Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Renovácia okien

Kedy je čas vymeniť staré okná?

Hľadáte okenára na renováciu okien? V tejto kategórii máme 14 826 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Kedy je čas vymeniť staré okná?
Renovácia okien

Kedy je čas vymeniť staré okná?

Výmena starých okien, okrem nevyhnutných prípadov, vám nemusí ušetriť peniaze. Oprava starých okien môže byť nákladovo efektívnejším riešením.

Okná - vymeniť alebo opraviť?

Mnohí často stoja pred dilemou, či vymeniť staré okná za nové a funkčnejšie, aby ušetrili peniaze. Zvyčajne ich prekvapí a zároveň im prinesie úľavu odporúčanie okná nemeniť. Výmena okien za nové totiž nemusí nevyhnutne znamenať úsporu energie a peňazí, preto odporúčame okná vymieňať iba pri renovácii domu, keď už drevo vykazuje havarijný stav, prípadne hnilobu. 

Je pravda, že cez staré okná preniká vzduch a teplo, ale pri výmene okien je potrebné zvážiť aj environmentálne hľadisko. Nákup nového okna totiž zanecháva svoju uhlíkovú stopu, vznikajúcu pri ťažbe, výrobe a preprave materiálu. Cena výmeny okien je nakoniec dosť vysoká, pretože zahŕňa nielen výrobné náklady, ale i montáž.  

Za pozornosť stojí prejsť z dvojitého na trojitý panel. Môže to znamenať navýšenie nákladov o 20-25%, ale táto investícia nakoniec povedie k úsporám relatívne rýchlo. Okrem úspory energie ponúka trojité okno väčšiu odolnosť, zvukovú izoláciu a udržiavanie príjemnej klímy v interiéri. Pri výbere okien si musíte zvoliť typ okenného rámu, či má byť z dreva, hliníka alebo PVC/vinylu. 

Je výmena starých okien za nové lacnejšia? 

Stručná odpoveď je, že pravdepodobne nie. Záleží však aj na tom, či by renovácia starých okien bola až príliš rozsiahla a teda aj nákladná. Čo sa týka materiálu, najpopulárnejšie sú trojité sklá s nízkoenergetickými povrchmi a drevenými rámami, rámami zo sklenených vlákien a okná s izolačným sklom s fóliou.

Odhad, či by sa vám oplatilo vymeniť okná alebo nie, vychádza z cenovej ponuky okien a výpočtu, kedy by ste mohli očakávať návratnosť. K samotným nákladom na okná si pripočítajte náklady na montáž. Následne podľa nákladov na kúrenie zistíte, kedy asi môžete vďaka energetickej úspore očakávať návratnosť za výmenu okna a či vôbec. Pravdepodobne ani samotné okno nebude mať tak dlhú životnosť, aby sa vám náklady dovtedy vrátili.

Kedy okná vymeniť?

Ak sú okná extrémne poškodené zatekaním vody, je to dôvod na ich výmenu. Ak zanedbáte vznikajúcu pleseň, vzniknú ďalšie problémy. Nielenže začne dochádzať k úniku tepla, peňazí a tým pádom i pohodlia, ale časom sa pleseň môže rozšíriť aj mimo okna a napadnúť múry. To zas vedie k zhoršeniu kvality vzduchu v miestnosti. V takom prípade môže byť rozumné okno vymeniť.

Oprava starých okien

Ak sú rámy v relatívne dobrom stave a problémom je únik vzduchu, bude stačiť oprava. To bude pravdepodobne oveľa lacnejšie a zároveň vám následná úspora energie prinesie veľmi rýchlu návratnosť nákladov. 

Pri starších oknách časom môže začať okolo tesnení prenikať vzduch. Na začiatok bude potrebné určiť miesto, cez ktoré vzduch preniká. Pamätajte na prirodzený komínový efekt budov - teplý vzduch stúpa, takže najprv bude prúdiť dovnútra do spodných poschodí a z vyšších poschodí bude unikať von. Vtedy môže byť ťažšie nájsť opotrebované tesnenie zvnútra. Jednoduchšie to môže byť počas chladného veterného počasia. Hľadajte tiež miesta poškodené vlhkosťou, ako sú škvrny od vody a plesne.

Ako odstrániť zahmlenie okien?

Ak sa tesnenie okien začne opotrebovávať a cez okná preniká vzduch, niekedy to vedie k vzniku vlhkosti medzi sklami. Niektoré firmy sa zaoberajú odhmlievaním okien, a cena vás často môže vyjsť približne polovicu toho, čo by ste zaplatili za výmenu okna. Je to však riešenie, ktoré vám nemusí zaručiť úspory a kvalitný výsledok.

Pri oprave zahmleného okna sú v skle vyvŕtané otvory. Do týchto otvorov sú potom nainštalované ventily, aby sa zabezpečilo, že cez ne bude môcť prúdiť vzduch a odvádzať vlhkosť. Z dlhodobého hľadiska neskoršie tepelné straty spojené s odhmlením nakoniec prevyšujú uvádzané výhody tohto riešenia opráv. Namiesto toho by sme skôr odporúčali zvážiť výmenu utesnených sklenených jednotiek vo vnútri rámov.

Aby ste k nim získali prístup, stačí odstrániť obloženie na vnútornej strane okna (či už je pevné alebo funkčné). Dosiahne sa tým stav ako pri dvojitom skle. Tepelná odolnosť dvojitých skiel má životnosť asi 20 rokov, takže je celkom bežné, že ich musíte vymeniť. Je to na začiatok nákladnejší proces ako odhmlievanie, ale lacnejší a energeticky výhodný.

Aké bude najlepšie riešenie, bude závisieť od stavu okien, ktoré zvažujete vymeniť. Aby ste sa nevedeli rozhodnúť, položte si otázky – v akom stave je tesnenie, rámy, či máte sklo s nízkou emisivitou (Low-E) a pod. Ak sa nakoniec rozhodnete okná vymeniť za nové, starostlivo si vyberte dodávateľa, pretože kvalitné okná a správna montáž budú mať veľký vplyv na ich životnosť a váš komfort.

autor: Dávid

Jun 23, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 22 407 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Miroslav S.

Firma
Bratislava
4,9

Laminátová podlaha

Ponúkam montáž dverí a okien a pokládku plávajucej podlahy, brúsenie parkiet renováciu dreveného nábytku, servis a montáž okien. Pôsobím v rámci západného Slovenska, po vzájomnej dohode aj v zahraničí.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Obklady, dlažby

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš C.

Firma
Holice
4,5

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol K.

Firma
Trnava
4,4

Maliar, Maliarske práce

Pri každej zákazke si počítam cestovné 0,5 centa za kilometer a po dohode 60 percent zálohu zo sumy dohodnutej na materiál zlé skúsenosti zo zákazníkmi. Mám skúsenosti z mnohých odborov. Rád vám pomôžem z rôznymi vodoinštalačnými prácami (opravy vodovodných batérií, sifónov,výmena WC atď.) inštaláciou svietidiel, garniži, vŕtanie poličiek, obrazov maľovanie, montáž nábytku a podobne. Robím kvalitnú prácu a veľmi rád vám pomôžem so všetkým čo potrebujete!Bývam v Trnave pracujem v okolí 100 km podľa dohody.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Renovácia okien

Nižšia cena35,00 €/ks
Priemerná cena44,80 €/ks
Vyššia cena59,00 €/ks

Pošlite dopyt 22407 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte okenára na renováciu okien? V tejto kategórii máme 14 826 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt