Počas stavby sa často zameriavame na výber farieb, typov obkladov či druhov dreva na schodisko a mnoho iných estetických aspektov. Dôležité sú však aj produkty, ktoré nie je vo finálnych fázach vidno. Ak chcete napríklad vytvoriť zdraviu nezávadné prostredie, mali by ste svoju pozornosť sústrediť aj na správny výber stavebnej chémie. Čo všetko teda do nej patrí a na čo si dať pozor?
Ako správne vyberať lepidlá?
Lepidlá sa všeobecne dajú rozdeliť na fyzikálne a chemicky pôsobiace. Zatiaľ čo fyzikálne pôsobiace lepidlá dokážu spájať veľké množstvo materiálov, vyznačujú sa slabšou držiacou silou. Chemicky pôsobiace lepidlá zasa naopak majú silnú lepiacu vlastnosť, a to najmä vďaka tomu že disponujú dvoma zložkami.
Aby lepidlo správne držalo, musí byť použité na lepenie materiálov, pre ktoré je určené. Iný typ lepidla sa použije na drevo, sklo, či kov. Zároveň je potrebné si uvedomiť aké veľké plochy budú lepené, a či, a k akému typu zaťaženia bude dochádzať. V prípade veľkého zaťaženia menších plôch je vhodné použiť lepidlá s vlastnosťou vysokej zaťažiteľnosti, ktoré väčšinou bývajú dvojzložkové a dokážu spojiť aj nerovnaké stavebné materiály.
Ak chcete dbať na zdravotný aspekt, mali by ste vyberať lepidlá s minimálnym alebo žiadnym obsahom prchavých látok, ktoré by vám mohli poškodzovať zdravie. Siahnuť môžete po lepidlách na báze MS-P alebo syntetických disperzií. Veľkou výhodou je zloženie materiálov iba z jednej zložky, čo uľahčuje ich použitie. Takisto nulový obsah vody je veľkým plusom, pretože takéto lepidlá nespôsobujú napúčanie obkladových materiálov, podláh či dreva.
Ak sa chcete starať nielen o svoje zdravie, ale aj prírodu, výrobky priateľské k životnému prostrediu bývajú označené na obaloch alebo v technických listoch. Sú to označenia ako napríklad EC1, Blue Angel a podobne.
Koľko druhov tmelov poznáte?
Tmel je veľmi frekventovaným produktom používaným na stavbách pri rôznych renovačných prácach. Používa sa na rôzne opravy, tesnenie, na vyplnenie škár, pri montáži zásuviek či na zakrytie rôznych poškodení povrchov. Nie je však tmel ako tmel. Produkty sa líšia najmä v báze, ktorá tvorí ich základ. Môže to byť cement, sadra alebo umelá živica.
Tmely na báze cementu majú rôzne využitie. Ich pomoc oceníte pri vyrovnávaní rôznych trhlín či prasklín, upevňovaní rôznych držiakov či elektroinštalácií a ako tekutý tmel pri vyrovnávaní podlahy pred pokladaním krytiny.
Tmely na báze sadry je možné takisto použiť pri vyrovnávaní trhlín pričom ich výhodou je neutrálne pH, a teda fakt, že nezanechávajú žiadne sfarbenie na povrchoch. Na rozdiel od cementovej bázy však sadrový tmel nedokáže odolávať dlhodobému vystavovaniu vlhkosti.
Tmely na báze umelej živice sú vhodné na opravy menších nedostatkov na povrchoch. Môžete ich použiť na drevo, kov, plast, ale aj minerálne podklady.
Na to, aby ste si overili, či je vami vybraný tmel vhodný pre vaše potreby je vhodné prečítať si pokyny výrobcu na obale alebo použitie konzultovať s predajcom.
Čo ešte patrí medzi produkty stavebnej chémie?
Pojem stavebná chémia nezahŕňa iba lepidlá a tmely. Môžeme sem zaradiť aj silikóny, montážne peny, rôzne nátery, omietky, farby, laky či prísady do malty alebo betónu. Stavebnú chémiu nájdete doslova na každom kúsku vášho domu, a preto je pri jej výbere potrebné postupovať rozumne.
Ak nechcete pri tomto procese pochybiť, je vhodné konzultovať produkty s odborníkmi, ktorí poznajú technické vlastnosti materiálov i výrobkov a vedia adekvátne a kvalifikovane poradiť každému na mieru.
autor: Miroslava
Oct 15, 2021