Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Maliar, Maliarske práce

Maľovanie svojpomocne – ako na to a čo budete potrebovať

Hľadáte maliara na maliarske práce? V tejto kategórii máme 18 887 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Maľovanie svojpomocne – ako na to a čo budete potrebovať
Maliar, Maliarske práce

Maľovanie svojpomocne – ako na to a čo budete potrebovať

Raz za čas to chce zmenu. Ak ste sa rozhodli, že oživíte svoj domov maľovaním interiéru, nebojte sa túto zmenu urobiť sami. Zavolať si na vylepšenie interiéru profesionálneho maliara je cesta, no nie každý má na to dostatok prostriedkov. Ak máte dostatok trpezlivosti a aspoň základné zručnosti, maľovanie miestností vo svojom domove zvládnete ľavou zadnou aj sami. Pre tých z vás, ktorí ste sa rozhodli pre svojpomocné vymaľovanie interiéru, prinášame vám článok, v ktorom vám poradíme ako to čo najjednoduchšie a najlepšie zvládnuť.

Ak ste sa teda rozhodli oživiť svoje steny sami, odporúčame vám pustiť sa do práce počas letných slnečných dní, kedy farby na stenách schnú rýchlejšie. Nezabudnite, že pripraveným šťastie praje, preto skôr ako do ruky chytíte štetec, naplánujte si postup práce. 

Čo budete potrebovať?

Skôr ako sa pustíte do práce, zabezpečte si všetko potrebné náradie. Na čo by ste pri maľovaní nemali zabudnúť? 

 • Ochranná páska
 • Ochranná fólia
 • Štetce – rôzne druhy
 • Valčeky – rôzne veľkosti
 • Predlžovacia tyč na valček 
 • Penetračný náter
 • Farba
 • Nádoba na miešanie farby
 • Misa/vedro s mriežkou
 • Tmel 
 • Škrabka 

Príprava stien a miestnosti 

Na to aby ste dosiahli dokonalý výsledok a farba na stenách vyzerala skvelo, venujte chvíľku času príprave miestnosti. Zo stien odstráňte všetko tak, aby ostali “holé“. Pri maľovaní môžete nechať kryty zo zásuviek na svojich miestach, stačí ak ich oblepíte ochrannou páskou, čím predídete ich zafarbeniu. Ak s krytmi nie ste spokojný, práve pri maľovaní je ten správny čas na ich obmenu.

Steny, ktoré chcete maľovať musia byť očistené od všetkých nečistôt a nedokonalostí. Pukliny, diery a ďalšie nedokonalosti upravíte pomocou špachtle a tmelu. Ak sú vaše steny popraskané, pred maľovaním ich ošetrite izolačným náterom. V prípade príliš vlhkých stien použite protiplesňový náter. Takéto ošetrovanie stien však robte najmenej 24 hodín pred začiatkom maľovania. 

Po úprave stien, nezabudnite pred farbou ochrániť aj svoj nábytok a podlahy. Na zakrytie využite fóliu, ktorú môžete oblepiť maliarskou páskou a takto zaistiť, aby sa vám farbou nezničila žiadna nechcená časť miestnosti. Následne na steny nanášajte penetračný náter, ktorý ich pripraví na nanášanie farby. 

Výber farby

Na výber máte k dispozícii nesmierne množstvo farieb a odtieňov. Pri rozhodovaní premýšľajte nad rôznymi možnosťami a rozhodujte sa na základe vášho vkusu a štýlu, ktorý chcete dosiahnuť v miestnosti, aj na základe súčasných trendov, čo je skvelé, pretože pri maľovaní podnecujete svoju kreatívnu stránku. Pri rozhodovaní sa ale nezameriavajte iba na správny farebný odtieň, dbajte aj na kvalitu produktov, ktoré budú trvácne. Ak si nevyberiete konkrétny odtieň farby, nezúfajte, mnoho predajní vás poteší službou miešania špecifických farebných odtieňov. 

Maľovanie 

Ako prvé začnite maľovať strop pomocou valčeka. Na maľbu stropu už v dnešnej dobe nemusíte používať rebrík, stačí vám špeciálna predlžovacia tyč, rukoväť na valček, s ktorou strop pohodlne nafarbíte. Pri strope odporúčame používať iba bielu farbu, tá miestnosť krásne opticky zväčší. Výber je však na vás. Pred maľovaním sa uistite, že farba je dôkladne premiešaná. Každá farba má svoj vlastný návod na prípravu – riedenie, riaďte sa ním. Ak na maľovanie používate kvalitné náčinie, a teda kvalitné valčeky, farba sa pri ich použití riediť nemusí. 

Po tom čo domaľujete strop, presuňte sa na ťažšie dostupné či problematickejšie miesta ako sú okolia okien a zásuviek. Následne pokračujte maľovaním veľkých plôch. Ak si steny rozdelíte do niekoľkých sekcií, práca vám pôjde rýchlejšie a zároveň si budete istý, že ste vymaľovali každú ich časť. Farba na steny by sa mala po uschnutí prvej vrstvy nanášať jeden až dvakrát. Množstvo vrstiev záleží od farebnosti novej ako aj predošlej farby. Po uschnutí poslednej vrstvy môžete zo stien opatrne odstraňovať ochranné pásky a fóliu. 

Čistenie náčinia 

Po dokončenej práci, kedy ste nadšený zo svojho diela, nezabúdajte na svoje náčinie. Predsa len, do náčinia na maľovanie ste investovali svoje peniaze, preto sa o neho aj po dokončenej práci treba poriadne postarať. Ešte počas maľovania, v momentoch kedy používate na farbenie valček, snažte sa ho pri každej prestávke pokladať na viečko nádoby s farbou. Po domaľovaní valček aj ostatné štetce poriadne očistite od farby vodou a uskladnite na suchom mieste. 

Rady na záver 

 • Maľovanie si naplánujte na letné mesiace.
 • Pred maľovaním stenu očistite a upravte od nedostatkov.
 • V miestnosti zakryte všetok nábytok.
 • Pred prácou si pripravte všetko potrebné náčinie.
 • Nevynechávajte penetračný náter – spevňuje podklad, znižuje nasiakavosť farby. 
 • Farba je dôležitá – vyberajte nie len podľa svojho vkusu, ale aj podľa miestnosti, ktorú sa chystáte maľovať. Ak si vyberáte farbu napr. do detskej izby, stojí za zamyslenie aj umývateľný typ farby. 
 • Vyberajte si farby, ktoré pozitívne ovplyvnia vašu náladu a dodajú priestoru nový šmrnc.

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti PULZAR, s.r.o.

Ako správne pripraviť steny pred maľovaním?

Steny, ktoré sa chystáme maľovať sú buď nové, s novými omietkami, prípadne stierkami, alebo so staršími maľbami. V prípade nových omietaných stien stačí zľahka širšou špachtľou steny zbaviť nesúdržných zrniek piesku. Ak sú zrnká viac zoskupené na jednom mieste (tzv. hniezda), použijeme hrubší brúsny papier. 

Nové vystierkované steny prezrieme oproti svetlu a prípadné výstupky odstránime jemným brúsnym papierom, alebo špachtľou. Pred maľbou použijeme hĺbkovú penetráciu, ktorá nám zjednotí povrch a zároveň zníži množstvo farby. Penetrovať môžeme aj zriedenou farbou (1:1), ktorú budeme používať na steny. 

Väčšinou však maľujeme už vymaľované steny. Ak vieme, že steny boli maľované nie viac ako 3 – 4 krát a na pohľad aj po prejdení suchou dlaňou zistíme, že maľovky sú jednoznačne súdržné, môžeme začať so samotnou prípravou: 

Najskôr pozametáme prach a pavučiny, potom maliarskou páskou oblepíme všetky zásuvky, vypínače, zárubne a rámy okien. Visiace lustre obalíme do papiera, nábytok zhromaždený v strede miestnosti prikryjeme zakrývacou fóliou a podlahy vlnitým papierom. 

Drobné dierky po klincoch zasadrujeme a pristúpime k penetrácii stien ako sme už opisovali. Ak s určitosťou nevieme zistiť či sú existujúce maľovky súdržné, niektoré miesta prejdeme viackrát valčekom namočeným do vlažnej vody. Ak sa farba nelepí na valček pokračujeme ako v predošlom prípade. 

Veľmi častý je však prípad, že na stenách je viacero vád. Môžu sa na nich nachádzať plesne, škvrny od nikotínu, hrdze, mastnoty, praskliny, opadávajúca farba a iné vady, ktoré je pred maľovaním potrebné odstrániť. 

Plesne sú problémom, ktorému sa venujú rozsiahle články na internete a nájdete v nich veľa rôznych tipov ako sa ich zbaviť. Škvrny od nikotínu odstránime roztokom špeciálneho prípravku, ktorý je bežne dostať v predajni farieb. Škvrny od hrdze sa odstraňujú ťažko, preto ich zvyčajne pretierame základnou syntetickou farbou. Mastnoty umývame mazľavým mydlom. Špachtľou zbavíme praskliny nesúdržných okrajov, očistíme, napenetrujeme hĺbkovou penetráciou a zatmelíme akrylátovým tmelom. Po uschnutí prebrúsime
jemným brúsnym papierom. 

Steny s nesúdržnou maľovkou je potrebné kompletne zoškrabať špachtľou, pomôžeme si ak ich dopredu navlhčíme. Takéto steny je však zvyčajne potrebné prestierkovať, alebo natiahnuť jemnú omietku. K tomu je však už lepšie prizvať odborníka. Steny po úplnom zaschnutí prebrúsime jemným brusným papierom a pokračujeme ako v predošlých prípadoch.

Ako si vybrať správnu farbu pre maľovanie izby?

Farba plní v izbe obyčajne iba dekoratívnu funkciu. Na tento účel slúžia farby riediteľné vodou (disperzné). Väčšina renomovaných výrobcov ponúka dve, alebo tri kategórie kvality a ceny, ktoré sa odlišujú najmä belosťou. Najbelšie farby (tzv. snehobiele) dosahujú belosť okolo 90 %, stredná kategória (ekonomicky výhodná) má okolo 75% a najnižšia (štandardná) má belosť okolo 60%. Porovnať to môžeme s belosťou kancelárskeho papiera (100 %). 

Pre bežné potreby je úplne postačujúca stredná kategória. Tieto farby majú aj dostatočnú kryciu schopnosť a dostatočnú oteruvzdornosť. Sú to dve ďalšie kritériá pre výber farby. Farby najvyššej kvality bývajú aj čiastočne umývateľné. 

Často sa stretávame s otázkou či farba dýcha. Žiadna farba samozrejme nedýcha, ale bežné disperzné farby sú paropriepustné. Ak je farba umývateľná táto vlastnosť sa výrazne
znižuje. 

V supermarketoch je často dostať farby s lákavým názvom a za veľmi nízku cenu. Tieto vo väčšine prípadov nespĺňajú ani kritérium štandard. Keďže izby maľujete raz za niekoľko rokov, je lepšie investovať do farby zo špecializovanej predajne farieb. Osvedčené sú výrobky od slovenských výrobcov, ktoré sa dajú kúpiť za rozumnú cenu. 

Ak nechcete mať steny iba biele, je výhodné kúpiť už hotové natónované farby. Vyjde vás to cenovo výhodnejšie ako si farby doma tónovať a máte záruku, že pri oprave budete mať stále rovnaký odtieň. Tieto farby majú aj veľmi dobré krycie schopnosti, takže dvoma nátermi prekryjete aj úplne rozdielne odtiene. 

Niekedy sa stretávame aj s ďalšími požiadavkami ako je napríklad farba proti plesni, umývateľný náter, štruktúrna farba, antibakteriálna farba a iné. Ich aplikácia je spravidla rovnaká ako pri bežných interiérových náteroch.

Aké sú aktuálne trendy farieb do detských izieb?

O farbách v detskej izbe platí to, čo v ostatných miestnostiach. Farba priestor nevytvára, ale dotvára. Nemôžeme sa sústrediť len na to aká farba sa nám páči, ale ako pomôže dotvárať harmóniu a výraz celej miestnosti so všetkými jej súčasťami.

To, akej farby je detská izba a či je to moderné skôr rieši dospievajúca mládež. Pre malé a menšie deti platia v podstate rovnaké pravidlá. Deti predškolského veku majú radi pestré farby a už vôbec neplatí, že je nutné používať v izbe chlapcov modrú a v izbe dievčat ružovú. 

Ak hovoríme o pestrých farbách musíme brať do úvahy farby nábytku, podlahy, svietidiel, závesov, hračiek a ďalších doplnkov, preto k stenám pristupujeme opatrne. Dôležité je, aby bola izba dostatočne presvetlená, a aby deti mali priestor na hranie. Preto volíme skôr svetlejšie farby ako tmavšie, steny skôr jednofarebné ako príliš kontrastné a častejšie pastelové (s pridaním bielej) ako výrazné. S rastom detí môžeme farby prispôsobovať zvlášť chlapcom a zvlášť dievčatám, pričom treba brať do úvahy ich záľuby.

Spoločnosť PULZAR, s.r.o. - špecialisti na predaj farieb, maliarskeho náradia a maliarske práce

autor: Lukáš

Jul 14, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 30 093 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Adam K.

Firma
Šurany
5,0

Maliar, Maliarske práce

Venujem sa striekanému malovaniu už 4 roky a mám len spokojných zákazníkov. Pracujem so strojovím malovaním, novou technologiou AIR LESS.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš C.

Živnostník
Karlova Ves
5,0

Maliar, Maliarske práce

Realizujem maliarske práce,stierky a všelijake opravy. Profesionalny spolahlivy maliar. Dám si záležat na každom detaile. Žiadna práca pre mna nie je príliš velká ani malá! Instagram @najmaliar

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Bojan G.

Firma
Bratislava
5,0

Maliar, Maliarske práce

Dlhoročné skúsenosti v oblasti stavebníctva, získané v zahraničí. Záruka čistej, kvalitnej a rýchlo odvedenej práce.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martina C.

Firma
Turie
5,0

Maliar, Maliarske práce

Venujem sa aplikácií dekoratívnych techník a tapiet. Ponúkam maľovanie, stierkovanie a drobné stavebné úpravy bytov, domov, nebytových priestorov a kancelárií, reštaurácii.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0

Maliar, Maliarske práce

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Richard M.

Firma
Nový Život
5,0

Maliar, Maliarske práce

Volám sa Richard mezei mám 31 rokov robíme to už sedem rokov spolu s kolegami robíme maliarstva stavebníctvo prerábky bytov na kľúč zámkovej dlažby a rodinné domy

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš L.

Firma
Trnava
5,0

Maliar, Maliarske práce

Mala živnostenska firma Zaoberáme sa pokladkou dlažby zamkova dlažba kazetové stropy sadrokartony rovné strechy Sme 3 s vlastným náradím a chuťou pracovať

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Róbert H.

Firma
Trnava
5,0

Maliar, Maliarske práce

Venujeme sa špecializovaným stavebným prácam (maliarske práce,sdk, obklady,dlažby,zatepľovanie ...) zámočníckym prácam,výškovým prácam s použitím horolezeckej techniky,montážne demontáže práce

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Róbert G.

Firma
Bratislava
5,0

Maliar, Maliarske práce

Rekonštrukcie bytov, bytových jadier, kúpeľní, stavanie nábytku,maľovanie, sadrokartónové stropy a steny,vodoinštalácia, omietky,stierky,obklady a dlažby

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Kristián G.

Firma
Poprad
5,0

Maliar, Maliarske práce

Máme skúsenosti z mnohých oborov. Radi vám pomôžeme s rôznymi prácami. Spoľahlivá a profesionálna práca.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Július Š.

Živnostník
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Skúsenosti : stavebná prax , rodinné domy, rekonštrukcie bytových priestorov od A po Z, likvidácia stavebných materiálov + upratovanie od hrubej špiny + hĺbkové upratovanie, projekty, návrhy, riešenia, vysvetlenie stavebných postupov a použitých materiálov +férové cenové kalkulácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš N.

Firma
Most pri Bratislave
4,9

Maliar, Maliarske práce

Realizujem profesionálne maliarske-natieračske, tapetárske práce, stierkovanie a pokládka laminátových podláh. V obore som vyučený a som členom cechu maliarov Slovenska CEMAS.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Igor T.

Firma
Modra
4,9

Maliar, Maliarske práce

Maliar-natierač. Maľovanie interiérov a exteriérov, stierkovanie, dekoratívne úpravy. Profesionálny prístup, spoľahlivosť. Možnosť prác aj typu " hodinový manžel", práce drobných opráv.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter Ő.

Firma
Komárno
4,9

Maliar, Maliarske práce

Ponúkame nasledovné slużby: √ upratovanie, čistenie, tepovanie -domácnosti, kanc. priestory, autá. Aj parné čistenie a tepovanie. √ maliarske práce - metóda airless

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimir F.

Firma
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň všem budoucím zákazníkům. Provádím zednické (Murarske)tesařské zateplovací práce malířské a sádrokartonarske práce. Každý zákazník je pro mne jiný a tak i také přistupují k práci. Vzdy velmi rád poskytnu reference

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Serhii R.

Firma
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Pomôžem vám dať všetko do poriadku.Dokoncovanie holodomov a holo bytov, Prerabky,Rekonstrukcie bytov. Ponúkam svoje služby ako majster, ktorý dokaže opravovať, inštalovať, premiestňovať, & byte a najmä za spravodlivé ceny. . Iné interiérové práce > montáž políc, vešiakov, regálov > upevnenie obrazov > montáž záclonových tyčí > tmelenie sprchovacích kútov a vaní > výmena zámkov a kovaní dverí > montáž zrkadiel > oprava zásuviek (šuplíkov) > Výmena WC klasické a moderné . > Upchaté WC, vymena a prerobenie renovovať . > Výmena vodovodnej batérie (drez, umývadlo, vaňa, sprcha) . > Výmena sifonov . > Výmena ventilu práčky, umývačky . > Montáž, rekonštrukcia a výmena rozvodov vody . > maľovanie stien > natieranie radiátorov a zábradlí > Pripoejenie práčky, umývačky riadu, elektrický sporák, digestor, indukčný > Vodoinštalatérske > zavesenia zrkadlá do vaničky , svetelne a t.d

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Michal K.

Firma
Topoľčany
4,9

Maliar, Maliarske práce

Ponúkame profesionálne maliarske práce, maľovanie a striekanie interiéru a exteriéru. Používame farby najvyššej kvality. Profesionálny prístup k zákazníkovi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin T.

Živnostník
Košice
4,9

Maliar, Maliarske práce

37 rokov Pokladky roznych druhov podlah Stierky a malby, zateplovanie Šofér-osobna aj nákladná preprava, rekonštrukcie rôzneho druhu Hodinovy manžel 😋😁

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dušan D.

Firma
Malacky
4,9

Maliar, Maliarske práce

Robime murarske prace zamkova dlazba,stavane ploti ,priecky,zateplovanie,buracie prace,vykopove prace,asvalt,sme ptecizni a spolahlivy a cenovo vyhodny..

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš Ž.

Firma
Košice
4,9

Maliar, Maliarske práce

Mladý ,vynaliezavý ,šikovný a iniciatívny Výrobky z kameňa Maľovanie Montáže Podlahy Oblkaldy Atd..

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Maliar, Maliarske práce

Nižšia cena1,00 €/m2
Priemerná cena1,45 €/m2
Vyššia cena2,00 €/m2

Pošlite dopyt 30093 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte maliara na maliarske práce? V tejto kategórii máme 18 887 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt