Existujú dva hlavné typy škárovacej malty: cementová, zložená z portlandského cementového základu, a epoxidová škárovacia hmota.
Pre každý typ sú potom k dispozícii rôzne variácie. Cementové a epoxidové škárovacie hmoty sú použiteľné v rôznych farbách a dajú sa zladiť s dlaždicami alebo, naopak, vytvoriť s farbou dlaždíc príjemný, oku lahodiaci kontrast.
Cementové škárovacie hmoty
Hlavnou zložkou sú portlandský cement, plniace častice rôznych veľkostí, prísada zadržiavajúca vodu a farebné pigmenty. Cementové škárovacie hmoty sú tradičným materiálom, ktorý sa používa najčastejšie v domácich podmienkach a tiež na niektorých komerčných stavbách.
Cementové hmoty majú rôzne farby, ktoré vám umožňujú zladiť sa alebo vytvoriť kontrast s dlaždicami. Tieto škárovacie hmoty sa zmiešajú s vodou a nanášajú stierkou. Činidlo zadržiavajúce vodu v cementových hmotách spomaľuje čas schnutia a umožňuje hmote pomaly vytvrdnúť na maximálnu tvrdosť.
Pri použití s pórovitými dlaždicami, ako sú kamene, bridlice alebo iné dlaždice z prírodného kameňa, môže cementová škárovacia hmota zafarbiť povrchy. Väčšina profesionálov utesní pórovité dlaždice pred nanášaním hmoty, tento krok však nie je potrebný pri štandardných glazovaných dlaždiciach.
Pieskové škárovacie hmoty
Brúsené cementové škárovacie hmoty obsahujú pomerne veľké častice piesku, ktoré je možné vidieť aj cítiť hmatom. Vyzerajú a aj sú drsné. Takáto zmes sa zvyčajne odporúča, ak sú škáry medzi dlažbou širšie viac ako tri milimetre, pretože piesok poskytuje extra spojivovú silu, ktorá zabraňuje praskaniu. Pri použití brúsených škárovacích hmôt na veľmi leštených dlaždiciach je potrebná určitá opatrnosť, pretože piesok môže nepekne poškriabať povrchy. Dobrý nápad je otestovanie takejto zmesi na vzorke dlaždice ešte pred konečným nanášaním.
Nebrúsené škárovacie hmoty
Tieto majú oveľa hladšiu štruktúru, pretože minerálne častice, ktoré obsahujú, sú veľmi jemné, práškové, bez viditeľnej i citeľnej zrnitosti. Používajú sa do škár ktoré sú široké 1,5 – 3 milimetre. Pri použití v širších škárach majú nebrúsené zmesi sklon k praskaniu, pretože im chýba spojovacia sila, ktorú obsahujú pieskové hmoty.
Latexom modifikované hmoty
Brúsené zmesi môžu byť doplnené latexovým polymérnym aditívom, buď obsiahnutým v suchej zmesi, alebo pridávaným pri zmiešaní zmesi s vodou. Prísada zvyšuje vodotesnosť zmesi a tiež pevnosť.
Údržba
Cementové zmesi sú jednoznačne najtradičnejšie, najobľúbenejšie a je možné použiť ich prakticky všade, kde je použitá dlažba. Aj škárovacie hmoty obsahujúce latexové prísady sú trochu pórovité a v rôznych farbách. Všetky škárovacie hmoty je potrebné každý rok alebo každé dva roky upraviť a utesniť penetračným tmelom, aby boli bez trhlín a plne vodotesné.
Epoxidové škárovacie hmoty
Epoxidové zmesi nevyužívajú žiadny portlandský cement a pri zarábaní sa nepoužíva ani voda. Tieto zmesi pozostávajú z epoxidovej živice, kremičitých plnív, pigmentov a tužidla. Epoxidové zmesi sú podstatne menej pórovité ako cementové a sú dobrou voľbou v miestach, kde sú prítomné kyseliny, tuky a mastnoty – napríklad v kuchyniach.
Vyrábajú sa v nebrúsenej aj pieskovej forme, aj keď typ použitého piesku sa líši od typu použitého v cementových. Epoxidové hmoty tvrdnú pomerne rýchlo, čo je pre dlaždičov – amatérov trochu zložitejšie. Sú tiež drahšie ako klasické cementové škárovacie hmoty. Avšak v oblastiach, kde sa vyžaduje maximálna odolnosť proti škvrnám, môže byť epoxidová zmes vynikajúcou voľbou.
Majte na pamäti, že epoxidová škárovacia hmota môže zafarbiť povrchy dlaždíc, ktoré sú pórovité a neglazované, napríklad vápencové dlaždice alebo lámané kamene.
Údržba
Jednou z výhod epoxidových škárovacích hmôt je, že sa nemusia neustále opravovať, tak ako je to nutné pri cementových škárovacích hmotách. Môžu sa však zašpiniť. Čistenie epoxidových škárovacích hmôt zvyčajne dobre zvládnete pomocou zmesi bielidla a vody alebo octu a vody.
Upravená epoxidová hmota
K dispozícii je tiež hybridný typ škárovacej zmesi, ktorý je v podstate epoxidovou zmesou obohatenou o portlandský cement. Vlastnosti tejto zmesi sú podobné ako pri štandardných portlandských cementových hmotách. Sú však tvrdšie, pevnejšie a odolnejšie proti škvrnám ako bežné cementové hmoty.
Inštalačné náklady
Náklady závisia od veľkosti vydláždenej plochy a od toho, či si takúto prácu viete urobiť svojpomocne, alebo budete potrebovať na položenie dlažby majstra, prípadne špecializovanú firmu. Overených majstrov a firmy nájdete na Wilio. Dajte si vypracovať cenovú ponuku a vyberte si firmu, ktorá najlepšie dokáže splniť vaše požiadavky.
Jun 29, 2021