Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Maliarske práce, maliar

Maľovanie svojpomocne – ako na to a čo budete potrebovať

Hľadáte maliara na maliarske práce? V tejto kategórii máme 25 724 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Maľovanie svojpomocne – ako na to a čo budete potrebovať
Maliarske práce, maliar

Maľovanie svojpomocne – ako na to a čo budete potrebovať

Raz za čas to chce zmenu. Ak ste sa rozhodli, že oživíte svoj domov maľovaním interiéru, nebojte sa túto zmenu urobiť sami. Zavolať si na vylepšenie interiéru profesionálneho maliara je cesta, no nie každý má na to dostatok prostriedkov. Ak máte dostatok trpezlivosti a aspoň základné zručnosti, maľovanie miestností vo svojom domove zvládnete ľavou zadnou aj sami. Pre tých z vás, ktorí ste sa rozhodli pre svojpomocné vymaľovanie interiéru, prinášame vám článok, v ktorom vám poradíme ako to čo najjednoduchšie a najlepšie zvládnuť.

Ak ste sa teda rozhodli oživiť svoje steny sami, odporúčame vám pustiť sa do práce počas letných slnečných dní, kedy farby na stenách schnú rýchlejšie. Nezabudnite, že pripraveným šťastie praje, preto skôr ako do ruky chytíte štetec, naplánujte si postup práce. 

Čo budete potrebovať?

Skôr ako sa pustíte do práce, zabezpečte si všetko potrebné náradie. Na čo by ste pri maľovaní nemali zabudnúť? 

 • Ochranná páska
 • Ochranná fólia
 • Štetce – rôzne druhy
 • Valčeky – rôzne veľkosti
 • Predlžovacia tyč na valček 
 • Penetračný náter
 • Farba
 • Nádoba na miešanie farby
 • Misa/vedro s mriežkou
 • Tmel 
 • Škrabka 

Príprava stien a miestnosti 

Na to aby ste dosiahli dokonalý výsledok a farba na stenách vyzerala skvelo, venujte chvíľku času príprave miestnosti. Zo stien odstráňte všetko tak, aby ostali “holé“. Pri maľovaní môžete nechať kryty zo zásuviek na svojich miestach, stačí ak ich oblepíte ochrannou páskou, čím predídete ich zafarbeniu. Ak s krytmi nie ste spokojný, práve pri maľovaní je ten správny čas na ich obmenu.

Steny, ktoré chcete maľovať musia byť očistené od všetkých nečistôt a nedokonalostí. Pukliny, diery a ďalšie nedokonalosti upravíte pomocou špachtle a tmelu. Ak sú vaše steny popraskané, pred maľovaním ich ošetrite izolačným náterom. V prípade príliš vlhkých stien použite protiplesňový náter. Takéto ošetrovanie stien však robte najmenej 24 hodín pred začiatkom maľovania. 

Po úprave stien, nezabudnite pred farbou ochrániť aj svoj nábytok a podlahy. Na zakrytie využite fóliu, ktorú môžete oblepiť maliarskou páskou a takto zaistiť, aby sa vám farbou nezničila žiadna nechcená časť miestnosti. Následne na steny nanášajte penetračný náter, ktorý ich pripraví na nanášanie farby. 

Výber farby

Na výber máte k dispozícii nesmierne množstvo farieb a odtieňov. Pri rozhodovaní premýšľajte nad rôznymi možnosťami a rozhodujte sa na základe vášho vkusu a štýlu, ktorý chcete dosiahnuť v miestnosti, aj na základe súčasných trendov, čo je skvelé, pretože pri maľovaní podnecujete svoju kreatívnu stránku. Pri rozhodovaní sa ale nezameriavajte iba na správny farebný odtieň, dbajte aj na kvalitu produktov, ktoré budú trvácne. Ak si nevyberiete konkrétny odtieň farby, nezúfajte, mnoho predajní vás poteší službou miešania špecifických farebných odtieňov. 

Maľovanie 

Ako prvé začnite maľovať strop pomocou valčeka. Na maľbu stropu už v dnešnej dobe nemusíte používať rebrík, stačí vám špeciálna predlžovacia tyč, rukoväť na valček, s ktorou strop pohodlne nafarbíte. Pri strope odporúčame používať iba bielu farbu, tá miestnosť krásne opticky zväčší. Výber je však na vás. Pred maľovaním sa uistite, že farba je dôkladne premiešaná. Každá farba má svoj vlastný návod na prípravu – riedenie, riaďte sa ním. Ak na maľovanie používate kvalitné náčinie, a teda kvalitné valčeky, farba sa pri ich použití riediť nemusí. 

Po tom čo domaľujete strop, presuňte sa na ťažšie dostupné či problematickejšie miesta ako sú okolia okien a zásuviek. Následne pokračujte maľovaním veľkých plôch. Ak si steny rozdelíte do niekoľkých sekcií, práca vám pôjde rýchlejšie a zároveň si budete istý, že ste vymaľovali každú ich časť. Farba na steny by sa mala po uschnutí prvej vrstvy nanášať jeden až dvakrát. Množstvo vrstiev záleží od farebnosti novej ako aj predošlej farby. Po uschnutí poslednej vrstvy môžete zo stien opatrne odstraňovať ochranné pásky a fóliu. 

Čistenie náčinia 

Po dokončenej práci, kedy ste nadšený zo svojho diela, nezabúdajte na svoje náčinie. Predsa len, do náčinia na maľovanie ste investovali svoje peniaze, preto sa o neho aj po dokončenej práci treba poriadne postarať. Ešte počas maľovania, v momentoch kedy používate na farbenie valček, snažte sa ho pri každej prestávke pokladať na viečko nádoby s farbou. Po domaľovaní valček aj ostatné štetce poriadne očistite od farby vodou a uskladnite na suchom mieste. 

Rady na záver 

 • Maľovanie si naplánujte na letné mesiace.
 • Pred maľovaním stenu očistite a upravte od nedostatkov.
 • V miestnosti zakryte všetok nábytok.
 • Pred prácou si pripravte všetko potrebné náčinie.
 • Nevynechávajte penetračný náter – spevňuje podklad, znižuje nasiakavosť farby. 
 • Farba je dôležitá – vyberajte nie len podľa svojho vkusu, ale aj podľa miestnosti, ktorú sa chystáte maľovať. Ak si vyberáte farbu napr. do detskej izby, stojí za zamyslenie aj umývateľný typ farby. 
 • Vyberajte si farby, ktoré pozitívne ovplyvnia vašu náladu a dodajú priestoru nový šmrnc.

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti PULZAR, s.r.o.

Ako správne pripraviť steny pred maľovaním?

Steny, ktoré sa chystáme maľovať sú buď nové, s novými omietkami, prípadne stierkami, alebo so staršími maľbami. V prípade nových omietaných stien stačí zľahka širšou špachtľou steny zbaviť nesúdržných zrniek piesku. Ak sú zrnká viac zoskupené na jednom mieste (tzv. hniezda), použijeme hrubší brúsny papier. 

Nové vystierkované steny prezrieme oproti svetlu a prípadné výstupky odstránime jemným brúsnym papierom, alebo špachtľou. Pred maľbou použijeme hĺbkovú penetráciu, ktorá nám zjednotí povrch a zároveň zníži množstvo farby. Penetrovať môžeme aj zriedenou farbou (1:1), ktorú budeme používať na steny. 

Väčšinou však maľujeme už vymaľované steny. Ak vieme, že steny boli maľované nie viac ako 3 – 4 krát a na pohľad aj po prejdení suchou dlaňou zistíme, že maľovky sú jednoznačne súdržné, môžeme začať so samotnou prípravou: 

Najskôr pozametáme prach a pavučiny, potom maliarskou páskou oblepíme všetky zásuvky, vypínače, zárubne a rámy okien. Visiace lustre obalíme do papiera, nábytok zhromaždený v strede miestnosti prikryjeme zakrývacou fóliou a podlahy vlnitým papierom. 

Drobné dierky po klincoch zasadrujeme a pristúpime k penetrácii stien ako sme už opisovali. Ak s určitosťou nevieme zistiť či sú existujúce maľovky súdržné, niektoré miesta prejdeme viackrát valčekom namočeným do vlažnej vody. Ak sa farba nelepí na valček pokračujeme ako v predošlom prípade. 

Veľmi častý je však prípad, že na stenách je viacero vád. Môžu sa na nich nachádzať plesne, škvrny od nikotínu, hrdze, mastnoty, praskliny, opadávajúca farba a iné vady, ktoré je pred maľovaním potrebné odstrániť. 

Plesne sú problémom, ktorému sa venujú rozsiahle články na internete a nájdete v nich veľa rôznych tipov ako sa ich zbaviť. Škvrny od nikotínu odstránime roztokom špeciálneho prípravku, ktorý je bežne dostať v predajni farieb. Škvrny od hrdze sa odstraňujú ťažko, preto ich zvyčajne pretierame základnou syntetickou farbou. Mastnoty umývame mazľavým mydlom. Špachtľou zbavíme praskliny nesúdržných okrajov, očistíme, napenetrujeme hĺbkovou penetráciou a zatmelíme akrylátovým tmelom. Po uschnutí prebrúsime
jemným brúsnym papierom. 

Steny s nesúdržnou maľovkou je potrebné kompletne zoškrabať špachtľou, pomôžeme si ak ich dopredu navlhčíme. Takéto steny je však zvyčajne potrebné prestierkovať, alebo natiahnuť jemnú omietku. K tomu je však už lepšie prizvať odborníka. Steny po úplnom zaschnutí prebrúsime jemným brusným papierom a pokračujeme ako v predošlých prípadoch.

Ako si vybrať správnu farbu pre maľovanie izby?

Farba plní v izbe obyčajne iba dekoratívnu funkciu. Na tento účel slúžia farby riediteľné vodou (disperzné). Väčšina renomovaných výrobcov ponúka dve, alebo tri kategórie kvality a ceny, ktoré sa odlišujú najmä belosťou. Najbelšie farby (tzv. snehobiele) dosahujú belosť okolo 90 %, stredná kategória (ekonomicky výhodná) má okolo 75% a najnižšia (štandardná) má belosť okolo 60%. Porovnať to môžeme s belosťou kancelárskeho papiera (100 %). 

Pre bežné potreby je úplne postačujúca stredná kategória. Tieto farby majú aj dostatočnú kryciu schopnosť a dostatočnú oteruvzdornosť. Sú to dve ďalšie kritériá pre výber farby. Farby najvyššej kvality bývajú aj čiastočne umývateľné. 

Často sa stretávame s otázkou či farba dýcha. Žiadna farba samozrejme nedýcha, ale bežné disperzné farby sú paropriepustné. Ak je farba umývateľná táto vlastnosť sa výrazne
znižuje. 

V supermarketoch je často dostať farby s lákavým názvom a za veľmi nízku cenu. Tieto vo väčšine prípadov nespĺňajú ani kritérium štandard. Keďže izby maľujete raz za niekoľko rokov, je lepšie investovať do farby zo špecializovanej predajne farieb. Osvedčené sú výrobky od slovenských výrobcov, ktoré sa dajú kúpiť za rozumnú cenu. 

Ak nechcete mať steny iba biele, je výhodné kúpiť už hotové natónované farby. Vyjde vás to cenovo výhodnejšie ako si farby doma tónovať a máte záruku, že pri oprave budete mať stále rovnaký odtieň. Tieto farby majú aj veľmi dobré krycie schopnosti, takže dvoma nátermi prekryjete aj úplne rozdielne odtiene. 

Niekedy sa stretávame aj s ďalšími požiadavkami ako je napríklad farba proti plesni, umývateľný náter, štruktúrna farba, antibakteriálna farba a iné. Ich aplikácia je spravidla rovnaká ako pri bežných interiérových náteroch.

Aké sú aktuálne trendy farieb do detských izieb?

O farbách v detskej izbe platí to, čo v ostatných miestnostiach. Farba priestor nevytvára, ale dotvára. Nemôžeme sa sústrediť len na to aká farba sa nám páči, ale ako pomôže dotvárať harmóniu a výraz celej miestnosti so všetkými jej súčasťami.

To, akej farby je detská izba a či je to moderné skôr rieši dospievajúca mládež. Pre malé a menšie deti platia v podstate rovnaké pravidlá. Deti predškolského veku majú radi pestré farby a už vôbec neplatí, že je nutné používať v izbe chlapcov modrú a v izbe dievčat ružovú. 

Ak hovoríme o pestrých farbách musíme brať do úvahy farby nábytku, podlahy, svietidiel, závesov, hračiek a ďalších doplnkov, preto k stenám pristupujeme opatrne. Dôležité je, aby bola izba dostatočne presvetlená, a aby deti mali priestor na hranie. Preto volíme skôr svetlejšie farby ako tmavšie, steny skôr jednofarebné ako príliš kontrastné a častejšie pastelové (s pridaním bielej) ako výrazné. S rastom detí môžeme farby prispôsobovať zvlášť chlapcom a zvlášť dievčatám, pričom treba brať do úvahy ich záľuby.

Spoločnosť PULZAR, s.r.o. - špecialisti na predaj farieb, maliarskeho náradia a maliarske práce

autor: Lukáš

Jul 14, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 25 724 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Ján K.

Živnostník
Bratislava
5,0

Maliarske práce, maliar

Robim kompletné prerábky bytov a interiérov. Aj jednotlivé práce v interiéri. Miesto pôsobiska Bratislava

#
#
#
Zadať dopyt

Mario Z.

Živnostník
Košice
5,0

Maliarske práce, maliar

Dobry den mam 38 rokov a vykonavam maliarske a natieracske prace bytovych aj nebytovych priestorov, sietkovanie, omietky a tak tiez...Zobraziť viac

Dobry den mam 38 rokov a vykonavam maliarske a natieracske prace bytovych aj nebytovych priestorov, sietkovanie, omietky a tak tiez vykonavam pokladku laminatovej plavajucej podlahy. Mam niekolko rocne skusenosti a zakaznikovy vzdy aj poradim...tesim sa na spolupracu😊

#
#
#
Zadať dopyt

Michal K.

Firma
Topoľčany
5,0

Maliarske práce, maliar

Ponúkame profesionálne maliarske práce, maľovanie a striekanie interiéru a exteriéru. Používame farby najvyššej kvality. Profesionálny prístup k zákazníkovi.

#
#
#
Zadať dopyt

Miroslav M.

Firma
Martin
5,0

Maliarske práce, maliar

Profesionálny maliar ponuka maľovanie interiérov exterierov stierkovanie 20rocna prax dalej ponúkame záhradnícke práce oporné múry svahovanie terénu okrasnými tvárnicami známková...Zobraziť viac

Profesionálny maliar ponuka maľovanie interiérov exterierov stierkovanie 20rocna prax dalej ponúkame záhradnícke práce oporné múry svahovanie terénu okrasnými tvárnicami známková dlazba

#
#
#
Zadať dopyt

Michal K.

Živnostník
Prešov
5,0

Maliarske práce, maliar

15rokov prax v obore maliar skúsenosti z eu. Profi služby za Top ceny. Víac na FB : NA3 maliarske služby...Zobraziť viac

15rokov prax v obore maliar skúsenosti z eu. Profi služby za Top ceny. Víac na FB : NA3 maliarske služby

#
#
#
Zadať dopyt

Adam K.

Firma
Šurany
5,0

Maliarske práce, maliar

Venujem sa striekanému malovaniu už 4 roky a mám len spokojných zákazníkov. Pracujem so strojovím malovaním, novou technologiou AIR LESS.

#
#
#
Zadať dopyt

Bojan G.

Firma
Bratislava
5,0

Maliarske práce, maliar

Dlhoročné skúsenosti v oblasti stavebníctva, získané v zahraničí. Záruka čistej, kvalitnej a rýchlo odvedenej práce.

#
#
#
Zadať dopyt

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0

Maliarske práce, maliar

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

#
#
#
Zadať dopyt

Richard M.

Živnostník
Nový Život
5,0

Maliarske práce, maliar

Volám sa Richard mezei mám 31 rokov robíme to už sedem rokov spolu s kolegami robíme maliarstva stavebníctvo prerábky bytov...Zobraziť viac

Volám sa Richard mezei mám 31 rokov robíme to už sedem rokov spolu s kolegami robíme maliarstva stavebníctvo prerábky bytov na kľúč zámkovej dlažby a rodinné domy

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš K.

Živnostník
Humenné
5,0

Maliarske práce, maliar

Zdravím ponúkam Vám moje služby v oblasti zateplenia, sadrokartónu, omietky a veľa ďalších prác . Svoju prácu robím zodpovedne a...Zobraziť viac

Zdravím ponúkam Vám moje služby v oblasti zateplenia, sadrokartónu, omietky a veľa ďalších prác . Svoju prácu robím zodpovedne a vždy chcem pre zákazníka, aby bola u neho 100% spokojnosť

#
#
#
Zadať dopyt

Ivan N.

Firma
Bratislavský kraj
5,0

Maliarske práce, maliar

Naša firma sa zameriava prevažne na stavebné práce, interiérové úpravy, opravy a rekonštrukcie. Ponuka naších služieb zahŕňa : prácu so...Zobraziť viac

Naša firma sa zameriava prevažne na stavebné práce, interiérové úpravy, opravy a rekonštrukcie. Ponuka naších služieb zahŕňa : prácu so sadrokartónom, stierkovanie, maliarske práce, nátery a mnoho dalších.

#
#
#
Zadať dopyt

Peter L.

Živnostník
Pezinok
5,0

Maliarske práce, maliar

Dobrý deň,som maliar s dlouhodobou praxou,som zodpovedný,pracujem rýchlo a kvalitne.Na cene sa viem vždy dohodnúť,po sebe zanecháva cisto.

#
#
#
Zadať dopyt

Alexander D.

Živnostník
Kuchyňa
5,0

Maliarske práce, maliar

Dobrý večer prajem. Ak chcete maľovať stierkovať alebo sadrokarton šrobovat kontaktujte mňa nebudete banovat. Týmto prácam sa venujem už 10...Zobraziť viac

Dobrý večer prajem. Ak chcete maľovať stierkovať alebo sadrokarton šrobovat kontaktujte mňa nebudete banovat. Týmto prácam sa venujem už 10 rokov takže žiadny začiatočník, sme traja parťaci a kolegovia tiež majú bohaté skúsenosti. Dakujem a teším sa na spoluprácu

#
#
#
Zadať dopyt

Róbert H.

Firma
Trnava
5,0

Maliarske práce, maliar

Venujeme sa špecializovaným stavebným prácam (maliarske práce,sdk, obklady,dlažby,zatepľovanie ...) zámočníckym prácam,výškovým prácam s použitím horolezeckej techniky,montážne demontáže práce

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš S.

Živnostník
Prešov
5,0

Maliarske práce, maliar

Dobrý deň, Ponúkam vám Maľovanie interiéru,Búracie práce,Kopačiek Práce.Skusenosti v obore 10 rokov.Ziadna práca mi nerobí problém.Vsetko je po dohode z...Zobraziť viac

Dobrý deň, Ponúkam vám Maľovanie interiéru,Búracie práce,Kopačiek Práce.Skusenosti v obore 10 rokov.Ziadna práca mi nerobí problém.Vsetko je po dohode z klientom.Dakujem za pochopenie.

#
#
#
Zadať dopyt

Alexandra P.

Živnostník
Bratislava
5,0

Maliarske práce, maliar

Radi Vám pomôžeme v realizácií Vašich projektov v priestore, od A po Z, všetky práce realizujeme k Vašej spokojnosti z...Zobraziť viac

Radi Vám pomôžeme v realizácií Vašich projektov v priestore, od A po Z, všetky práce realizujeme k Vašej spokojnosti z úplným a dôkladným vysvetlením pracovnych postup,použitých materiálov a výslednej cenovej kalkulácie🌐

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Firma
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie...Zobraziť viac

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie bytov, domov,maľovanie a natieranie, špecializácia a certifikáty na štukove omietky (caparol)z dodržiavania všetkých technologických postupov a patričných vyhlášok.Teším sa na vašu spoluprácu

#
#
#
Zadať dopyt

Lukáš N.

Firma
Most pri Bratislave
4,9

Maliarske práce, maliar

Realizujem profesionálne maliarske-natieračske, tapetárske práce, stierkovanie a pokládka laminátových podláh. V obore som vyučený a som členom cechu maliarov Slovenska...Zobraziť viac

Realizujem profesionálne maliarske-natieračske, tapetárske práce, stierkovanie a pokládka laminátových podláh. V obore som vyučený a som členom cechu maliarov Slovenska CEMAS.

#
#
#
Zadať dopyt

Ivan N.

Živnostník
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

Zaoberáme sa realizáciou stavebných prác, epoxidové podlahy, hydroizolácie, obklady dlažby,stavby plotov a rekonštrukčné práce. Na foto viď. malá...Zobraziť viac

Zaoberáme sa realizáciou stavebných prác, epoxidové podlahy, hydroizolácie, obklady dlažby,stavby plotov a rekonštrukčné práce. Na foto viď. malá ochutnávka.

#
#
#
Zadať dopyt

Karol J.

Živnostník
Košice
4,9

Maliarske práce, maliar

Zdravím, mám 31 rokov a ponúkam rôzne stavebné práce. Omietky,sieťky, práca so sadrokartonom, znížené stropy, podlahy, obklad dlažba kúpeľňa wc,...Zobraziť viac

Zdravím, mám 31 rokov a ponúkam rôzne stavebné práce. Omietky,sieťky, práca so sadrokartonom, znížené stropy, podlahy, obklad dlažba kúpeľňa wc, a mnoho ďalšieho. V prípade ak by ste mali záujem po telefonickom alebo mailovom dohovore viem prísť pozrieť vami zadanú prácu, pripraviť zdarma cenovú ponuku.

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Maliarske práce, maliar

Nízka cena1,00 €/m2
Priemerná cena1,45 €/m2
Vysoká cena2,00 €/m2

Pošlite dopyt 25724 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte maliara na maliarske práce? V tejto kategórii máme 25 724 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt