Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Hrubá stavba

Koľko stojí hrubá stavba a ako dlho trvá jej stavba?

Hľadáte staviteľa na hrubú stavbu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Koľko stojí hrubá stavba a ako dlho trvá jej stavba?
Hrubá stavbaKoľko stojí hrubá stavba a ako dlho trvá jej stavba?

Realizácia domu začína jeho hrubou stavbou. Čo všetko to zahŕňa? Koľko to trvá a koľko to bude stáť? I na to sa pokúsime odpovedať v nasledujúcich riadkoch. 

Ako dlho trvá hrubá stavba 

Získali ste povolenia, máte projekt domu, stavebné povolenie alebo ste si objednali dom na kľúč? Po obdržaní všetkých povolení môže začať samotná výstavba, ktorú možno rozdeliť na tri etapy:

  1. zakladanie stavby,
  2. hrubá stavba
  3. a dokončovacie práce. 

Sezóna pri etape zakladania stavby a pri hrubej stavbe trvá zväčša od jari až do jesene (po mrazoch až do mrazov). Zakladanie stavby pokrýva zemné výkopové práce a budovanie základov domu. Budovanie základov a to najmä realizáciu základov pomocou základovej dosky a jej izoláciu odporúčame zveriť do rúk odborníkov.

Keď je hotová základová doska, možno urobiť prípojky inžinierskych sietí z ulice k stavbe. Hrubá stavba sa realizuje na hotovú a zaizolovanú základovú dosku. V rámci hrubej spodnej stavby sa vyhotovujú zvislé a vodorovné konštrukcie suterénu, zvislé a vodorovné izolácie proti vode a ich ochrany, zásypy a obsypy.

Vo fáze vrchnej hrubej stavby sa realizujú zvislé a vodorovné nosné konštrukcie, strecha (plochá alebo šikmá). Na zhotovenie krovu a strechy treba mať nosné múry, ukončené obvodovým vencom. Začať so strešnými prácami možno začať až po jeho dozretí. 

V tejto fáze sa môže začať aj s realizáciou prác v interiéri domu – murovanie priečok, osádzanie zárubní, hrubé inštalačné rozvody vody, kanalizácie, plynu či elektroinštalácie. Ak je na to priestor, môže sa začať s úpravou vnútorných povrchov stien a stropov, s osadením hrubých stolárskych a zámočníckych konštrukcií. 

Kľúčovým časovým parametrom pri výstavbe hrubej stavby je najmä dostupnosť remeselníkov. Skúsená stavebná firma vám dokáže hrubú stavbu postaviť asi za týždeň, bez ohľadu na to, či je to stavba z brúsených tehál alebo montované sendvičové konštrukcie.

Moderné murovacie technológie šetria čas a minimalizujú chyby pri práci. Preto je dnes tradičný systém murovania s nebrúsenými tehlami na obyčajnú maltu pomaly na ústupe. V porovnaní s klasickým spôsobom murovania na maltu ušetríte pri brúsených tehlách až 30 až 50% času. 

Ešte úspornejšou technológiou je murovanie brúsených tehál na penu. V porovnaní s murovaním na maltu takto ušetríte až 20% času z výstavby domu. Tento spôsob murovania domu si nevyžaduje prípravu malty ani miešačku. Pena sa na tehly nanáša pomocou aplikačnej pištole priamo z dózy, čo je ľahké a pohodlné.

Hrubú stavbu urýchľuje aj to, ak k murovaciemu materiálu používate doplnkové prvky (hotové preklady nad každým otvorom – okná, dvere – montovaný strop alebo doplnkové tehly pre zhotovenie rohov a ostení).  

V zimnom období je dobré murovať s brúsenými tehlami na penu – spolu so zimnou zakladacou maltou tak tvorí pena kompletný systém umožňujúci murovanie i v zime. 

Je dobré dom nechať vymrznúť? 

Dom je dobré nechať vymrznúť vtedy, keď sú na jeho stavbu použité mokré procesy (murovanie tehál na klasickú maltu). V takom prípade je dôležité, aby ste do zimy ukončili hrubú stavbu (ideálne vrátane strechy). Vymrznutie je dôležité na to, aby sa ukončili procesy schnutia a odparila sa voda, ktorá môže neskôr kondenzovať na stenách či medzi izoláciou a murivom. Ak murujete s technológiou PUR peny, vymrznutie hrubej stavby nie je potrebné. 

Koľko stojí hrubá stavba? 

Cenu hrubej stavby ovplyvňujú faktory ako veľkosť a zložitosť domu, členitosť terénu a spôsob založenia, počet podlaží, konštrukcia strechy až po spôsob výstavby – či bude hrubá stavba zhotovená na kľúč stavebnou firmou alebo svojpomocne.

Dobrou správou budúcich stavebníkov je i to, že v súvislosti s povinnosťou stavať domy od 1.1.2021 v energetickej triede A0 nemusí byť cena hrubej stavby vyššia. Pre obvodové konštrukcie takmer nulových domov totiž ostávajú v platnosti rovnaké požiadavky na tepelnoizolačné parametre ako doteraz. 

Za hrubú stavbu murovaného domu zaplatíte približne 30 až 40% z celkovej ceny domu. Zistiť presnú sumu môžete napríklad aj tak, že si necháte u výrobcu materiálov na stavbu ponúknuť bezplatný servis vo forme podrobného rozpisu materiálov aj s cenami.

Za tehly vo veľmi dobrom tepelno-izolačnom štandarde za menší rodinný dom zaplatíte niečo cez 4-tisíc eur. Ak si na väčší dom vyberiete tehly plnené polystyrénom, vyjdú vás približne na 10-tisíc eur. Rozhodne však nešetrite na materiáloch.

Hrubá stavba ostáva a meniť sa nedá – ide o investíciu nie na celý život, ale na viac generácií. Navyše – vyššia cena za kvalitný materiál, z ktorého postavíte energeticky úspornejší dom, sa vám počas jeho životnosti niekoľkonásobne vráti vo forme ušetrených nákladov na vykurovanie či chladenie. 

autor: Lucia

Apr 26, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 25 142 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Ján M.

Firma
Zlaté Moravce
5,0
Hrubá stavba

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio, v oblasti stavebníctva .poskytujem služby ako hrube stavby, stavby do holodomu ,základy a zakladove dosky ,krovy, sadrokartóny, betónové ploty, výmena striech a iné

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Patrik P.

Firma
Zborov nad Bystricou
5,0
Domy na kľúč

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na Slovenskom a Českom trhu. Spolupracujeme tiež s významnou nemeckou spoločnosťou Wallpen, ktorá si patentovala revolučnú metódu tlačenia na vertikálne povrchy. Držíme prvensto na domácom a Českom trhu, kde sme prvá a jediná spoločnosť realizujúca vertikálnu tlač. Naším cieľom je poskytovať kvalitne odvedenú prácu za použitia najlepších matárialov a pracovných postupov. Máme viacero referenčných objektov, kde sa budúci zákazník môže osobne presvedčiť o našich kvalitách a výsledneho dojmu zrealizovaného diela.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Emil G.

Firma
Prievidza
5,0
Murárske práce

Stavebné práce Maliarske práce Búračské práce Výkopové práce Sadrokartónové práce Upratovanie domácností a veľkých budov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

H S.

Firma
Prestavlky
5,0
Rekonštrukcia bytu

Stavebná firma špecifikujúca sa na výstavba pasívnych domov, rekonštrukcie , stavebné poradenstvo, zhotovovanie projektovej dokumentácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0
Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0
Maliar, Maliarske práce

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jozef O.

Firma
Senec
5,0
Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9
Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9
Obklady, dlažby

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jan H.

Firma
Bratislava
4,9
Rekonštrukcia kúpeľne

Radi Vám pomôžem s Vaším projektom, pripravím kompletnú cenovú ponuku a okrem realizácie zabezpečím potrebný materiál. Úzko spolupracujeme s Wilio a patríme medzi ich Wilio TOP poskytovateľov. Práce, ktorým sa venujeme: - všetky druhy rekonštrukčných prác - elektrina a elektroinštalácia - voda a vodoinštalácia - obklady, pokladanie, podlahy - maľovanie - sadrokartón - murárske práce - klampiarske práce, strecha - hodinový manžel Reagujeme okamžite, tešíme sa na nové projekty a spokojných zákazníkov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimir F.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň všem budoucím zákazníkům. Provádím zednické (Murarske)tesařské zateplovací práce malířské a sádrokartonarske práce. Každý zákazník je pro mne jiný a tak i také přistupují k práci. Vzdy velmi rád poskytnu reference

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Pavol V.

Firma
Kežmarok
4,9
Murárske práce

 Ponúkam precíznu prácu, som spoľahlivý. Ponúkam kompletné stavebné práce, t. j. omietky, obklady, dlažby, stavby rodinných domov, prerábky domov a bytov, sadrokartonárskych prác. V stavebníctve mám dlhoročné skúsenosti. Cena práce po dohode. Prešovský kraj.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin P.

Živnostník
Košický kraj
4,9
Sadrokartóny

Vysoko profesionálny prístup na základe dlhoročnej praxe získanej v zahraničí. Mam skúsenosti v rôznych oblastiach stavebníctva a zakładam si na tom aby zákazník bol maximálne spokojný. Rád Vám pomôžem s rôznymi prácami. Moja praca je aj prístup je vysoko kvalitný

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Patrik P.

Živnostník
Šaľa
4,9
Oprava strechy

Ponukame vyrobu drevostavieb na mieru.Výroba drevostavieb, altanky,pergoly na terasu krovy,prístrešky na auto,prístrešky pre viac aut atd. Pouzivame certifikovane produkty

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8
Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin V.

Firma
Prešov
4,8
Obklady, dlažby

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na kľúč v štandarde ako aj z vyšším štandardom. Ponúkame omietky,poter, pokladku nivelacej podlahy,murovanie odvodového muriva , priečok ,zatepľovacie prace, izolácie , sadrokartony, fasády, obklady a dlažby,pokladka plávajúcich podláh.... Tiež sa zaoberáme terennými úpravami strojovo.Výkopové prace a presun zeminy a všetkeho sypkého materiálu kolesovym nakladačom Lokust 753 Disponujeme už aj z nákladným autom do 12t Auto z rukou Týmto by som Vás chcel osloviť a ponúknuť spoluprácu Ak by ste maly záujem tuna je na mna kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír P.

Živnostník
Bratislava
4,8
Murárske práce

Dobrý deň. V úvode by som Vám chcel predstaviť moju stavebnú partiu. Máme bohaté skúsenosti zo zahraničných krajín ako sú Švajčiarko, Nemecko ale aj Rakúsko. Pracovná skupina pozostáva z ludí ktorý maju prax s vonkajšími prácami ako sú napríklad zateplovacie systémy ale aj kompletletnými interierovými prácami či už sa jedná o omietky, stierky, maľovanie alebo aj o niečo komplexnejšie práce s dlažbami a obkladmi. Vieme spracovať vaše nové bývanie k Vašej spokojnosti. Chápeme, že každému zákazníkovy záleži najviac na tom svojom a preto robíme maximum aby sme Vám splnili Vaše sny.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Kristián P.

Firma
Sabinov
4,8
Rekonštrukcia bytu

Naša stavebná ponúka kompletnú stavebnú činnosť. Firma má skúsenosti s výstavbou, rekonštrukciou a opravou rodinných domov, administratívnych a priemyselných stavieb. Za tie roky máme za sebou veľký počet úspešne zrealizovaných projektov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Hrubá stavba

Nižšia cena239,60 €/m2
Priemerná cena283,42 €/m2
Vyššia cena420,00 €/m2
Pošlite dopyt 25142 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte staviteľa na hrubú stavbu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt