Pri izolovaní základov stavby máte na výber dva spôsoby izolácie – hydroizolácia voľne ukladanými plastovými fóliami alebo izolácia základov s asfaltovými pásmi.
Hydroizolácia základov asfaltovými pásmi
Základom úspechu každej izolácie sú správne zvolené izolačné materiály a samozrejme aj ich správne použitie. Jedným z najčastejších spôsobov izolácie spodnej stavby je izolácia základov pomocou asfaltovaných hydroizolačných pásov, ktoré sa aplikujú na podklad celoplošne plameňom (natavujú sa). Vďaka tomu sa voda pod nimi nemôže voľne pohybovať, čo umožňuje presnejšiu lokalizáciu prípadného poškodenia.
Vhodné sú modifikované asfaltové pásy, ktoré sa vyrábajú z asfaltu a prísad (elastoméry alebo plastoméry). Kvalitné asfaltové pásy majú oproti fóliovým až dvojnásobnú hrúbku, takže ich riziko mechanického poškodenia na stavbe je nižšie.
Celoplošné spojenie asfaltových pásov s podkladom umožňuje spodná strana pásu s hrebeňovým profilom. Neoddeliteľnou súčasťou hydroizolácie základov je tiež natretie podkladu penetračným náterom a izolácia detailov. Na tieto účely sa odporúča použiť tekuté izolácie od rovnakého výrobcu. Súčasťou systémového riešenia sú väčšinou aj lepidlá určené na nalepenie tepelnej izolácie alebo špeciálna drenážna rohož, ktorá slúži na mechanickú ochranu izolácie a zároveň vytvára drenážnu vrstvu.
Na izoláciu základov stavby si najmite radšej firmu
Ak chcete spodnú stavbu chrániť len proti zemnej vlhkosti, postačí aplikácia jednej vrstvy asfaltovej hydroizolácie. Ak chcete stavbu chrániť aj proti tlakovej a stekajúcej vode, je potrebné izolovať dvomi vrstvami. Dávajte si pozor na nekvalitné materiály s nepostačujúcimi vlastnosťami. Vyhnite sa tenkým a lacným asfaltovým pásom, ktoré ľahko roztrhnete rukou, ich krycia asfaltová hmota nemá potrebné kvalitatívne parametre, láme sa, nemá dostatok hmoty na izolovanie, chýba jej kvalitná nosná vložka a preto sa počas nastavovania môže stáčať do jednej strany a deformovať.
Okrem kvalitného materiálu je dôležitý aj spôsob izolácie. Zverte ju radšej do rúk špecializovanej firmy. Na zvislé základové múry by sa mali asfaltované pásy natavovať a pritláčať v smere zdola nahor. Jeden asfaltový pás zvyknú v tomto prípade aplikovať dvaja až traja ľudia naraz. Najdôležitejší je kvalitne zrealizovaný spoj asfaltovaných pásov – ako pri vodorovnej, tak aj pri zvislej hydroizolácii. Najčastejšie totiž voda presakuje práve cez zlé spoje.
Napätie vznikajúce v stavebnej konštrukcii sa prenáša aj na hydroizoláciu a môže byť príčinou jej mechanického poškodenia. Presakovanie vlhkosti však môže byť aj následkom poškodenia či natrhnutia hydroizolácie počas stavebných prác alebo pri vyčíňaní živlov – vtedy dokáže spodná voda stavbu zdvihnúť, a keď vody opadnú, začne stavba sadať. Hydroizolácia by mala odolať aj v takýchto situáciách.
Hydroizolácia základov s PVC fóliami
Ďalším osvedčeným riešením je okrem asfaltových pásov použitie mPVC fólií. Sú to priemyselne vyrábané pásy s definovanou hrúbkou a kvalitou, ktorá je nemenná a neustále sa monitoruje. Fólie sú väčšinou voľne položené pásy na báze mäkčeného PVC, chránené z obidvoch strán textíliou, ktorá slúži ako ochrana pred mechanickým poškodením. Na zvislých plochách sú fólie zväčša ukončené len lištou z poplastovaného plechu.
Výhodou fólií je, že sa do nich neprenášajú pohyby podkladu a trhliny. Fólie sa spájajú zváraním horúcim vzduchom pri teplote približne 500 °C. Samotné zváranie pásov zvládne aj šikovnejší majster za pár minút, náročnejšie je vyhotovenie detailov. Od kvality spojov a detailov závisí tesnosť a následná funkčnosť celého systému izolácie. Aj preto sa odporúča realizáciu hydroizolácie základov PVC fóliami zveriť do rúk skúsenému izolatérovi.
Cena hydroizolácie základov síce tvorí len nepatrné percento z celkovej ceny stavby, v prípade poruchy sú však náklady na jej opravu veľmi vysoké. Niekedy je oprava chýb dokonca nemožná, keďže k izolácii spodnej stavby sa spätne tak ľahko nedostanete. Najmite si na izoláciu základov preto profesionálov, ktorí svoju prácu vykonajú na 100% percent.
Dec 7, 2021