Ako dlho trvá hrubá stavba
Získali ste povolenia, máte projekt domu, stavebné povolenie alebo ste si objednali dom na kľúč? Po obdržaní všetkých povolení môže začať samotná výstavba, ktorú možno rozdeliť na tri etapy:
- zakladanie stavby,
- hrubá stavba
- a dokončovacie práce.
Sezóna pri etape zakladania stavby a pri hrubej stavbe trvá zväčša od jari až do jesene (po mrazoch až do mrazov). Zakladanie stavby pokrýva zemné výkopové práce a budovanie základov domu. Budovanie základov a to najmä realizáciu základov pomocou základovej dosky a jej izoláciu odporúčame zveriť do rúk odborníkov.
Keď je hotová základová doska, možno urobiť prípojky inžinierskych sietí z ulice k stavbe. Hrubá stavba sa realizuje na hotovú a zaizolovanú základovú dosku. V rámci hrubej spodnej stavby sa vyhotovujú zvislé a vodorovné konštrukcie suterénu, zvislé a vodorovné izolácie proti vode a ich ochrany, zásypy a obsypy.
Vo fáze vrchnej hrubej stavby sa realizujú zvislé a vodorovné nosné konštrukcie, strecha (plochá alebo šikmá). Na zhotovenie krovu a strechy treba mať nosné múry, ukončené obvodovým vencom. Začať so strešnými prácami možno začať až po jeho dozretí.
V tejto fáze sa môže začať aj s realizáciou prác v interiéri domu – murovanie priečok, osádzanie zárubní, hrubé inštalačné rozvody vody, kanalizácie, plynu či elektroinštalácie. Ak je na to priestor, môže sa začať s úpravou vnútorných povrchov stien a stropov, s osadením hrubých stolárskych a zámočníckych konštrukcií.
Kľúčovým časovým parametrom pri výstavbe hrubej stavby je najmä dostupnosť remeselníkov. Skúsená stavebná firma vám dokáže hrubú stavbu postaviť asi za týždeň, bez ohľadu na to, či je to stavba z brúsených tehál alebo montované sendvičové konštrukcie.
Moderné murovacie technológie šetria čas a minimalizujú chyby pri práci. Preto je dnes tradičný systém murovania s nebrúsenými tehlami na obyčajnú maltu pomaly na ústupe. V porovnaní s klasickým spôsobom murovania na maltu ušetríte pri brúsených tehlách až 30 až 50% času.
Ešte úspornejšou technológiou je murovanie brúsených tehál na penu. V porovnaní s murovaním na maltu takto ušetríte až 20% času z výstavby domu. Tento spôsob murovania domu si nevyžaduje prípravu malty ani miešačku. Pena sa na tehly nanáša pomocou aplikačnej pištole priamo z dózy, čo je ľahké a pohodlné.
Hrubú stavbu urýchľuje aj to, ak k murovaciemu materiálu používate doplnkové prvky (hotové preklady nad každým otvorom – okná, dvere – montovaný strop alebo doplnkové tehly pre zhotovenie rohov a ostení).
V zimnom období je dobré murovať s brúsenými tehlami na penu – spolu so zimnou zakladacou maltou tak tvorí pena kompletný systém umožňujúci murovanie i v zime.
Je dobré dom nechať vymrznúť?
Dom je dobré nechať vymrznúť vtedy, keď sú na jeho stavbu použité mokré procesy (murovanie tehál na klasickú maltu). V takom prípade je dôležité, aby ste do zimy ukončili hrubú stavbu (ideálne vrátane strechy). Vymrznutie je dôležité na to, aby sa ukončili procesy schnutia a odparila sa voda, ktorá môže neskôr kondenzovať na stenách či medzi izoláciou a murivom. Ak murujete s technológiou PUR peny, vymrznutie hrubej stavby nie je potrebné.
Koľko stojí hrubá stavba?
Cenu hrubej stavby ovplyvňujú faktory ako veľkosť a zložitosť domu, členitosť terénu a spôsob založenia, počet podlaží, konštrukcia strechy až po spôsob výstavby – či bude hrubá stavba zhotovená na kľúč stavebnou firmou alebo svojpomocne.
Dobrou správou budúcich stavebníkov je i to, že v súvislosti s povinnosťou stavať domy od 1.1.2021 v energetickej triede A0 nemusí byť cena hrubej stavby vyššia. Pre obvodové konštrukcie takmer nulových domov totiž ostávajú v platnosti rovnaké požiadavky na tepelnoizolačné parametre ako doteraz.
Za hrubú stavbu murovaného domu zaplatíte približne 30 až 40% z celkovej ceny domu. Zistiť presnú sumu môžete napríklad aj tak, že si necháte u výrobcu materiálov na stavbu ponúknuť bezplatný servis vo forme podrobného rozpisu materiálov aj s cenami.
Za tehly vo veľmi dobrom tepelno-izolačnom štandarde za menší rodinný dom zaplatíte niečo cez 4-tisíc eur. Ak si na väčší dom vyberiete tehly plnené polystyrénom, vyjdú vás približne na 10-tisíc eur. Rozhodne však nešetrite na materiáloch.
Hrubá stavba ostáva a meniť sa nedá – ide o investíciu nie na celý život, ale na viac generácií. Navyše – vyššia cena za kvalitný materiál, z ktorého postavíte energeticky úspornejší dom, sa vám počas jeho životnosti niekoľkonásobne vráti vo forme ušetrených nákladov na vykurovanie či chladenie.
autor: Lucia
Apr 26, 2022