Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Pokladanie alebo výmena podlahy

Dva typy škárovacej zmesi používanej pri kladení dlaždíc

Hľadáte pokladača na pokladanie alebo výmenu podlahy? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Dva typy škárovacej zmesi používanej pri kladení dlaždíc
Pokladanie alebo výmena podlahyDva typy škárovacej zmesi používanej pri kladení dlaždíc

Po kladení každého typu keramických dlaždíc je nutné použiť nejaký druh škárovacej zmesi na vyplnenie a utesnenie škár medzi nimi. Či už ide o tradičnú keramiku, porcelán, kameň z lomu, alebo prírodný kameň, je dôležité, aby škáry medzi dlaždicami boli adekvátne vyplnené materiálom, ktorý zabráni presakovaniu vlhkosti do podkladu. Na udržanie tejto vodotesnosti bude potrebné každú škárovaciu maltu správne udržiavať – opraviť, keď sa vytvárajú praskliny, a pravidelne ju utesňovať, aby bola škárovacia hmota skutočne vodotesná.

Existujú dva hlavné typy škárovacej malty: cementová, zložená z portlandského cementového základu, a epoxidová škárovacia hmota.

Pre každý typ sú potom k dispozícii rôzne variácie. Cementové a epoxidové škárovacie hmoty sú použiteľné v rôznych farbách a dajú sa zladiť s dlaždicami alebo, naopak, vytvoriť s farbou dlaždíc príjemný, oku lahodiaci kontrast. 

Cementové škárovacie hmoty

Hlavnou zložkou sú portlandský cement, plniace častice rôznych veľkostí, prísada zadržiavajúca vodu a farebné pigmenty. Cementové škárovacie hmoty sú tradičným materiálom, ktorý sa používa najčastejšie v domácich podmienkach a tiež na niektorých komerčných stavbách.

Cementové hmoty majú rôzne farby, ktoré vám umožňujú zladiť sa alebo vytvoriť kontrast s dlaždicami. Tieto škárovacie hmoty sa zmiešajú s vodou a nanášajú stierkou. Činidlo zadržiavajúce vodu v cementových hmotách spomaľuje čas schnutia a umožňuje hmote pomaly vytvrdnúť na maximálnu tvrdosť.

Pri použití s pórovitými dlaždicami, ako sú kamene, bridlice alebo iné dlaždice z prírodného kameňa, môže cementová škárovacia hmota zafarbiť povrchy. Väčšina profesionálov utesní pórovité dlaždice pred nanášaním hmoty, tento krok však nie je potrebný pri štandardných glazovaných dlaždiciach.

Pieskové škárovacie hmoty

Brúsené cementové škárovacie hmoty obsahujú pomerne veľké častice piesku, ktoré je možné vidieť aj cítiť hmatom. Vyzerajú a aj sú drsné. Takáto zmes sa zvyčajne odporúča, ak sú škáry medzi dlažbou širšie viac ako tri milimetre, pretože piesok poskytuje extra spojivovú silu, ktorá zabraňuje praskaniu. Pri použití brúsených škárovacích hmôt na veľmi leštených dlaždiciach je potrebná určitá opatrnosť, pretože piesok môže nepekne poškriabať povrchy. Dobrý nápad je otestovanie takejto zmesi na vzorke dlaždice ešte pred konečným nanášaním.

Nebrúsené škárovacie hmoty 

Tieto majú oveľa hladšiu štruktúru, pretože minerálne častice, ktoré obsahujú, sú veľmi jemné, práškové, bez viditeľnej i citeľnej zrnitosti. Používajú sa do škár ktoré sú široké 1,5 – 3 milimetre. Pri použití v širších škárach majú nebrúsené zmesi sklon k praskaniu, pretože im chýba spojovacia sila, ktorú obsahujú pieskové hmoty.

Latexom modifikované hmoty

Brúsené zmesi môžu byť doplnené latexovým polymérnym aditívom, buď obsiahnutým v suchej zmesi, alebo pridávaným pri zmiešaní zmesi s vodou. Prísada zvyšuje vodotesnosť zmesi a tiež pevnosť.

Údržba

Cementové zmesi sú jednoznačne najtradičnejšie, najobľúbenejšie a je možné použiť ich prakticky všade, kde je použitá dlažba. Aj škárovacie hmoty obsahujúce latexové prísady sú trochu pórovité a v rôznych farbách. Všetky škárovacie hmoty je potrebné každý rok alebo každé dva roky upraviť a utesniť penetračným tmelom, aby boli bez trhlín a plne vodotesné.

Epoxidové škárovacie hmoty

Epoxidové zmesi nevyužívajú žiadny portlandský cement a pri zarábaní sa nepoužíva ani voda. Tieto zmesi pozostávajú z epoxidovej živice, kremičitých plnív, pigmentov a tužidla. Epoxidové zmesi sú podstatne menej pórovité ako cementové a sú dobrou voľbou v miestach, kde sú prítomné kyseliny, tuky a mastnoty – napríklad v kuchyniach.

Vyrábajú sa v nebrúsenej aj pieskovej forme, aj keď typ použitého piesku sa líši od typu použitého v cementových. Epoxidové hmoty tvrdnú pomerne rýchlo, čo je pre dlaždičov – amatérov trochu zložitejšie. Sú tiež drahšie ako klasické cementové škárovacie hmoty. Avšak v oblastiach, kde sa vyžaduje maximálna odolnosť proti škvrnám, môže byť epoxidová zmes vynikajúcou voľbou.

Majte na pamäti, že epoxidová škárovacia hmota môže zafarbiť povrchy dlaždíc, ktoré sú pórovité a neglazované, napríklad vápencové dlaždice alebo lámané kamene. 

Údržba

Jednou z výhod epoxidových škárovacích hmôt je, že sa nemusia neustále opravovať, tak ako je to nutné pri cementových škárovacích hmotách. Môžu sa však zašpiniť. Čistenie epoxidových škárovacích hmôt zvyčajne dobre zvládnete pomocou zmesi bielidla a vody alebo octu a vody.

Upravená epoxidová hmota

K dispozícii je tiež hybridný typ škárovacej zmesi, ktorý je v podstate epoxidovou zmesou obohatenou o portlandský cement. Vlastnosti tejto zmesi sú podobné ako pri štandardných portlandských cementových hmotách. Sú však tvrdšie, pevnejšie a odolnejšie proti škvrnám ako bežné cementové hmoty.

Inštalačné náklady

Náklady závisia od veľkosti vydláždenej plochy a od toho, či si takúto prácu viete urobiť svojpomocne, alebo budete potrebovať na položenie dlažby majstra, prípadne špecializovanú firmu. Overených majstrov a firmy nájdete na Wilio. Dajte si vypracovať cenovú ponuku a vyberte si firmu, ktorá najlepšie dokáže splniť vaše požiadavky. 

autor: Marián

Jun 29, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 29 875 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Anna G.

Firma
Nemecká
5,0
Pokladanie alebo výmena podlahy

Sme stavebná spoločnosť ktorá sa zaoberá renováciou podláh. Kladieme parkety, drevené aj laminát, brúsime parkety bezprašnými profi brúskami BONA, tmelíme, lakujeme, voskujeme. Podlahy pre vás urobíme podľa vašich predstáv... drevo, laminát, vinyl. Renovujeme dvere, zárubne do vinylových fólií. Drevené dvere masív napr. povrchová úprava Osmom .... a kopu ďalších možností.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Richard G.

Firma
Bratislava
4,5
Pokladanie alebo výmena podlahy

Ponukam pokladku plavajucej podlahy. 3,-/m2 od ocistenia a pripravy povrchu az po samotne olistovanie na komplet. Ziadna fuserina. Rychlo, lacno a kvalitne. Zaruka 5r. Dlhodoba prax Laminatove, vinylove, drevene podlahy

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Patrik S.

Živnostník
Bratislava
5,0
Elektrikár

Ahojte som Patrik s dlhorčnou praxou cez 9 rokov, poskytujem opravu El. Rozvodov, výmena alebo zapojenie zástrčiek, vypínačov, montáž LED pásov, zapojenie spotrebičov, atď.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jan H.

Firma
Bratislava
5,0
Maliar, Maliarske práce

Radi Vám pomôžem s Vaším projektom, pripravím kompletnú cenovú ponuku a okrem realizácie zabezpečím potrebný materiál. Úzko spolupracujeme s Wilio a patríme medzi ich Wilio TOP poskytovateľov. Práce, ktorým sa venujeme: - všetky druhy rekonštrukčných prác - elektrina a elektroinštalácia - voda a vodoinštalácia - obklady, pokladanie, podlahy - maľovanie - sadrokartón - murárske práce - klampiarske práce, strecha - hodinový manžel Reagujeme okamžite, tešíme sa na nové projekty a spokojných zákazníkov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Juraj T.

Firma
Nýrovce
5,0
Murárske práce

Som mladý ale velmi skúsený skoro vo všetkom. Môže to byť z dreva, železa, plast, sklo, betón, murárske práce ovládam perfektne, a všetko okolo domu, záhrada.,vyrábame aj záhradné domčeky a altánky na mieru. Veľmi rád poskytnem moje služby a skúsenosti.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ladislav Č.

Živnostník
Košice
5,0
Hodinový manžel

Popri zamestnaní vo voľnom čase ponúkam služby ako hodinový manžel, maľovanie, montáž sadrokartónu,elektrikár, vodár. V domácnosti nemám problém vyriesit hocijakú chybu.Vyrábam priečky,vstavane barové pulty, skrinky na mieru ako vidno aj na foto ked som vyrábal skrinku pod akvarium z atypickými rozmermi.Lepím tapety na steny, nábytok, kuchynské linky a pod. Žiadna práca pre mňa nieje veľká ani mala spravím všetko.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomáš K.

Živnostník
Humenné
5,0
Rekonštrukcia bytu

Zdravím ponúkam Vám moje služby v oblasti zateplenia, sadrokartónu, omietky a veľa ďalších prác . Svoju prácu robím zodpovedne a vždy chcem pre zákazníka, aby bola u neho 100% spokojnosť

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Marek G.

Firma
Dunajská Lužná
5,0
Pokládka dlažby

Dobrý deň, záleží nám hlavne na dobre odvedenej práci a spokojnosti zákazníka. V prípade potreby či, otázok nás neváhajte kontaktovať. Stavebnej činnosti sa venujeme viac než 10 rokov. POKLADANIE LAM.PODLÁH A PARKETY MONTÁŽ VNÚTORNÝCH(interiérových)DVERÍ Dovoz-odvoz Elektroinštalácie Drobné búracie práce Hodinový majster Vypratavanie priestorov Záhradnícke práce Vizualizácie záhrad, bytov, domov (aj 3D) A mnoho ďalších….:)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Serhii D.

Živnostník
Trnava
4,9
Hodinový manžel

My sme malá firma zo skúsenostu 15 rokov. Robím všetko čo sa týka stavebných prác (novostavba, prerábky , opravy bytov a rodinných domov pod kľúč)LEN KVALITNO A ZÁRUKA NA VŠETKY TYPY PRÁCE OD 10 ROKOV

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Daniel H.

Firma
Veľký Kýr
5,0
Sadrokartóny

Pôsobíme na trhu od roku 2018 - Airless striekané maľovanie Tenkovrstvé omietky Stierky Nástreky Nátery Montáž sadrokartonu Montáž plávajúcich podláh Montáž obložkových zárubní

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jozef O.

Firma
Senec
5,0
Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Samo B.

Živnostník
Michalovce
5,0
Elektrikár

Poskytujeme služby ako sú menšie opravy až po rozsiahle rekonštrukcie všetkého druhu interiérové, exteriérové prace. Práca vo výškach vodárenské prace elektrikárske prace maliarske prace maľovanie strechy. Odrezávanie stromov a urpavy zahrady.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jan S.

Firma
Košice
5,0
Murárske práce

Mam vyse 15 rokou prax v vstavebnictve, zaoberam sa vecsinou pracev interiery, pracujeme v dvojici, nasim cielom je splnit zakazku zakaznikom co najlepsie a kvalitne

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ján S.

Firma
Bratislava
4,9
Hodinový manžel

Šikovné ruky pre vašu domácnosť, firmu, kanceláriu a záhradku. Spoľahlivosť, férovosť a vždy načas s dobrou náladou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Miroslav S.

Firma
Bratislava
4,9
Interiérové ​​dvere

Ponúkam montáž dverí a okien a pokládku plávajucej podlahy, brúsenie parkiet renováciu dreveného nábytku, servis a montáž okien. Pôsobím v rámci západného Slovenska, po vzájomnej dohode aj v zahraničí.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Erik K.

Živnostník
Slovenský Grob
4,9
Hodinový manžel

Poskytujeme komplet stavebné práce. Od maličkosti až po väčšie stavebné prace v interiéri ako aj v exteriéri .Rôzne opravy , montáže , zabezpečenie a dovoz materialu , maliarske prace , sadrokartony , obklady a dlazby, parkety , odvoz odpadu a ďalšie iné prace. Nasim cielom je spokojny zakaznik .

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Roman U.

Živnostník
Bratislava
4,9
Hodinový manžel

Dobry den Mam všestranné skúsenosti v prácach všetkého druhu viac ako 12r Vodoinstalacia. Kurenie. Sadrokarton. Montaz nábytku. Montaz kuchinske linky. Vsetko co vás napadne. Co neviem urobyt na 100% taku pracu racej odmietnem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9
Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 17 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Serhii R.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Pomôžem vám dať všetko do poriadku.Dokoncovanie holodomov a holo bytov, Prerabky,Rekonstrukcie bytov. Ponúkam svoje služby ako majster, ktorý dokaže opravovať, inštalovať, premiestňovať, & byte a najmä za spravodlivé ceny. . Iné interiérové práce > montáž políc, vešiakov, regálov > upevnenie obrazov > montáž záclonových tyčí > tmelenie sprchovacích kútov a vaní > výmena zámkov a kovaní dverí > montáž zrkadiel > oprava zásuviek (šuplíkov) > Výmena WC klasické a moderné . > Upchaté WC, vymena a prerobenie renovovať . > Výmena vodovodnej batérie (drez, umývadlo, vaňa, sprcha) . > Výmena sifonov . > Výmena ventilu práčky, umývačky . > Montáž, rekonštrukcia a výmena rozvodov vody . > maľovanie stien > natieranie radiátorov a zábradlí > Pripoejenie práčky, umývačky riadu, elektrický sporák, digestor, indukčný > Vodoinštalatérske > zavesenia zrkadlá do vaničky , svetelne a t.d

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt