Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Záhradníctvo

Geotextílie a nopové fólie – kedy ich potrebujeme?

Hľadáte záhradníka na záhradníctvo? V tejto kategórii máme 8 122 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Geotextílie a nopové fólie – kedy ich potrebujeme?
Záhradníctvo

Geotextílie a nopové fólie – kedy ich potrebujeme?

Geotextílie či nopové fólie majú mnohé využitia v stavebníctve, poľnohospodárstve, či záhradníctve. Viete však na čo konkrétne by sme mohli tieto materiály využiť? Existuje mnoho druhov geotextílie tak ako nopovej fólie a každý z nich sa na základe svojich vlastností hodí na niečo odlišné. Čo sú tieto materiály zač, ako si z ich druhov správne vybrať a ako ich vhodne využiť?

Čo je to geotextília?

Nepočuli ste ešte o geotextílii? Rýchlo to napravte, hlavne ak ste vlastníkom záhradky, v ktorej vie byť veľmi účelným pomocníkom. Predtým ako si povieme o jej presnom využití je dôležité zamerať sa na jej rozlíšenie na základe jednotlivých typov geotextílie, keďže tie sa odlišujú vo svojich funkciách. 

Typy geotextílií

Vyrobená z prírodných materiálov

Na jej výrobu sú použité materiály ako je kokos, juta alebo recyklovateľný polymér kyseliny mliečnej. Všetky tieto materiály sa po niekoľkých mesiacoch a po pôsobení klimatických podmienok rozložia. Po rozložení nezanechávajú v pôde žiadne toxické látky, práve naopak, slúžia ako hnojivo. Geotextília vyrobená z prírodných materiálov je teda vhodná na dočasné použitie a najčastejšie sa využíva na ochranu a prekrytie stavby pred mrazom. 

Vyrobená zo syntetických materiálov 

Syntetická geotextília je najčastejšie vyrobená z polypropylénu (PP) a polyestru (PET), čo ju robí vysoko odolnou voči plesniam a baktériám, rôznym klimatickým podmienkam aj UV žiareniu. Je to jedinečný materiál, ktorý na dotyk pripomína flís a vďaka svojej štruktúre a materiálu má skvelé separačné, ochranné alebo aj filtračné vlastnosti. Pre svoje zloženie sa rozkladá veľmi pomaly. 

Tkaná verzus netkaná geotextília 

Tkaná geotextília sa vyrába na tkáčskom stroji. Spôsob výroby z nej robí veľmi pevný a odolný materiál. Tkaná geotextília je vyrábaná z polyetylénu a polypropylénu. Je vhodné využívať ju na separáciu jednotlivých vrstiev pôdy, dokáže zabraňovať prerastanie buriny na povrch a vhodná je aj pri výstavbe jazierok.

Netkaná geotextília je využívaná častejšie ako tkaná. Vyrába sa z kvalitného polyestru alebo polypropylénu. Má skvelé separačné i filtračné vlastnosti využívané v stavebníctve. Taktiež je vhodná na spevnenie plôch.  

Ako používať geotextíliu? 

  • Záhradka – Veľké množstvo využitia, fantázii sa medze nekladú. Využijete ju v boji proti burine, na zakrývanie rastlín a ich ochranu proti poveternostným podmienkam, silnému slnečnému žiareniu či ako dekoračný materiál. Na záhradkárske účely k rastlinkám je vhodné použiť netkanú geotextíliu v bielej, čiernej či hnedej farbe. 
  • Spevnenie plôch – Oddeľovanie zeminy a udržovanie priepustnosti. Tieto funkcie možno využiť pod bazény, pieskoviská, príjazdové cesty, chodníky. V týchto prípadoch použite netkanú geotextíliu s vyššou gramážou.
  • Priemysel – Drenáž v tuneloch, separácia striech, využitie pri stavebných prácach na železniciach, pri betónovaní...atď.

Čo je to nopová fólia?

Je to hydroizolačná fólia s polokužeľovitými výstupkami, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu, a preto sa najčastejšie používa ako deliaci materiál medzi stavbou (murivo či základy domu) a vlhkým prostredím. Je to veľký bojovník proti vlhkosti. Aj keď sa nazýva fóliou, pripomína skôr čierny plast. 

Ako si vybrať? 

Sortiment nopových fólií môžeme deliť podľa ich využitia, veľkosti a výšky a tvaru výstupkov na fólii, prípadne podľa odolnosti voči tlaku. Pri výbere si musíte uvedomiť na čo vám bude slúžiť a kam ju chcete umiestniť, pretože niektoré nopové fólie umožňujú presakovanie vody cez výstupky. Je mnoho výrobcov, ktorí ponúkajú rozličné veľkosti balení tejto fólie s rozličnou výškou a tvarom výstupkov. Tie majú vplyv na odolnosť voči tlaku, preto sa pri výbere nezabudnite poradiť s profesionálom. 

Použitie nopovej fólie 
  • Oddeľovanie muriva, stavebných častí, základu domu od vlhkého prostredia. 
  • Separačná vrstva oddeľujúca vrstvy materiálu pri plochých strechách, balkónoch a terasách.
  • Izolačný materiál. 

autor: Lukáš

Dec 8, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 10 470 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Tibor Č.

Firma
Bratislava
4,9

Záhrada a vonkajšie práce

Spoľahlivý a férový záhradník s víziou a chuťou do práce. Ponúkam kompletné služby v oblasti záhradníctva od strihania/rezu ovocných stromov, plánovania a realizácie nových záhrad, cez mechanické/chemické ošetrovanie okrasných drevín a zelene až po pílenie/výrub stromov či úpravu terénu. Záhradníctvo nie je pre mňa len prácou, je pre mňa vášňou spojenou s poslaním. Teším sa na spoluprácu !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jakub H.

Živnostník
Igram
4,9

Záhrada a vonkajšie práce

•starostlivosť o záhrady - kosenie, pílenie, rúbanie, výkopové práce, sadenie, úprava •výroba okrasných kochlikov a záhonov •efektívne využitie starého dreva,dosiek a latiek na výrobu okrasných kvetináčov, záhonov a pod. •starostlivosť o zver, hydinu a menší dobytok •predaj domáceho kozieho syra a mlieka

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Prešov
4,8

Obklady, dlažby

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na kľúč v štandarde ako aj z vyšším štandardom. Ponúkame omietky,poter, pokladku nivelacej podlahy,murovanie odvodového muriva , priečok ,zatepľovacie prace, izolácie , sadrokartony, fasády, obklady a dlažby,pokladka plávajúcich podláh.... Tiež sa zaoberáme terennými úpravami strojovo.Výkopové prace a presun zeminy a všetkeho sypkého materiálu kolesovym nakladačom Lokust 753 Disponujeme už aj z nákladným autom do 12t Auto z rukou Týmto by som Vás chcel osloviť a ponúknuť spoluprácu Ak by ste maly záujem tuna je na mna kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Jarovce
4,8

Záhrada a vonkajšie práce

Realizacia automatickych zavlzovacich systemov na kluc, kvapockova zavlaha, vertikutacia travnika. Zadarmo vypracovanie projektu závlahy pre Váš trávnik a cenová ponuka do 48h od zaslania náčrtu. Automatické Zavlažovacie Systémy, Závlaha trávnika - BA Jarovce

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Erik H.

Firma
Šenkvice
4,6

Záhrada a vonkajšie práce

Sme certifikovaná inštalačná firma na závlahové systémy. Realizujeme záhrady na kľúč ako aj rekonštrukcie starších zanedbaných záhrad. Ponúkame kompletné služby od návrhu, realizáciu a následný celoročný servis zavlahových systémov a záhrad.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Záhradníctvo

Nižšia cena0,11 €/m2
Priemerná cena0,20 €/m2
Vyššia cena0,25 €/m2

Pošlite dopyt 10470 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte záhradníka na záhradníctvo? V tejto kategórii máme 8 122 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt