Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Inžinierske siete

Montáž vodovodných, tepelných a kanalizačných rozvodov pri novostavbách a bytoch

Hľadáte poskytovateľa na inžinierske siete? V tejto kategórii máme 16 372 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Montáž vodovodných, tepelných a kanalizačných rozvodov pri novostavbách a bytoch
Inžinierske siete

Montáž vodovodných, tepelných a kanalizačných rozvodov pri novostavbách a bytoch

Zásobovanie vodou, elektrinou či plynom, ako aj odvádzanie odpadových vôd z novostavieb domov či bytov by malo byť komplexným riešením ešte pred samotnou výstavbou či rekonštrukciou. Dostupnosť inžinierskych sietí je jednou zo zásadných podmienok pre výber pozemku a výstavbu domu. Čo sú inžinierske siete? 

Inžinierske siete je pojem, ktorý inak môžeme nazvať aj ako systém nadzemných a podzemných vedení plynu, vody, elektriny, kanalizácie, telekomunikačných sietí, ale aj príjazdovej cesty, ktorá vedie priamo k domu. Inžinierske siete musia byť vyriešené ešte pred samotnou výstavbou. Urobíte to buď napojením sa na verejné rozvody alebo vytvorením si vlastného alternatívneho zásobovania. 

Vodoinštalácia

Do vodoinštalácie patrí montáž vodovodných ako aj tepelných a kanalizačných rozvodov. Takisto sem spadajú služby ako napojenie kanalizačného zariadenia, domácej čističky odpadových vôd či montážne a údržbárske práce vodovodných zariadení ako batérií, toaliet a ďalšej sanity. 

V prípade pitnej a úžitkovej vody ide najčastejšie o napojenie domu/bytu na verejný mestský či obecný vodovod. Rovnako tak musíte zaslať žiadosť príslušnému vlastníkovi alebo prevádzkovateľovi, ktorý prípojky zriadil a je oprávnený ich opravovať. 

Súčasťou každej vodovodnej prípojky je merač na meranie dodávanej vody. Ak je vodovodná prípojka spoločná pre viacero nehnuteľností, musí byť merač osadený pre každú nehnuteľnosť osobitne. Merače musia mať platné overenia podľa zákona o metrológii a tiež podľa podmienok výrobcov. Okrem toho musia byť osadené tak, aby spĺňali podmienky normy. Spravidla sa merač umiestňuje vo vodomernej šachte.

Samotná úprava vody nezahŕňa len vhodné filtračné zariadenie na vodu, ale aj kvalitné materiály na rozvod vody v celom objekte. Najčastejšími používanými materiálmi pri domácich rozvodoch sú kovy ako oceľ, meď, olovo, liatina, mosadz, ale aj plast či ich kombinácie. 

Ak napojenie na verejný vodovod nie je k dispozícii, môžete si na pozemku vybudovať kopanú alebo vŕtanú studňu za predpokladu, že voda z tohto zdroja bude dostatočne kvalitná. V súvislosti s týmto treba myslieť aj na správne odvodňovanie vody.

Dažďová voda môže byť zvedená vsakmi alebo klasicky do dažďovej kanalizácie. Vsakovacie nádoby sú plastové nádoby umiestnené v zemi, obalené geotextíliou. V podstate ide o akumulačné nádrže, z ktorých nazbieraná voda pozvoľna vsakuje do pôdy. Ak chcete dažďovú vodu odviesť do vodného toku, musí to najskôr schváliť príslušný úrad životného prostredia. 

Plnohodnotná prevádzka všetkých rozvodov a inštalácií, ktoré súvisia s vodou, je dôležitá z niekoľkých dôvodov – jednak ňou viete dosiahnuť nízku spotrebu vody v domácnosti a rovnako tak sa chránite pred rôznymi havarijnými stavmi a poškodeniami. 

Na rozvodoch nešetrite

Veľa domácich majstrov sa snaží šetriť tým, že kupujú lacné a nekvalitné vodovodné batérie, tesnenia alebo iné súčasti domácich vodovodných rozvodov. Potom sa ale môže stať, že lacné tesnenie alebo batéria sa rýchlo pokazia a môžu spôsobiť pretekanie záchoda, kvapkanie vody z potrubí alebo plesne. Je preto lepšie dať pár eur navyše za kvalitnejší materiál alebo sa obrátiť na profesionálov. 

Kanalizácia

Podstatnú časť inžinierskych sietí predstavuje aj kanalizácia pre odpadové vody. Najčastejšie sa novostavby napájajú na systém mestskej alebo obecnej kanalizácie. V tomto prípade treba so žiadosťou o pripojenie osloviť miestnu vodárenskú spoločnosť, ktorá určí polohu prípojky aj merača. Ak nemáte možnosť využiť verejnú kanalizáciu, musíte sa postarať o likvidáciu splaškov, či už vybudovaním žumpy, septiku alebo ČOV (domácej čističky odpadových vôd). 

Žumpa je plastová alebo betónová nádoba, ktorá zbiera odpadové vody, ktoré následne musí odčerpať a odviesť fekálne vozidlo. V prípade septiku ide o trojkomorový systém, ktorý odpadovú vodu prečisťuje prirodzeným organickým spôsobom a znečistenú časť splaškov zachytí. Na výstavbu ČOV je potrebné stavebné povolenie a vyžaduje si aj vyššie vstupné náklady. 

Materiály na kanalizačné rozvody 

Pri výstavbe vodných a kanalizačných rozvodov má už niekoľko rokov tradíciu kamenina, než využívanie plastových potrubí, ktoré sú mladším a modernejším produktom. Odlišný je aj spôsob výroby týchto materiálov. Pri výrobe rúr z kameniny sú náklady o polovicu nižšie ako pri plastových rúrach.

Ťažšia kamenina má tiež vynikajúcu tvarovú stálosť, odoláva aj vodám so zvýšeným obsahom kyselín alebo agresívnym chemikáliám, ktoré sa nalepujú na jej steny. Nakoľko je kameninová rúra odolná voči oderu, dochádza len k minimálnemu narušeniu jej povrchu a tak v nej voda prúdi rýchlosťou bez toho, aby zanechávala nežiaduce usadeniny, čo je typické pre betónové alebo plastové potrubia. 

Rozvody kúrenia v novostavbe 

Systém vykurovania sa skladá zo zdroja tepla (kotol alebo centrálny zdroj), rozvodov vykurovacieho média (zvyčajne vody) a vykurovacích telies. Kotol môže byť plynový alebo elektrický, ako zdroj tepla možno použiť i tepelné čerpadlo alebo iné alternatívne riešenie. Vykurovacie rozvody sú zhotovované z medi alebo plastov. Plastové rúrky sú určené na rozvod vykurovacej vody. Vykurovacie telesá sa dnes používajú prevažne panelové (tenkostenné oceľové).

Alternatívou vykurovacích telies – radiátorov – môže byť podlahové kúrenie, pri ktorom sála teplo z podlahy, ktorá je ohrievaná buď zabetónovanými teplovodnými rúrkami alebo elektrickými rohožami. Interiér možno vykurovať aj teplým vzduchom, pričom systém obvykle slúži aj na vetranie – rekuperácia – spätné získavanie tepla z odvádzaného vzduchu, čím sa znižujú náklady na vykurovanie. Takéto riešenie sa dnes často využíva v nízkoenergetických a energeticky pasívnych domoch.  

autor: Lucia

Apr 29, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 23 714 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Vladimir F.

Firma
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň všem budoucím zákazníkům. Provádím zednické (Murarske)tesařské zateplovací práce malířské a sádrokartonarske práce. Každý zákazník je pro mne jiný a tak i také přistupují k práci. Vzdy velmi rád poskytnu reference

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Prešov
4,8

Obklady, dlažby

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na kľúč v štandarde ako aj z vyšším štandardom. Ponúkame omietky,poter, pokladku nivelacej podlahy,murovanie odvodového muriva , priečok ,zatepľovacie prace, izolácie , sadrokartony, fasády, obklady a dlažby,pokladka plávajúcich podláh.... Tiež sa zaoberáme terennými úpravami strojovo.Výkopové prace a presun zeminy a všetkeho sypkého materiálu kolesovym nakladačom Lokust 753 Disponujeme už aj z nákladným autom do 12t Auto z rukou Týmto by som Vás chcel osloviť a ponúknuť spoluprácu Ak by ste maly záujem tuna je na mna kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš V.

Firma
Galanta
4,6

Murárske práce

sme partia skusenich viucenich murarov , obkladacou venujeme.sa vistavbe ale aj kompletnim.rekonstrukciam bytov , domou , dokoncenie holodomou a holo bytov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš C.

Firma
Holice
4,5

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Inžinierske siete

Nižšia cena50,00 €/projekt
Priemerná cena78,75 €/projekt
Vyššia cena100,00 €/projekt

Pošlite dopyt 23714 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte poskytovateľa na inžinierske siete? V tejto kategórii máme 16 372 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt