S čím nám pomôže klimatizácia?
S klímou si určite v prvom rade spájame ochladenie počas teplých letných dní, no v skutočnosti za ňou môže stáť rada ďalších funkcií. Počas zimných mesiacov pomôže s vykurovaním, celoročne s reguláciou vlhkosti vzduchu, môže riešiť vetranie a v neposlednom rade filtráciu vzduchu – kvalitné modely s modernými filtrami dokážu vzduch vyčistiť nie len od väčších nečistôt, ale poradia si aj s prachom, peľom, dymom či baktériami a vírusmi.
Mobilná alebo nástenná?
Ak do klimatizácie nechcete investovať priveľa peňazí a Vašim hlavným cieľom je znížiť vysokú teplotu v určitej miestnosti, do úvahy jednoznačne pripadá mobilná klimatizácia. Hoci v porovnaní s nástennými systémami nemusí ísť o najefektívnejšie riešenie, v prospech mobilnej klímy hovorí najmä jej kompaktnosť, jednoduchá inštalácia a samozrejme cenová dostupnosť.
Bez problémov ju presuniete z miestnosti do miestnosti podľa potreby – ide o ideálnu voľbu do panelákových bytov, ale využitie samozrejme nájde aj v rodinnom dome. Tento typ klimatizácie neobsahuje vonkajšiu jednotku, teplý vzduch sa z miestnosti odvádza hadicou cez okno. Hlavnou nevýhodou mobilných klimatizácií je väčšia hlučnosť.
Nástenné klimatizácie sú na druhej strane zložitejšie a obvykle cenovo náročnejšie, no pokiaľ to situácia umožňuje, je to investícia, ktorá sa oplatí. Moderné nástenné klimatizácie sú úsporné, účinné, elegantné a mimoriadne tiché. Skladajú sa z vonkajších jednotiek umiestnených na balkóne, streche či stenách budovy a vnútorných jednotiek, ktoré sa inštalujú na steny jednotlivých miestností. Populárny multisplit systém umožňuje napojiť viacero vnútorných jednotiek na jednu vonkajšiu jednotku.
Aký je ideálny výkon?
Sedliacky rozum hovorí, že klíma s najvyšším výkonom je automaticky tá najlepšia. V skutočnosti to tak nie je vždy – ideálny výkon závisí na rozmeroch klimatizovanej miestnosti. Na každých 10 m2 sa počíta 1kW chladiaceho výkonu. Inštalovať príliš výkonnú klimatizáciu je zbytočné, ustavičným zapínaním a vypínaním prístroja sa znižuje jeho efektivita. Klimatizácie s vysokým výkonom sa spravidla tiež vyznačujú vyššou hlučnosťou. Naopak, príliš nízky výkon vedie k vyššej spotrebe energie a nižšej efektivite.
Spotreba energie
Prvotná investícia do kúpy zariadenia je jedna vec, ale koľko Vás nová klimatizácia bude stáť z dlhodobého hľadiska? Aby bola klimatizácia šetrná k Vašej peňaženke, obzrite sa po dobrej energetickej triede – najlepšie A++ a vyššie. Tieto zariadenia Vás síce môžu pri nákupe stáť o čosi viac, no investícia sa Vám vráti v podobe nižších účtov za elektrinu.
Inteligentná klimatizácia?
Ak sledujete technologické trendy a vychytávky, neprekvapí Vás, že aj klimatizácia môže byť “smart”. Ak sa rozhodnete pre takúto variantu, získate možnosť svoju klímu jednoducho ovládať odkiaľkoľvek pomocou svojho smartfónu. Tu samozrejme vymoženosti smart klimatizácií nekončia – ponúkajú tiež automatické nastavovanie teploty, detekciu osôb v miestnosti za účelom úspory energie, chod tichší než šum lístia či ultra rýchle vychladenie miestnosti i v tých najväčších horúčavách – a samozrejme bez prievanu.
Obráťte sa na odborníka
V obchodných domoch často nájdeme množstvo klimatizácií za výhodné ceny. Hoci táto ponuka môže znieť veľmi lákavo, v zásade je lepším riešením obrátiť sa na odborníka. Na rozdiel od personálu v supermarkete Vám skúsený špecialista zodpovie všetky otázky, poradí s výberom a v neposlednom rade získate spoľahlivý servis v prípade, že by v budúcnosti bolo potrebné riešiť akúkoľvek poruchu.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti KLIMASTYLE
Je lepšou voľbou mobilná alebo nástenná klimatizácia? Aké sú ich výhody a nevýhody?
Mobilná klimatizácia je samostatne stojace monoblokové zariadenie, v ktorom sú obe jednotky klimatizácie uzavreté v jednom kryte. Väčšinou sú umiestnené vo vnútri miestnosti, z ktorej je horúci vzduch, produkovaný chodom kompresora nutné odvádzať von pomocou ohybnej rúry. Táto rúra má obvykle priemer 12-15 cm a môže byť vyvedená cez naklonené okno. Niektorí výrobcovia dodávajú potrubie so sploštením koncom, vďaka čomu stačí na vyklonenie okna 8-9 cm alebo vývod, ktorý vedie von cez otvor v stene.
Na trhu už však existujú aj mobilné klimatizácie, ktoré je možné inštalovať aj do exteriéru (napr. na balkón) a do interiéru je cez potrubie distribuovaný vychladený vzduch otvorom v obvodovej stene.
Kompaktné rozmery a schopnosť pohybu sú jej veľké výhody. Na rozdiel od splitovej klimatizácie nie je natrvalo nainštalovaná, vďaka čomu si ju môžete ľahko premiestniť zo spálne do obývacej izby. Inštalácia tradičných nástenných klimatizačných systémov je však vždy oveľa výhodnejším riešením. Ak máte túto možnosť, vyberte si splitovú klimatizáciu. Či už kvôli vyššej hlučnosti mobilných klimatizácií a v nepodstatnom rade kvôli menšej účinnosti, ktorú majú.
Je potrebná pravidelná údržba mobilnej a nástennej klimatizácie?
Čistenie a dezinfekcia klimatizačných a chladiacich zariadení by mali povinne realizovať aspoň raz ročne pred začiatkom sezóny. Keď sa klimatizácia využíva aj v režime vykurovania alebo pracuje nepretržite (napr. v serverovni, komerčných alebo obchodných priestoroch) je potrebné vykonávať servis minimálne dvakrát do roka.
Majitelia klimatizácií pravidelný servis často zanedbávajú čo spôsobuje poruchy klimatizačných jednotiek ako napríklad slabé chladenie, vyššia spotreba a hlučnosť, nepríjemný zápach vychádzajúci z výparníkov alebo dokonca výskyt zdravotných problémov. Preto by zákazníci nemali zabúdať na pravidelné kontroly a údržbu, aby mohli svoju klimatizáciu využívať naplno mnoho rokov.
Aké úkony je potrebné vykonať pri pravidelnej údržbe?
Vnútorná jednotka:
Skladá sa z niekoľkých častí, na ktorých sa zanedbaným servisom usádzajú prachové nečistoty a vytvárajú baktérie, huby, plesne a iné mikroorganizmy. Spôsobujú nepríjemný zápach, zvyšujú riziko alergií a vytvárajú prostredie pre množenie život ohrozujúcej baktérie legionelózy.
V neposlednom rade hrozí upchatie odtoku kondenzátu, ktorý môže vytiecť do interiéru. Je mimoriadne dôležité dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať výparník, cez ktorý prúdi vzduch, nádobu a potrubie na odvod kondenzátu špeciálnym fungicídnym prostriedkom, určeným na čistenie a dezinfekciu klimatizačných a chladiacich zariadení.
Dôležitou súčasťou klimatizačnej jednotky je filter. Niektoré zariadenia majú jednorazové filtre, ktoré je potrebné vymeniť podľa odporúčaní výrobcu. Väčšina filtrov je však po vyčistení opakovane použiteľná.
Ďalším miestom, kde sa baktériám a prachovým nečistotám mimoriadne darí, sú lopatky ventilátora vnútornej jednotky, ktoré sa používaním zanesú tak, že už viac nie sú schopné distribuovať dostatočné množstvo vzduchu, vplyvom čoho sa zníži výkon klimatizácie a je nutné ventilátor odborne demontovať, vyčistiť tlakom vody a vydezinfikovať vhodným prostriedkom.
Vonkajšia jednotka:
Osobitná pozornosť by sa mala venovať kondenzátoru vonkajšej jednotky, ktorý si tiež vyžaduje pravidelné kontroly a čistenie, pretože spolu so vzduchom sa doňho dostáva prach, lístie, piesok a peľ vplyvom čoho sa znižuje výkon a zvyšuje spotreba zariadenia. V tomto prípade je potrebné kondenzátor odborne vyčistiť vodným vysokotlakovým čističom alebo tlakom vzduchu.
Za zmienku stojí aj kontrola a čistenie ventilátora vonkajšej jednotky a kondenzného potrubia. Po dôkladnom vyčistení zariadenia môžeme pristúpiť ku kontrole parametrov chladenia a elektroinštalácie. Potrebné je zmerať spotrebu energie, pracovné teploty a skontrolovať prevádzkový tlak. Pravidelné čistenie domácej klimatizácie ovplyvňuje efektívnu prevádzku zariadenia.
Spoločnosť KLIMASTYLE - špecialisti na predaj a montáž klimatizácií, tepelných čerpadiel a rekuperačných jednotiek
autor: Jana
Jul 7, 2021