Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Projekt pre stavebné povolenie

List vlastníctva – na čo slúži, ako získať výpis a čo si na ňom všímať

Hľadáte právnika na stavebné povolenie? V tejto kategórii máme 14 273 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

List vlastníctva – na čo slúži, ako získať výpis a čo si na ňom všímať
Projekt pre stavebné povolenie

List vlastníctva – na čo slúži, ako získať výpis a čo si na ňom všímať

List vlastníctva je základným dokladom preukazujúcim vlastnícke vzťahy k nehnuteľnosti. Ide o verejnú listinu, to znamená, že nahliadnuť do neho online, prípadne si za kolkový poplatok vyžiadať jeho výpis alebo kópiu, môže každý občan Slovenskej republiky. List vlastníctva nám dokáže podať rôzne informácie o nehnuteľnosti, dôležitý sa preto stáva najmä pri procese predaja alebo kúpy nehnuteľnosti.

banner

Kedy môžete potrebovať list vlastníctva

List vlastníctva môžete potrebovať v nasledujúcich prípadoch:

  • založenie svojej nehnuteľnosti za hypotekárny úver v banke,
  • prihlásenie prechodného pobytu,
  • ocenenie nehnuteľnosti,
  • doklad pri uzatváraní rôznych zmlúv týkajúcich sa nehnuteľnosti, najmä kúpnej zmluvy, darovacej zmluvy, zámennej zmluvy,
  • vždy, keď je potrebné preukázať vlastníctvo nehnuteľnosti.

Čo sa dozviete z listu vlastníctva

List vlastníctva obsahuje číslo, názov okresu, obce a katastrálneho územia, číslo listu vlastníctva, výmera v m2, druh stavby, pozemku, súpisné číslo, parcelné číslo pozemku, vlastníci, podiel, typ nadobudnutia, záložné právo a skladá sa z troch častí:

  1. časť „A – majetková podstata“ – táto časť vypisuje a špecifikuje informácie (údaje o stavbe, pozemku, výmera pozemku v m2, súpisné číslo stavby) o všetkých nehnuteľnostiach, ktoré sú predmetom práv k nehnuteľnosti (ktorých sa list vlastníctva týka)
  2. časť „B – vlastníci a iné oprávnené osoby“ – v tejto časti sú obsiahnuté osobné a identifikačné údaje (mená, priezviská, rodné priezviská alebo názvy vlastníkov nehnuteľností a iných oprávnených osôb, dátumy narodenia, rodné čísla alebo identifikačné čísla organizácií, spoluvlastnícke podiely, titul nadobudnutia podľa verejnej listiny alebo inej listiny, miesto trvalého pobytu alebo sídlo, iné údaje obsahujúce bližšie vysvetlenia) vlastníkov a oprávnených osôb, spôsob a dátum nadobudnutia nehnuteľnosti.
  3. časť „C – ťarchy“ – posledná časť listu vlastníctva obsahuje informácie, ktoré poukazujú na obmedzenie využitia nehnuteľnosti (vecné bremená, záložné práva, predkupné práva).

Na konci listu vlastníctva sa nachádzajú informácie o tzv. plombe (má preventívny účinok a ak je zapísaná v liste vlastníctva, signalizuje, že zapísané právo podlieha určitej zmene) alebo poznámky (dočasné vyznačenie skutočností týkajúcich sa nehnuteľnosti alebo osoby).

Aj týmto informáciám je potrebné venovať pozornosť, nakoľko informujú o skutočnosti, že nehnuteľnosť je dotknutá nejakou zmenou (napr. uvalenie konkurzu na majetok vlastníka, začatie exekučného alebo vyvlastňovacieho konania, prípadne aj spochybnenie hodnovernosti údajov katastra).

Nahliadnuť do listu vlastníctva možno aj online

V prípade, ak potrebujete len nahliadnuť do listu vlastníctva, prípadne jeho výpis potrebujete len na informačné účely, získať potrebné informácie môžete aj online prostredníctvom kataster portálu. Všetky informácie získate kedykoľvek, bezplatne a z pohodlia domova, pričom ich viete vyhľadať podľa čísla listu vlastníctva, podľa mena vlastníka, čísla parcely i súpisného čísla nehnuteľnosti.

Údaje na kataster portáli sú aktualizované denne, preto sa nemusíte báť ich neaktuálnosti. S využitím portálu mapka.gku.sk si viete pozrieť aj mapové podklady z katastra nehnuteľností.

Kde získať výpis z listu vlastníctva

Originál listu vlastníctva je uložený na príslušnom katastrálnom výbore (podľa okresu). Na požiadanie je možné vyhotoviť potvrdený výpis z listu vlastníctva alebo kópiu listu vlastníctva hocikomu, originál nie je možné vydať nikomu. Kópia listu vlastníctva obsahuje aj predchádzajúce zmeny v liste vlastníctva, overený výpis len aktuálny stav.

Výpis z listu vlastníctva doplnený o osobné údaje (napr. rodné číslo) možno vydať len na základe žiadosti osoby, ktorá je v ňom uvedená ako vlastník.

Získať výpis z listu vlastníctva použiteľný na právne úkony je možné dvoma spôsobmi:

  1. Vydanie výpisu z listu vlastníctva na katastrálnom odbore Okresného úradu – výpis listu vlastníctva získate na počkanie, žiadať o vydanie výpisu z katastra nehnuteľnosti však môžete len na Okresnom úrade, pod ktorý daná nehnuteľnosť spadá na základe lokality, v ktorej sa nachádza, vydanie výpisu listu vlastníctva je spoplatnené sumou 8€, poplatok sa uhrádza prostredníctvom kolkov.
  2. Vydanie výpisu z listu vlastníctva na pošte – vybaviť výpis z listu vlastníctva na pošte je možné bez geografickej príslušnosti nehnuteľnosti, štandardne však trvá jeho vydanie dlhšie maximálne 24 hodín, poplatok za vydanie výpisu na pošte je rovnaký ako na Okresnom úrade – 8€.

Vydaný výpis listu vlastníctva (kópia listu vlastníctva) je opatrený odtlačkom úradnej pečiatky so znakom Slovenskej republiky, pri použití na právne účely by nemal byť starší ako 3 mesiace.

List vlastníctva je základný dokument, na základe ktorého môžete získať základné informácie o vlastníckych vzťahoch k nehnuteľnosti. Pri kúpe nehnuteľnosti, by malo ísť o základný dokument, o ktorý sa budete zaujímať. Len tak sa bezpečne vyhnite prípadným nepríjemných prekvapeniam. Pre takéto účely postačuje aj len online nahliadnutie do listu vlastníctva.

List vlastníctva môžete potrebovať aj pri viacerých právnych úkonoch súvisiacich s nehnuteľnosťou. V takomto prípade je potrebné disponovať výpisom z listu vlastníctva (kópiou listu vlastníctva), ktorú je možné použiť na právne účely. Tento dokument vybavíte na príslušnom Okresnom úrade alebo pošte.

Po kúpe nehnuteľnosti býva potrebné zabezpečiť sťahovanie a ďalšie menšie aj väčšie odborné práce. Možno bude nevyhnutná celková rekonštrukcia, alebo postačí vyupratovať, vymaľovať a zmontovať kuchynskú linku. Pomocou webovej a mobilnej aplikácie Wilio dokážete rýchlo a jednoducho nájsť kvalitných inštalatérov, elektrikárov, murárov, kúrenárov, maliarov a ďalších odborníkov vo vašom okolí. Vybrať si môžete z vyše 23 000 overených poskytovateľov služieb po celom Slovensku. Vyskúšajte si to na www.wilio.sk.

autor: Katarína

Aug 11, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 21 270 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Patrik P.

Firma
Zborov nad Bystricou
5,0

Domy na kľúč

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na Slovenskom a Českom trhu. Spolupracujeme tiež s významnou nemeckou spoločnosťou Wallpen, ktorá si patentovala revolučnú metódu tlačenia na vertikálne povrchy. Držíme prvensto na domácom a Českom trhu, kde sme prvá a jediná spoločnosť realizujúca vertikálnu tlač. Naším cieľom je poskytovať kvalitne odvedenú prácu za použitia najlepších matárialov a pracovných postupov. Máme viacero referenčných objektov, kde sa budúci zákazník môže osobne presvedčiť o našich kvalitách a výsledneho dojmu zrealizovaného diela.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Štefan P.

Firma
Hurbanovo
5,0

Interiérový dizajn

Mám ukončenú spš stavebnú- odbor pozemné stavby.Fotorealistická 3D vizualizácia je pre Vás najlepším riešením, ak chcete Váš budúci domov vidieť pred samotnou realizáciou. Získate odpovede na Vaše pochybnosti o správnosti kombinácií obkladov a dlažieb, umiestnenia a dispozície kuchynskej linky, nábytku a dekorácií. Uvidíte to, čo je najdôležitejšie, UVIDÍTE KONCEPT VÁŠHO BUDÚCEHO BÝVANIA. Fotorealistické 3D vizualizácie Vám vypracujem profesionálne a v najkratšom možnom čase.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jozef O.

Firma
Senec
5,0

Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ján M.

Firma
Zlaté Moravce
5,0

Hrubá stavba

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio, v oblasti stavebníctva .poskytujem služby ako hrube stavby, stavby do holodomu ,základy a zakladove dosky ,krovy, sadrokartóny, betónové ploty, výmena striech a iné

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Gerhard L.

Firma
Bratislava
4,9

Interiérový dizajn

Projekty rodinných domov | inžinierska a manažérska činnosť | Rakúsko & Slovensko Architektonické štúdie ✓ Projekt na stavebné povolenie ✓ Realizačné projekty a detaily ✓ Vizualizácie interiérov a exteriérov ✓ Zabezpečenie projekt. dokument. profesii ✓ Komunikácia s príslušnými úradmi ✓

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Viktor K.

Firma
Banská Bystrica
4,8

Tesár, krovy, väzníky

Mám 29 rokov. Robím v oblasti drevostavieb hlavne projekčnú činnosť (projekty, projektové dokumentácie, zahradne domceky, detske domceky a dalsie produkty z dreva,...) od navrhu, ponuku, vyrobu, realizaciu, dovoz,montáž.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
banner
Priemerné ceny

Cena za: Projekt pre stavebné povolenie

Nižšia cena950,00 €/projekt
Priemerná cena2 080,00 €/projekt
Vyššia cena2 850,00 €/projekt

Pošlite dopyt 21270 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte právnika na stavebné povolenie? V tejto kategórii máme 14 273 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt