Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Maliarske práce, maliar

Maľovanie interiérov - na čo si dať pozor?

Hľadáte maliara na maliarske práce? V tejto kategórii máme 23343 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Maľovanie interiérov - na čo si dať pozor?
Maliarske práce, maliar

Maľovanie interiérov - na čo si dať pozor?

Ako maľovať steny v interiéri tak, aby vaše maliarske projekty prebehli rýchlejšie a plynulejšie? Ako sa vyhnúť škaredým šmuhám, ktoré vznikajú, keď na už čiastočne zaschnutú farbu nanášate štetcom novú vrstvu farby?

Keď sa naučíte maľovať steny interiéru, kľúčom k zamedzeniu kvapkovitých stôp po natieraní je udržiavať „mokrý okraj“, aby každý ťah vášho valčeka prekryl ten predchádzajúci predtým, než môže farba začať zasychať. Tu je niekoľko tipov na maľovanie:

  • Aby ste udržali mokrý okraj, začnite blízko rohu, prechádzajte valčekom hore a dole po celej výške steny a každým ťahom sa mierne posúvajte.
  • Ak je to potrebné, vráťte sa, aby ste vyrovnali prihrubé nátery alebo nerovné ťahy.
  • Nenechajte valček vysychať; opakovane ho namáčajte do farby, aby bol vždy nasiaknutý aspoň z polovice.
  • Otvorenú stranu rámu valčeka udržujte otočenú k ploche, ktorá je už natretá. Tak vyviniete menší tlak na otvorenú stranu valčeka a je teda menej pravdepodobné, že na vašom vymaľovaní steny zostanú šmuhy z farby.
Zmiešajte do veľkého vedra niekoľko plechoviek farby, aby ste dosiahli konzistentný odtieň v celej miestnosti

Tón zvolenej farby sa od jednej plechovky k druhej môže mierne líšiť. Ak uprostred náteru steny musíte otvoriť novú plechovku, rozdiel môže byť viditeľný. Zmiešanie farieb dokopy problém odstraňuje. Najlepšie je odhadnúť potrebné množstvo farby a zmiešať ju v 15-litrovom vedre.

Tu je niekoľko vhodných tipov na maľovanie:

  • Ak je pri plánovaní náteru steny v interiéri ťažké odhadnúť pokrytie, radšej pridajte viac farby. Zvyšky môžete kedykoľvek preliať späť do plechoviek.
  • Pri veľkých plochách používajte skôr nádobu do ktorej vložíte maliarsku mriežku ako vaničku na farbu. Je to oveľa rýchlejšie na manipuláciu a aplikáciu farby.
  • Valček jednoducho ponorte do vedra s farbou a potom ním rolujte po odkvapkávacej mriežke, kým z neho neprestane kvapkať.

Nechajte farbu zaschnúť a potom odstrihnite pásky ohraničujúce natieranú plochu, aby ste dosiahli dokonalý okraj
Len čo je farba suchá, nemôžete pásku z obruby jednoducho stiahnuť. Farba vytvorí medzi stenou a páskou film a pri odtrhnutí pásky by ste zo steny odtrhli kúsky zaschnutej farby. Pred stiahnutím pásky ju teda odstrihnite.

Počkajte najmenej 24 hodín, kým farba úplne nevyschne, potom pásku rozrežte ostrým univerzálnym nožom alebo nožom na rezanie kartónu. Začnite na menej viditeľnom mieste, aby ste sa ubezpečili, že farba je dostatočne suchá na to, aby ste ju mohli odstrániť. Počas odstraňovania farby ťahajte pásku v 45-stupňovom uhle.

Techniky maľovania

Najskôr namaľujte obloženie, potom strop a steny

Profesionáli sa zvyčajne učia maľovať vnútorné steny podľa určitého poradia. Najskôr vymaľujú obloženie, potom strop a nakoniec steny. Je to preto, že je jednoduchšie (a rýchlejšie) oblepiť obloženie ako steny. A tie určite nechcete páskovať.

Pri maľovaní obloženia nemusíte byť vyslovene pedantní. Stačí sa sústrediť na dosiahnutie hladkého povrchu dreva. Nerobte si starosti, ak sa obkladová farba dostane na steny. Pri ich natieraní to neskôr zakryjete.

Len čo je obloženie úplne natreté a suché (treba na to najmenej 24 hodín), zakryte ho pomocou maliarskej pásky, ktorá sa dá neskôr ľahko odstrániť a potom natrite strop a nakoniec steny.

Dbajte o výplne a textúry na stenách, aby ste zabránili škvrnitému výsledku

Čerstvo natreté steny často pôsobia škvrnitým dojmom. Farba je jednotná, lesk však nie je konzistentný. K tomu zvyčajne dochádza na miestach, kde ste otvory a praskliny opravili pomocou výplne alebo zmesi sadrokartónu. Pórovité plnivá absorbujú farbu a zmatňujú povrch.

Keď svetlo zasvieti na tieto matné miesta sú viditeľné. Na rozdiel od mierne hrboľatej textúry hladká škvrna vynikne aj voči zvyšku steny. Na odstránenie rozdielov medzi opravovanými miestami a textúrou steny stačí tenká vrstva základného náteru.

Podkladová báza utesní výplň, takže vrstva farby na nej neklesne a nebude pôsobiť matne. Na zosúladenie textúry naneste základným valčekom farbu a okraje vytiahnite. Vyberte hrúbku valčeka tak, aby zodpovedala textúre okolitej steny (valček s vlasom 1 cm pre hladké steny; 1,3 cm pre textúru).

Vyčistite špinavé povrchy, aby farba vytvorila pevný jednoliaty náter

Ak farbu natierate na špinavé, mastné povrchy, ľahko sa štiepi alebo odlupuje. Na prípravu základným náterom vyčistite špinavé miesta odmasťovačom alebo silným čistiacim prostriedkom používaným pred základným natretím. Tie dobre fungujú pri čistení lakovaných alebo smaltovaných povrchov, aby sa zlepšila priľnavosť nového náteru. Sú ideálne na čistenie mastných alebo ulepených miest, ako sú steny kuchýň a kúpeľní, a na odstraňovanie stôp po rukách okolo spínačov svetiel a kľučiek dverí.

Čistič vtierajte krúživými pohybmi handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, alebo pomocou brúsneho papiera. Začnite od spodku a postupujte nahor. Po vyčistení povrchu vyplňte všetky škáry a otvory, ktoré potom pred namaľovaním hladko obrúste. Nasaďte si gumené rukavice a chráňte si oči.

Pohybom valčekom pozdĺž okrajov dosiahnete konzistentnú textúru

Rohy a plochy vedľa lemovania, ktoré sú natreté len štetcom, majú zreteľne odlišnú textúru ako okolitá farba. Aby ste zaistili, že hotová textúra bude v týchto miestach konzistentná, naneste na náter farbu valčekom a potom ju ihneď vysušte.

Použite 8-centimetrový valček s vlasom, ktorý má rovnakú hrúbku ako na valčeku použitom na zvyšok steny. S valčekom sa priblížte čo najviac, bez toho, aby ste narazili na opačnú stenu alebo farbou zasiahli obloženie. Predtým, ako prejdete na ďalšie miesto, dokončite farebný náter a jeho rozvaľkanie v jednej oblasti.

Na zakrytie používajte radšej textilné plachty než umelé

K rozliatiu a rozstrekovaniu dôjde bez ohľadu na to, akí opatrní ste. Je oveľa jednoduchšie pripraviť sa na škvrny, než ich neskôr utierať z koberca alebo z drevenej podlahy. Všetko, čo potrebujete, sú plátenné plachty na miestach, kde pracujete.

Hrubé plátno zostáva na svojom mieste, takže ho nemusíte lepiť páskou a môžete ním pokryť akýkoľvek povrch. Plastové prikrývky na zakrytie podlahy sú príliš šmykľavé, aby sa po nich dalo kráčať alebo po nich šliapať bez toho, aby nezostali na mieste. A čo je ešte horšie, rozliata farba na plaste zostane vlhká a môže skončiť na topánkach, ktorými narobíte stopy po dome. 

Ale aj pri textilných (bavlnených) plachtách alebo papieri treba veľké škvrny vždy ihneď utrieť, inak presiaknu. Vyliatu farbu na plachte očistite papierovými utierkami alebo handričkami. Rovnako utrite aj akýkoľvek iný povrch, len čo ho zafŕkate.

Jemná práca štetcom

Veľké plochy, ako sú stropy, mimoriadne vysoké steny alebo schodiská, nemôžete pokryť jediným nepretržitým ťahom, takže najlepším spôsobom, ako minimalizovať stopy po stekajúcej farbe na týchto plochách, je vytiahnutie farby pozdĺž tých okrajov, ktoré nemôžu zostať mokré. Tenšia vrstva farby zabráni nahromadeniu, ktoré spôsobí vznik typických kvapkových stôp.

Ak chcete namaľovať veľkú časť, vyvaľkajte takmer suchý valec v rôznych smeroch pozdĺž suchého okraja a po dokončení celej dĺžky steny alebo stropu prejdite na ďalšiu časť a maľujte cez okraje.
Na druhú vrstvu nanášajte farbu v opačnom smere. Táto krížová technika výrazne znižuje, prípadne eliminuje stopy.

Brúsením vrstiev náteru k ultra hladkému povrchu

Jedna vrstva farby podkladový náter a lesk na obložení zvyčajne nezakryje. A ak povrch medzi jednotlivými vrstvami neprebrúsite na hladko, môže mať ten výsledný zrnitú štruktúru. Aby ste dosiahli hladký povrch, pred nanesením každého náteru prebrúste predošlý.
Obrusujte brúsnou hubkou s jemným zrnom. Hubky sa dostanú do štrbín, kam nemá prístup brúsny papier, a umožnia vám rovnomerný tlak.

Potom naneste prvý náter farby, nechajte ho aspoň 24 hodín zaschnúť, znovu ho jemne prebrúste, kým nemá úplne hladký povrch, a naneste druhý náter. Po každom brúsení ozdobné lišty povysávajte a potom ich utrite textilnou utierkou na odstránenie prachu.

autor: Lukáš

Jun 29, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 23343 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Ján K.

Živnostník
Bratislava
5,0

Maliarske práce, maliar

Robim kompletné prerábky bytov a interiérov. Aj jednotlivé práce v interiéri. Miesto pôsobiska Bratislava

#
#
#
Zadať dopyt

Mario Z.

Živnostník
Košice
5,0

Maliarske práce, maliar

Dobry den mam 38 rokov a vykonavam maliarske a natieracske prace bytovych aj nebytovych priestorov, sietkovanie, omietky a tak tiez...Zobraziť viac

Dobry den mam 38 rokov a vykonavam maliarske a natieracske prace bytovych aj nebytovych priestorov, sietkovanie, omietky a tak tiez vykonavam pokladku laminatovej plavajucej podlahy. Mam niekolko rocne skusenosti a zakaznikovy vzdy aj poradim...tesim sa na spolupracu😊

#
#
#
Zadať dopyt

Bojan G.

Firma
Bratislava
5,0

Maliarske práce, maliar

Dlhoročné skúsenosti v oblasti stavebníctva, získané v zahraničí. Záruka čistej, kvalitnej a rýchlo odvedenej práce.

#
#
#
Zadať dopyt

Michal K.

Živnostník
Prešov
5,0

Maliarske práce, maliar

15rokov prax v obore maliar skúsenosti z eu. Profi služby za Top ceny. Víac na FB : NA3 maliarske služby...Zobraziť viac

15rokov prax v obore maliar skúsenosti z eu. Profi služby za Top ceny. Víac na FB : NA3 maliarske služby

#
#
#
Zadať dopyt

Miroslav M.

Firma
Martin
5,0

Maliarske práce, maliar

Profesionálny maliar ponuka maľovanie interiérov exterierov stierkovanie 20rocna prax dalej ponúkame záhradníckej práce kosenie trávnikov strihanie oporné kaskady

#
#
#
Zadať dopyt

Adam K.

Firma
Šurany
5,0

Maliarske práce, maliar

Venujem sa striekanému malovaniu už 4 roky a mám len spokojných zákazníkov. Pracujem so strojovím malovaním, novou technologiou AIR LESS.

#
#
#
Zadať dopyt

Alexander D.

Živnostník
Kuchyňa
5,0

Maliarske práce, maliar

Dobrý večer prajem. Ak chcete maľovať stierkovať alebo sadrokarton šrobovat kontaktujte mňa nebudete banovat. Týmto prácam sa venujem už 10...Zobraziť viac

Dobrý večer prajem. Ak chcete maľovať stierkovať alebo sadrokarton šrobovat kontaktujte mňa nebudete banovat. Týmto prácam sa venujem už 10 rokov takže žiadny začiatočník, sme traja parťaci a kolegovia tiež majú bohaté skúsenosti. Dakujem a teším sa na spoluprácu

#
#
#
Zadať dopyt

Róbert H.

Firma
Trnava
5,0

Maliarske práce, maliar

Venujeme sa špecializovaným stavebným prácam (maliarske práce,sdk, obklady,dlažby,zatepľovanie ...) zámočníckym prácam,výškovým prácam s použitím horolezeckej techniky,montážne demontáže práce

#
#
#
Zadať dopyt

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0

Maliarske práce, maliar

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

#
#
#
Zadať dopyt

Peter L.

Živnostník
Pezinok
5,0

Maliarske práce, maliar

Dobrý deň,som maliar s dlouhodobou praxou,som zodpovedný,pracujem rýchlo a kvalitne.Na cene sa viem vždy dohodnúť,po sebe zanecháva cisto.

#
#
#
Zadať dopyt

Lukáš N.

Firma
Most pri Bratislave
4,9

Maliarske práce, maliar

Realizujem profesionálne maliarske-natieračske, tapetárske práce, stierkovanie a pokládka laminátových podláh. V obore som vyučený a som členom cechu maliarov Slovenska...Zobraziť viac

Realizujem profesionálne maliarske-natieračske, tapetárske práce, stierkovanie a pokládka laminátových podláh. V obore som vyučený a som členom cechu maliarov Slovenska CEMAS.

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Firma
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie...Zobraziť viac

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie bytov, domov,maľovanie a natieranie, špecializácia a certifikáty na štukove omietky (caparol)z dodržiavania všetkých technologických postupov a patričných vyhlášok.Teším sa na vašu spoluprácu

#
#
#
Zadať dopyt

Štefan K.

Živnostník
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

Robím kvalitné maliarske práce a drobné murárske práce. Mám 10 ročnú prax. Pracujem čisto a kvalitne. Ponúkam maľovanie,stierkovanie,sieťkovanie a ostatné...Zobraziť viac

Robím kvalitné maliarske práce a drobné murárske práce. Mám 10 ročnú prax. Pracujem čisto a kvalitne. Ponúkam maľovanie,stierkovanie,sieťkovanie a ostatné maliarske práce. Obhliadky robím zdarma .

#
#
#
Zadať dopyt

Karin K.

Firma
Svidník
4,9

Maliarske práce, maliar

Naša firma sa špecializuje na stavebné, maliarske a dokončovacie práce. Stačí sa nám ozvať a dohodnúť sa na termíne :) Všetko...Zobraziť viac

Naša firma sa špecializuje na stavebné, maliarske a dokončovacie práce. Stačí sa nám ozvať a dohodnúť sa na termíne :) Všetko po sebe hneď upratujeme Cenová ponuka zdarma

#
#
#
Zadať dopyt

Ivan N.

Živnostník
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

Zaoberáme sa realizáciou stavebných prác, epoxidové podlahy, hydroizolácie, obklady dlažby,stavby plotov a rekonštrukčné práce. Na foto viď. malá...Zobraziť viac

Zaoberáme sa realizáciou stavebných prác, epoxidové podlahy, hydroizolácie, obklady dlažby,stavby plotov a rekonštrukčné práce. Na foto viď. malá ochutnávka.

#
#
#
Zadať dopyt

Martin T.

Živnostník
Košice
4,9

Maliarske práce, maliar

37 rokov Pokladky roznych druhov podlah Stierky a malby, zateplovanie Šofér-osobna aj nákladná preprava, rekonštrukcie rôzneho druhu Hodinovy manžel 😋😁

#
#
#
Zadať dopyt

Mario Z.

Živnostník
Košice
4,9

Maliarske práce, maliar

Dobry den vykonavam maliarske a natieracske prace interierov aj exterierov ako aj stierky, vyspravky, sietkovanie, omietky. Tak tiez robim pokladku...Zobraziť viac

Dobry den vykonavam maliarske a natieracske prace interierov aj exterierov ako aj stierky, vyspravky, sietkovanie, omietky. Tak tiez robim pokladku plavajucej laminatovej podlahy a mensie domace opravy ako hodinovy manzel...pracejum kvalitne, cisto a rad poradim..

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimir F.

Firma
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

Dobrý deň všem budoucím zákazníkům. Provádím zednické (Murarske)tesařské zateplovací práce malířské a sádrokartonarske práce. Každý zákazník je pro mne...Zobraziť viac

Dobrý deň všem budoucím zákazníkům. Provádím zednické (Murarske)tesařské zateplovací práce malířské a sádrokartonarske práce. Každý zákazník je pro mne jiný a tak i také přistupují k práci. Vzdy velmi rád poskytnu reference

#
#
#
Zadať dopyt

Milan B.

Firma
Prešov
4,9

Maliarske práce, maliar

Želám pekný deň Sústreďujem sa prevažne na maliarske práce, elektroinštalácie (aj komplet rozvody), elektrické podlahové kúrenie, zabezpečovacie a kamerové syst3my, pokládku...Zobraziť viac

Želám pekný deň Sústreďujem sa prevažne na maliarske práce, elektroinštalácie (aj komplet rozvody), elektrické podlahové kúrenie, zabezpečovacie a kamerové syst3my, pokládku podláh a tiež aj ako hodinový manžel. V obľube mám tiež práce okolo domu. Neponúkam stierky, obklady a murárske práce. Nie žeby som to nezvládol, ale neponúkam tieto práce profesionálne ;-) Som orientovaný na spokojnosť zákazníka a pracujem vždy po dohode. Pre akékoľvek bližšie informácie ma pokojne kontaktujte. Milan

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš Ž.

Firma
Košice
4,9

Maliarske práce, maliar

Mladý ,vynaliezavý ,šikovný a iniciatívny Výrobky z kameňa Maľovanie Montáže Podlahy Oblkaldy Atd..

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Maliarske práce, maliar

Nízka cena1,00 €/m2
Priemerná cena1,45 €/m2
Vysoká cena2,00 €/m2

Pošlite dopyt 23343 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte maliara na maliarske práce? V tejto kategórii máme 23343 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt