby ako sú napríklad krovy, trámy, rezivo na dvere, okná a plotovky. Využíva sa aj pre výrobu stavebného a stolárskeho reziva.
Kedy je vhodná impregnácia dreva?
Impregnácia dreva je vhodný spôsob ako ošetriť drevo proti hnilobe a škodcom najmä v neprístupných a zakrytých miestach, kde nie je možné nátery obnovovať. Tento spôsob ošetrenia dreva slúži ako dlouhodobé ošetřenie materiálu.
Spoločnosť A.K.T. s.r.o. - špecialisti na výrobu atypického nábytku, okien, dverí, stolárske a tesárske práce
Oct 20, 2021