Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Sekčné garážové brány

Na čo si dávať pozor pri výbere sekčnej garážovej brány?

Hľadáte montéra na sekčné garážové brány? V tejto kategórii máme 13 776 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Na čo si dávať pozor pri výbere sekčnej garážovej brány?
Sekčné garážové brány

Na čo si dávať pozor pri výbere sekčnej garážovej brány?

Parkovanie auta v garáži prináša výhody nielen pre auto samotné, ale aj pre jeho majiteľa. Pocit bezpečia a ochrana auta pred vplyvmi počasia a odcudzením sú hlavnými argumentami, prečo pri stavbe domu alebo rekonštrukcii myslieť aj na garáž. Tú treba uzavrieť vhodnou bránou. 

Najpoužívanejším typom garážových brán je práve sekčná garážová brána. Poradíme vám, na čo sa pri výbere garážovej brány zamerať a čo všetko je potrebné zohľadniť, aby brána slúžila dlho, spoľahlivo a bola bezpečná.

Čo je sekčná brána

Sekčné brány sú charakteristické svojím umiestnením pod stropom a zvislým otváraním. Výhodou riešenia je maximálne využitie priestoru v garáži aj pred ňou. Jednotlivé sekcie brány sa pri otváraní zasúvajú pod konštrukciu pomocou elektromotora. Ten je možné ovládať rôznymi spôsobmi, najčastejšia je kombinácia vypínačov na stene a diaľkového ovládania, ktoré si majiteľ uloží do auta. 

Sekčná brána sa skladá z viacerých častí a pri výbere celku je potrebné zamerať sa na jednotlivé parametre, ktoré uvádzame nižšie. Nie každá garáž potrebuje hrubú izolačnú lamelu alebo množstvo elektronických prvkov. Ak máte v garáži uskladnené predmety, stroje alebo náradie, ktoré nie je potrebné špeciálne chrániť, postačí základný typ brány. Prvá rada znie, prispôsobte garážovú bránu jej budúcemu účelu.

Výber panelu

Na začiatku je výber panelu. Najprv si zvolíme materiál. Najčastejšie je používaný typ, kde je jadro z ocele, ktorá je obalená a zateplená polyuretánom. Ďalšou, menej bežnou, možnosťou je použitie drevených panelov z masívu.  

Po voľbe materiálu prichádza na rad dekor, kde si vyberáte počet lamiel. Brána môže byť poskladaná aj zo štvorcových kaziet. Doplniť možno presklené časti vo forme svetlíkov, ktoré do priestoru garáže prepustia dodatočné denné svetlo.

Pozor na hrúbku

Dôležitým ukazovateľom je hrúbka jednotlivých panelov. Čím je panel hrubší, tým viac izoluje a zároveň predstavuje väčšiu výzvu pre zlodeja. Hrubé panely určite zvoľte tam, kde je garáž súčasťou domu. V tomto prípade musíte za každú cenu zabrániť úniku tepla a prestupu chladného vzduchu dnu. V horúcich mesiacoch zas predídete prehrievaniu. Veľmi dobrým indikátorom kvalitného panelu je okrem hrúbky aj jeho váha. Vyhýbajte sa preto lacným, tenkým a neizolujúcim výrobkom zo zahraničia. 

Motor

Dôležitým komponentom celej brány je motor, ktorý musí mať dostatočný výkon. Ak sú jednotlivé panely hrubé a ťažké, motor musí byť schopný bez zaváhania celú bránu zdvihnúť a následne aj bezpečne spustiť pri zatváraní. Profesionálny dodávatelia vždy ku konkrétnemu typu sekčnej brány vyberajú ten správny typ motora.

Bezpečnosť

S motorom súvisí aj veľmi dôležitý aspekt celého fungovania brány – bezpečnosť. Úplne najzákladnejšia je požiadavka na zastavenie brány v prípade, že narazí na prekážku. Tu chránime v prvom rade ľudské zdravie a život, v druhom rade majetok. Ak náhodou zaparkujete v garáži svoje auto nesprávne, pri zatváraní garáže nedôjde k jeho poškodeniu. 

Medzi ďalšie bezpečnostné prvky patrí tlakový snímač a snímač pohybu. Samozrejmosťou bývajú poistky proti pretrhnutiu navíjacieho lana. Sekčnú garážovú bránu je možné dovybaviť aj vnútornou blokovacou zarážkou. Tá po zaistení zabráni násilnému vypáčeniu a otvoreniu brány z vonku. 

Utesnenie

Kvalitná brána musí byť dokonalé tesná. Nesmie cez ňu prefukovať vzduch z exteriéru. Jednotlivé panely musia byť vybavené kvalitným tesnením na každej hrane. Do garáže nesmie prenikať dažďová voda spodnou hranou brány, ani pomedzi jednotlivé panely. Odporúčame preto čo najskôr preverovať tieto parametre. Lacné brány navyše zle odolávajú nárazom vetra a po istom čase môže dôjsť k ich poškodeniu.

Ovládanie

Ak chcete garáž ovládať pri príjazde k domu bez vystúpenia z auta, budete potrebovať diaľkovo ovládaný typ. Garáž je možné otvárať aj na klávesnici, zadaním číselného kódu. Luxusné garáže môžu mať systém automatického rozpoznania auta a otvárajú sa bez zásahu človeka. 

Ak sa rozhodnete pre diaľkové ovládanie, skontrolujte si počet ovládačov. Veľmi praktické sú tie typy, ktoré obsahujú ďalšie tlačidlá, ktoré je možné naprogramovať, napríklad na otváranie brány pri vstupe na pozemok. 

Záruka a servis

Dôležitým kritériom pri výbere garážovej brány je schopnosť dodávateľa uskutočňovať servis a plniť si záručné povinnosti pri poruche. Pre správne fungovanie sekčnej garážovej brány je potrebné aspoň jedenkrát v priebehu roka či dvoch vykonať prehliadku, premazať namáhané časti a niektoré miesta naopak vyčistiť. Čím intenzívnejšie je brána používaná, tým by mal byť servisný interval kratší.

Cena

Veľmi citlivým parametrom každej garážovej brány je cena. V nej bude zohľadnená kvalita materiálov, použité bezpečnostné prvky aj cena montáže. Neodporúčame uspokojiť sa s kvalitnou garážou za podozrivo nízku cenu. Jednou z najhorších situácií je tá, kedy vás lacná brána zradí v najnevhodnejšiu chvíľu svojou náhlou nefunkčnosťou alebo vás bude dlhodobo obťažovať svojimi nedokonalosťami. 

autor: Andrej

Apr 27, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Priemerné ceny

Cena za: Sekčné garážové brány

Nižšia cena646,00 €/ks
Priemerná cena956,20 €/ks
Vyššia cena1 370,00 €/ks

Pošlite dopyt 18143 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte montéra na sekčné garážové brány? V tejto kategórii máme 13 776 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt