Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Gabiónové ploty

Gabiónové ploty – aké sú ich výhody, koľko trvá inštalácia a aká je ich cena?

Hľadáte staviteľa na gabiónové ploty? V tejto kategórii máme 15 640 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Gabiónové ploty –  aké sú ich výhody, koľko trvá inštalácia a aká je ich cena?
Gabiónové plotyGabiónové ploty – aké sú ich výhody, koľko trvá inštalácia a aká je ich cena?

Gabiónové ploty slúžia predovšetkým na tvorbu oplotenia rodinných domov, firemných priestorov alebo záhrad. Predstavujú mimoriadne príťažlivé a estetické riešenie, ktoré je navyše ekologické, pôsobí prirodzene a zároveň hodnotne. Pri použití gabiónových košov je možné využiť ich ako oporné múry.

Čo je gabiónový plot

Každý gabiónový plot sa skladá z dvoch hlavných častí. Prvou je kovový kôš (plotový panel), ktorý slúži ako kostra celého plotu a má funkciu akejsi nádoby. Druhou časťou je kamenná výplň, ktorá sa umiestňuje do vnútra. V ponukách predajcov nájdete najrôznejšie rozmery košov podľa výšky alebo šírky. Rovnako je k dispozícii viacero povrchových úprav. Základné modely sú pozinkované a výborne odolávajú korózii. Drahšie kusy plotových panelov disponujú dodatočnou ochranou. 

Výhody
  • Moderný vzhľad, ktorý upúta na prvý pohľad a je zároveň nenápadný vďaka svojej prirodzenosti. Pri gabiónovom plote môže majiteľ pracovať so samotným plotovým panelom, ktorý sa dá vyhotoviť v rôznych farbách. Spolu s panelmi je na výber aj výplň z rôznych druhov kameňa.
  • Životnosť. Výrobcovia garantujú životnosť prémiových plotových panelov v rozmedzí 50 – 100 rokov. V praxi to znamená, že po vybudovaní sa gabiónový plot stáva nezničiteľným a odoláva všetkým druhom nepriaznivého počasia aj slnečného žiarenia.
  • Ekologickosť vyplýva z použitých materiálov, vďaka ktorým je možné gabiónový plot osadiť aj v chránených oblastiach. Plotový panel sa vyrába z ocele a spolu s kamennou výplňou je ho možné kedykoľvek recyklovať.
  • Rýchla a nenáročná montáž, ktorá nevyžaduje rozsiahle terénne úpravy, je prevažne suchá a možno ju vykonávať celoročne. Veľkým plusom je stavebnicový systém, pri ktorom postačia základné zručnosti a jednoduché náradie, ktoré má doma úplne každý.
  • Variabilita tvaru. Gabiónový plot je možné inštalovať rôznymi spôsobmi a vytvárať tak rohy, stĺpiky, výklenky a rôzne iné útvary podľa fantázie. Možné sú kombinácie s drevenou výplňou alebo akýmkoľvek dostupným materiálom. 
  • Elektromer alebo plynomer nie je problém. Špeciálne dielce s predpripravenými otvormi pre umiestnenie dôležitých meracích zariadení sú elegantným a zároveň bezpečným riešením. 
  • Protihluková ochrana. Kto hľadá súkromie a zároveň ochranu pred nežiaducim hlukom od susedov alebo rušnej cesty, práve našiel dokonalé  riešenie. Vďaka svojmu nepravidelnému povrchu kamenná výplň vnútri plotového panela efektívne rozbije všetky zvukové vlny. 
  • Povrchová úprava a bezúdržbovosť. Bohaté možnosti povrchových úprav spolu s farebnými odtieňmi znamenajú, že konštrukcia z ocele môže byť pokojne červená alebo vo farbe zlatého dubu. Pri dodržaní technologického postupu pri montáži je gabiónový plot kompletne bezúdržbový.

Inštalácia a cena

Inštaláciu gabińového plotu zvládne priemerne zručný majster svojpomocne. V prípade veľkého pozemku určite odporúčame služby stavebných firiem. Vo svojej podstate je ale montáž veľmi jednoduchá vďaka jednoduchému stavebnicovému systému. 

Malé výmery do 5 m sa dajú realizovať v priebehu 1 – 2 dní. Väčšie ploty, kde je nutné betónovať množstvo stĺpikov, osádzať plotové panely a nakoniec plniť kameňom, si vyžadujú aj 4 – 5 pracovných dní. 

Príprava podkladu

V prvej fáze je potrebné vykopať montážne jamy. V nich budú umiestnené jednotlivé nosné stĺpiky, ktoré sa do terénu upevňujú betónom. Hĺbka výkopu je minimálne 60 cm, ideálne až 80 cm pod povrch. 

Osadenie stĺpikov

Do pripravených výkopov sa osadia oceľové stĺpiky, ktoré sa zalejú betónom a zafixujú. Odporúčame použiť suché betónové zmesi, ktoré zamedzia, aby sa stĺpiky zbytočne nevychyľovali. Stĺpiky osádzame vo vopred stanovenej vzdialenosti, ktorá sa riadi dĺžkou plotových panelov.

Druhou možnosťou je osadenie stĺpikov bez betónovania, upevnením na už existujúci tvrdý a pevný povrch v podobe betónovej platne.

Montáž plotových panelov

Po dostatočnom zatvrdnutí betónu sa môže pristúpiť k montáži panelov. Začína sa vždy zadnou stranou, pokračuje sa prednou. Nasleduje montáž háčikov, ktoré spájajú predný aj zadný diel. 

Plnenie kameňom

Posledným krokom je plnenie kamennou alebo inou výplňou (sklom). Tá sa realizuje po vrstvách tak, že plníme priestor od jedného stĺpika k druhému. Zásadne sa gabiónový plot neplní v stĺpcoch. Práca končí v momente, keď je vyplnený plotový panel až po vrchnú hranu. Plot je hotový po uzavretí hornej časti, ktoré zabezpečí, že kamene nevyberú chodci. 

Cena

Pri výpočte ceny za gabiónový plot treba počítať s cenou za plotové panely. Cena za 10 metrov plotu pri výške 120 cm sa pohybuje od 800 – 1000 €. V cene sú započítané všetky komponenty, ale neobsahuje kamennú výplň, ktorú je nutné započítať samostatne.

Kamenná výplň môže byť z dolomitu, čadiča, štrku, kremenca, andezitu, kociek alebo okruhliakov. Ceny sa preto budú pohybovať vo veľkom rozmedzí. Pri bežných kameňoch z lokálnych kameňolomov treba počítať s cenou 15 – 30 €/ tona. Za m3 kompletného gabiónového plota zaplatíte cca 300 – 400 €. 

autor: Andrej

Apr 20, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 23 624 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Ján B.

Firma
Kežmarok
5,0
Murárske práce

Sme partia stavbárov. Realizujeme hrubé stavby, vonkajšie dokončovacie (ploty, zámkové dlažby, obrubníky) a vnútorné dokončovacie práce (sadrokartón, oblady, maľovanie, stierkovanie)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Miroslava B.

Živnostník
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, naša stavebná firma Vám ponúka svoje komplexné služby v oblasti stavebníctva. Našou hlavnou činnosťou sú výstavby domov na kľúč, rekonštrukcie starých domov, bytov a bytových jadier. Poskytujeme Vám viac ako 10 ročné skúsenosti!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír F.

Firma
Bratislava
4,7
Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,7
Rekonštrukcia bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Gustin L.

Firma
Miloslavov
4,6
Obklady, dlažby

ahojte, nam 40 rokov a robim pokladku zamkovej dlazby, kachliciek, chodníky, ploty, zahrada, taktiez viem aj malovat interiéri, plus viem robit aj veškere prace v dome a byte ako hodinový manžel teda okrem elektriky a plynu :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Natália M.

Firma
Kežmarok
4,1
Rekonštrukcia bytu

Sme mala firma ktera se zabiva omitky,sadrokarton,zednicke prace,rekonstrukce,stavebni cinnost to vse pod znackou kvalitne,levne a rychle V pripade me kontaktujte na mem tel cisle

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Gabiónové ploty

Nižšia cena30,10 €/bm
Priemerná cena41,17 €/bm
Vyššia cena62,40 €/bm
Pošlite dopyt 23624 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte staviteľa na gabiónové ploty? V tejto kategórii máme 15 640 poskytovateľov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt