Typy sadrokartónových dosiek
Sadrokartónové dosky sa vyrábajú z prírodnej sadry a celulózy. Kombinácia týchto dvoch materiálov spolu s výrobným procesom zabezpečuje, že dosky zo sadrokartónu dobre odolávajú ohňu, majú schopnosť regulovať klímu v miestnosti, sú ľahké a dobre sa s nimi manipuluje. Dosky sú rovné a výborne sa hodia na veľké plochy, nepriťahujú prach a mimoriadne priaznivá je aj cena od 1,5 €/ m2.
Biely sadrokartón sa používa najčastejšie pri výstavbe podkroví, stropov priečok alebo podhľadov. Štandardné rozmery sadrokartónových dosiek sú 2000 mm x 1200 mm s hrúbkou 12,5 mm. Dosky zo sadrokartónu používame zásadne v interiéri.
Okrem klasických sadrokartónových dosiek existujú aj špeciálne, ktoré majú zlepšenú niektorú zo svojich vlastností. Špeciálne sadrokartóny sa zvyčajne odlišujú farbou. Zelený sadrokartón lepšie odoláva vlhkosti, a preto ho využívame v kúpeľniach alebo iných vlhkých priestoroch. Modrý sadrokartón lepšie izoluje proti hluku a červený je protipožiarny.
Možnosti použitia
Na budovanie priečok, stien alebo stropov sa používa biely – klasický sadrokartón. Pri stropoch je dobré zvážiť montáž zosilneného bieleho sadrokartónu, ktorý je schopný udržať aj ťažšie predmety v podobe veľkých lustrov alebo iných väčších svietidiel až do hmotnosti 50 kg.
Na začiatku je vždy podkonštrukcia
Sadrokartón sa pred umiestnením na stenu alebo strop musí uchytiť do konštrukcie. Nemožno ho len tak priskrutkovať o existujúcu plochu steny alebo stropu. Konštrukcia je dôležitá v prípade, že plánujeme postaviť novú priečku alebo aj podhľad.
Materiál na podkonštrukciu môže byť rôzny. Používa sa drevo, hliník alebo pozinkovaná oceľ. Z uvedených je najpoužívanejší práve hliník. Je ľahký a dobre sa s ním pracuje. Podkonštrukcia musí byť rovná. Pred uložením sadrokartónových dosiek je dobré vyplniť medzeru medzi pôvodným povrchom a budúcou stenou izoláciou.
Montáž podhľadov
Podhľady slúžia na zmenšenie priestoru tým, že sa pôvodný strop zníži – vytvorí sa nový zo sadrokartónu. Toto riešenie sa veľmi často uplatňuje pri rekonštrukciách. V minulosti sa zvykli stropy stavať oveľa vyššie ako dnes. Dnes vysoký strop predstavuje problém hlavne kvôli množstvu vzduchu, ktorý je nutné ohrievať. Znížením stropu sa šetria náklady na vykurovanie.
Druhým dôvodom je prítomnosť rôznych defektov. Praskliny, nerovnosť alebo prítomnosť rôznych vedení (elektrické, ventilácia a pod.) je potrebné zakryť. Sadrokartónová doska je perfektným riešením všetkých spomenutých problémov. Pri realizácii podhľadu si treba dať pozor, aby sme nekopírovali strop. Rovinu nového podhľadu odvodzujeme od podlahy. Po inštalácii jednotlivých dosiek zo sadrokartónu vyplníme medzery tmelom, zabrúsime nerovnosti a na záver vymaľujeme.
Deliace priečky a steny
Rovnaký postup, ako pri podhľadoch, použijeme aj pri výstavbe deliacich priečok a stien. Na začiatku sa musí zhotoviť vertikálna nosná konštrukcia. Do konštrukcie sa upevnia dosky zo sadrokartónu. Tu je dobré zvážiť použitie modrého alebo červeného sadrokartónu, ktoré izolujú proti hluku či požiaru.
Škáry medzi doskami vyplníme tmelom, ktorý po zaschnutí zarovnáme brúsením. Pri práci so sadrokartónom používame nožíky alebo vyskakovacie pílky. Šróby, ktorými jednotlivé dosky upevňujeme o konštrukciu by mali mať dĺžku minimálne 25 mm.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti BUROM s.r.o.
Aký rozdiel je medzi podhľadovými a kazetovými stropmi?
Rozdiel v podhľadovom a kazetovom systéme spočíva v systéme práce. Zložitejší postup prác je pri sadrokartónovom podhľade. Pri kazetových stropoch je práca čistejšia a montáž rýchlejšia. Funkčnosť je však rozdielna čo sa týka akustických, protipožiarnych a tepelných vlastností.
Aké výhody majú podhľadové systémy?
Využitie pri znižovaní stropov, vyrovnávanie stropov. V rámci kazetových stropov je možné použitie rôznych druhov farieb či vzorov. Tento systém sa využíva viac v priemyselných a kancelárskych priestoroch. Pri sadrokartóne je možné montovať stúpačky, jadrá, či požiarne miesta, avšak pri kazetových stropoch to možné nie je. Avšak kombinovať sadrokartónový strop s kazetovým je možné, nakoľko na to existujú rôzne typy profilov.
Kedy je vhodné zvoliť sadrokartónové steny a priečky?
Pri sadrokartónových priečkach sa dá pracovať s rôznymi šírkami, výškami, vlastnosťami: tepelnými, pevnostnými, akustickými, či odolnosťou vo vlhkom prostredí. Sadrokartónové steny a priečky slúžia na predeľovanie priestorov v holobytoch. Všetko záleží od požiadaviek investora alebo zákazníka, avšak veľa požiadaviek sa dá kombinovať. Využitie je všestranné. Každá objednávka práce je individuálne stavaná. Sadrokartónové priečky sa dajú obkladať a preto sú využiteľné aj v kúpeľni či na WC. Nevýhodu sadrokartónu však predstavuje prašnosť.
Spoločnosť BUROM s.r.o. - špecialisti v oblasti prác so sadrokartónovým systémom.
Dec 20, 2021