Jarné upratovanie
Nejedna záhrada po zime vyzerá, akoby ležala úhorom omnoho dlhšie než len pár chladných mesiacov. Ešte než sa teda pustíme do obrábania zeleninových hriadkov, je čas upratať nie len doma, ale i v záhrade. Aby trávnik opäť narástol zdravý, hustý a súmerný, musíme ho zbaviť napadaného lístia, ihličia a konárov, ktoré by bránili rovnomernému prístupu slnečných lúčov.
Ak sa na ručné čistenie trávnika necítite, vezmite si na pomoc vertikulátor – ten vám pomôže odstrániť suché a prerastené časti trávnika a zároveň prevzdušniť pôdu, vďaka čomu bude Váš trávnik raz dva vyzerať ako nový.
Čistenie sa samozrejme týka i spevnených plôch – je čas pozmetať prístupové chodníky i terasy a vyčistiť škáry medzi dlažobnými kockami. Akékoľvek záhradné dekorácie budú po zime potrebovať vyčistiť od blata a iných nečistôt.
Keďže s jarnými mesiacmi sa neodvratne spájajú aj výdatné dažde, je rovnako nevyhnutné vyčistiť odkvapy a odtokové rúry. Nezabudnite ošetriť i záhradné náradie, či kvetináče. Čoskoro ich budete opäť potrebovať.
Pozor na jarné mrazy
Hoci sa nám záhradky začínajú zelenať, nesmieme zabúdať, že ranné mrazy nie sú ani v jarných mesiacoch výnimkou. Takéto prudké zníženie teplôt môže mať devastujúce účinky na mladé rastliny, predovšetkým zeleninové priesady. Ak nechceme, aby nás nečakané mrazy obrali o neskoršiu úrodu, mali by sme rastliny chrániť vrstvou sena, čečiny alebo netkanej textílie.
Hurá do sadenia
Rozmrznutá, ale ešte vlhká pôda je ideálnym základom pre sadenie okrasných trvaliek, ale aj skorej jarnej zeleniny. Aby sa Vaša záhrada čo najskôr rozžiarila farebnými kvetinami, pustite sa už teraz do vysádzania jarných cibuľovín – hyacintov, narcisov, tulipánov či krokusov. Medzi krásne a nenáročné trvalky, ktoré vyniknú na každej skalke i predzáhradke, patria ľalie, astry a veternice.
Čo sa týka zeleniny, najmä v teplejších regiónoch je už koncom marca čas na výsadzbu zemiakov, špenátu či hrášku. Pokiaľ vlastníte skleník, možností máte ešte viac, vysievať môžete reďkovku, šalát, ale i priesady uhoriek, brokolice alebo karfiolu.
So zeleninou citlivejšou na chlad, ako sú paradajky, papriky a tekvice, odporúčame počkať až pominie riziko mrazov. Aj tieto priesady by sme však mali postupne “otužovať” – získame tak silnejšie a odolnejšie rastliny.
Stromy a kry
Ak máte v záhrade okrasné či ovocné dreviny, ktoré ste na jeseň neošetrili, najvyšší čas odstrániť staré, suché a poškodené konáre je práve teraz. Dreviny kvitnúce v lete môžete na jar zostrihať a upraviť.
Začiatok apríla je správnym časom pre výsadzbu nových stromov a kríkov – malín, černíc, ríbezlí, ale aj marhúľ či viniča. Aby sa stromy stihli do leta riadne zakoreniť, musíme im dopriať výdatnú zálievku i hnojivo. Skorá jar je tiež vhodným obdobím pre postreky proti škodcom a chorobám.
autor: Natália
Apr 12, 2022