Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Krytiny

Nájdite najvhodnejšiu krytinu pre vašu strechu

Hľadáte strechára na krytiny? V tejto kategórii máme 18 621 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Nájdite najvhodnejšiu krytinu pre vašu strechu
Krytiny

Nájdite najvhodnejšiu krytinu pre vašu strechu

Zastrešenie vášho domu je len zriedka tou zábavnou časťou práce pri výstavbe nového domu alebo pri prerábaní pôvodnej strechy. Ale keď váš dom stráca šmrnc a vy vidíte, že za to môže strecha je potrebné sa pustiť aj do tejto rekonštrukcie. Vízia novej strechy sa pre vás stane peknou vyhliadkou do budúcna. Krásna nová strecha dodá vášmu domu na kráse a samozrejme pridá aj na jeho hodnote.

Existuje veľa druhov strešných krytín, z ktorých si môžete vybrať a ak prejavíte trochu záujmu, tak si určite naštudujete všetko potrebné, čo potrebujete vedieť pred samotnou rekonštrukciou. Výber správneho materiálu a tvaru strechy zníži náklady na bývanie a zvýši atraktivitu vášho príbytku.

Tu je 12 strešných materiálov, ktoré sú na trhu dostupné a často používané 

Plechová strešná krytina

Plechová strešná krytina je základným kameňom obytných striech s nízkym sklonom, ako aj iných budov, ako sú obchody a kôlne a iné úžitkové stavby. Plechová strešná krytina je zabalené do dlhých zvitkov z materiálu impregnovaného minerálmi a asfaltom impregnovaného minerálnymi granulami. 

Tieto veľkoformátové pásy tenkého strešného materiálu ponúkajú rýchly, pohodlný a lacný spôsob pokrytia budovy so šikmou strechou, ako je napríklad dielňa, kde vzhľad nie je dôležitý. Plechovú strešnú krytinu je možné nanášať buď metódou zhora dole alebo pomocou strešných klincov.

Plechové strešné krytiny sú pomerne lacné a ich inštalácia stojí okolo 3 eur za meter štvorcový. Plechová strešná krytina vydrží v priemere asi 10 rokov, kým je potrebné ju opäť vymeniť.

Kanadský šindel

Kanadský šindel je jednou z najstarších možností materiálu pre ploché strechy alebo strechy s veľmi nízkym sklonom. Systémy kanadských striech sú vyrobené z niekoľkých vrstiev strešnej lepenky impregnovanej asfaltom, ktorá sa nanáša za tepla. Plsť sa nanáša v prekrývajúcich sa vrstvách tak, aby sa vytvorila bariéra hrubá dve až štyri vrstvy, potom sa cez hornú vrstvu dechtu zaliata vrstva jemne drveného kameňa vytvorí veľmi odolnú a nepreniknuteľnú strechu.
Kanadské strechy zvyčajne stoja 2,50 až 5 eur za štvorcový meter. Prieskumy ukazujú, že  takáto správne nainštalovaná strecha má životnosť 20 až 30 rokov.

Membránová strešná krytina

Ďalšou voľbou pre ploché alebo veľmi nízke strechy je membránová strecha. Existuje niekoľko typov membrán, ktoré je možné použiť, vrátane:
    
o    Neoprén (polychlórprén)
o    EPDM (etylénpropyléndienový monomér)
o    PVC (polyvinylchlorid)
o    Listy chlórovaného polyetylénu a chlórsulfonovaného polyetylénu
o    Polymérom modifikované bitúmeny

Jednou z najlepších membrán je EPDM. EPDM je syntetický strešný materiál, ktorý sa často nazýva „gumová strešná krytina“. Je to obdoba plechovej strešnej krytiny v tom, že sa nanáša na veľké plochy, ktoré obmedzujú počet švov, kde môže preniknúť voda.
Náklady na membránovú strechu sa pohybujú od 3 do 4 eur za štvorcový meter. Životnosť je obvykle 20 až 35 rokov, keď je strecha správne udržiavaná.

Asfaltové kompozitné šindle

Asfaltové šindle sú jedným z najpopulárnejším strešných materiálov. Vyrobené sú zo sklenených vlákien s asfaltom a minerálnymi granulami.  Tieto šindle s tromi uškami sú všestranne dobrou voľbou pre väčšinu domácich strešných krytín. Spravidla sa na nich poskytuje záruka 20 až 30 rokov a výmena jednotlivých poškodených šindľov je pomerne jednoduchá.

S inštaláciou takejto strešnej krytiny nemá problém žiadna skúsená firma, ktorá sa venuje pokládke striech. Kompozitné šindle vynikajú pri ohýbaní a prispôsobovaní sa pohybom strechy v dôsledku rozpínania a sťahovania.

Náklady sa pohybujú od 1,50 do 3,50 eur za štvorcový meter. V závislosti od kvality šindľov a podmienok sa životnosť strechy môže pohybovať od 12 do 30 rokov.

Kovová strešná krytina so stojatým švom

Najbežnejším typom kovovej strechy je strecha so stojatými švami, ktorá sa tak nazýva preto, lebo hliníkové alebo oceľové strešné panely sa stretávajú vo zvýšených švoch, ktoré sa vzájomne blokujú a udržujú tak vlhkosť von. Kovové strechy všetkých druhov sú čoraz populárnejšie v regiónoch, kde počas zimných mesiacov napadne množstvo snehu alebo v miestach, kde hrozí značné nebezpečenstvo požiaru, pretože ide o strešný materiál, ktorý je plne ohňovzdorný.

Kovové strechy majú veľmi dlhú životnosť a sú úplne recyklovateľné, keď sa už konečne opotrebujú. Inštalácia si ale vyžaduje špeciálne zručnosti a nie každá strešná spoločnosť je pripravená inštalovať kovovú strechu so stojatým švom.
Náklady sa zvyčajne pohybujú od 6 do 12 eur za štvorcový meter. Kovové strechy bežne vydržia 30 až 50 rokov, ale v niektorých prípadoch je známe, že vydržia až 75 rokov.

Kovové šindle

Pre majiteľov domov, ktorým sa nepáči vzhľad kovových striech so stojatým švom, ale chcú výhody kovu, sú teraz k dispozícii oceľové alebo hliníkové šindle. Kovové šindle sú vyrobené z lisovaného kovu a sú opatrené vysoko kvalitným povlakom alebo minerálnymi granulami.

Dajú sa teda vyrobiť tak, aby vyzerali ako tradičné asfaltové šindle, drevené šindle alebo dokonca bridlicové alebo hlinené dlaždice. Sú vynikajúcou voľbou tam, kde je vzhľad zásadným problémom. Nainštalované kovové šindľové strechy zvyčajne stoja 7 až 10 eur za štvorcový meter. Životnosť je 30 až 50 rokov.

Drevený šindeľ

Drevené strechy sú veľmi atraktívne, ale sú tiež dosť drahé a majú svoje obmedzenia. Nemajú obzvlášť dlhú životnosť a sú zlou voľbou v oblastiach s vysokou vlhkosťou alebo v prípade nebezpečenstva požiarov. Napriek tomu patria medzi najatraktívnejšie zo všetkých strešných materiálov, čo z nich robí obľúbenú voľbu pre luxusné domy.

Aj keď sú obe vyrobené z prírodného dreva, zvyčajne z cédru alebo z sekvoje, je rozdiel medzi drevenými šindľmi a šindľami. Šindle sú zvyčajne tenké, klinové dosky z dreva, ktoré sa vyrábajú presným pílením. drevené šindle sa vyrábajú štiepaním dreva a sú to hrubšie kliny s drsnejšou textúrou.

Šindle zvyčajne stoja okolo 4,50 až 9 eur za meter štvorcový; drevené šindle sú drahšie a ich priemerná cena je 6,50 až 11 eur za meter štvorcový. Životnosť veľmi závisí od okolností a údržby. V relatívne suchom podnebí môže drevený šindeľ vydržať 60 rokov; vo vlhkých podmienkach môžete od strechy dostať iba 20 rokov.

Hlinená škridla

Hlinená škridla je vyrobená z hlinených ílov tvarovaných do valcovaných alebo do seba zapadajúcich tvarov a pálených kvôli tvrdosti. Často zostáva neglazovaná s charakteristickou červeno-oranžovou farbou; alebo môže byť zasklená a vypálená za vzniku keramických strešných škridiel. Hlinená škridla je veľmi dobrý strešný materiál pre horúce podnebie alebo pre slaný vzduch. Preto sú tieto strechy tak často viditeľné v južných pobrežných oblastiach alebo v púštnych oblastiach.

Hlinená škridla je drahý strešný materiál, ktorého náklady sa môžu pohybovať od 10 do 18 eur za meter štvorcový. Hlinená škridla je veľmi trvanlivý strešný materiál, ktorý môže trvať viac ako jedno storočie.

Ekologická zelená strecha

Mach na vašej streche sa zvyčajne považuje za zlé znamenie, no verte, že keď ho na strechu nainštalujete tak, ako je to potrebné bude plniť svoju funkciu najlepšie ako vie a vašu strechu vám budú susedia závidieť. 

Skutočne netypický typ strechy nazývaný tiež zelená alebo živá strecha, má neskutočné množstvo výhod. Môže vrátiť kyslík späť do vzduchu, poskytnúť tepelnú izoláciu vášho domu, absorbovať dažďovú vodu a dokonca vám umožní pestovať rastliny . Ak chcete vytvoriť zelenú strechu, najskôr nainštalujte vrstvu vodotesnej membrány a zaistite adekvátny odtok. Zelená strecha môže byť hrubá, čo znamená, že dokáže udržať veľké rastliny a ľudí, alebo tenká, čo znamená, že je tenká a určená iba na jednoduchú vegetáciu, napríklad machu.

Náklady na zelenú strechu sa veľmi líšia, ale určite ide o strechu vhodnú pre tých, ktorí sú ochotní minúť peniaze za environmentálne vyhlásenie. Takéto strechy budú tiež vyžadovať pravidelnú údržbu, aby vydržali dlho a robili vás radosť.

Betónová škridla

Betónová škridla je alternatívou k hlinenej škridle s podobnými technikami montáže a podobnými výhodami. Betónové dlaždice sú tvarované zo štandardného piesku miešaného betónu zafarbeného podľa želaných odtieňov. K dispozícii sú rôzne profily, z ktorých niektoré sa podobajú na valcované hlinené dlaždice, iné na nízkoprofilové drevené šindle. Betónová škridla je niekedy ukončená ozdobným náterom. Je to veľmi ťažký strešný materiál, vďaka čomu je dobrou voľbou v oblastiach s vysokými nárazmi vetra.

Náklady sú asi o jednu tretinu nižšie ako tie na hlinené dlaždice - zvyčajne asi 9 až 12 eur za meter štvorcový. Očakávaná životnosť je 50 alebo viac rokov.

Bridlicové šindle

Bridlicová strecha je snáď najkrajšie strešná krytina. Je to správna voľba pre majiteľa domu, ktorý chce pre svoj dom len to najlepšie. Existujú bridlicové strechy staré stovky rokov, ktoré stále plnia svoju funkciu. Pravá bridlicová strešná krytina sú vlastne autentické tenké plechy zo skutočného kameňa. Pretože má bridlica tendenciu štiepať sa do tenkých listoch, je ľahké ju ťažiť, takže je ideálna na zastrešenie.

Inštalácia bridlice je však vysoko špecializovaná zručnosť a kvalifikovaných inštalatérov je ťažké nájsť.
Bridlicové strechy vás vyjdú na cca 30 až 75 eur za meter štvorcový. Táto cena je však priamo úmerná životnosti strecha. Tá sa na základe správnej údržby odhaduje na 75 až 200. 

Dlaždice zo syntetickej (gumovej) bridlice

Syntetické bridlicové šindle sú prekvapivo presvedčivým prvkom prírodnej bridlice, ale tento materiál je vyrobený z konštruovaných polymérov kombinovaných s recyklovaným plastom a gumou. Zo zeme je prakticky nemožné odlíšiť túto konštrukčnú strešnú krytinu od prírodnej bridlice. A syntetická bridlica je dosť ľahká, čo z nej robí životaschopnú alternatívu pre domy, ktoré nemôžu uniesť veľkú váhu prírodnej bridlice.

Zastrešenie zo syntetickej bridlice zvyčajne stojí 6 až 12 eur za meter štvorcový. Aj keď nie je tak odolná ako pravý kameň, syntetická bridlica má obvykle veľmi dobrú záruku a jej životnosť je až 50 rokov. 

autor: Natália

Jun 2, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 18 621 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody...Zobraziť viac

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

#
#
#
Zadať dopyt

Peter M.

Firma
Banská Bystrica
4,9

Murárske práce, murár

Som stavebný technik,20 ročná skúsenosť. Stavby na kľúč, hrubé stavby,práca s drevom ,krovy, altánky, drevené prístrešky pre autá, zemné a...Zobraziť viac

Som stavebný technik,20 ročná skúsenosť. Stavby na kľúč, hrubé stavby,práca s drevom ,krovy, altánky, drevené prístrešky pre autá, zemné a výkopové práce, zámkove dlažby, Stavby z liateho betónu, oporné múry.

#
#
#
Zadať dopyt

Roman P.

Firma
Tomášov
4,9

Klampiar, strechár

Tesár, stolár Spracovanie dreva a drevené konštrukcie sú pre mňa viac hobby ako práca. O kvalite a skúsenostiach nech prehovorila...Zobraziť viac

Tesár, stolár Spracovanie dreva a drevené konštrukcie sú pre mňa viac hobby ako práca. O kvalite a skúsenostiach nech prehovorila spokojní zákazníci ktorých máme od roku 2008 naozaj dosť.

#
#
#
Zadať dopyt

Ján K.

Živnostník
Malacky
4,8

Klampiar, strechár

stavebné práce exteriér aj interiér. Zamkova dlažba Altánky Záhradné domčeky Strechy Terasy Ploty Orezavanie stromov Asvaltovanie Malovanie

#
#
#
Zadať dopyt

Roman M.

Živnostník
Sládkovičovo
4,7

Oprava strechy

Vykonávam prácu ako klampiar pokryvac,izolácie plochých striech a cistenie striech.a vela dalších prác ktorým rozumieme alebo vieme poradiť dalších majstrov...Zobraziť viac

Vykonávam prácu ako klampiar pokryvac,izolácie plochých striech a cistenie striech.a vela dalších prác ktorým rozumieme alebo vieme poradiť dalších majstrov nato určených,tieto prace vykonávam od strednej školy ako som sa učil remeslo.Robím kvalitnú prácu a pomôžem zo všetkým co potrebujete .

#
#
#
Zadať dopyt

Roman R.

Firma
Pata
4,6

Oprava strechy

Realizácie strešných plášťov plochých striech,izolácie proti zemnej vlhkosti,tepelné izolacie,Riešenia vždy individuáne navrhnuté pre danú stavbu s ohladom na spokojnosť zákazníka

#
#
#
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Pokládka dlažby a obkladov

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás...Zobraziť viac

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Krytiny

Nízka cena8,42 €/m2
Priemerná cena12,61 €/m2
Vysoká cena18,58 €/m2

Pošlite dopyt 18621 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte strechára na krytiny? V tejto kategórii máme 18 621 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt