Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Sadrokartóny

Montáž sadrokartónových priečok a podhľadov

Hľadáte sádrokartónistu na sadrokartón, montáž sadrokartónu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Montáž sadrokartónových priečok a podhľadov
SadrokartónyMontáž sadrokartónových priečok a podhľadov

Sadrokartónové dosky sú najčastejšie používaným materiálom pri realizácii tzv. suchej výstavby. Používajú sa rovnako pri novostavbách aj rekonštrukciách. Princíp práce je vždy rovnaký a dokončenie je pomerne rýchle. Montáž je nenáročná a pri dobrej príprave sa do nej môže pustiť aj priemerne zdatný domáci majster. 

Typy sadrokartónových dosiek 

Sadrokartónové dosky sa vyrábajú z prírodnej sadry a celulózy. Kombinácia týchto dvoch materiálov spolu s výrobným procesom zabezpečuje, že dosky zo sadrokartónu dobre odolávajú ohňu, majú schopnosť regulovať klímu v miestnosti, sú ľahké a dobre sa s nimi manipuluje. Dosky sú rovné a výborne sa hodia na veľké plochy, nepriťahujú prach a mimoriadne priaznivá je aj cena od 1,5 €/ m2.

Biely sadrokartón sa používa najčastejšie pri výstavbe podkroví, stropov priečok alebo podhľadov. Štandardné rozmery sadrokartónových dosiek sú 2000 mm x 1200 mm s hrúbkou 12,5 mm. Dosky zo sadrokartónu používame zásadne v interiéri.

Okrem klasických sadrokartónových dosiek existujú aj špeciálne, ktoré majú zlepšenú niektorú zo svojich vlastností. Špeciálne sadrokartóny sa zvyčajne odlišujú farbou. Zelený sadrokartón lepšie odoláva vlhkosti, a preto ho využívame v kúpeľniach alebo iných vlhkých priestoroch. Modrý sadrokartón lepšie izoluje proti hluku a červený je protipožiarny.

Možnosti použitia

Na budovanie priečok, stien alebo stropov sa používa biely – klasický sadrokartón. Pri stropoch je dobré zvážiť montáž zosilneného bieleho sadrokartónu, ktorý je schopný udržať aj ťažšie predmety v podobe veľkých lustrov alebo iných väčších svietidiel až do hmotnosti 50 kg. 

Na začiatku je vždy podkonštrukcia

Sadrokartón sa pred umiestnením na stenu alebo strop musí uchytiť do konštrukcie. Nemožno ho len tak priskrutkovať o existujúcu plochu steny alebo stropu. Konštrukcia je dôležitá v prípade, že plánujeme postaviť novú priečku alebo aj podhľad. 

Materiál na podkonštrukciu môže byť rôzny. Používa sa drevo, hliník alebo pozinkovaná oceľ. Z uvedených je najpoužívanejší práve hliník. Je ľahký a dobre sa s ním pracuje. Podkonštrukcia musí byť rovná. Pred uložením sadrokartónových dosiek je dobré vyplniť medzeru medzi pôvodným povrchom a budúcou stenou izoláciou.

Montáž podhľadov

Podhľady slúžia na zmenšenie priestoru tým, že sa pôvodný strop zníži – vytvorí sa nový zo sadrokartónu. Toto riešenie sa veľmi často uplatňuje pri rekonštrukciách. V minulosti sa zvykli stropy stavať oveľa vyššie ako dnes. Dnes vysoký strop predstavuje problém hlavne kvôli množstvu vzduchu, ktorý je nutné ohrievať. Znížením stropu sa šetria náklady na vykurovanie.

Druhým dôvodom je prítomnosť rôznych defektov. Praskliny, nerovnosť alebo prítomnosť rôznych vedení (elektrické, ventilácia a pod.) je potrebné zakryť. Sadrokartónová doska je perfektným riešením všetkých spomenutých problémov. Pri realizácii podhľadu si treba dať pozor, aby sme nekopírovali strop. Rovinu nového podhľadu odvodzujeme od podlahy. Po inštalácii jednotlivých dosiek zo sadrokartónu vyplníme medzery tmelom, zabrúsime nerovnosti a na záver vymaľujeme.

Deliace priečky a steny

Rovnaký postup, ako pri podhľadoch, použijeme aj pri výstavbe deliacich priečok a stien. Na začiatku sa musí zhotoviť vertikálna nosná konštrukcia. Do konštrukcie sa upevnia dosky zo sadrokartónu. Tu je dobré zvážiť použitie modrého alebo červeného sadrokartónu, ktoré izolujú proti hluku či požiaru.

Škáry medzi doskami vyplníme tmelom, ktorý po zaschnutí zarovnáme brúsením. Pri práci so sadrokartónom používame nožíky alebo vyskakovacie pílky. Šróby, ktorými jednotlivé dosky upevňujeme o konštrukciu by mali mať dĺžku minimálne 25 mm. 

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti BUROM s.r.o.

Aký rozdiel je medzi podhľadovými a kazetovými stropmi?

Rozdiel v podhľadovom a kazetovom systéme spočíva v systéme práce. Zložitejší postup prác je pri sadrokartónovom podhľade. Pri kazetových stropoch je práca čistejšia a montáž rýchlejšia. Funkčnosť je však rozdielna čo sa týka akustických, protipožiarnych a tepelných vlastností.

Aké výhody majú podhľadové systémy?

Využitie pri znižovaní stropov, vyrovnávanie stropov. V rámci kazetových stropov je možné použitie rôznych druhov farieb či vzorov. Tento systém sa využíva viac v priemyselných a kancelárskych priestoroch. Pri sadrokartóne je možné montovať stúpačky, jadrá, či požiarne miesta, avšak pri kazetových stropoch to možné nie je. Avšak kombinovať sadrokartónový strop s kazetovým je možné, nakoľko na to existujú rôzne typy profilov.

Kedy je vhodné zvoliť sadrokartónové steny a priečky?

Pri sadrokartónových priečkach sa dá pracovať s rôznymi šírkami, výškami, vlastnosťami: tepelnými, pevnostnými, akustickými, či odolnosťou vo vlhkom prostredí.  Sadrokartónové steny a priečky slúžia na predeľovanie priestorov v holobytoch. Všetko záleží od požiadaviek investora alebo zákazníka, avšak veľa požiadaviek sa dá kombinovať. Využitie je všestranné. Každá objednávka práce je individuálne stavaná. Sadrokartónové priečky sa dajú obkladať a preto sú využiteľné aj v kúpeľni či na WC. Nevýhodu sadrokartónu však predstavuje prašnosť.

Spoločnosť BUROM s.r.o. - špecialisti v oblasti prác so sadrokartónovým systémom. 

  

autor: Andrej

Dec 20, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 25 024 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Daniel H.

Firma
Veľký Kýr
5,0
Sadrokartóny

Pôsobíme na trhu od roku 2018 - Airless striekané maľovanie Tenkovrstvé omietky Stierky Nástreky Nátery Montáž sadrokartonu Montáž plávajúcich podláh Montáž obložkových zárubní

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Martin P.

Živnostník
Košický kraj
4,9
Sadrokartóny

Vysoko profesionálny prístup na základe dlhoročnej praxe získanej v zahraničí. Mam skúsenosti v rôznych oblastiach stavebníctva a zakładam si na tom aby zákazník bol maximálne spokojný. Rád Vám pomôžem s rôznymi prácami. Moja praca je aj prístup je vysoko kvalitný

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jan H.

Firma
Bratislava
5,0
Maliar, Maliarske práce

Radi Vám pomôžem s Vaším projektom, pripravím kompletnú cenovú ponuku a okrem realizácie zabezpečím potrebný materiál. Úzko spolupracujeme s Wilio a patríme medzi ich Wilio TOP poskytovateľov. Práce, ktorým sa venujeme: - všetky druhy rekonštrukčných prác - elektrina a elektroinštalácia - voda a vodoinštalácia - obklady, pokladanie, podlahy - maľovanie - sadrokartón - murárske práce - klampiarske práce, strecha - hodinový manžel Reagujeme okamžite, tešíme sa na nové projekty a spokojných zákazníkov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Matúš A.

Firma
Košice
5,0
Montáž, skladanie nábytku

Elektrotechnik. Prax 10 rokoov(Výroba NN, Eleltroinštalácie. bleskozvody. NN prípojky) Montáž+Demontáž a servis výťahov na Sk a v zahraničí . Práca s drevom a železom.pre súkromné účeli. Strojové maľovanie. Ovládam zákl. stavebné práce ako murovanie, montáž sadrokartónu,okien. voda+odpad, montáž nábytku+kuch. linky,Stierky+omietky, plavajúca podlaha + vynil, Dvere+zárubne. Nikdy nerobín to, načo si netrúfam. Vždy je premna dôležite dodržat technologicky postup pri akejkoľvek práci.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Juraj T.

Firma
Nýrovce
5,0
Murárske práce

Som mladý ale velmi skúsený skoro vo všetkom. Môže to byť z dreva, železa, plast, sklo, betón, murárske práce ovládam perfektne, a všetko okolo domu, záhrada.,vyrábame aj záhradné domčeky a altánky na mieru. Veľmi rád poskytnem moje služby a skúsenosti.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ladislav Č.

Živnostník
Košice
5,0
Hodinový manžel

Popri zamestnaní vo voľnom čase ponúkam služby ako hodinový manžel, maľovanie, montáž sadrokartónu,elektrikár, vodár. V domácnosti nemám problém vyriesit hocijakú chybu.Vyrábam priečky,vstavane barové pulty, skrinky na mieru ako vidno aj na foto ked som vyrábal skrinku pod akvarium z atypickými rozmermi.Lepím tapety na steny, nábytok, kuchynské linky a pod. Žiadna práca pre mňa nieje veľká ani mala spravím všetko.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomáš K.

Živnostník
Humenné
5,0
Rekonštrukcia bytu

Zdravím ponúkam Vám moje služby v oblasti zateplenia, sadrokartónu, omietky a veľa ďalších prác . Svoju prácu robím zodpovedne a vždy chcem pre zákazníka, aby bola u neho 100% spokojnosť

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Marek G.

Firma
Dunajská Lužná
5,0
Pokládka dlažby

Dobrý deň, záleží nám hlavne na dobre odvedenej práci a spokojnosti zákazníka. V prípade potreby či, otázok nás neváhajte kontaktovať. Stavebnej činnosti sa venujeme viac než 10 rokov. POKLADANIE LAM.PODLÁH A PARKETY MONTÁŽ VNÚTORNÝCH(interiérových)DVERÍ Dovoz-odvoz Elektroinštalácie Drobné búracie práce Hodinový majster Vypratavanie priestorov Záhradnícke práce Vizualizácie záhrad, bytov, domov (aj 3D) A mnoho ďalších….:)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Dale K.

Firma
Bratislava
5,0
Nábytok

Náš skúsený tím ponúka kompletné rekonštrukcie kuchýň a bytov, ktoré vám pomôžu vytvoriť dokonalý priestor. Ďalej ponúkame zákazkové tesárske a stolárske práce v našej dielni. --------------------- Our experienced team offers complete kitchen renovations and apartment renovations to help you create the perfect space. Furthermore, we offer custom carpentry and joinery in our workshop.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Milan D.

Firma
Šaštín - Stráže
5,0
Záhrada a vonkajšie práce

Som živnostník robím všetky murarske práce vykopové práce buracie zamkove dlažby úprava terénov upratovacie práce aj maliarske mám partiu je nas 5 robíme za dobré ceny určite sa dohodneme

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Stefan O.

Firma
Komárno
5,0
Obklady, dlažby

Prerábky bytového jadra,maliárské práce,murárske práce,oblkadačské práce,vybavovanie materiálov atď..Všestrannosť,spoĺahlivosť...Výmena plastových okien,vchodových dvier...Viac ako 17 rokov robím v stavebníctve,Svoje práce robím precízne a rýchlo...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Marian L.

Firma
Štúrovo
5,0
Záhrada a vonkajšie práce

Snažím sa všetko urobiť podľa požiadaviek zákazníka. Prax približne 10 rokov závisí od druhu práce. Recenzie boli zatiaľ pozitívne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Roman K.

Firma
Partizánske
5,0
Murárske práce

Profesionalita, spoľahlivosť, diskrétnosť , spokojnosť zákazníkov , ľudia plný energie ktorý chcú pracovať. A spraviť váš domov. Taký ako si. Predstavujete a chcete , na mieru , kompletné rekonštrukcie domov bytov , dlhoročné skúsenosti Poradíme ,navrhneme, zrealizujeme ,

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jozef O.

Firma
Senec
5,0
Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Samo B.

Živnostník
Michalovce
5,0
Elektrikár

Poskytujeme služby ako sú menšie opravy až po rozsiahle rekonštrukcie všetkého druhu interiérové, exteriérové prace. Práca vo výškach vodárenské prace elektrikárske prace maliarske prace maľovanie strechy. Odrezávanie stromov a urpavy zahrady.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Erik B.

Firma
Banská Štiavnica
5,0
Murárske práce

Dobrý deň, sme stavebná spoločnosť ktorý poskytuje vysokú kvalitu a prevedenie svojich služieb. Robíme stavebné práce od vonkajšku po interiér. Pre bližšie informácie bud na webe alebo telefonicky. Tešíme sa na vás kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0
Maliar, Maliarske práce

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Róbert H.

Firma
Trnava
5,0
Maliar, Maliarske práce

Venujeme sa špecializovaným stavebným prácam (maliarske práce,sdk, obklady,dlažby,zatepľovanie ...) zámočníckym prácam,výškovým prácam s použitím horolezeckej techniky,montážne demontáže práce

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Róbert G.

Firma
Bratislava
5,0
Maliar, Maliarske práce

Rekonštrukcie bytov, bytových jadier, kúpeľní, stavanie nábytku,maľovanie, sadrokartónové stropy a steny,vodoinštalácia, omietky,stierky,obklady a dlažby

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt