Kamenná minerálna vlna/vata je po sklenej vlne ďalšou najbežnejšie používanou minerálnou izoláciou. Od sklenej vaty sa odlišuje vlastnosťami i výrobnou metódou. Prečo si teda pre svoj projekt vybrať kamennú vlnu a čo o nej vieme?
Čo je kamenná minerálna vlna
Kamenná vlna sa vyrába tavením rôznych kombinácií hornín, medzi ktorými prevažuje čadič, preto sa niekedy nazýva aj čadičová vata. Proces výroby kamennej minerálnej vlny je podobný ako pri sklenej vate, kamenná vlna sa ale taví pri vyššej teplote, okolo 1 600 °C. Proces rozvlákňovania je závislý od technológie, najčastejšie sa používa súbor rýchlo točiacich sa valcov. Kamenná vlna sa vyrába vo forme dosiek.
Kamenná vlna má vyšší bod tavenia ako sklená vata, preto je predurčená do konštrukcií so zvýšenou požiarnou odolnosťou. Ako izolácia sa dá použiť až do teploty 750 °C. Kamenná minerálna vlna má relatívne veľkú pevnosť, preto sa viac hodí na mechanicky zaťažované konštrukcie – ploché strechy, fasády, podlahy, ale tiež aj na šikmé strechy či vnútorné priečky. Kvalitnú kamennú vlnu dnes kúpite pomerne cenovo dostupne, oproti menej kvalitnejšiemu polystyrénu je jej cena len cca o 10% vyššia.
Výhody kamennej vlny
Protipožiarna ochrana
Vďaka svojej schopnosti absorbovať zvuk a paru je kamenná vlna veľmi dobrou zvukovou izoláciou. Kamenná vlna má vláknitú štruktúru, takže je mimoriadne dobrým izolátorom. Štruktúra z mäkkých vlákien tlmí zvuk a znižuje ozveny medzi miestnosťami, rovnako aj medzi poschodiami. Preto môžete kamennú vlnu využiť tiež na izoláciu fasád a stropov.
Kamenná vlna na fasáde či v podkroví v kombinácii s kvalitnou a správnou inštaláciou výrazne znižuje tepelné straty budovy. Izoláciou z kamennej vlny zlepšíte tiež mikroklímu v miestnostiach (v zime aj v lete, pretože kamenná vlna chráni pred teplom).
Ako sme už spomínali vyššie, kamenná vlna má vyšší bod tavenia ako sklená vata (obe nie sú horľavé, na rozdiel od polystyrénu), pretože je vyrobená z minerálov sopečného pôvodu a jej zloženie je podobné ako v horninách. Teplota topenia kamennej vlny je teda nad 1 000 °C. Výrobky z kamennej vlny majú najvyššiu triedu nehorľavosti A1 a významne prispievajú k prevencii šírenia požiaru.
Jednoduchá inštalácia a vodeodolnosť
Kvalitné zateplenie oveľa lepšie dosiahnete, ak namiesto sklenej minerálnej vlny použijete kamennú vlnu novej generácie. Kamenná vata sa vďaka svojej väčšej tuhosti dá oveľa presnejšie narezať, čo uvítate najmä v komplikovanejších výrezoch. Ďalšou skvelou vlastnosťou tejto vlny je to, že neabsorbuje vodu a zostáva neporušená, aj keď je mokrá. To znamená, že v prípade netesnosti steny alebo strechy budú pláty po vyschnutí rovnako dobré ako nové. Izolácia z kamennej vlny je tiež hustejšia než iné typy izolácie. Vďaka nej dosiahnete lepšie odhlučnenie medzi podlahami či priečkami miestností.
Znížite náklady, budete mať zdravé a tiché steny
Vďaka izolácii kamennou vlnou sa vám znížia aj náklady na vykurovanie. A nielen to. V lete zas zateplenie zabráni prehrievaniu múrov a vy tak ušetríte i za klimatizáciu. Fasáda z kamennej vlny zas dobre zvukovo zaizoluje dom zvnútra i zvonka a vy si tak vychutnáte dokonalé ticho a pokoj. A ďalší bonus – kamenná vlna je pevná a odolná. Dá sa veľmi ľahko pokladať, omietať a dokonca aj obkladať.
autor: Lucia
Dec 9, 2021