Kuchyňa predstavuje väčšiu výzvu a veľa času strávite už pri plánovaní. Priestor budúcej kuchyne musí byť vyplnený čo najpraktickejšie a premyslieť musíme aj rozmery spotrebičov, ktoré umiestňujeme na záver montáže. Všetko musí byť precízne naplánované a funkčná kuchyňa potrebuje kvalitnú montáž.
Zoznámime vás s komponentami, ktoré budete potrebovať pri montáži nábytku alebo kuchyne a vysvetlíme, na čo sú dobré a ako fungujú. Podobne vám poradíme, aké náradie budete určite potrebovať a poskytneme tipy aj na také, ktorému sa pri montáži radšej vyhnite.
Komponenty
Základným komponentom pri každej kuchyni a nábytku sú drevené časti, najčastejšie z drevotriesky. Tie sa v procese montáže spájajú do rôznych tvarov a výsledkom je komoda, pracovný stôl, skriňa alebo kuchynská linka s odkladacím priestorom na príbory. Popri týchto veľkých dieloch sa pri montáži musia pri finalizácii použiť menšie.
Kovanie
Kovanie a kľučky nájdete pri každom jednom nábytku alebo kuchyni. Sú to ovládacie prvky, ktoré zabezpečujú rôzne funkcie. Patrí sem závesy dvierok, rôzne konzoly a podpery pre rozmernejšie diely nábytku. Do tejto kategórie patrí aj spojovací materiál v podobe skrutiek do dreva, do kovu alebo do betónu. Súčasťou balenia býva aj sada ukotvovacích hmoždiniek, ktoré sa umiestňujú do predvŕtanej diery a následne sa zakrúti skrutka.
Patria tu aj rôzne koľajnicové systémy, ktoré umožňujú posúvať dvere, napríklad pri vstavaných skriniach, rôzne druhy dorazov aj výsuvov z kovu. Tie sa montujú po bokoch šuplíkov a zabezpečujú jeho plynulé otváranie aj zatváranie.
Madlá a kľučky z kovu sa zvyčajne upevňujú do vopred pripravených miest. Ak nie ste spokojný s dodaným variantom, nič vám nebráni v návšteve špecializovanej predajne. Tu si svoju ideálnu kľučku alebo madlo nájdete určite.
Chrániče
Pri montáži nábytku v balení častokrát nájdete aj rôzne druhy chráničov. Sú vyrobené z plastu alebo zo silikónu, prípadne tkaniny. Niektoré druhy sa dajú nalepiť na spodnú časť nohy stola, skrine alebo pohovky. Nazývame ich chrániče podlahy. Nohy stolov chránime plastovými chráničmi a predchádzame tak zraneniu pri náhodnom a nechcenom kontakte chodidla a hrany. Chrániče sa používajú aj na prekrytie rohu stola najmä v domácnostiach s malými deťmi.
Lišty
Ozdobná alebo ukončovacia lišta sa umiestňuje na hrany nábytku rôznymi spôsobmi. Niekedy sa používa lepidlo, inokedy sú na lište kolíky, ktoré sa umiestňujú do dier. Lišty sa upevňujú na pohľadovú stranu v kuchyni, musia sa preto uchytiť precízne a bez kazov.
Šatníková tyč
Pri montáži veľkých úložných priestorov v podobe skríň alebo šatníkových skríň sa určite stretneme so šatníkovou tyčou. Poslúži na zavesenie oblečenia. Tyč sa umiestňuje do úchytov na tyč, ktoré sa vŕtaním pripevnia na správne miesto.
Výsuvný skriňový vešiak
Veľmi praktickou a modernou pomôckou pri organizácii oblečenia je výsuvný skriňový vešiak. Ten sa upevňuje o hornú dosku skrine a je naň možné uložiť viac kusov oblečenia. Pri manipulácii sa celý vešiak vysunie zo skrine von, následne zasunie dnu.
Lepidlá, kolíky
Pri skladaní a spájaní drevených častí k sebe bude súčasťou balenia množstvo drevených kolíkov spolu s lepidlom na drevo. Kolíky umiestňujeme do vopred pripravených otvorov, do ktorých najprv nanesieme menšie množstvo lepidla. Spojené časti tak zostanú trvalo prilepené a prvok kuchyne alebo iný kus nábytku sa stane pevným a spoľahlivým.
Náradie
Pri montáži kuchyne aj nábytku si každý majster vystačí s pomerne malým množstvom náradia. Väčšina z nás má takmer všetky nižšie spomenuté náradia už doma. Ak aj nie, dajú sa veľmi ľahko zakúpiť v obchodoch a stoja pár eur.
Skrutkovače
Základom sú skrutkovače – s plochým aj krížovým hrotom. Skrutkovače používame na doťahovanie skrutiek, neodporúčame sa spoliehať na akumulátorové verzie. Pri nich je niekedy ťažké odhadnúť správnu rýchlosť a vysoký krútiaci moment môže poškodiť niektorý z dielov. Aj profesionáli uprednostňujú ručný variant.
Šablóna na vŕtanie
Pri presnom a bezpečnom vŕtaní výborne poslúži šablóna. Nachádzajú sa v nej predvytvorené otvory s rôznymi veľkosťami aj rozostupmi. Práca s touto pomôckou je efektívna a precízna.
Meter
Bez metra sa nezaobíde žiadny majster, o to viac, keď sa chystá montovať nábytok alebo kuchyňu. Zároveň sa meter nachádza v každej domácnosti a výborne poslúži pri meraní vzdialeností pri práci alebo aj po jej dokončení.
Vodováha
Pre kontrolu rovného povrchu potrebujeme vodováhu. Vrchné ale aj bočné diely musia byť v perfektnej rovine. Pri montáži nábytku sa zvyknú používať kratšie verzie.
Stavebný uholník
Uholník potrebujeme pomerne často na kontrolu pravého uhla, ktorý musia mať jednotlivé prvky kuchyne, skrinky alebo šuplíky v miestach, kde sa spájajú. Vyrábajú sa v plastových alebo kovových variantoch. Tento kus náradia určite využívajte, predídete tak fatálnym chybám pri montáži, ktorých dôsledkom bude nefunkčný nábytok.
Gumové kladivo
Počas montáže bude potrebné použiť väčšiu nárazovú silu. Drevené diely určite k sebe nedorážajte päsťami alebo železným kladivom. Používajte gumený variant, ktorý je ľahký a dá sa s ním precízne manipulovať. K poškodeniu povrchu alebo konštrukcie nábytku s gumeným kladivom nikdy nedôjde.
autor: Andrej
Apr 29, 2022