Kto môže vykonávať stavebný dozor
Funkciu stavebného dozoru si netreba zamieňať s pozíciou stavbyvedúceho. Úlohou stavbyvedúceho je organizovať priebeh prác, dodávky materiálu a realizáciu správnymi technologickými postupmi. Stavebný dozor má iba jedinú úlohu – všetko kontrolovať a hlásiť svoje zistenia investorovi.
Vykonávať funkciu stavebného dozoru môže len osoba s príslušným vzdelaním, ktorá zložila štátom predpísané skúšky a tiež preukázala dostatočné skúsenosti. Takáto osoba musí byť zapísaná v zozname stavebného dozoru vedeného Slovenskou komorou stavebných inžinierov (SKSI).
Túto funkciu určite nemôže vykonávať hocikto, aj keď disponuje potrebnými znalosťami a skúsenosťami. S funkciou stavebného dozoru je spojená aj administratívna činnosť a hlavne pečiatkovanie dokladov, ktoré sú súčasťou stavebného konania pred úradmi. Pečiatku môže samozrejme vlastniť a využívať výlučne člen komory stavebných inžinierov.
Povinnosti stavebného dozoru
Úlohou stavebného dozoru je na stavenisku a v mene investora (stavebníka) vykonávať nezávislú kontrolu. Povinnosťou stavebného dozoru je na začiatku zoznámiť sa dôkladne s projektovou dokumentáciou. Na základe podrobných znalostí o stavbe a projekte následne stavebný dozor priamo na miesto kontroluje priebeh stavby.
Medzi základné povinnosti stavebného dozoru patrí kontrola faktúr a overovanie skutočného čerpania a využitie materiálu a tiež aj prác. Kontroluje postup prác vzhľadom k harmonogramu, ktorý bol vypracovaný pred začatím stavby. Ďalej sa overuje súlad prác s projektovou dokumentáciou a stavebným povolením. Organizuje kontrolné dni, vyhotovuje fotodokumentáciu celého priebehu stavby a zhotovuje zápisy do stavebného denníku. Dozor kontroluje kvalitu jednotlivých vrstiev stavby pred ich zakrytím omietkami, zateplením a pod. Stavebný dozor musí informovať o zistených nedostatkoch, zúčastňuje sa odovzdania stavby a tiež aj kolaudačného konania.
Formy stavebného dozoru
V praxi sa môžeme stretnúť s troma zaužívanými spôsobmi, ktorými sa stavebný dozor vykonáva. Jednotlivé formy realizácie závisia od dohody medzi investorom a osobou oprávnenou vykonávať stavebný dozor.
Prvá forma je čisto formálna. Tá vyzerá tak, že reálne sa stavebný dozor na stavbe nezúčastňuje žiadnej kontroly. V takomto prípade dodá stavebníkovi všetky potrebné potvrdenia a pečiatky. Táto forma je výhodná v prípade, že stavebník je skúsený a reálne nepotrebuje služby dozoru na dennej báze.
Druhá forma stavebného dozoru vyzerá tak, že sa skontrolujú podmienky stavby na začiatku prác a následne na ich konci. Ani tu sa dozor nevyskytuje na stavenisku na dennej báze. Táto forma poskytuje pre investora isté výhody v tom, že má istotu dodržania všetkých noriem na začiatku prác. Tie sú následne verifikované aj po skončení stavby.
Poslednou formou realizácie stavebného dozoru je neustála prítomnosť na stavenisku. V tomto prípade, sa dozoruje každý jeden krok počas jednotlivých pracovných dní. Dozor kontroluje všetky kroky pri práci, dodávky materiálov, platby faktúr a samozrejme aj technologické postupy spolu s kvalitou práce.
Tento spôsob je aj najdrahší zo všetkých spomínaných. Oplatí sa ho využiť pri komplikovanej a veľkej stavbe s mnohými technologickými prvkami. Konkrétny rozsah prác sa vždy definuje zmluvou medzi stavebníkom a osobou oprávnenou vykonávať stavebný dozor.
autor: Andrej
Nov 11, 2021