Kúpeľňa by mala byť nielen pekná, ale zároveň aj praktická. Nároky na praktickosť budú iné pri rodine s deťmi, iné pri dvoch dospelých osobách v aktívnom veku, iné pri senioroch. Poradíme vám, čo všetko zohľadniť pri výbere obkladov, dlažby aj iných prvkov.
Formát obkladu a dlažby
Na začiatku je rozhodnutie o veľkosti formátu jednotlivých prvkov obkladu a dlažby. Do úvahy musíme zobrať priestor kúpeľne a jeho veľkosť. Ak je budúca kúpeľňa malá, veľkoformátové obklady ju opticky zmenšia ešte viac. Do veľkých kúpeľní sú určené veľkoformátové obklady. Ich použitím sa dosiahne harmónia priestoru a jednotlivých prvkov obkladu.
V menších kúpeľniach odporúčame menšie formáty, prípadne mozaiky. Ak už majiteľ chce nevyhnutne použiť, dnes mimoriadne modernú, veľkoformátovú dlažbu a obklad, odporúčame ju na stenách uložiť horizontálne a vedľa seba.
Materiál
Gres, mramor, kameň (žula) a keramika. Toto sú najpoužívanejšie druhy materiálov v kúpeľni. Spoločné majú to, že sú nenasiakavé a ich povrch má optimálne vlastnosti pre použitie do vlhkých a mokrých prostredí. Kamenný obklad by mal primárne slúžiť ako dekorácia, neodporúča sa v sprchových kútoch.
Gres a kameň sú si veľmi podobné a v skutočnosti sú obidva obklady z kameňa. Gresová dlažba a obklady sa vyrábajú z kamenného prachu, ktorý sa páli pri vysokej teplote. Výsledkom je homogénny výrobok.
Mramor je kráľom všetkých obkladov. Je prakticky nezničiteľný a nemá žiadnu nevýhodu. Je trvácny, farebne stály, prírodný a luxusný. Jedinou jeho nevýhodou je vysoká cena.
Povrchová úprava
Najmä pri gresových obkladoch bude možnosť voľby medzi matným povrchom alebo lesklým. Ako teda vybrať? Tu treba uvažovať prakticky.
Lesk v kúpeľni vyzerá nádherne a luxusne. Čierny, biely alebo aj betónový odtieň obkladu v lesku je naozaj krásny. Otázne je, či bude mať majiteľ dostatok času udržať ho v perfektnom stave. Striekaním vody, usadzovaním a vysychaním pary sa lesklý povrch rýchlo znečistí. Pre jeho obnovu bude potrebné neustále ošetrovanie.
Matný povrch na prvý pohľad nepôsobí luxusne, ale je mimoriadne praktický. Je menej náročný na údržbu a nevidno na ňom zaschnuté kvapky vody, odtlačky prstov a dlaní, ani usadený prach.
Škárovacia malta
K farebnému odtieňu obkladu a dlažby je potrebné prispôsobiť výplň škár. Tá má okrem estetickej funkcie za úlohu chrániť priestor medzi prvkami obkladu proti vlhkosti. Voda sa za žiadnych okolností nesmie dostať pod obklad.
Škárovaciu maltu vyberáme podľa špecifikácie vzhľadom k šírke škáry. Existujú malty na tenké škáry do 3 mm, iné typy sú vhodné na škáry so šírkou 5 – 8 mm.
Lepidlo
Obklad treba pri pokládke dôkladne upevniť o vopred upravený podklad. Pri dlažbe to bude najčastejšie betónový poter, pri obkladoch stien tehla alebo tvárnica. Pre každú situáciu treba zvoliť špeciálny typ lepidla.
Do úvahy treba zobrať aj formát obkladu. Čím je obklad rozmernejší, tým je ťažší a tým kvalitnejšie lepidlo (s vyššou pružnosťou) sa musí použiť. Nesprávnym lepidlom sa staviteľ vystavuje riziku odpadnutia obkladu zo steny.
Výber kvalitného majstra
V momente, keď staviteľ investoval prostriedky a čas do výberu všetkých komponentov, musí byť celý proces korunovaný kvalitnou a precíznou inštaláciou. Tú zabezpečí jedine zdatný, seriózny a skúsený majster. Tento krok určite nepodceňujte, dopredu si preverte viacero osôb a firiem. Následne vyberajte na základe referencií, ktorých sa na našom webe nachádza dostatok.
Jednotlivé prvky, najmä dlažby, musia byť v perfektnej rovine. Inak si na nerovnom povrchu rozrežete spodnú časť chodidla pri prvom pobyte, ktorý spravíte naboso.
Socialistický postup lepenia obkladu „na buchty” ešte stále žije, hlavne vo veľkých mestách. Tu je núdza o kvalitných odborníkov a k slovu sa častokrát dostanú aj prezlečení amatéri. Odstránenie a oprava nekvalitnej práce znamená nákup nového obkladu a dvojnásobné náklady.
autor: Andrej
Feb 7, 2022