Problémy s klasickým kúrením
Klasické a zastarané formy kúrenia prinášajú viacero nevýhod, ktoré v konečnom dôsledku znamenajú tvorbu zbytočného tepla a vysokých účtov.
Medzi najčastejšie dôvody patrí existencia iba jedného termostatu na celý dom/ byt. V praxi to znamená, že teplota v celom byte, alebo ešte horšie – v celom dome, sa riadi jediným senzorom - termostatom. Ak je umiestnený v chladnej izbe, celý dom sa zbytočne prekuruje, ak je umiestnený v teplejšej izbe, celý dom je naopak nevykúrený.
Staré vykurovacie systémy síce ponúkajú možnosť automatizácie – nastavenie času kúrenia systémom od - do, ale reálne to znamená, že sa v dome kúri aj keď nie ste doma. Každý váš deň môže vyzerať inak a inteligentný systém vám zabezpečí kúrenie len vtedy, keď to reálne potrebujete.
Posledným faktorom, ktorý zvyšuje náklady na kúrenie sú zlé návyky. Jeden z najčastejších je, že v snahe ušetriť, sa pri odchode z domu úplne vypne kúrenie a po príchode nárazovo zapne na maximálny výkon.
Výhody inteligentného vykurovania
- zníženie nákladov až do výšky 20 – 40% v závislosti na konkrétnom systéme.
- inteligentné vykurovanie je použiteľné na všetky zdroje tepla (plynový kotol, kotol na pelety, tepelné čerpadlo a pod.) aj na všetky typy vykurovania (radiátory, podlahové kúrenie vodné aj elektrické, elektrické konvektory).
- bezdrôtovosť - nevyžadujú sa žiadne stavebné úpravy.
- použitie aplikácie v smartfóne je prehľadnejšie ako malý dvojriadkový displej na termostate, možnosť generovať reporty o spotrebe, unikátne možnosti nastavenia kúrenia.
- vzdialený prístup znamená, že kontrola nad kúrením je vždy po ruke – aj keď ste kilometre od svojho domova.
- inteligentný systém – ak systém zistí, že je otvorené okno, sám zníži mieru vykurovania.
- návratnosť investície za 3 – 5 rokov v závislosti od systému.
- keď vypadne internet, nič zlé sa nestane a inteligentné kúrenie funguje naďalej – zariadenia majú svoju vlastnú sieť.
- dôležitý údaj na záver: znížením teploty v miestnosti len o 1 °C sa náklady na kúrenie znižujú až o 6 %.
Typy inteligentných vykurovacích systémov
Inteligentné termostatické hlavice na radiátore
Najmä v bytoch, starších bytových komplexoch a činžiakoch sa na vykurovanie jednotlivých miestností používajú radiátory. Tie sú napojené na centrálne vykurovanie, nad ktorým vlastník bytu nemá žiadnu kontrolu. Inteligentne je teda potrebné riadiť jednotlivé radiátory - inštalovaním inteligentných termostatických hlavíc.
Hlavice obsahujú vlastný motorček, ktorý ovláda radiátor – batérie vydržia zhruba 1 kalendárny rok. Inteligentná hlavica sa postará o reguláciu tepla v každej miestnosti zvlášť, prostredníctvom aplikácie.
Majiteľ dostane včas informáciu o nízkej kapacite batérie a hlavica sa postará aj o pravidelné otáčanie prívodu tepla, aby nedošlo k jeho zatuhnutiu a znefunkčneniu. Jednotlivé termostatické hlavice riadime na diaľku a naplno si tak prispôsobíme kúrenie v rôznych častiach domu svojim potrebám.
Inteligentné zónové kúrenie
Zónové kúrenie sa využíva najmä v domoch a novostavbách. Už na začiatku bolo spomenuté, že veľkou chybou je spoliehať sa na jeden termostat v celom dome. Inteligentné zónové kúrenie predstavuje v súčasnosti najpokročilejšiu formu kúrenia.
Podstata systému spočíva v tom, že každá izba predstavuje samostatnú zónu. V prípade podlahového kúrenia je každá izba napojená na samostatný obvod s vlastným ventilom. Pri inteligentnom kúrení vieme priradiť rozdielne parametre každému obvodu – zóne. Južnejšie izby sa vykurujú menej, severnejšie viac. V kuchyni príliš mnoho tepla netreba, rovnako tak aj v spálni. V kúpeľni potrebujeme mať teplo kvôli uterákom, ktoré musia rýchlo vyschnúť.
Ak chceme využiť systém inteligentného zónového kúrenia, je potrebné na to myslieť už pri výstavbe domu a inštalácii systému kúrenia. Našťastie, vďaka bezdrôtovým technológiám sa dá tento systém nainštalovať aj dodatočne.
Inteligentné systémy kúrenia poskytujú cez aplikácie pokročilé formy riadenia kúrenia pričom automatizácia systémom od – do je len začiatok a úplná samozrejmosť. Ozajstné inteligentné kúrenie začína vtedy, keď je do systému zapojených viacero senzorov, ktoré navzájom spolupracujú.
Okrem snímania tepla v miestnosti, budú jednotlivé zónové termostaty snímať aj pohyb v miestnosti. Inteligentný systém kúri v miestnosti aj po čase, ktorý má zadaný, lebo nasnímal prítomnosť osôb. Okrem tepelného čidla a senzoru pohybu môže spolupracovať so senzorom na okne. V takomto prípade sa kúrenie pri otvorenom okne ihneď vypne a znova zapne po jeho zatvorení.Investovať do inteligentného kúrenia sa naozaj oplatí. Okrem členov domácnosti, vďaka zlepšeniu komfortu bývania, sa vám poďakuje aj vaše zdravie a samozrejme peňaženka.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti AGON s.r.o.
Čo znamená inteligentný dom?
Najprv si povedzme, čo inteligentný dom nie je. Diaľkové ovládanie elektrických spotrebičov alebo osvetlenia cez aplikáciu nie je inteligentný dom. Pri pojme inteligentný dom ide o to, že 90% úkonov v dome sa deje automatizovane.
Napr. automatická regulácia vykurovania/chladenia a tienenie na základe ročného obdobia, orientácie domu, vonkajšej teploty, prítomnosti v dome. Ďalej automatická regulácia intenzity osvetlenia alebo svetelné scény na základe preferencii domácich, prípadne prítomnosti v dome a času. Kompletné zabezpečenie proti vykradnutiu, vytopeniu a požiaru. Predchádzanie vlámaniam spôsobom, keď nie ste doma a dom sa správa ako keby ste doma boli. Pri vytopení sa automaticky uzavrie prívod vody. Otváranie a odomykanie dverí na základe polohy smartfónu alebo odtlačkom prstu.
Čo sa týka ceny, tak momentálne je inteligentný dom alebo inteligentný systém bývania cenovo dostupný pre širokú verejnosť a štandardne sa inštaluje takmer v každej novostavbe hlavne drôtový systém, prípadne v jestvujúcich budovách bezdrôtový systém.
Aké výhody prináša inteligentný dom?
Najväčší prínos inteligentného domu je v znižovaní nákladov na energie (vykurovanie, chladenie, spotreba elektrickej energie), predchádzanie vlámaniam a obrovské zvýšenie komfortu bývania, nakoľko až 50 000 bežných úkonov ročne (zapínanie/vypínanie osvetlenia, regulácia vykurovania/chladenia, tienenie, odomykanie, atď.) sa deje automaticky.
Ako sa inteligentný dom ovláda?
Ovládanie inteligentného domu je možné cez aplikáciu v smartfóne, v tablete alebo pomocou hlasového asistenta.
Spoločnosť AGON s.r.o. - špecialisti na najmodernejšie bezdrôtové technológie inteligentnej automatizácie budov
autor: Andrej
Jul 16, 2021