Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Inžinierske stavby

Inžinierske a pozemné stavby

Hľadáte poskytovateľa na inžinierske stavby? V tejto kategórii máme 17 633 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Inžinierske a pozemné stavby
Inžinierske stavby

Inžinierske a pozemné stavby

Na Slovensku v posledných rokoch už asi každý zaznamenal zvýšenú stavebnú aktivitu rôzneho druhu. Vo veľkom množstve sa stavajú nové obytné zóny na okraji veľkých miest, vznikajú satelitné mestečká, inde sa stavajú nové nákupné centrá, biznis štvrte, diaľnice, tunely alebo mosty. Momentálne platný stavebný zákon definuje spomenuté stavby rôznym spôsobom. Legislatíva narába s pojmami inžinierske stavby a pozemné stavby. Vysvetlíme si, v čom sa od seba odlišujú a uvedieme si aj viacero konkrétnych príkladov.

Stavba a jej definícia

Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podklad.

Pevným spojením so zemou sa rozumie: spojenie pevným základom, upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu, ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe, pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia, umiestnenie pod zemou.

Zákon následne ďalšími definíciami rozlišuje medzi inžinierskymi stavbami a pozemnými stavbami. Vedieť rozlíšiť jednotlivé druhy stavieb sa oplatí najmä v prípade, že stavebník potrebuje osloviť stavebnú firmu a na začiatku celého procesu sa chce zorientovať v tom, aké práce bude v skutočnosti potrebovať.

Pozemné stavby

Pozemné stavby sú definované ako priestorovo sústredené zastrešené budovy vrátane podzemných priestorov, ktoré sú stavebnotechnicky vhodné a určené na ochranu ľudí, zvierat alebo vecí. Nemusia mať steny, ale musia mať strechu. Delia sa na dve hlavné skupiny a to: bytové budovy, nebytové budovy.

Bytové budovy 

Bytové budovy majú minimálne jednu polovicu podlahovej plochy určenú na bývanie. Medzi takéto štruktúry zaraďujeme rodinné domy, bytové domy, detské a študentské domovy.

Byt

Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie. Tento druh stavby je považovaný za základnú jednotku, viacero bytov pohromade môže následne vytvárať viacero typov stavieb – bytový dom alebo rodinný dom.

Bytový dom

Bytový dom je definovaný ako súbor minimálne štyroch bytových jednotiek, ktoré majú spoločný vchod z verejnej komunikácie. Nachádzame ich v obciach alebo aj mestách a predstavujú populárny spôsob, ako bývať pomerne komfortne so zachovaním relatívneho súkromia. 
S vyšším počtom bytových jednotiek množstvo súkromia klesá, ale tento nedostatok je vyvážený nižšími prevádzkovými nákladmi, ktoré sa vo väčšom bytovom dome rozdelia medzi viacerých obyvateľov.

Rodinný dom

Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie. Má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie. Výhodou rodinného domu je maximalizácia priestoru a súkromia, nevýhodou sú tiež maximálne náklady, ktoré musí znášať jedna rodina.

Nebytové budovy

Do kategórie pozemných stavieb patria aj nebytové budovy, pri ktorých je podiel obytných priestorov vzhľadom k rozlohe podlahy menej ako 50%. Typickými príkladmi sú hotely, motely, administratívne a priemyselné budovy, kultúrne zariadenia alebo zastrešené budovy určené na šport, poľnohospodárske budovy, sklady, maštale, krematóriá, kostoly, kultúrne pamiatky alebo aj kasárne.

Inžinierske stavby

Inžinierske stavby nie sú určené na pobyt osôb v nich, ich hlavnou funkciou je plnenie špecifických požiadaviek.

Medzi Inžinierske stavby zaraďujeme:

 • diaľnice, cesty, miestne a účelové komunikácie, nábrežia, chodníky a nekryté parkoviská,
 • železničné, lanové a iné dráhy,
 • vzletové dráhy, pristávacie dráhy a rolovacie dráhy letísk,
 • mosty, nadjazdy, tunely, nadchody a podchody,
 • prístavy, plavebné kanály a komory, úpravy tokov, priehrady a ochranné hrádze, závlahové a melioračné sústavy, rybníky,
 • diaľkové ropovody a plynovody, miestne rozvody plynu,
 • diaľkové a miestne rozvody vody alebo pary, úpravne vody, miestne kanalizácie a čistiarne odpadových vôd,
 • diaľkové a miestne elektronické komunikačné siete a vedenia, telekomunikačné stožiare, transformačné stanice,
 • diaľkové a miestne rozvody elektriny, stožiare, transformačné stanice, televízne káblové rozvody,
 • banské stavby a ťažobné zariadenia,
 • reklamné stavby. 

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti Amberg Engineering Slovakia, s.r.o.

Aké druhy podzemných stavieb poznáme? 

Aj keď to možno nie je na prvý pohľad vidieť, podzemné stavby tvoria významnú súčasť nášho života a predstavujú dôležitú súčasť chrbtice infraštruktúry.

Líniové podzemné stavby sú také, kde dĺžka významne prevláda nad ostatnými rozmermi. Jedná sa najmä o tunely (železničné alebo cestné) ale aj rôzne vodné privádzače či podzemné chodby (kolektory) v mestách, ktoré slúžia na umiestenie inžinierskych sieti (elektrina, voda, plyn) na zásobovanie jednotlivých objektov.

Veľkopriestorové podzemné diela sú také, ktoré majú všetky rozmery približne rovnaké. Patria sem napr. podzemné zásobníky plynu, vodojemy, sklady rôznych materiálov. 

Špeciálnu skupinu podzemných stavieb tvoria systémy metra, úložiská jadrového odpadu a podobne.

Aké technologické vybavenie je potrebné pre budovanie podzemných stavieb? 

Výstavba podzemných diel je náročná činnosť, ktorá si vyžaduje celú paletu strojov a zariadení na výstavbu. Sú to zariadenia na rozpojovanie a odťažbu hornín, systémy vetrania, odvádzania podzemných vôd a osvetlenia. V súčasnosti sa čoraz viac dostávajú k slovu informačné systémy, ktoré zabezpečujú bezpečnosť pracovníkov v podzemí.

Debniaci voz používaný pri betonáži v tuneli

Kedy a ako často je potrebná sanácia a rekonštrukcie tunelov?

Vo všeobecnosti sa tunely stavajú na životnosť 100 rokov. Po uplynutí životností je potrebné vykonať veľkú opravu so zabezpečením stability celého diela. Niekedy je však potrebné vplyvom nepriaznivých prírodných podmienok vykonať opravy oveľa skôr. Ďalej sú v tuneli rôzne technologické zariadenia (osvetlenie, vetranie), ktoré majú životnosť 10 - 30 rokov.

Tunel si však vyžaduje aj pravidelnú údržbu, ktorá si vyžaduje 2x ročne jeho odstávku. Vtedy sa tunel čistí a overuje sa funkčnosť jednotlivých prvkov.

Spoločnosť Amberg Engineering Slovakia s.r.o. - špecialisti v oblasti projektovania, dozorovania, inžinierskej činnosti, majetko-právneho vysporiadania a expertíznej činnosti.

autor: Andrej

Apr 6, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 26 313 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Vladimír F.

Firma
Bratislava
5,0

Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ľubomír Z.

Živnostník
Košice
5,0

Rekonštrukcia bytu

Kompletne zabezpečovanie projektov a ich realizácia. Developerská činnosť, sprostredkovanie obchodu, gastro segment, prieskum trhu, faktoring a forfaiting, b2b,…

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír G.

Živnostník
Drienovská Nová Ves
5,0

Elektrikár

Viac informácií sa dozviete v osobnej komunikácii. Som zručný chlap - pochádzam z domu, kde je potreba ovládať všetky práce. Mám papiere na revízie elektrických zariadení ako aj zdvíhacích zariadení.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Emil G.

Firma
Prievidza
5,0

Murárske práce

Stavebné práce Maliarske práce Búračské práce Výkopové práce Sadrokartónové práce Upratovanie domácností a veľkých budov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jozef O.

Firma
Senec
5,0

Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin O.

Firma
Nové Mesto nad Váhom
4,9

Vodár

Snažim sa robit kvalitne a zodpovedne aby som sa uz nemusel vracat na rovnake miesto nebudem. predsa len je lepsie spravit robotu na 1 x a poriadne ako sa k nej x krat ...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimir F.

Firma
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň všem budoucím zákazníkům. Provádím zednické (Murarske)tesařské zateplovací práce malířské a sádrokartonarske práce. Každý zákazník je pro mne jiný a tak i také přistupují k práci. Vzdy velmi rád poskytnu reference

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dušan D.

Firma
Malacky
4,9

Maliar, Maliarske práce

Robime murarske prace zamkova dlazba,stavane ploti ,priecky,zateplovanie,buracie prace,vykopove prace,asvalt,sme ptecizni a spolahlivy a cenovo vyhodny..

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol V.

Firma
Kežmarok
4,9

Murárske práce

 Ponúkam precíznu prácu, som spoľahlivý. Ponúkam kompletné stavebné práce, t. j. omietky, obklady, dlažby, stavby rodinných domov, prerábky domov a bytov, sadrokartonárskych prác. V stavebníctve mám dlhoročné skúsenosti. Cena práce po dohode. Prešovský kraj.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9

Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Maroš O.

Firma
Palota
4,9

Montáž, skladanie nábytku

Ponúkame-montážne, stavebné, vodárenske a kurenárske práce. Oprava odpadov, železné konštrukcie. Pohotovosť pri problémoch s vodovodom, kúrením.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Adrián B.

Firma
Topoľčany
4,9

Vodoinštalácia

Certifikovaný vodoinštalatér s bohatými skúsenosťami vo vodoinštaláciach a pri predaji vodoinštalačného materiálu. Opravím, zapojím, pomôžem aj poradím.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš B.

Firma
Bratislava
4,8

Vodár

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov a budovaní dôveryhodnej firmi, ktoru chcem odovzdať synovi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš P.

Firma
Dubová
4,8

Záhrada a vonkajšie práce

Venujeme sa službám okolo zahradnych prác a vsetkeho príslušenstva, stavebcnictvo , montáže , a technicke služby

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Prešov
4,8

Obklady, dlažby

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na kľúč v štandarde ako aj z vyšším štandardom. Ponúkame omietky,poter, pokladku nivelacej podlahy,murovanie odvodového muriva , priečok ,zatepľovacie prace, izolácie , sadrokartony, fasády, obklady a dlažby,pokladka plávajúcich podláh.... Tiež sa zaoberáme terennými úpravami strojovo.Výkopové prace a presun zeminy a všetkeho sypkého materiálu kolesovym nakladačom Lokust 753 Disponujeme už aj z nákladným autom do 12t Auto z rukou Týmto by som Vás chcel osloviť a ponúknuť spoluprácu Ak by ste maly záujem tuna je na mna kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Obklady, dlažby

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ing. Kristián N.

Firma
Vrbové
4,7

Záhrada a vonkajšie práce

Som záhradný architekt a realizátor. Záhrady riešim od kompletného návrhu (pôdorys, vizualizácie, osadzovací, vytyčovací plán) cez kompletnú realizáciu a následnú údržbu. Taktiež sa venujem dokončovacím prácam v exteriéri ( zámková dlažba, obrubníky, terasy, suché múriky)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Gustin L.

Firma
Miloslavov
4,7

Obklady, dlažby

ahojte, nam 40 rokov a robim pokladku zamkovej dlazby, kachliciek, chodníky, ploty, zahrada, taktiez viem aj malovat interiéri, plus viem robit aj veškere prace v dome a byte ako hodinový manžel teda okrem elektriky a plynu :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Inžinierske stavby

Nižšia cena400,00 €/projekt
Priemerná cena614,00 €/projekt
Vyššia cena950,00 €/projekt

Pošlite dopyt 26313 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte poskytovateľa na inžinierske stavby? V tejto kategórii máme 17 633 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt