Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Montáž svietidiel

Najčastejšie typy používaných osvetlení v domácnosti. Postup, ako správne namontovať osvetlenie

Hľadáte elektrikára na montáž svietidiel? V tejto kategórii máme 18 353 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Najčastejšie typy používaných osvetlení v domácnosti. Postup, ako správne namontovať osvetlenie
Montáž svietidiel

Najčastejšie typy používaných osvetlení v domácnosti. Postup, ako správne namontovať osvetlenie

Interiérové svietidlá v súčasnosti predstavujú oveľa viac ako len umelé osvetlenie. Osvetlenie dodáva interiéru charakter, atmosféru a vplýva aj na náladu človeka. Aby interiérové osvetlenie dokonale splnilo svoj účel, musíte pri výbere dbať na niekoľko faktorov.   

Typy osvetlenia

V každej miestnosti by malo byť umiestnené centrálne svetlo, ktoré by malo pokryť čo najväčší priestor ako lustre, závesné lampy či stropné svietidlá. Dôležitým je tiež doplnkové, pracovné svetlo. Využíva sa predovšetkým pri práci v kuchyni alebo čítaní – tu môžete použiť stolové lampy, nástenné svietidlá alebo LED žiarovky. Netreba zabúdať ani na akcentové svetlo, ktorým môžete zvýrazniť obrazy, knihy či iné rodinné vzácnosti. 

Osobitnú kategóriu tvorí bezpečnostné osvetlenie alebo orientačné svietidlá, ktoré sa väčšinou využívajú na schodiskách, chodbách či kuchynských linkách a ich účelom môžete predísť zbytočnému zapínaniu svetiel pri prechodoch do iných miestností. 

Typy osvetlenia podľa miestností 

Hala a vstupná chodba 

Vstupná chodba nemusí mať vždy okná, preto je pri nej dobré použiť výraznejší luster, prípadne závesnú lampu so silnejšou žiarovkou. Aj osvetlenie schodov býva často podceňované a zanedbávané. Ideálne je preto myslieť na centrálne osvetlenie s pohybovým snímačom alebo umiestniť na úroveň podlahy schodov LED pásy. 

Obývačka

Obývačka ako centrum spoločenských aktivít si vyžaduje osvetlenie vhodné pre rodinný relax, zábavu či pozeranie televízie. Ak máte sadrokartónový strop, ideálnym riešením je luster, veľká stojanová lampa alebo LED panely či bodové osvetlenie. Nadrozmerná stojanová lampa sa dá spojiť s párom nástenných lámp, rovnomerne rozložené bodové osvetlenie zas s osvetlením zabudovaným v nábytku. Krb zas môžete skombinovať s radom teplých nástenných svietnikov – do obývačky sa teda hodí žltkasté svetlo a závesné alebo zabudované a stojace svietidlá. Moderným sa stalo i osvetlenie nábytku. 

Jedáleň a kuchyňa

V prípade jedálne je luster umiestnený nad stolom priam ideálnym riešením. Nad dlhší jedálenský stôl sa zas hodia identické závesné lampy. V kuchyni je zas dobré osvetliť ako celú miestnosť, tak aj kuchynskú linku, drez a skrinky. Štandardne sa na osvetlenie pracovnej plochy v kuchyni používa bodové LED osvetlenie alebo LED pásy. Dobrou voľbou sú aj smerovateľné spotové svietidlá, vďaka ktorým môžete zmeniť orientáciu svetla. 

Spálňa 

Čím väčšia tma v spálni, tým lepšie. Osvetlenie tu zohráva väčšiu úlohu buď večer pred spaním alebo ráno po zobudení. Ideálnym riešením sú stolové lampy, ktorých intenzita svetla sa dá regulovať. Svetlo sa dá doladiť i nad zrkadlo. Stropná lampa s tmavším tienidlom, prípadne veľký ventilátor so svetlom uprostred budú skvele dopĺňať stolové lampy na nočných stolíkoch a pozdĺžne svetlo nad zrkadlom a dokonale vytvoria modernú, minimalistickú a intímnu atmosféru. 

Kúpeľňa

V kúpeľni sa osvedčí praktické bodové osvetlenie, ktoré nezavadzia. Na strop môžete umiestniť aj LED panely. Ak chcete svetlo aj do sprchového kúta, myslite na správne IP krytie. Dokonalým osvetlením pre zrkadlo sú malé matné žiarovky po jeho obvode, aké poznáte zo zákulisných záberov z maskérní – jednoduchšou voľbou je LED pásik, ktorý môžete na zrkadlo po jeho obvode nalepiť. 

Kancelária 

Ak máte doma pracovný kútik alebo kanceláriu, priamo osvetlená by mala byť predovšetkým pracovná plocha – stôl, monitor a klávesnica, k čomu sa hodia stolové lampy s pohyblivým ramenom. 

Jednoduchý návod na inštaláciu svetla v domácnosti 

Aby inštalácia vášho nového svietidla bola úspešná a bezpečná, pri inštalácii nezabudnite na skúšačku na elektrinu a izolovaný elektrikársky skrutkovač. Ak sa chystáte montovať svietidlo vo výške, majte po ruke rebrík alebo stoličku. Pred inštaláciou nezabudnite vypnúť poistky. Ak si nie ste istí, ktorý spínač kam patrí, odporúčame vypnúť všetky poistky naraz pomocou hlavného ističa. Ak sa na odbornú prácu s elektrickými vodičmi necítite, zverte inštaláciu lustra radšej odborníkom z Wilio. 

Ak ste sa uistili, že je elektrina vypnutá, môžete sa pustiť do samotnej inštalácie. Najskôr prepojíte vodiče, ktoré vedú zo steny s tými, ktoré sú súčasťou lustra. Nájdete tu 3 farebne odlišné drôty – fázový v čiernej či hnedej farbe, nulový v modrej a ochranný kábel v žltozelenej. Pri starších domoch môžu za múrmi viesť iba dva drôty – fázový a nulový. Ak si nie ste istí, ktorý kábel je ktorý, nahoďte poistky a opatrne vyskúšajte skúšačkou, do ktorého kábla ide prúd. Ten, ktorý bude svietiť, je fázový. Nezabudnite potom poistky opäť vypnúť! 

Keď máte elektrinu bezpečne vypnutú, môžete sa pustiť do spájania. V tele svietidla nájdete káble v rovnakých farbách. Prepojte ich s káblami, ktoré vedú zo steny a máte hotovo. V prípade, že inštalujete svetlo v priestoroch, kde je len fázový a nulový vodič, prepojte ich s týmito vodičmi vo svietidle a zostávajúci uzemňovací kábel upevnite tak, aby sa nedotýkal s inými drôtmi a starostlivo ho zaizolujte. Ak by ste tak neurobili, došlo by ku skratu. 

V praxi sa môžete stretnúť s tým, že vo svietidle nebudú káble samostatne ale budú spojené do tzv. lustrovej svorkovnice – tá umožňuje prepojenie káblov pomocou medenej trubičky vo vnútri a poskytuje tak lepšiu tepelnú ochranu. Do tvaru označeného L zapojte fázový kábel a do otvoru označeného N zas kábel nulový. Zaistite káble skrutkou pomocou izolovaného elektrikárskeho skrutkovača. 

Ak už sa vám podarí kábel prepojiť, stačí už len pripevniť krytku lustra či upevniť svietidlo pomocou skrutiek či hákov k stropu alebo ku stene. To, či sa vám to podarilo, zistíte ľahko. Nahoďte poistky a skúste rozsvietiť. 

Inštalácia svietidla je rovnako, ako každá práca s elektrinou, riziková. Ak máte pochybnosti, zverte inštaláciu osvetlenia radšej do rúk elektroinštalatérovi. 

autor: Lucia

Apr 29, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 26 146 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Lucian M.

Firma
Prešovský kraj
5,0

Montáž svietidiel

Dobrý deň, ponúkam elektroinštalačné práce. Prípojky, prerábky starej elektroinštalácie, aj novostavby. Kamerový a zabezpečovací systém (Jablotron, Hikvision)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Štefan P.

Firma
Bratislava
4,9

Montáž svietidiel

Ponúkané služby: - výmena a zapojenie ističov, prúdových chráničov, - výmena a zapojenie vypínačov, zásuviek, - zapojenie svietidiel, - montáž a zapojenie spotrebičov, - a mnoho ďalších elektrikárskych prác...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Mario S.

Živnostník
Sereď
4,9

Montáž svietidiel

Vyštudovaný elektrikár v Trnave komenskeho 1. Skusenosti 10tky domov a bytov, zásuvky, vypínače, podlahové kúrenie elektrické, stropné svetlá, lustre, LED pásy vonkajšie vnútorné, zapojenie spotrebičov, bodové svetlá,pohybove senzorové svetlá,stropné ventilátory, bleskozvody - revízie Obklady, dlažby,parkety,vinyl, sadrokartóny Dom na kľúč :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ľuboš Š.

Firma
Bratislava
4,9

Montáž svietidiel

Domáci majster - Handyman Ponúkam svoje služby ako domáci majster: skladania a opravy nábytku montáž svietidiel, vypínačov montáž zásuviek, zrkadiel, obrazov a poličiek výmena vodovodných batérií oprava upchatých odtokov maľovanie a mnoho ďalšieho... Handyman services: flat pack furniture assembling and fixing basic electrical jobs: change of wall plugs and switches basic plumbing shelves, pictures, mirrors hanging curtains and blinds mounting painting decorating and much more. I SPEAK ENGLISH

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír F.

Firma
Bratislava
5,0

Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek V.

Firma
Košice
5,0

Elektrikár

Kompletná rekonštrukcia elektrických rozvodov, montáž zásuviek, vypínačov a svietidiel, napájanie elektrospotrebičov, výroba ističových skriniek (bytových rozvodníc), montáž LED osvetlenia kuchynských liniek, riešenie porúch

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Juraj P.

Firma
Bratislavský kraj
5,0

Elektrikár

Poskytujem elektrikárske a elektroinštalačné služby. Mám 10 ročné skúsenosti a platný certifikát na výkon činnosti §23. Zabezpečujem el. projekt a aj revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ľubomír Z.

Živnostník
Košice
5,0

Rekonštrukcia bytu

Kompletne zabezpečovanie projektov a ich realizácia. Developerská činnosť, sprostredkovanie obchodu, gastro segment, prieskum trhu, faktoring a forfaiting, b2b,…

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ing. Jaroslav G.

Živnostník
Nová Dedinka
5,0

Elektroinštalácia

Pozdravujem Vás. Ponúkam Vám elektrikárske služby s kompletným servisom vrátane revíznych správ. Ďalej ponúkam opravu výpočtovej techniky (software/hardware). Realizujem smart riešenia pre domácnosti a zabezpečovacie systémy. Ostávam s úctou

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Radoslav Ž.

Firma
Bratislava
5,0

Inštalácia a oprava vypínačov alebo zásuviek

Volám sa Rado, elektromontážam sa venujem už 4 rok 1 rok praxe na slovensku a 3 v nemecku. Venujem sa prácam od bytových jednotiek az po priemyselne haly. Vyhlaska 21 idem si robit 22 a nasledne 23. Ovladam nemecky jazyk na urovni A2/B1. Doklady aj skúsenosti od práce s vysokozdvižnou plošinou. Za každú ponuku dakujem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dominik K.

Firma
Košický kraj
5,0

Montáž, skladanie nábytku

Stavebná firma so širokou škálou prác. Stavebné úpravy, maliarské práce, drobné opravy v byte či dome, montáž spotrebičov, nábytku a všetkého čo sa v domácnosti nachádza.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír G.

Živnostník
Drienovská Nová Ves
5,0

Elektrikár

Viac informácií sa dozviete v osobnej komunikácii. Som zručný chlap - pochádzam z domu, kde je potreba ovládať všetky práce. Mám papiere na revízie elektrických zariadení ako aj zdvíhacích zariadení.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek G.

Firma
Dunajská Lužná
5,0

Pokládka dlažby

Dobrý deň, záleží nám hlavne na dobre odvedenej práci a spokojnosti zákazníka. V prípade potreby či, otázok nás neváhajte kontaktovať. Stavebnej činnosti sa venujeme viac než 10 rokov. POKLADANIE LAM.PODLÁH A PARKETY MONTÁŽ VNÚTORNÝCH(interiérových)DVERÍ Dovoz-odvoz Elektroinštalácie Drobné búracie práce Hodinový majster Vypratavanie priestorov Záhradnícke práce Vizualizácie záhrad, bytov, domov (aj 3D) A mnoho ďalších….:)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan M.

Firma
Petrovice
5,0

Elektroinštalácia

Som mladý, šikovný a ochotný elektrotechnik, ktorý Vám veľmi rád múdro poradí a pomôže. Tomuto odvetviu sa venujem už od malička a s mojím týmom pracujeme na projektorch, ktoré riešia elektrotechnické vybavenie budov, vrátane bytov a domov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dávid F.

Živnostník
Šaľa
5,0

Elektrikár

Prevažne robím elektroinštalačné práce. Zakaznik je vždy spokojny snažím sa pomocť alebo poradiť. Robím aj menšie práce napriklad vymena lustrov .....

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš B.

Firma
Nitra
5,0

Elektroinštalácia

Venujem sa Elektrotechnike aj profesionálne aj vo voľnom čase, ponúkam vám tieto služby - Revízie vyhradených technický zariadení v kategórií E2A - Revízie spotrebičov, naradia, bleskozvodov, pracovných strojov - Revízie EVSE - Revízie elektrických prípojok, inštalácií, zemné odpory, rezistivita pôdy - Elektrické inštalácie domov, bytov - Elektrické inštalácie zariadení, zásuvky, svetla, vypínače - Elektrické opravy strojov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš B.

Firma
Rajec
5,0

Elektroinštalácia

Som mladý elektrikár a mám skúsenosti ako s montážou rozvádzačov, tak aj s inštaláciami vrátane bleskozvodov. Riadim sa najnovšími normami a kvalita je pre mna priorita. Vyskúšajte ma.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Roman K.

Firma
Partizánske
5,0

Murárske práce

Profesionalita, spoľahlivosť, diskrétnosť , spokojnosť zákazníkov , ľudia plný energie ktorý chcú pracovať. A spraviť váš domov. Taký ako si. Predstavujete a chcete , na mieru , kompletné rekonštrukcie domov bytov , dlhoročné skúsenosti Poradíme ,navrhneme, zrealizujeme ,

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jozef O.

Firma
Senec
5,0

Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Silvester S.

Firma
Košice
5,0

Elektrikár

Spoľahlivý elektrikár s 8 ročnou praxou doma, či v zahraničí. Pracujem len s profesionálnym náradím. Platné osvedčenie §23-elektrorechnik Vykonávam bytové, domové elektroinštalácie, bleskozvody, elektrické prípojky

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Montáž svietidiel

Nižšia cena6,73 €/ks
Priemerná cena9,08 €/ks
Vyššia cena12,00 €/ks

Pošlite dopyt 26146 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte elektrikára na montáž svietidiel? V tejto kategórii máme 18 353 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt