Vo všeobecnosti kúpeľne patria do kategórie miestností s nadmernou vlhkosťou, pričom je možné očakávať pôsobenie vlhkosti na stenách a podlahách. Keramické povrchy a škárovacie hmoty nemôžu nahrádzať funkciu hydroizolácií. Zároveň je potrebné pamätať na to, že v prípade poruchy práčky, či vodovodnej batérie „vytopíme“ suseda pod nami. Preto je detailná a kvalitná realizácia predpokladom dlhoročnej a esteticky funkčnej kúpeľne.
VYROVNANIE PODKLADU
Najčastejšie sa stretávame s vyrovnaním podkladu pred lepením dlažby. Na to nám slúžia samonivelačné hmoty, s ktorými podľa typu vyrovnávame najčastejšie nerovnosti v rozmedzí od 2- 10 mm, v tomto prípade NIVELFLEX. Veľmi dôležitá je príprava podkladu, preto nasiakavé podklady a steny penetrujeme prípravkami z radu Fortesil. Napenetrovaný povrch musíme vždy nechať poriadne vyschnúť!
IZOLÁCIA PODLAHY A STENY
1. VRSTVA
Z dôvodu funkčnosti preto hydroizoláciu nanášame v 2 vrstvách. Použijeme na to produkt buď samostatne namiešaný vo vedre – HS100 Kúpeľňová hydroizolácia alebo cementovú stierku - HS300 Hydroizolačná stierka 1K, ktorú je nutné zmiešať s vodou podľa návodu. Ešte priamo pred celoplošným nanesením hydroizolácie utesníme rohy pomocou tesniaceho pásu, ktorý „vtlačíme“ do vopred naaplikovanej hydroizolácie. Následne tesniaci pás prekryjeme vrstvou hydroizolácie a máme hotovú 1. vrstvu. Nanášame pomocou valčeka, štetca alebo hladidla.
IZOLÁCIA PODLAHY A STENY
2. VRSTVA
Po zaschnutí prvej vrstvy- väčšinou nasledujúci deň nanesieme 2. vrstvu hydroizolácie, pričom dbáme na detailné prevedenie.
LEPENIE OBKLADOV A DLAŽBY
K lepeniu použijeme cementové lepidlo CHEMA C1T alebo CHEMA C2T, ktoré zmiešame s vodou podľa návodu. Na nanášanie lepidla použijeme ozubené hladidlo so zubom 6 alebo 8 mm podľa formátu obkladov a dlažby. V prípade podlahového kúrenia lepíme dlažbu obojstrannou metódou lepenia. Lepidlo nanesieme ozubenou stranou hladidla na podklad a zároveň rovnou stranou hladidla nanesieme tenkú - kontaktnú vrstvu na spodok dlažby. Kvalitné spojenie dlažby s podkladom je nevyhnutne potrebné pri teplotných zmenách - výkyvoch podlahového kúrenia.
ŠKÁROVANIE OBKLADOV A DLAŽIEB
Jedná sa o finálny krok, pričom škárovanie sa realizuje pomocou škárovacích hmôt so zníženou nasiakavosťou a vysokou oteruvzdornosťou. Obklady je možné škárovať po 24h, dlažbu po 48h od nalepenia. Použitie škárovacej hmoty záleží od veľkosti škáry. SANAFIL 1-6 je určený pre škáru širokú 1-6 mm a SANAFIL 5-20 pre škáru širokú 5-20 mm. Po škárovaní je dlažba pochôdzna po 24 hodinách.
Počas celej realizácie a obnove kúpeľne je nutné dbať na dôsledné dodržiavanie technologických postupov, pretože ani najkvalitnejší materiál nám neskôr nezachráni nedostatky vzniknuté pri aplikácii.
Viac informácií na www.stachema.sk
autor: Stachema
May 30, 2023