Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Hydroizolácia základov

Hydroizolácie základov stavieb rodinných domov

Hľadáte staviteľa na hydroizoláciu základov? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Hydroizolácie základov stavieb rodinných domov
Hydroizolácia základovHydroizolácie základov stavieb rodinných domov

Vlhnutie múrov, opadávajúca omietka, pleseň na stenách a v najhoršom prípade aj zaplavenie pivnice či suterénu – týmto problémom sa môžete pri stavbe vášho domu vyhnúť správnou hydroizoláciou základov domu, ktorá je kľúčová pre funkčnosť a budúcnosť celej stavby. Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre prízemný rodinný dom alebo dom so suterénom, v obidvoch prípadoch je potrebná účinná izolácia základov a muriva proti nepriaznivým vplyvom prostredia. Len tak zabránite neželanému prenikaniu vlhkosti alebo vody do interiéru.

Pri izolovaní základov stavby máte na výber dva spôsoby izolácie – hydroizolácia voľne ukladanými plastovými fóliami alebo izolácia základov s asfaltovými pásmi.  

Hydroizolácia základov asfaltovými pásmi 

Základom úspechu každej izolácie sú správne zvolené izolačné materiály a samozrejme aj ich správne použitie. Jedným z najčastejších spôsobov izolácie spodnej stavby je izolácia základov pomocou asfaltovaných hydroizolačných pásov, ktoré sa aplikujú na podklad celoplošne plameňom (natavujú sa). Vďaka tomu sa voda pod nimi nemôže voľne pohybovať, čo umožňuje presnejšiu lokalizáciu prípadného poškodenia.

Vhodné sú modifikované asfaltové pásy, ktoré sa vyrábajú z asfaltu a prísad (elastoméry alebo plastoméry). Kvalitné asfaltové pásy majú oproti fóliovým až dvojnásobnú hrúbku, takže ich riziko mechanického poškodenia na stavbe je nižšie. 

Celoplošné spojenie asfaltových pásov s podkladom umožňuje spodná strana pásu s hrebeňovým profilom. Neoddeliteľnou súčasťou hydroizolácie základov je tiež natretie podkladu penetračným náterom a izolácia detailov. Na tieto účely sa odporúča použiť tekuté izolácie od rovnakého výrobcu. Súčasťou systémového riešenia sú väčšinou aj lepidlá určené na nalepenie tepelnej izolácie alebo špeciálna drenážna rohož, ktorá slúži na mechanickú ochranu izolácie a zároveň vytvára drenážnu vrstvu. 

Na izoláciu základov stavby si najmite radšej firmu

Ak chcete spodnú stavbu chrániť len proti zemnej vlhkosti, postačí aplikácia jednej vrstvy asfaltovej hydroizolácie. Ak chcete stavbu chrániť aj proti tlakovej a stekajúcej vode, je potrebné izolovať dvomi vrstvami. Dávajte si pozor na nekvalitné materiály s nepostačujúcimi vlastnosťami. Vyhnite sa tenkým a lacným asfaltovým pásom, ktoré ľahko roztrhnete rukou, ich krycia asfaltová hmota nemá potrebné kvalitatívne parametre, láme sa, nemá dostatok hmoty na izolovanie, chýba jej kvalitná nosná vložka a preto sa počas nastavovania môže stáčať do jednej strany a deformovať. 

Okrem kvalitného materiálu je dôležitý aj spôsob izolácie. Zverte ju radšej do rúk špecializovanej firmy. Na zvislé základové múry by sa mali asfaltované pásy natavovať a pritláčať v smere zdola nahor. Jeden asfaltový pás zvyknú v tomto prípade aplikovať dvaja až traja ľudia naraz. Najdôležitejší je kvalitne zrealizovaný spoj asfaltovaných pásov – ako pri vodorovnej, tak aj pri zvislej hydroizolácii. Najčastejšie totiž voda presakuje práve cez zlé spoje.

Napätie vznikajúce v stavebnej konštrukcii sa prenáša aj na hydroizoláciu a môže byť príčinou jej mechanického poškodenia. Presakovanie vlhkosti však môže byť aj následkom poškodenia či natrhnutia hydroizolácie počas stavebných prác alebo pri vyčíňaní živlov – vtedy dokáže spodná voda stavbu zdvihnúť, a keď vody opadnú, začne stavba sadať. Hydroizolácia by mala odolať aj v takýchto situáciách. 

Hydroizolácia základov s PVC fóliami

Ďalším osvedčeným riešením je okrem asfaltových pásov použitie mPVC fólií. Sú to priemyselne vyrábané pásy s definovanou hrúbkou a kvalitou, ktorá je nemenná a neustále sa monitoruje. Fólie sú väčšinou voľne položené pásy na báze mäkčeného PVC, chránené z obidvoch strán textíliou, ktorá slúži ako ochrana pred mechanickým poškodením. Na zvislých plochách sú fólie zväčša ukončené len lištou z poplastovaného plechu.

Výhodou fólií je, že sa do nich neprenášajú pohyby podkladu a trhliny. Fólie sa spájajú zváraním horúcim vzduchom pri teplote približne 500 °C. Samotné zváranie pásov zvládne aj šikovnejší majster za pár minút, náročnejšie je vyhotovenie detailov. Od kvality spojov a detailov závisí tesnosť a následná funkčnosť celého systému izolácie. Aj preto sa odporúča realizáciu hydroizolácie základov PVC fóliami zveriť do rúk skúsenému izolatérovi. 

Cena hydroizolácie základov síce tvorí len nepatrné percento z celkovej ceny stavby, v prípade poruchy sú však náklady na jej opravu veľmi vysoké. Niekedy je oprava chýb dokonca nemožná, keďže k izolácii spodnej stavby sa spätne tak ľahko nedostanete. Najmite si na izoláciu základov preto profesionálov, ktorí svoju prácu vykonajú na 100% percent.  

autor: Martin

Dec 7, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 23 959 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimir F.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň všem budoucím zákazníkům. Provádím zednické (Murarske)tesařské zateplovací práce malířské a sádrokartonarske práce. Každý zákazník je pro mne jiný a tak i také přistupují k práci. Vzdy velmi rád poskytnu reference

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimír F.

Firma
Bratislava
4,8
Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Július Š.

Živnostník
Bratislava
4,8
Maliar, Maliarske práce

Skúsenosti : stavebná prax , rodinné domy, rekonštrukcie bytových priestorov od A po Z, likvidácia stavebných materiálov + upratovanie od hrubej špiny + hĺbkové upratovanie, projekty, návrhy, riešenia, vysvetlenie stavebných postupov a použitých materiálov +férové cenové kalkulácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8
Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Radoslav Z.

Živnostník
Žilinský kraj
4,8
Zateplenie, izolácia

Robím murárske práce ako: -Bytove jadrá -Buranie priečok -Murovanie priečok -Znizovanie stropu sadrokartonom -Omietky vnútorné aj vonkajšie -Obklady a dlažby -Malovanie -Plavajuce podlahy. Robím stavebné práce ako: -Vyhotovenie zakladovej platné pre rodinne domy -Vyhotovenie terasy k rodinným domom -Odvodnenie a izolácia pre rodinne domy -Rozne oplotenia všetkého druhu -Murovanie obvodových múrov -Murovanie priečok -Pokladka obrubnikov -Pokladka zámkovej dlažby -Asfaltujem v jazdy do rodinných domov. Robím stavebné práce ako: -Vykopove práce bagrom -Buram rodinné domy -Buram staré oplotenia -Buram hospodárske budovy -Zabezpecim odvoz stavebnej sute -Terenne úpravy pozemku. To všetko robím v okolí: PP,LM,RK,DK,BB,MT,ZA

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4
Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt