Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Kúrenie

Ktorý kotol je pre vás ten správny?

Hľadáte kurenára na kúrenie? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Ktorý kotol je pre vás ten správny?
KúrenieKtorý kotol je pre vás ten správny?

S množstvom dostupných typov kotlov na trhu sa hľadanie toho pravého kotla pre váš domov môže javiť ako veľmi náročná úloha. Ale nemusí tomu byť tak. Pre začiatočníkov v tomto type vykurovania ponúkame rozdiely medzi troma typmi kotlov.

Kombinovaný kotol

Kombinovaný kotol patrí medzi kompaktnejšie typy kotlov, pretože nevyžaduje ohrievač vody. Dokonca aj jeho inštalácia je pomerne rýchla

Systémový kotol

Systémový kotol je niečo ako klasický kotol, ale je v ňom zabudovaných viac komponentov vykurovacieho systému. Často zaberá menej miesta, pretože nevyžadujú nádrž na vodu a jeho inštalácia je pomerne jednoduchá. 

Konvenčný kotol

Bežný kotol je dodávaný s nádržou alebo zásobníkom na teplú vodu, v ktorých sa udržuje voda teplá. Litre vody je tak možné jednoducho ohriať, uskladniť a ľahko použiť.

Ktorý je pre mňa ten správny?

Pri výbere nového alebo náhradného kotla je potrebné vziať do úvahy niekoľko kľúčových vecí. Radi vás nimi prevedieme, aby sme vám pomohli vyzbrojiť sa všetkými informáciami, ktoré potrebujete, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť.

Najdôležitejšie je pripojenie k plynovej sieti

Väčšina domov má plynový kotol a plynový vykurovací systém. Ale nie všetci. Systém ústredného kúrenia by mohol byť skvelou alternatívou pre vykurovanie vášho domu. Ak ste pripojení k plynu, mali by ste vedieť viac o rôznych typoch plynových kotlov ústredného kúrenia.

Koľko ľudí býva vo vašom dome?

Táto otázka je kľúčová preto, že v prípade ak sa rozhodnete pre príliš malý kotol, zistíte, že váš dom nie je dostatočne vykurovaný alebo nie je zásobený dostatkom teplej vody, aby vyhovoval vašim požiadavkám. Ak si ale vyberiete príliš veľký kotol, tak je pravdepodobné, že vyrobíte viac energie, ako potrebujete a tým zvyšujte svoje účty a generujte zbytočné emisie.

Veľké rodiny pravdepodobne používajú viac teplej vody ako tie malé, takže by mohol byť vhodnejší konvenčný alebo systémový kotol. Menšie domácnosti pravdepodobne spotrebujú menej tepla a teplej vody a pre nich bude lepší práve kombinovaný kotol. 

Koľko máte kúpeľní?

Ak je vo vašom dome viac kúpeľní, ktoré sa využívajú pomerne často, tak je pravdepodobné, že aj vaša spotreba teplej vody bude vyššia. Kombinované kotly sú vynikajúce pre menšie nehnuteľnosti - od bytov až po domy s jednou kúpeľňou.

V porovnaní s bežnými kotlami majú kombinované kotly menšie nevýhody. V domácnostiach s viac ako jednou kúpeľňou môže dôjsť k miernemu poklesu tlaku vody, ak kotol využíva súčasne viac ako jeden spotrebič.

Máte doma voľný priestor ako napríklad podkrovie alebo technickú miestnosť?

Otázka síce jednoduchá, no pre váš dom môže byť takáto miestnosť obrovským prínosom. Niektoré kotly zvládajú zohrievať teplú vodu rýchlejšie ako iné. Ak potrebujete veľa tepla a veľa teplej vody a váš dom má podkrovie alebo primerane veľký zásobník, potom je tu pre vás konvenčný bojler so zásobníkom na teplú vodu.

Voda sa ohrieva pomocou liatinových výmenníkov tepla, čo znamená, že máte stále pripravených pár desiatok litrov horúcej vody - ideálne pre domácnosti so skladom a pre rodiny s veľa členmi, ktorí spotrebujú veľa teplej vody súčasne.

Ak potrebujete veľa tepla a teplej vody súčasne, ale nemáte podkrovie pre akumulačnú nádrž, najlepšou voľbou pre vás by mohol byť systémový kotol. 

Čo je to vlastne systémový kotol? Systémové kotly pracujú podobným spôsobom ako bežné kotly, majú však hlavné komponenty vykurovania vody zabudované v samotnom kotle, čo umožňuje ich rýchlejšiu a ľahšiu inštaláciu.

Ak je vaša požiadavka na množstvo teplej vody a tepla súčasne relatívne nízka, môže byť tým správnym riešením pre váš domov kombinovaný kotol. Pri kombinovanom bojleri nie je nikdy problémom nedostatok teplej vody. Užívajte si horúcu vodu na počkanie bez potreby veľkého zásobníka. Kombinovaný kotol však nebude schopný zvládnuť niekoľko bežiacich kohútikov súčasne.

Koľko radiátorov je vo vašej domácnosti?

Táto informácia pomáha určiť kW kotla, ktorý potrebujete. Čím vyššia je kW kotla, tým lepšia bude prietoková rýchlosť. Ak máte 10 alebo menej radiátorov, tak  pravdepodobne žijete v byte alebo menšom dome. Preto si pozrite skôr kombinovaný kotol s výkonom 24 až 27 kW. Asi 15 radiátorov znamená, že váš dom má 3 alebo 4 spálne, ktorý vyžaduje kombinovaný kotol s výkonom 28 - 34 kW. Kombinovaný kotol s výkonom 35 kW a 42 kW je vhodný pre ozaj veľký dom.

Prečo je dobré mať efektívny kotol?

Vieme, že efektivita je dôležitá pre každého, či už chcete znížiť svoje náklady alebo svoju uhlíkovú stopu. Vedeli ste však, že sa môžete rozhodnúť pre kotol, ktorý je efektívny a ekonomický? Kúrenie predstavuje asi 55% vašich ročných účtov za energiu, takže efektívny kotol má veľký potenciál.

Ak sa rozhodnete pre nový kotol, zamyslite sa nad efektivitou kotla. Moderné kotly sú efektívnejšie z mnohých dôvodov, ale ich hlavnou výhodou je, že všetko sú to kondenzačné kotly, vďaka ktorým sa drevo spáli takmer úplne bez zbytočného popola a ich kondenzačná funkcia zabezpečí, že všetko vyprodukované teplo sa efektívne využije. 

Vykurovať čo najefektívnejšie sa skutočne vypláca. Ak vymeníte starý kotol s hodnotením G za moderný kotol s hodnotením A s úplnou sadou ovládacích prvkov kúrenia, tak sa odhaduje, že vaša ročná úspora bude niečo okolo 250 € na účte za plyn. 

Bez ohľadu na to, aký typ a veľkosť domáceho kotla potrebujete, snažte sa vybrať si čo najefektívnejší kotol. Staršie modely konvenčných kotlov mali tendenciu byť menej energeticky účinné, pokrok bol však dosiahnutý pri novších modeloch.

Ak hľadáte najefektívnejšiu a ekologickú alternatívu, potom hľadajte niektoré z najlepších domácich kombinovaných kotlov. Zahŕňajú kondenzačnú technológiu a režim ECO, ktoré zlepšujú vašu kontrolu nad ohrevom vody a udržiavaním teploty kotla v pohotovostnom režime. 

Uvažujete o inštalácii solárneho ohrevu vody?

Solárne systémy na ohrev vody, známe tiež ako solárne panely, využívajú na výrobu energie a teplej úžitkovej vody teplo zo slnka. Mnoho systémov kombinovaných kotlov nie je kompatibilných s týmto vykurovacím systémom alebo ich nedokáže efektívne využívať. Vyberte si preto radšej konvenčný kotol, ktorý slúži na ohrev vody aj vtedy, keď nie je k dispozícii solárna energia.

Medzi výhody montáže solárneho systému patrí zníženie uhlíkovej stopy a zníženie účtov za energiu. Po vyplatení úvodnej inštalácie sa znížia vaše náklady na teplú vodu. Pretože ide o obnoviteľný vykurovací systém, môže pomôcť výrazne znížiť vaše emisie oxidu uhličitého. Solárny ohrev vody vám môže na nákladoch na ohrev vody ušetriť od 60 eur ročne (ak máte plynové ústredné kúrenie) do 100 eur (ak používate LPG).

Okrem úspory na účtoch zistíte, že náklady na údržbu sú veľmi nízke. Väčšina solárnych systémov na ohrev vody má záruku od 5 do 10 rokov a nevyžaduje veľkú údržbu. 

autor: Ján

Jun 22, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 28 648 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Termo T.

Firma
Košice
5,0
Kúrenie

Team odborníkov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Poradia a vyriešia všetko od vykurovania po klimatizáciu. Sú tu pre vás dostupní vždy, či sa vám pokazí kotol na Vianoce alebo počas vrcholu sezóny klimatizácií. Riešenia na mieru bez starostí Postaráme sa o príjemné teplo a chlad vo vašom domove. Poradíme vám, aké zariadenia sú najvhodnejšie do vašej domácnosti. Zabezpečíme kompletnú montáž a prípadne aj likvidáciu starého zariadenia. Na produkty od nás nemusíte dlho čakať a šetriť. Dodanie celého riešenia sa snažíme realizovať do 7 dní a v prípade potreby aj so splácaním postupne. Montážou sa naša starostlivosť nekončí a ku všetkým produktom patrí aj následný servis. Našou úlohou je prevziať všetky vaše starosti na seba, aby ste si vy mohli užívať príjemnú teplotu vo vašom dome.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter C.

Živnostník
Rožňava
5,0
Kúrenie

Vykonávam kominárske práce. Kontrola, čistenie, frézovanie, vložkovanie komínov na tuhé aj plynné palivá. S potvrdením o vykonaní kontroly. Taktiež realizujem montáž domových klimatizácií. Vykonávam ich čistenie a údržbu. Realizujem aj montáž filtrov proti vodnému kameňu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter K.

Firma
Žehňa
5,0
Kúrenie

Naša spoločnosť je na trhu od roku 2017. Ponúkame pre Vás široký záber služieb v oblasti kúrenárskych, vodoinštalatérskych, výkopových a stavebných prác. My nie sme len ďalšou firmou v poradí na trhu, ale firmou, ktorej na našich zákazníkoch záleží, aby boli spokojní s vykonanými službami. K našim zákazníkom pristupujeme individuálne a navrhujeme riešenia projektov, čo najvýhodnejšie pre zákazníka k jeho spokojnosti.   Veríme, že Vás naša firma osloví a stane sa základom našej budúcej úspešnej spolupráce. Nechajte pracovať odborníkov, nech pretavia Vaše sny a plány do hmotnej podoby.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Tomáš S.

Firma
Jelka
4,7
Kúrenie

-servisak kotlov Buderus, Junkers -čistenie vykurovacieho systému -kopletná montáž voda, uk, plyn novostavby aj rekonštrukcie -momtáž kotolní -montáž solárnych systémov a tepelných čerpadiel

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter M.

Firma
Pezinok
4,5
Kúrenie

Sme skuseny inštalatery s viac ako 10 rokmi prace. Pracujeme s modernymi ale overenymi materialmi. Overenymi s nasej praxe ale tak isto vieme pracovat aj s PPR alebo inymi materialmi. Vieme zavezpecit revizie ci uz kotlov, tepelnych cerpadiel, plynu, pripojky do domov, potvrdenia ku kolaudacii ako tlakove skušky a mnoho ineho. V podstate vieme najst na akykolvek projekt alebo problem riešenie. Tešime sa na spoluprácu

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Ladislav Č.

Živnostník
Košice
5,0
Hodinový manžel

Popri zamestnaní vo voľnom čase ponúkam služby ako hodinový manžel, maľovanie, montáž sadrokartónu,elektrikár, vodár. V domácnosti nemám problém vyriesit hocijakú chybu.Vyrábam priečky,vstavane barové pulty, skrinky na mieru ako vidno aj na foto ked som vyrábal skrinku pod akvarium z atypickými rozmermi.Lepím tapety na steny, nábytok, kuchynské linky a pod. Žiadna práca pre mňa nieje veľká ani mala spravím všetko.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jozef P.

Firma
Malinovo
5,0
Oprava potrubia

Fungujeme na trhu cca 20rokov v oblasti inštalácii voda. Plyn. kurenie. Kazdy zákazník je môj šéf a snažím sa vyhovieť Spokojný zákazník je viac, než veľa penazi. Naša oblasť sa rozšírila na vyhľadávanie únikov vody vodikovou skúškou, vlhnutia stien. Montáž solárnych zariadeni. Montáž vodomerov. Tepelných cerpadiel Pomôcť zákazníkom je náš ciel. Prievalsky

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jaroslav M.

Firma
Chynorany
5,0
Vodoinštalácia

dobrý deň , venujeme na montáži a servisu vody, kanalizácie , kúrenia , kombinované kúrenie , mont. plynových - elektrických - na tuhé palivá - peletové kotle , podlahové kúrenia , radiátory , kotolne , solárna technika , ponorné čerpadla , vodárničky atd.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Michal S.

Firma
Ružindol
5,0
Plynár

Odborné prehliadky, skúšky tlakových a plynových zariadení, revízie, servis, montáž, voda, ÚK, plyn.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Varga - Team w.

Firma
Čakany
5,0
Vodoinštalácia

Poskutujeme vodoinštalatérske a kúrenárske práce. Stropné chladenie(mokry,suchy system). Kotle-tepelné čerpadlá) Plynové prípojky.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Milan G.

Firma
Tekovský Hrádok
5,0
Oprava strechy

Dobrý deň mám skúsenosti z mnohých odborov ponúkam vám zváračské práce, Inštalatérské práce, kúrenie, kanalizácia, hodinový manžel, tesárske práce, maľovanie a aj iné.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0
Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Andrej V.

Živnostník
Bratislava
4,9
Vodár

Mám skúsenosti z mnohých odborov. Rád vám pomôžem s rôznymi vodouinštaláčnými prácami (opravy vodovodných batérii, sifónov, vymeny WC atď.) s opravami sadrokartónov, inštaláciou svietidiel, garniži, držiakov televízorov, montážou nábytku a podobne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Roman U.

Živnostník
Bratislava
4,9
Hodinový manžel

Dobry den Mam všestranné skúsenosti v prácach všetkého druhu viac ako 12r Vodoinstalacia. Kurenie. Sadrokarton. Montaz nábytku. Montaz kuchinske linky. Vsetko co vás napadne. Co neviem urobyt na 100% taku pracu racej odmietnem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter J.

Firma
Bratislava
4,9
Inštalácia vodovodnej batérie, umývadla

15 rokov praxe voda,kúrenie,kanalizácia,plyn Čistenie kanalizácie tlakom vody do priemeru 125mm-20m Kamera do kanalizácie do 5m

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin B.

Živnostník
Košice
4,9
Hodinový manžel

Už 10 rokov poskytujem svoje služby ako montáž interiérových dverí, pokládka podlahy, skladanie nábytku a rôzne údržbárske práce.Som pedant a preto kvalita vykonanej práce je pre mňa dôležitá.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vasil V.

Firma
Bratislava
4,9
Vodár

Už nechcete inštalatérov, ktorí robia svoju prácu zle? Už vás nebaví platiť peniaze navyše? Potom ponúkam dobré služby za prijateľné ceny. Vykonávam nasledujúce inštalatérske práce: - montáž rozvodov vody a kúrenia; - inštalácia teplej podlahy; - pripojenie bojlera, práčok a iných zariadení; - inštalácia kotlov; a absolútne všetky druhy inštalatérskych prác Pracujem v Bratislave, Malackách a blízkom okolí. Budem rád spolupracovať! S kvalitou vykonanej práce budete určite spokojní!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Erik K.

Živnostník
Slovenský Grob
4,9
Hodinový manžel

Menšie Stavebné a inštalačné práce v domácnosti, rôzne opravy skladanie nábytku, maliarske práce, menšie elektrikárske práce a ďalšie stavebné práce...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9
Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Kúrenie

Nižšia cena20,00 €/hod
Priemerná cena34,00 €/hod
Vyššia cena50,00 €/hod
Pošlite dopyt 28648 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte kurenára na kúrenie? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt